Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2017., 23:07   #21
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Vele da je dobro pošpricati voćke mlijekom radi zastite, prije nego dođu nametnici
Ovo je istina, ne da mi se guglati zasto ali ostalo mi je u pamcenju.

A sto se tice kovrcanja, mi uvijek s breskvama imamo problem s time, to je virusno oboljenje ako se nevaram, ali dosta se ucinkovito rijesava redovnim prskanjem, samo je znam tocno cime, mogu pitati tatu ako nekog zanima.

Za bubicw i sl dosta eko-friendly i ucinkovira verzija na povrcu se nama pokazala otopina koprive, al i to isto, treba nabrati tu koprivu pa natpati pa to smrdi u pm, pa treba to cesto tretirati time...dosta je to posla ali pali.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 18:46   #22
Quote:
Chocolate_M kaže: Pogledaj post
Da, tocno to. Kad vidim ekipu kako masovno u Bio & bio baca novce na ono njihovo i voce i povrce dodje mi da zaplacem. Pa cemu to? Bacanje novca na cisti marketing?

Ljudi ne shvacaju da danas jednostavno bez spricanja ne ide. Zena od koje kupujem mahune na placu kaze da se mora spricati. Nije da zeli, ali ako ne posprica, nema nista od plodova jer odmah kojekakve bolestine uniste usjeve. Jednostavno se mora.

Sto se tice teme, dosta dobivam voca i povrca, posebice ljeti, od maminih sestara, ali imam i svoje zene na placu kod kojih vec godinama kupujem i jako sam zadovoljna. Svo meso i ribu kupujem u mesnici/ribarnici, a jaja od bake. Kad vidim nesto u trg sto zelim, kupit cu svakako, ali u posljednje vrijeme sam primjetila da masovno odustajem od kupnje ako voce/povrce nije iz Hrvatske
Zena ti ga jednostavno sere ko grlica. Ja svoje mahune ne spricam .Ako nesto raste ko blesavo to su mahune. Sto ih vise beres vise ih ima. Do hladnoca. Pomidore isto ne prskam. Osim kadkada kalcijem da ne trunu od ispod. Ne spricam apsolutno nicim. To da je nesto iz Hrvatske mi kurca ne znaci . Ne bi da znam jednu babetinu koja svoje domace povrce zalijeva jednako domacim govnima tj septickom . Tako da to sto je nesto hrvatsko ne znaci puno . Spricanjem se remeti prirodna ravnoteza zato na takvim njivama ima bolescura. Naravno da napadnu usi kad insekticidima pokolju bubamare. Ne sade cvijece koje privlaci korisne kukce. Itd itsl
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 18:52   #23
Quote:
sonja:) kaže: Pogledaj post
A sto se tice kovrcanja, mi uvijek s breskvama imamo problem s time, to je virusno oboljenje ako se nevaram, ali dosta se ucinkovito rijesava redovnim prskanjem, samo je znam tocno cime, mogu pitati tatu ako nekog zanima.
Nama se isto uvijek krenu kovrčat breske i ove godine smo ju s nečim poprskali i nema ni jednog kovrčavog lista. Danas sam pojela prvu.
U vrtu ne špricamo ništa i ništa nam ne unište štetočine. Manjak plodova imamo samo radi toga što je siromašna zemlja i dosta suha. Kod moje sveki je bogata zemlja i živi na poplavnom području. Kad otkopaš rupu dublju od pol metra dođeš do glinaste mokre zemlje. Kod nje sve raste ko ludo, pogotovo tikvice, krastavci i ostalo što treba puno vode. Ništa ne šprica.

Što se domaće hrane tiče, imam ljude za domaće maslinovo ulje, slani tvrdi sir, svježi kravlji sir, med, pomidore, krumpire, mesara za kojeg znam da je to njegovo meso a ne iz Bugarske. Kobasice radimo sami, pekmeze napravim od voća iz vrta i oko vrta, a ostalo kupujem bilo gdje.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 19:02   #24
Ovo da domaci ljudi znaju kako spricati . Znaju oni govno. Kad su uveli dozvolu za spricanje ja sam se na tecaju zaprepastila neznanjem . Ne samo da ne znaju nego ni ne zele nauciti jer sto ce njima neki mulac govoriti . Svjesni toga predavaci su uglavnom naglasavali ekonomski aspekt nadajuci se kako ce ovi barem zato shvatiti da nesto mozes otrovati samo jednom. No cisto sumnjam .
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:11   #25
Breskve se protiv kovrcanja spricaju standardnim cuperblauom, najesen i na proljece, puno prije plodova.
Mi smo jos spricali jabuke i kruske protiv usiju, bile su koma,al to isto davno.
I sljive protiv osice, to je kod cvatnje i kad ispadnu latice, inace nista od plodova.

