Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2008., 20:57   #21
Pingvich pitaš kako promijeniti stvari i tvrdiš da nikoga nije briga?
Koliko vidim da samo na ovom forumu ima itekako ljudi koje je briga pa i mene samu ako to još nije jasno. Dakle postoji puno načina da se pomogne tim psima, a ne samo udomljavanje onih koji su već odbačeni što je uredu jer dom im, naravno, treba, ali postoje načini da se smanji broj odbačenih i zlostavljanih i mj. i čistokrvnih samo treba volje i truda.
Situacija u lijepoj nam našoj nije bajna ni na kom području, a kamo li u ovome, ali stvari se mogu mjenjati. Znate ono-kad se male ruke slože!
Ovako, nitko vas, nas ne spriječava da se osnuje nekakva udruga građana ni udruga pasa mješanaca zar ne? I HKS je je udruga te prirode samo samo što ima pun veću mogućnost kontrole pa opet, zna se desiti svega, kažem, živimo gdje živimo .
Ono što svatko od nas može je prijaviti zlostavljanje psa, locirati vlasnike napuštenih ako imaju mikročip, a sad ih već mnogi imaju, većina koliko znam , a kazne za napuštanje životinja ili za nekontrolirano držanje već odavno postoje samo što rijetki to prijavljuju jer ih kako kažeš, nije briga .
Koliko znam da po novom zakonu nitko ne smije držati životinju na način koji je nezdrav i šetatn za nju, da ne smije trpiti tjelesna i duševne boli, a pod to spada i štancanje štenaca koji niti jedu kako treba, niti ih se čisti, cijepi, niti tretira kako treba zar ne?
Postoje brojne televizije koje vole dobru priču, a priča o nesretnim kujicama na lancu s 10 bolesnih štenaca ima gdje hoćeš pa možda bi neki od onih koji su imali namjeru to ignorirati i nastaviti takve radnje i odustanu kad vide da bi mogli biti okarakterizirani kao monstrumi s telke
Koliko znam da udruge građana ( sad pričam polunapamet ) ako je riječ o većoj udruzi imaju mogućnost pomoći ( fin.) od strane države i gradova. Zapravo sve je stvar anganžmana i volje.Nećete sigurnbo vani vidjeti ovoliko pasa po prihvatilištima i ulicama, a kad i jesu, sigurno su vlasnici dobili debelo po džepu i bar neće više nabavljati drugog nesretnika .
Način da se smanji broj pasa u azilima nije da se više udomljavaju jer toga nikad ne može biti dovoljno nego da se smanji dotok pasa u iste.
Ja , nažalost, u trenutnoj situaciji s malim klincima i psima nemam dovoljno vremena za ozbiljniji anganžman u ovakve stvari, bar ne da ih počinjem, ali sudjelovati bih mogla i bih da netko nešto pokrene.

aiax naravno da dok ima bezdušnih idiota da će biti i napuštenih pasa i zlostavljanih pasa, uostalom, ovo gore je odgovor i tebi u nekoj mjeri.

Što se mene tiče, ovo je zadnje od mene o off topicu u ovoj temi koja nije "o azilima" nego "o uzgajivačima" i upravo mi je bila namjera razgovarati o toj temi i svim aspektima uzgoja , kakvih ih/ nas sve ima itd. te vas molim da je se držite te mi nije jasno zašto ne otvorite prikladnu temu za to jer ova to nije.

Nemam namjeru više braniti svoj izbor da uzgajam čistokrvne pse jer osim što ga smatram ispravnim, to je moj odabir, moj način života i ne znam drugačije pa tko me hoće kamenovati, nek proba samo mu ne jamčim što će postići
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 12:49   #22
nemam kaj prepametno reć o uzgajivačima. ljudi se tim bave i to im spaja ugodno s financijski korisnim. ko veli da pritom niš ne zaradi, laže ko pas!

ima, sve u svemu jedan nonsens. samo se uzgajivači bune, seru i drže litanije. iz sebi znanih razloga. ko će tebe wajtejlien kamenovat? nitko. kaj si zabrijo? niti je to ikom cilj i namjera.

