Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2007., 23:51   #81
Nisam, iako znam da postoje; još imam malo orahovog ulja u hladnjaku, kojeg sam kupio prilikom zadnje posjete dalekom istoku.
Jedino što sam htio upozoriti, jest tzv garlic oil, naime, bilo je slučajeva trovanja botulizmom uzrokovanim upravo tim uljem, zbog stanovitih razloga, pa ne preporučam takve bakanalije kod kuće...zato radije pribjegavam suhim začinima u ulju (stvar je u tome da češnjak sadrži dosta vode, što pogoduje razvoju Clostridium botulinum).
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 00:13   #82
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
P.S. smeta li kome ako se tu i tamo ubace linkovi na slike "kućnih čarolija"?

ne samo da nisu direktna reklama na nekoga i da slike nisu prevelike (ako ne znash kako smanjiti slike javi se pa chu te poduciti)
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 08:40   #83
http://img172.imageshack.us/

Ovdje možeš upload-ati sliku i odabrati resize (for websites & e-mail) da ju smanji. Kada se uploada ti kopiraš samo onaj drugi link po redu šta ti da i copy/paste-aš ovdje na forum u svoj post i to je to.
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 13:45   #84
Danas sam pročitala da se svježi bosiljak ne smije rezati nožem, nego kada ga dodajemo jelu, moramo ga kidati prstima.

Uskoro slijedi post o vlascu i jedan zanimljivi lagani recept, prigodan za ove vruće ljetne dane.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 17:56   #85
^ super savijet. Bosiljak ima nesto biljnog estrogena ili nesto - davno sam citala, pa mozda je to jedan od razloga zasto zene u vecini slucajeva (po mome skromnom misljenju) obozavaju svjezi bosiljak. (?)


Nego, vi sto se bolje razumijete:
Cemu sluzi crno sezamovo ulje? Imajte na umu da sam ja kuharica amater i da nista jako slozeno ne dolazi u obzir.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 18:00   #86
Cime vi prehranjujete svoje zacinske biljke?
Ja jos im nista nisam stavljala u zemlju, htjela bih nesto organsko.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 18:51   #87
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
Danas sam pročitala da se svježi bosiljak ne smije rezati nožem, nego kada ga dodajemo jelu, moramo ga kidati prstima.

Uskoro slijedi post o vlascu i jedan zanimljivi lagani recept, prigodan za ove vruće ljetne dane.
zašto ne nožem
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 18:55   #88
Quote:
Karmela kaže: Pogledaj post
Cime vi prehranjujete svoje zacinske biljke?
Ja jos im nista nisam stavljala u zemlju, htjela bih nesto organsko.
Gdje su ti biljke?
Moje su u lončanicama i koristim Florafin zemlju, pogotovo kad ih presađujem. Ja bih ti preporučila, ako želiš brzo djelovanje, specijalno topivo gnojivo. Dakle, kupiš si nekakvo tekuće gnojivo. Njega dodaješ biljkama zajedno s vodom za zalijevanje. Takva gnojiva najbrže djeluju.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 18:57   #89
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
zašto ne nožem
Nemam pojma, stvarno ne znam zašto. Danas sam čitala nekakvu knjigu o začinima i u njoj piše to za bosiljak. Baš je izričito naglašeno da listove treba kidati i sitniti prstima, a ne nožem.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 19:06   #90
Quote:
Karmela kaže: Pogledaj post
Nego, vi sto se bolje razumijete:
Cemu sluzi crno sezamovo ulje? Imajte na umu da sam ja kuharica amater i da nista jako slozeno ne dolazi u obzir.
Ono što ja znam o crnom (ili tamnom) sezamovom ulju je da se ono dobiva tiještenjem sezama koji je prethodno prepržen, za razliku od laganog (light) sezamova ulja, koje se dobiva hladnim prešanjem. Tamno sezamovo ulje ima drukčiji, orašasti i jači okus, a i obično se pri višim temperaturama zna dimiti, pa ga se u pravilu koristi u "sirovom" stanju, za začinjavanje salata, a ne za pečenje ili spravljanje jela koja zahtijevaju visoku temperaturu, iako ga ja koristim i za to...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 19:36   #91
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Majčina dušica je timijan.

Sage je (kao što je već napisano) kadulja.
Majčina dušica je Thymus serpyllum a timijan je Thymus vulgaris,finijeg okusa i mirisa od prve.Doduše,dušica ima više varijeteta,kao i mente i lavande,za koju se kaže da je svaki grm druga sorta.Najbolja dušica je ona s mirisom na limun,ali ne raste svukuda,kao što treba rabiti Menthu piperitu,paprenu metvicu,a ne razne (polu)divlje hibride neplemenitog šmeka.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 19:39   #92
Evo još jednog recepta sa začinskim travama,stari primorski:na ulju lagano prodinstati sjeckano mlado lišće matičnjaka i koromača,preliti ulupanim jajima.Mrrrak.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 20:11   #93
Kao što sam već najavila, slijedi njegovo veličanstvo - vlasac!

