Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2007., 00:31   #41
Ja uvijek u tijesto stavim pola jogurta pa bude onako spužvasta i mekana a
dosad su me svi samo bili pohvalili za tijesto
A mi je doma najviše volimo jesti s puno sira i povrća
(luk,rajčica,gljive,kukuruz,tikvice,paprika...)
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 00:32   #42
Quote:
mayabela kaže: Pogledaj post
joj hvala, budem probala!

a nije da ne znam kuhati, pogotovo peći, obožavam peći kolače i uvijek mi uspiju oni u pećnici, samo ta pizza... noćna mora... zona sumraka...
Ne brini se. Svi mi imamo neku noćnu moru. Važno je biti uporan i pokušavati. Poslušaj sve savjete, a onda odluči što je najbolje. Želim ti puno uspjeha.
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 09:49   #43
Ovo sa jogurtom je pravi komentar :thumbs up!:

Zanima me koristite li suhi kvasac ili svježi?

Također, pročitala sam negdje da pizza iz rerne vulgaris nikako ne može biti kao iz pizzerije jer se one peku u krušnim pećima na daleko višim temperaturama...
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 09:54   #44
onaj novi dr oetker kvasac u vrećici - garant me ugodno iznenadio, preporučam da ga probate
super su mi uspjele i lucijine mačkice i kuruzni kruh s njime

ovo s temperaturom je točno, krušne peči kure iznad 250
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 11:05   #45
Najveća je ipak stvar u tijestu.
Moja preporuka je svježa germa. Ja radim ovako:
Kako je germa kvasac, prvo u 2 dcl tople vode (skoro vruće) smrvim 2/3 germe i dodam žlicu šečera kako bi kvasac oživio i dobro promiješam kako ne bi germa bila u grudicama. Već nakon nekoliko minuta vidjet će te kako se razvijaju mjehurići, ako promiješate vodu, puno mjehurića se oslobađa. Ostavim tako 10 minuta. U tu vodu dodam sol, oprezno jer će jako zapjeniti. Uzmem oštro brašno i zamjesim tijesto tako da bude onak svilenkasto na dodir, bez grudica. Ja ovo bez miksera, samo svojim snažnim ručicama.
Ostavite tijesto na toplom i prekrijte posudu u kojoj je tijesto krpom. Neka se tijesto digne barem trostruko (oko 45 minuta).

Premjesite i razvucite tijesto ali razvlačite ga na glatkom brašnu - lakše je.
Natrpajte kaj već hočete, predzagrijte pečnicu na npr 250 i malo pobrašnite protvan glatkim brašnom (ne treba protvan ničim mazati) stavite protvan na najdonju poziciju. Pica se najbolje peče odozdo. Ne otvarati dok nije gotovo. Ja obavezno stavljam premaz napraljen od češnjaka, peršina, bibera i maslinovog ulja. Uz naravno brdo gljiva, mesnatih proizvoda i sira. ne stavljajte previše gljiva jer puštaju vodu da nemate bazen u kojem sve pliva.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 22:42   #46
To sa tijestom me posebno zanimalo - GRACIAS
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 23:57   #47
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Najveća je ipak stvar u tijestu.
Moja preporuka je svježa germa. Ja radim ovako:
Kako je germa kvasac, prvo u 2 dcl tople vode (skoro vruće) smrvim 2/3 germe i dodam žlicu šečera kako bi kvasac oživio i dobro promiješam kako ne bi germa bila u grudicama.
žlicu ili žličicu??

Quote:
Ja ovo bez miksera, samo svojim snažnim ručicama.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 10:41   #48
Quote:
Mary Bellows kaže: Pogledaj post
žlicu ili žličicu??