slažem se u većini toga kaj je rečeno za nekontrolirani uzgoj, ALI, većina tih vaših i naših "čistokrvnih" pasa je proizašla genetskom igrom nekog bolida koji je imao dovoljno para da novonastalu pasminu "ozakoni", te parenjem različitih pasmina, da bi se dobio određeni cilj. tak da ja mislim da je bespotrebno da pretjerujete u svojoj "borbi".

nego, zašto ne bi netko sa svojim psom koji radi ne znam čega nema rodoslovlje unazad 10 koljena, mogao doći u HKS i ovi mu izdati nekakav papirić o valjanosti njegovog cucka. ako smo već toliki formalisti da je on bitan. ako vlasnik zna oca i majku, pogotovo. ako i ne zna, kaj to ima veze. za puno ljudi se ne zna ko su im otac i mater, pa .... jel se možda "uzgajivači" boje nečeg? mislim da nemaju potrebe. moj je recimo cucak 1 cm višlji , 2 kg teži i jači od standarda KSa. jel to onda znači da ne valja i kaj to znači. mislim teorije,,, malamut ima jedno oko plavije od "standarda", koji je propisala hrpa debila. zato kaj ima plavije oko , nema dobar pedigre, i treba ga ubit. BTJ, koja idiotarija.
i košarkaše treba pobit jer imaju genetski poremećaj hipofize, znači nisu normalni, znači, laganini injekcija, da nam ne kvare opću genetsku sliku!!!
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 13:18   #23
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
nemam kaj prepametno reć o uzgajivačima. ljudi se tim bave i to im spaja ugodno s financijski korisnim. ko veli da pritom niš ne zaradi, laže ko pas!

ima, sve u svemu jedan nonsens. samo se uzgajivači bune, seru i drže litanije. iz sebi znanih razloga. ko će tebe wajtejlien kamenovat? nitko. kaj si zabrijo? niti je to ikom cilj i namjera.

slažem se u većini toga kaj je rečeno za nekontrolirani uzgoj, ALI, većina tih vaših i naših "čistokrvnih" pasa je proizašla genetskom igrom nekog bolida koji je imao dovoljno para da novonastalu pasminu "ozakoni", te parenjem različitih pasmina, da bi se dobio određeni cilj. tak da ja mislim da je bespotrebno da pretjerujete u svojoj "borbi".
Tj1, meni nije jasno zašto toliko pljuješ po uzgajivačima i njihovom radu? Kako znaš da uzgajivači lažu i zarađuju? Ja osobno znam dosta uzgajivača i to onih sa velikim U, u Hrvatskoj i inozemstvu. I vjeruj mi, kunem ti se i majkom i svima da se nitko, ali baš nitko nije obogatio na svojim psima i njihovoj štenadi. Svi oni imaju svoja regularna zanimanja, bude se ujutro, odlaze na posao, neki imaju djecu... i imaju strast prema određenoj pasmini koju njeguju i uzgajaju. To im je kao dodatno zanimanje, stvarno, hobi.
Meni su najjači ljudi koji dođu na ovaj (ili bilo koji drugi) forum, pitaju za savjet, a kad ne čuju/dobiju ono što su željeli čuti, osjećaju se duboko povrijeđenima, ljuti su, bahati i dalje tjeraju svoje.
Pa mislim, kako netko može i ima lica nekome tko zna svoj posao u detalje, bavi se time godinama, obučen je za to, zna praktički sve cake da sere i baljezga? To kao da ja dođem kod električara i tvrdim mu da on nema pojma kaj radi, iako ja nikad u svom životu nisam ni žarulju promjenila.
Ili kao da ti sad ideš mene učiti kako se prelama knjiga ili časopis, iako jedino što ti znaš je pročitati tu istu knjigu/časopis a ja ih radim već preko 10 godina. Ili dođeš kirurgu koji operira godinama, završio je medicinu i učiš ga kako sašiti ranu.
Otkud vam drskost? Otkud vam pravo?
Meni je jasno da mnogi ljudi nisu svjesni problema sa pasminama, prekobrojnim psima, rasnima bez i sa pedigrea. Nisam ni ja prije nekoliko godina. Ljude je jako teško nečemu naučiti, a koliko sam primijetila, još teže ih je krstiti i dokazati im neke stvari. Živim za dan kad će se i kod nas takva sranja početi novčano kažnjavati. Možda ga ne doživim, ali iskreno se nadam da će doći.
Kako to da mnogo razvijenije zemlje od naše nemaju tolikih problema sa napuštenima? Pitam se pitam...
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 13:24   #24
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Tj1, meni nije jasno zašto toliko pljuješ po uzgajivačima i njihovom radu? Kako znaš da uzgajivači lažu i zarađuju? Pitam se pitam...
kaj onda na cucku može koštat 1000-1500 eura??? ili 500 eura , ili 300 eura? objasni mi slovima i brojevima!!
SORRY smartie, UOPĆE NE PLJUJEM I OVO NIJE PLJUVANJE. POŠTUJEM SVAKI POSAO I ZANIMANJE. zakaj se osjećate popljuvanim u svakom mišljenju koje se razilazi s vašim??????????
niti se trebate branit , niti ikoga napadat, samo budite realni . sad idem pročitat tvoj post do kraja.