Znam da mama sprica paradajz mlijekom, protiv plamenjace cini mi se.

Nista drugo ni kasnije nismo spricali.

Ionak za sve otrove sad treba ona kartica da se kupi,ja prosla izobrazbu


Takoder radije biram hrvatsko voce, ne svida mi se ideja da breskve il nesto tako osjetljivo danima putuje u hladnjacama. Stavis ih na sobnu temperaturu i odmah su gnjecave
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:26   #26
Ionak za sve otrove sad treba ona kartica da se kupi,ja prosla izobrazbu

[/QUOTE]

Ne u Srbiji

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:43   #27
A ja sam od slovenske strane, ovim ljudima tu nije baš Srbija usput
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:59   #28
Imam dilere za domaće sireve i još neke sitnice s brda iznad Plaškog

Imam dilericu za domaći grašak, mahune, tikvice

I jedne sa starim sortama paradajza, jabuka...

Placu, ekoseverima, biobiojima ne vjerujem
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 01:45   #29
U kupnji uzimam u obzir sve faktore pa ih zaračunam po svojim kriterijima i onda vidim dal mi paše cijena koju imaju. Nekad su to mini drame . Uglavnom tu je u kriterijima da je domaće poželjnije zato jer mi je okolišno prihvatljivije, a nekako i normalnije da tako funkcionira globalna zajednica. Ne vidim ja te sve silne finese domaćih okusa. Meni je fina i hibridna jauka. Mislim hibridi nisu tu da nas unište, nego uzmu najbolje od svega . Jedino što su neki neuspješni.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 08:58   #30
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
I jedne sa starim sortama paradajza...
Pretvorila sam se u uho.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 09:25   #31
Zna li tko od vas poljoprivrednika što je tikvicama koje imaju velike nabubrine pod korom i izgledaju trudne? Vidim to često u Tommyjevim tikvicama. Ne kupujem to, ew, samo me zanima što bi to bilo.

Inače, groždje i limune (neprskane ofc) iz svog viksa vrta, smokve i masline (+ ulje) iz susjedovog (razmjena dobara). Mandarine od neretvanskih prijatelja, a sve ostale i regularne stvari kupujem uglavnom iz dućana domaćeg votja i povrtja koji vrše i besplatnu dostavu na vrata. Već ih dobro znam, nisu me razočarali nikad, navedu uvijek što je otkud, imaju samo sezonsko, a uz to prodaju i kvalitetna brašna, ulja, sjemenke, grahorice, med, sirupe i slično. Isklikam po fejsu šta mi treba u inboksu, kroz sat-dva mi dobri simpatični barba donese na vrata.

Idem i na pazar, imam tamo dobrih bakica, posebno po domaće sireve i jaja. Volim i bio bio, ali otkad se u nas otvorio jeftini a zdravi Refužo, kod njih se takodjer opskrbljujem.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 09:29   #32
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
U kupnji uzimam u obzir sve faktore pa ih zaračunam po svojim kriterijima i onda vidim dal mi paše cijena koju imaju. Nekad su to mini drame . Uglavnom tu je u kriterijima da je domaće poželjnije zato jer mi je okolišno prihvatljivije, a nekako i normalnije da tako funkcionira globalna zajednica. Ne vidim ja te sve silne finese domaćih okusa. Meni je fina i hibridna jauka. Mislim hibridi nisu tu da nas unište, nego uzmu najbolje od svega . Jedino što su neki neuspješni.
Najveci problem hibrida i gmoa u biti nije cinjenica da ce ti izrast treca ruka, nego da su ciljano napravljene da im je sjeme uglavnom šrot tako da nemožes sam nastaviti uzgoj. Sad to sto smo mi nostalgicni za okuom tih nekih starih paradajzova - a osjeti se, moja tehnicarka doma cuva sjeme svake godine od paradajza iz babine basce, to je tako divotno i bas se nekako "cuje" pravi paradajz
To se vidi i kod svijeca, sto god nauzimali na pijaci; u usporedbi s drugim bojama, dobri stari crveni muskatl i satirana kadifa ce uvijek najbolje izgledat i jedini prezivjet

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 21:32   #33
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Ne bi da znam jednu babetinu koja svoje domace povrce zalijeva jednako domacim govnima tj septickom
molim te reci da se šališ. ili da sam ja krivo shvatila. pliz

meni je super ta ekipa koja kupuje u bio & bio. ono voće tamo je trulo. možda tako treba izgledati organsko
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.