Ovisi o količini, na onu navedenu količinu germe ja stavim žlicu, to mi je za oko 75 dkg brašna (obično moram dodati još vode tijekom mog snažnoručnog tiještenja). Zaboravio sam.... još dodam malo ulja (0.2 dcl), brašno bude svilenkastije.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 10:43   #49
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
To sa tijestom me posebno zanimalo - GRACIAS
Aj javi kak ti je ispalo. Kad razvlačiš potiskuj tijesto iz sredine prema rubu tak da na rubu bude gušće, onda se onak lepo rub napuhne.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 17:17   #50
To znam.

Moj recept je banalno jednostavan, nije mi se baš dalo pisati pa evo sad. Ovo je ujedno i zadnji recept koji sam probala za pečenje ovog toliko šarolikog jela i nije bila loša.
1 kg mekog brašna se pomiješa sa 3 žlice soli, 3 žlice ulja i sadržajem 2 vrećice suhog kvasca. Ostavi se pokriveno da raste cca 45 minuta. Od mase dobijamo količinu za 3 pizze, svaki komad se razvalja i oblikuje tako da se sredina stanji a rubovi ostave zadebljali.
Namaz je mješavina origana, ulja, paradajza iz tetrapaka (domaći sok mi je prerijedak za iša, pogotovo za pizzu), malo soli i kečapa. Gore ide šta mi padne na pamet, no obično klasika - sir, salama. U rernu na preko 200 na 10 minuta.

Pročitala sam kul savjet - svaka posuda, žlica ili bilo šta što će biti u kontaktu sa pizzom bi trebala biti zagrijana. Dakle, ne ono ništa na usijanju nego tek tako da ne bude hladna, pogotovo tepsija (posuda u kojoj se peče pizza, ne znam kako ju vi svi zovete )
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 17:42   #51
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Pročitala sam kul savjet - svaka posuda, žlica ili bilo šta što će biti u kontaktu sa pizzom bi trebala biti zagrijana. Dakle, ne ono ništa na usijanju nego tek tako da ne bude hladna, pogotovo tepsija (posuda u kojoj se peče pizza, ne znam kako ju vi svi zovete )
Protvan.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 17:48   #52
Mali savjet: do sad najbolji paradajz sos koji probao je Mutti pizza sauce, limenka od 400mL košta 6,5-7,5 kn, ovisi gdje.

Kečap izbjegavati, pasirani paradjz koristiti jedino uz modifikaciju zgušnjavanja kuhanjem i dodavanjem bilja.
Nick Nolte is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 18:30   #53
mi tijesto kupimo u pekarni.
a gore stavimoaradajz sos s origanom,puno puno sita-uglavnom kombinavija gaude i mozzarele, zimsku salamu, kukuruz i luk. i poslije vrhnje.
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 18:45   #54
Ja u tijesto stavim 350g oštrog brašna, uglavnom svježu germu, malo soli ( pol žličice), oko 3 dl mlake vode i 2 jušne žlice maslinovog ulja, tijesto umjesim mikserom i rukama i ostavim dizati oko 2 h. Ovo maslinovo ulje daje poseban tek.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 14:25   #55
Baš me začudilo sad kada sam vidjela koliko vas radi dizano tijesto s oštrim brašnom!?

Ja za tijesto uzmem 20dkg glatkog brašna, 10dkg oštrog brašna, sol, malo šečera, pola svježeg kvasca (2dkg), 1dcl ulja i oko 1,5dcl mlake vode...
U sredini zdjele gdje je brašno napravim rupu, izmrvim kvasac, pospem s malo šećera, prelijem s vodom i pustim da se kvasac "razvije". Nakon toga dolijem ulje i ostatak vode i s mikserom zamijesim tijesto. Pustim da odstoji nekih pola sata....Pečem u zagrijanoj pećnici na 250°C oko 7-10 minuta.

