Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2017., 23:38   #1
Dijaspora i izlasci na HR izbore

Pitanje je isključivo za Dijasporaše!

Kad su izbori u Hrvatskoj, izlazite li na njih? Dajete li svoj glas? Ako da, zašto da, ako ne, zašto ne? (ne treba navoditi kojoj stranci ili političaru ste dali glas, to je za ovu tematiku nebitno)

Moj odgovor:

Nisam izlazio na Hrvatske izbore (dok sam mogao), nisam nikad dao glas ijednom HR političaru ili stranci otkako sam napustio Hrvatsku. Zašto? Mislim da nije u redu jer ipak ne živim tamo.

A vi?

Molim samo bez političkih prepucavanja, poanta ovog topika nije u tome koja stran(k)a je u pravu ili krivu nego da li Dijasporaši uopće izlaze na HR izbore, misle li da trebaju ili ne trebaju izlaziti.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 17:32   #2
ne vidim smisao zasto bi bilo tko tko zivi izvan hrv glasao na hrv izborima...a isto mi tako nema smisla i da se ne moze glasat na izborima u zemlji u kojoj zivis (ako nemas njihovo drzavljanstvo) na parlamentarnim izborima..na lokalnima se moze i to idem uvijek glasat...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 14:27   #3
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
ne vidim smisao zasto bi bilo tko tko zivi izvan hrv glasao na hrv izborima...a isto mi tako nema smisla i da se ne moze glasat na izborima u zemlji u kojoj zivis (ako nemas njihovo drzavljanstvo) na parlamentarnim izborima..na lokalnima se moze i to idem uvijek glasat...

Jedan od top 5 najnormalnih odgovora koji sam pročitao na cijelom forumu unazad duže vremena.
Gdje plaćaš porez tu bi trebalo omogućiti i glasanje bez obzira na državljanstvo. Ako treba plaćati porez onda je problem, a glasovalo se bi.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 16:42   #4
Problem je, što s onima koji ne plaćaju porez? Ukinuti im pravo glasa?

Naravno da ne glasujem otkad sam izvan Hrvatske, jedva sam glasovao na zadnjim izborima kad sam bio u Hrvatskoj, jednostavno nemaš za koga glasovati.

Čak mi ne bi smetalo da nemam pravo glasa tamo gdje idem, prvih pet godina, dok ne dobijem državljanstvo. Jednostavno sam svjestan, gdje god idem, tamo sam autsajder, to je moje očekivanje, pa se moram za nešto izboriti. Sreća pa se može, u Hrvatskoj teško, zato ljudi i odlaze.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 16:47   #5
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Problem je, što s onima koji ne plaćaju porez? Ukinuti im pravo glasa?

Naravno da ne glasujem otkad sam izvan Hrvatske, jedva sam glasovao na zadnjim izborima kad sam bio u Hrvatskoj, jednostavno nemaš za koga glasovati.

Čak mi ne bi smetalo da nemam pravo glasa tamo gdje idem, prvih pet godina, dok ne dobijem državljanstvo. Jednostavno sam svjestan, gdje god idem, tamo sam autsajder, to je moje očekivanje, pa se moram za nešto izboriti. Sreća pa se može, u Hrvatskoj teško, zato ljudi i odlaze.
Da, nije bas realno ocekivati pravo glasa cim se negdje doselis. Iako isto tako nije fer ocekivati od nekoga tko je privremeno vani i namjerava se vratiti u Hrvatsku - da se suzdrzi od glasanja.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 17:53   #6
Moj odgovor je NE Nikad pa ni tad...

Razlog boli me ona stvar za smece od drzave di sam se nazalost morao rodit...
__________________
“You spend the first years of a child’s life teaching it to walk and talk, then you spend the rest of its life telling it to shut up and sit down”
Dwarfinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 18:34   #7
Ne.
Ne odobravam glasovanje dijaspore, nikad nisam. Ne gledam to cak niti kroz poreze, nego cisto logicki - zasto bi netko tko u Hr ne zivi vec godinama (i generacijama) i sukladno tome ne moze imati realan uvid u situaciju odredjivao tko ce upravljati drzavom, krojiti zakone i donositi proracune?! Dijaspori bih ostavila mogucnost glasovanja jedino i iskljucivo za predstavnike dijaspore u saboru.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 18:57   #8
nisam davao ni kad sam bio dole niti sad ovdje u DE
i kao sto kolegica kaze--po meni dijaspora uopce netreba glasat

iako meni nije ni dole pomoglo tko je na vlasti i kako se zove
(sad ce neki reci trebao se glasati zbog promjene-e pa bila je promjena i sta je se popravilo.-----a ma bas nista)

za politiku me zabole kico slabinac

ajmo pojest popit,poplesat,poje... ajd ajmo malo i radit...
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:22   #9
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Ne.
Ne odobravam glasovanje dijaspore, nikad nisam. Ne gledam to cak niti kroz poreze, nego cisto logicki - zasto bi netko tko u Hr ne zivi vec godinama (i generacijama) i sukladno tome ne moze imati realan uvid u situaciju odredjivao tko ce upravljati drzavom, krojiti zakone i donositi proracune?! Dijaspori bih ostavila mogucnost glasovanja jedino i iskljucivo za predstavnike dijaspore u saboru.
Pa za to jedino i imaju pravo glasa... Dijaspora bira tri zastpnika dijaspore u Saboru RH, nista drugo.
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:25   #10
Hm, pa baš i ne, imaš one koji se nisu odjavili u Hrvatskoj i one iz susjednih država, koji mogu glasovati na izborima, jer su se prijavili u nekim općinama u Hrvatskoj. Isto tako, glasuju na izborima za predsjednika.