i molim te nemoj o razvijenim zemljama. to kaj su "razvijene" , ne znači da su u pravu. zakaj HR ne bi bila prva u svijet sa nečim pametnim. samo se iz "razvijenih" skupljaju govna koja se prerađuju za "naše" standarde.
u "razvijenima" se plaća i nekakav namet na cucke, kolko ja znam. možda bi to i tu trebalo uvest?? i prijavit ih kao dodatne članove u stanovima??? eh, svašta.
i , nisi komentirao najvažnije, naglašeni dio mog posta, kak su nastajale pojedine pasmine

Zadnje uređivanje tj1 : 12.01.2008. at 14:41.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 13:26   #25
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Tj1, meni nije jasno zašto toliko pljuješ po uzgajivačima i njihovom radu? Kako znaš da uzgajivači lažu i zarađuju? Ja osobno znam dosta uzgajivača i to onih sa velikim U, u Hrvatskoj i inozemstvu. I vjeruj mi, kunem ti se i majkom i svima da se nitko, ali baš nitko nije obogatio na svojim psima i njihovoj štenadi. Svi oni imaju svoja regularna zanimanja, bude se ujutro, odlaze na posao, neki imaju djecu... i imaju strast prema određenoj pasmini koju njeguju i uzgajaju. To im je kao dodatno zanimanje, stvarno, hobi.napuštenima? .



Takav je uzgajivač di sam ja nabavila psa.
Čovik je samo zaljubljen u tornjake, pazi ih prekrasno, a radi sasvim drugi posao i ima svoju struku, ima obitelj i djecu, ima život van toga...
__________________
"...Kažu da je Riga idealna za igru skrivača, bezbroj je čudnovatih prolaza kroz kuće..."
provincijalka_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 15:02   #26
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
kaj onda na cucku može koštat 1000-1500 eura??? ili 500 eura , ili 300 eura? objasni mi slovima i brojevima!!
Pa evo, nisam uzgajivač, ali budem onako, u grubo, akad alienka koja je uzgajivač dođe, neka me ispravi i nadoda što sam propustila.

Po zakonu kinološkog kuja smije šteniti najviše jednom u godinu dana. Kuja mlađa od godinu (ili čak godinu i pol) ne smije još šteniti. Ajde recimo, nek bude godinu dana.
Recimo da je pas ajde, rot, ili neka veća pasmina. Mjesečno taj pas pojede oko 10 kg suhe hrane. Kvalitetna hrana je oko 500 kn po vreći. Savjesni uzgajivač ne hrani pse smećem poput Pedigrea i sl.