Vlasac je najmanji, ali po mnogima najprofinjeniji predstavnik roda Allium (luk). Kao začin poznat je od davnina, čak su pronađeni 3000 godina stari kineski zapisi o njegovoj uporabi u kuhinji, a smatra se da ga je u Europu iz Kine donio Marko Polo. Postoji legenda prema kojoj su Romi koristili vlasac pri proricanju sudbine, a u nekim vjerovanjima dobro je oko kuće objesiti vezice suhog vlasca kako bi se otjerale bolesti i zli duhovi. Najčešće se kao začin koristi svjež ili zamrznut. Najbolji način za zamrzavanje jest odrezati listove, staviti ih kratko pod mlaz hladne vode, nasjeckati, staviti u posudicu za led napunjenu vodom i takvog zamrznuti.
Listovi vlasca bogati su i vitaminima C i A, a osim toga, potiče apetit, pospješuje probavu i sprječava nadimanje. U narodnoj medicini koristi se kod arterioskleroze, anemije, povišenog krvnog tlaka, bolesti jetre, pluća i za „čišćenje“ želuca, crijeva i krvi, čišćenje rana i iskašljavanje kod starijih ljudi.
Danas je vlasac posebno cijenjen u francuskoj kuhinji gdje je obavezni sastojak francuskih fines herbes, sigurno poznatih našoj happygoose, mješavini koja se koristi za razna topla i hladna jela, salate, omlete, rižu i piletinu..
Fino sjeckan dodaje se juhama, varivima od povrća, gustim juhama (šparoga, grah, cvjetača, krumpir), bijelim umacima (na bazi jaja, vrhnja ili jogurta), šampinjonima, krumpirovoj salati i pire krumpiru, cikli te namazima od sira. Također, sjeckani vlasac izvrstan je i u raznim salatama, a osobito onima od rajčica i krastavaca kojima daje nježnu aromu puno slabiju od crvenog luka, ali izuzetno finu i bez jakog okusa. Vlasac se često koristi posut preko maslacem premazanog raženog kruha.
Dakle, zapamtite! Vlasac se ne smije kuhati, nego se mora upotrebljavati svježe kosan neposredno prije upotrebe!

Recept:

Ogulite jednu tikvicu (ili više, po želji) i narežite ju na ploške, te ispohajte (ako treba posebno dati uputstva za pohanje, recite!).
Stavite pohane tikvice na veći tanjur na koji ste prethodno stavili papirnati ubrus jer na taj način se upije višak masnoće. Kad sve ispohate, stavite preko njih također papirnati ubrus i ostavite neka se malo prohlade.

U jednu posudu izlijte plavo kiselo vrhnje i stavite u njega majonezu (stavite koliko god želite, po svom ukusu) i to lijepo izmiješajte, da bude kompaktno . Očistite jedan češanj bijelog luka i sitno, ali sitno ga nasjeckajte i dodajte vrhnju i majonezi. Zatim sitno narežite nekoliko listova vlasca, dodajte i sve lijepo izmiješajte.

Taj „umak“ je izvrstan prilog uz pohane tikvice. Možete ga staviti na tikvice ili pokraj njih. Bitno je da bude hladan jer onda fino osvježava.

Dobar tek!
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 20:14   #94
Evo nešto popraćeno slikama; zeleni curry s krumpirom i patliđanom-sve skupa jako ljuto, i bogato začinima! Sama pasta je u biti spravljena od čistih začina...

1.sve pripremiti
http://img520.imageshack.us/img520/9...reparedzx8.jpg
2.popržiti curry pastu, fish sauce i shrimp paste
http://img168.imageshack.us/img168/2...pasteshos0.jpg
3.dodati meso
http://img126.imageshack.us/img126/4...chickenns0.jpg
4.dodati kokosovo mlijeko, kaffir i limunsku travu
http://img529.imageshack.us/img529/4...ilkkaffve6.jpg
5.dodati krumpir
http://img45.imageshack.us/img45/957...otatoesee0.jpg
6.pustiti da krčka
http://img119.imageshack.us/img119/3...tsimmeraf9.jpg
7.dodati patliđane
http://img524.imageshack.us/img524/2...berginewp1.jpg
8.gotovo jelo!
http://img524.imageshack.us/img524/5...hedmealua8.jpg

Poslužiti s kuhanom rižom, i pivom, za gašenje požara u ustima!
P.S. ovako ispadnu boje na slici, kad imaš jeftilen digitalac u stvarnosti ima zelenkastu nijansu!
Pozdrav svima, i ispričavam se ako sam malo off-topic
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 20:16   #95
@clearwater, sad mi zazubice rastu.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 23:39   #96
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
zašto ne nožem
zato što u njima ostaje više mirisa,okusa ....
__________________
Ako duboko pogledaš u moje oči, vidjet ćeš mi dušu...
i znat ćeš kakva sam i što osjećam ...
al' molim te šuti, jer to je samo tvoja spoznaja...
Antibacterial is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 23:45   #97
hmm njam,njam ...obožavam vlasac a on je tako super zaćin paše u raznim jelima juha,salata,umaci,....naprosto je super ....
__________________
Ako duboko pogledaš u moje oči, vidjet ćeš mi dušu...
i znat ćeš kakva sam i što osjećam ...
al' molim te šuti, jer to je samo tvoja spoznaja...
Antibacterial is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 00:01   #98
kod pripreme jela i korištenja svježi zaćina je bitno da se stave na kraju i da se nekuhaju jer gube na kvaliteti i okusu ....ma mislim da to znate al ev sad mi nest palo na pamet pa da napišem
__________________
Ako duboko pogledaš u moje oči, vidjet ćeš mi dušu...
i znat ćeš kakva sam i što osjećam ...
al' molim te šuti, jer to je samo tvoja spoznaja...
Antibacterial is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 00:12   #99
Isto tako, suhe začine je dobro prije upotrebe malo provaljati u suhoj tavi, da otpuste aromu...znam, znam, sve je to odavno poznato, ali kad smo već kod toga
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 00:16   #100
moguće je da je to "ne nožem" zbog toga što se čupanjem događa trganje stanica biljke jedne od drugih, a kad ideš nožem, siječeš i stanice. ali mi nije jasno gdje je ta bitna razlika. djeluje mi apsolutno nevažno. 50ak stanica više-manje...
možda je glupi mit.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.