Gore stavljam pastu za pizzu (mađarski proizvod) razrijeđenu s vodom + origano, a u nedostatku iste stavim onu mješavinu začina za pizzu u koncentrat od rajčice koji razrijedim vodom. Tijesto premažem s tim, gore stavim naribanu šunku i naribanu gaudu. Još volim pizzu s par vrsti sireva (iskombiniram gaudu, mozzarellu, parmezan i gorgonzolu) ili samo sa sirom s par kriški hamburgera na vrhu...
Prije isteka onih 7-10 minuta malo premažem rub pizze s uljem da tijesto omekša...Ja volim deblje tijesto i ova količina tijesta je dovoljna za onu veliku crnu tepsiju (ukoliko je tijesto deblje, ako pak želim tanje, dovoljno je za tu veliku tepsiju + 1 manju). Eto...
Mikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 14:35   #56
Quote:
KAELA kaže: Pogledaj post
mi tijesto kupimo u pekarni.
a gore stavimoaradajz sos s origanom,puno puno sita-uglavnom kombinavija gaude i mozzarele, zimsku salamu, kukuruz i luk. i poslije vrhnje.
Da da to su odlične kombinacije. Ja čak znam stavit grah i zelje ak mi ostane od jučer.
Uglavnom paradajz je osnova i onda dam mašti na volju mocarela,sir s vrhnjem, koji feferon, domaći špek, parizer, tunjevinu, dva jaja (prepeličja), kisele krastavce, đumbir, mesni doručak i na kraju zalijem sa vrhnjem za kuhanje.
Važno je da tijesto pude bar 3 centimetra
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:42   #57
Samo dva trika.

Ne zauljiti protvanj nikako, eventualno proći sa prstohvatom margarina (ne maslaca) po dnu.

Prije stavljanja rajčice na tijesto obavezno tijesto zauljiti, na taj način se stvara filter između paradajza i tijesta, jer tijesto zna bez njega previše upiti i biti mljackavo.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 01:25   #58
tema mog života

ovako ja mislim ako sam čega u životu se najeo to je pizza i kupovna mi je već dosadna volim domaću cura napravi tjesto dofura ga malo naulkjim twepsiju razvučem ga i sad pomješam koncentrat rajčice malo soli šečera origana majčine dušice i mažurana.time se pospe ne previše ne premalo onda na to stavim naribam malo sira gauda od sirele,pa sitno isjeckanu šunku u ovitku od gavrilovića pa opet sira dodam koji komad gorgonzole od vindije i šampinjone operem osušim i uzmem samo kapice njih stavim naopačke stavim sira malo u njih i stavim šnitu kulenove seke i komadić pršuta(najbolja stvar na pizzi) e onda origano još gore i bubnem u pečnicu i kad izađe pivicu i mojoj sreći nema kraja!
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 16:05   #59
kako to kupite tijesto u pekari? kako to izgleda? ne vidjeh ja toga u "svojoj" pekari

moj nacin:
- ne volim kecap na pizzi nego umak od pomidora (rajcice) trenutno mi super Mutti koji vec u sebi ima i neke zacine
- uvijek namastim lim da mi se ne zaljepi i da se bolje zapece
- koristim kvasac u prahu dakle to je valja suhi
- a u zadnje vrijeme mi je super ona smjesa za pizzu (pakirano ko brasno) stvarno odlicno ispada od toga meni
- nadjev mi je trenutno favorit pomidor, pa kukuruz, pa sir pa kulena malo, pa gljive pa origano
- a pizza bez origana mi nije pizza
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 16:26   #60
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
kako to kupite tijesto u pekari? kako to izgleda? ne vidjeh ja toga u "svojoj" pekari

moj nacin:
- ne volim kecap na pizzi nego umak od pomidora (rajcice) trenutno mi super Mutti koji vec u sebi ima i neke zacine
- uvijek namastim lim da mi se ne zaljepi i da se bolje zapece
- koristim kvasac u prahu dakle to je valja suhi
- a u zadnje vrijeme mi je super ona smjesa za pizzu (pakirano ko brasno) stvarno odlicno ispada od toga meni
- nadjev mi je trenutno favorit pomidor, pa kukuruz, pa sir pa kulena malo, pa gljive pa origano
- a pizza bez origana mi nije pizza
Ne treba mastiti lim, samo ga nabrašni.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.