hrana 500 x 12 mjeseci = 6000 kn
čipiranje = 80 kn
tetovaža = ne znam, cca 50 kn
bjesnoća za vrijeme akcije (do 31. 3.)= 118 kn, kasnije 135 kn
vakcinacija s knjižicom = cca 120 kn
cijepljenje protiv zaraznih 1 x godišnje = cc 100 kn
čiščenje od crijevnih parazita = za rota npr. 75 kn godišnje (ovisi o kilaži)
kotizacija za izložbu = od 100 - 600 kn nekad i više
uzgojni pregled = 100 kn
članarina za kinološki = 180 kn godišnje
komplet prijave legla i potvrda o parenju 10,00
ocjenske liste 3,00
kartice ocjena i kandidatura 1,50
izložbeno radna knjižica 50,00
cijena rodovnika = 100 kn
--------------------------------------------------------------------------------------
došli smo do nekih 7600 a još nismo ni imali štence. Recimo da još želiš na neku međunarodnu izložbu, pa ti je svako toliko pregled oko 200 kn i certifikat za EU oko 50 kn
Parenje moraš platiti. Također je u visini cijene jednog šteneta, tj. ovisi kakav je mužjak.
Ultrazvuk je oko 115 kn, nedo bog carski rez 1000 kn
Recimo da imaš u prosjeku 4 šteneta
cijepljenje za njih a moraju primiti 3 cjepiva je već oko 400 kn po štenetu. Čipiranje, tetovaža, čiščenje od parazita..... hrana garant oko 1500 kn
A gdje je bdjenje uz kuju koja se šteni, gdje je briga o štencima, gdje brisanje pišaline i sranja kad malci počnu izlaziti iz kutije, gdje su neprospavane noći jer se malci bude i plaču, žele se igrati... Gdje traženje dobroga vlasnika koji će sve to cijeniti.
I dodaj još nedo bog ozljede, eventualne bolesti jer svi se mogu razboljeti...
Zato vrhunski pas ima i vrhunsku cijenu.
Ali tko kaže da ti moraš kupiti takvo štene?
Ima puno ljudi koji imaju svoj kućni uzgoj, odu samo na uzgojni, ne zanimaju ih izložbe, ali eto, odgovorni su i NISU LIJENE GUZICE pa ipak odu na taj uzgojni i ukoliko ga dobe, pare svoju kujicu i onda prodaju malce za nekih 200-300-500 eura, cijepljene, očišćene od parazita. I najvažnije - zdrave.


Quote:
i molim te nemoj o razvijenim zemljama. to kaj su "razvijene" , ne znači da su u pravu. zakaj HR ne bi bila prva u svijet sa nečim pametnim. samo se iz "razvijenih" skupljaju govna koja se prerađuju za "naše" standarde.
u "razvijenima" se plaća i nekakav namet na cucke, kolko ja znam. možda bi to i tu trebalo uvest?? i prijavit ih kao dodatne članove u stanovima??? eh, svašta.
Nemoj ti meni "nemoj o razvijenima" jer sam živjela 10 godina vani i vidjela kako je tamo, vratila se i vidim kako je tu. I da ti pravo kažem, nije mi namjera pljuvati po domovini, ali iskreno i realno smo 500 godina iza njih. Jer ja u 10 jbnih godina nisam vidjela niti jednog lutalicu. Ne kažem da ne postoje, ali imaju ljude koji su PLAĆENI da pomažu takvima. Ima i volontera. U razvijenima se plaća namet na cucke koji na kraju financijske godine odbijaš od svoga poreza. U razvijenima se plaća i osiguranje za životinje tako da kad i ako se desi bolest/nesreća nemoraš bankrotirati zbog toga. U razvijenima se STVARNO I ISTINSKI kažnjavaju zlostavljači i neodgovorni vlasnici. U razvijenima se skupljaju govna za svojim psima i mačke se ne putaju da landraju okolo i seru u dječje pješčanike.
Da ne duljim... nekak imam osjećaj da u razvijenima sve nekako lijepo funkcionira, a kod nas... eh... mislim da ljudi koji volontiraju i rade po azilima i općenito ljudi koji su posvećeni radu sa životinjama vide stvari drugačije. Kod nas je kazna za napuštanje pasa 15 000 kuna. Do sada, još nitko nije kažnjen za napuštanje. A azili su prepuni. Molim te, ako ne vjeruješ, odi pa pogledaj. Odi na stranice SUZE pa malo browsaj. Uvelo se obvezno čipiranje, zbog usrane birokracije niti to ne funkcionira kako spada. Naime, već je nekoliko pasa pronađeno bez odgovarajućih ili ikakvih podataka na čipu. U glavnom, kod nas svako svoju igru vodi i imam osjećaj da nikoga nije briga. Normalno je istovariti štence nasred ceste ili parka i normalno je svoje breme prebaciti na nekog drugog. Zašto bi se ja bakćao kad ima netko drugi? Totalna bezobzirnost i bezobrazluk ako se mene pita. Lakše je zatuć svakih 6 mjeseci leglo štenadi nego kastrirati kuju ili psa. A ne, jajca se ne režu! To je smrtni grijeh, jer što je pseto bez muda. A s druge strane boli vas kiki što vaš mužjak luta okolo i pari kuje. Briga vas što će biti sa njom i tim štencima. Briga vas ako je ona lutalica, glavno da se vaš muškarčina isprazni.
Neodgovornost, bezobzirnost, bahatost - karakteristike su našeg vrlog društva. E, pa stari moj, nekako mislim da nisam to primijetila u tolikoj mjeri u ovih usranih 10 godina provedenih u razvijenoj zemlji.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 15:23   #27
thx na iscrpnom i kvalitetnom odgovoru.