Što se tiče zastupnika dijaspore, šta se nitko ne pita koji će to kurac ijednoj državi?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 23:05   #11
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Pa za to jedino i imaju pravo glasa... Dijaspora bira tri zastpnika dijaspore u Saboru RH, nista drugo.
Privremeno sam se odjavio iz Hr (na pet godina), te sam glasao na predsjednickim i na obim parlamentarnim izborima... Glas nije bio u 11. izbornoj, već u mojoj matičnoj 1. izbornoj jedinici.

Na lokalnima neću glasati, jer mi to ima još manje smisla.

Zašto sam glasao na hrvatskim izborima - pa to je jedini način da iskoristim svoje glasačko pravo. Imam (i vrlo vjerojatno ću uvijek imati) samo hrvatsko državljanstvo, za koju godinu ću i kao stranac moći glasati na lokalnim belgijskim izborima, ali za parlamentarne/predsjedničke izbore ću i dalje izlaziti na hrvatske.
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 23:44   #12
Nisam. Sto bi ja i slicni meni krojili sudbinu narodu u HR a tamo ne zivimo. Na stranu to sto imam pravo glasati zakonski, moj "moralni zakon" je iznad toga
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 02:25   #13
Uvijek

Zasto? Ako nista drugo, da svojim glasanjem nerviram tuzemce
overtajm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 10:19   #14
Nisam glasao na izborima dok sam zivio u RH, ne glasam na izborima niti posljednje tri godine otkad nisam u RH.

Dok sam zivio u RH glasao sam na dva referenduma. Da se sada odrzava referendum ne bih glasao.

Ukoliko bih ostvario pravo glasa na lokalnim izborima zemlje u kojoj zivim mozda bih glasao, nisam jos razmisljao o tome.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 15:40   #15
pa na lokalne izbore imas pravo?...barem je tako u austriji,cim sam bio doselio..odmah kad su bili prvi lokalni izbori,automatski mi stigao poziv...(jedino na parlamentarnim i predsjednickim izborima nemas pravo)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 16:25   #16
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
pa na lokalne izbore imas pravo?...barem je tako u austriji,cim sam bio doselio..odmah kad su bili prvi lokalni izbori,automatski mi stigao poziv...(jedino na parlamentarnim i predsjednickim izborima nemas pravo)
Mislim da se u Norveskoj mora ostvariti pravo trajnog boravista i imati dokaz o poznavanju jezika. Nisam 100% siguran. Inace, ovo s poznavanjem jezika mi se cini kao razuman zahtjev.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 04:28   #17
u zivotu nisam glasao jer niko normalan nije bio na izborima opcenito,
nis se nije promjenilo sa time sto sam izvan hrvatske


.. osim sto citam politicke vjesti iz hr i smijem se koje budale su svi kolektivno
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 17:29   #18
Izbori su jedini mehanizam kojim gradjani u demokraciji imaju mogucnost nesto promijeniti. Mislim da bi izlazak na izbore trebao biti jednako pravo kao i obaveza svakog drzavljana bez obzira na trenutno prebivaliste.

Do prosle godine nisam izlazio na izbore jer zivim vani stalno i bez namjere povratka. Nasao sam se u RH u vrijeme izbora i buduci sam prijavljen u svojoj izbornoj jedinici izasao sam i glasovao.

Ovdje u dijaspori razgovaram s krkanlukom koji podrzava hadezenjare i nije im tesko glasovati - zato sam ja zakljucio da je moja moralna obaveza glasovati. I to cu religiozno ciniti svaki puta kada bude prilika.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 18:01   #19
Quote:
Reacher kaže: Pogledaj post
Onaj tko boravi u RH manje od 6 mjeseci, nema što raditi na izborima i točka.
U kojoj si ti državi u dijaspori?

Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post

Ovdje u dijaspori razgovaram s krkanlukom koji podrzava hadezenjare i nije im tesko glasovati - zato sam ja zakljucio da je moja moralna obaveza glasovati. I to cu religiozno ciniti svaki puta kada bude prilika.
To sam dosta primjetio van Hrvatske, oni koji glasuju za HDZ redovno izlaze na HR izbore mada u HR ne žive, neki već desetljećima.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 04:08   #20
Glasam kada mogu i glasati ću dalje. Imam pravo glasa i koristim to.
Dok 47,41% Hrvata u domovini ne drže do tog prava i ne odlučuju njega mi se slobodno pregovara kako dijaspora kroji onima doli budućnost. Što je čista glupost i propaganda. Ja bi ukinula sve beneficirani liste. Znaci dijasporu i manjine. I neka se glasa za tu gdje si prijavljen u Hrvatskoj, ako se nemaš gdje prijaviti ili ne znaš gdje tu pripadaš, nećeš valjda htjeti ni glasati.

Glasam i na njemačkim izborima i cak ću se na sljedećim lokalnim (mikrolokakni) kandidirati za gradski kotar mog "kvarta" ako me bude lokalna stranka u kojoj sam aktivna htjela nominirati.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.