ima jedna stvar koja meni nije jasna. ti si zbrojao troškove SVOG psa, a ne troškove pojedinog štenca koji ide u prodaju. zaključujem slijedeće. -----------

-eventualni kupac šteneta treba posredno ili neposredno platiti sve kaj je tvoj pas pojeo i tvoju satisfakciju izlaganja istog na izložbama?
ili možda griješim?
moje je prvotmo pitanje bilo kolko može koštat štene koje se prodaje. sumnjam da bi ti išao prodavat svog psa koji te je , evidentno koštao toliko koliko si napisao.
istina , je ne moram kupiti i ne želim kupiti "nazovi" "vrhunskog" psa po cijeni od više desetaka tisuća kuna, ali to nije razlog da treba nagaziti ljude koji vole i pse bez takvih karakteristika i tog cjenovnog razreda.
neću spominjat one stvarne švercere i slično, koji sve moguće zlorabe, nisu vrijedni spomena ni življenja. ali i njima je stalo samo do love.

Zadnje uređivanje tj1 : 12.01.2008. at 16:31.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 15:50   #28
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
t
ima jedna stvar koja meni nije jasna. ti si zbrojao troškove SVOG psa, a ne troškove štenca koji ide u prodaju. zaključujem slijedeće.
Prvo, ja sam žemskinja
Drugo... gle, troškovi moga psa, da ja za svoga psa podmirujem troškove koji kao rezultat daju kvalitetnu štenad. Jer da moj pas nije zdrav niti štenad ne bi bila zdrava. Zaboravila sam dodati i cijenu snimanja kukova, a to ne znam koliko je.
I kako misliš da nisam zbrojala troškove štenadi? Pa svaki ozbiljni uzgajivač prodat će ti štene cijepljeno, tetovirano, očišćeno. Izložbe su nekome satisfakcija, no mislim da je sam uzgojni pregled moralna obaveza svakoga tko posjeduje psa neke određene pasmine sa rodovnikom.
Sve ove cijene uključuju se u ukupan uzgoj. Jbg, tako je.
I rekoh, NE MORAŠ kupovati štene iz vrhunskog legla. Ali možeš daleko jeftinije dobiti štene iz kućnoga uzgoja sa rodovnicom koja je ipak garancija da štenad iz tog legla potječe od roditelja koji su uzgojno pregledani, zdravi. I NE MORAJU koštati desetke tisuća kuna.
I mislim, ti imaš problema sa plaćanjem? Sa novcima? Pa jebote led, ljudi skupljaju marke pa ih plate bog zna kolko masno. Ali skupljanje maraka ne košta nikoga zdravlja i života dok prodaja i "uzgoj" pasa bez rodovnika i te kako može.
Ako netko želi psa samo radi društva i da bi imao psa, neka ode do azila i dobije ga besplatno. Ali ne, MORA biti pasmina, MORA nekak izgledati, papiri nisu bitni za špancir po špici i preseravanje ili samo da bi mogao reći da imaš tu i tu pasminu. Nije bitan nečiji rad i trud izgleda.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 16:32   #29
sori, ako si žemsko.
ma zaboravi da sam išta postao.
dok ima budala koje to potražuju, bit će i para. i dok god postoji potražnja za svježom djecom i ženama, bit će i trgovine istima.

Zadnje uređivanje tj1 : 12.01.2008. at 17:35.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 18:18   #30
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
sori, ako si žemsko.
ma zaboravi da sam išta postao.
dok ima budala koje to potražuju, bit će i para. i dok god postoji potražnja za svježom djecom i ženama, bit će i trgovine istima.
Al ne zaboravi dati i svercu, sve ucestalijim bolestima psmina i napustenima ako toga nema.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 18:20   #31
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Al ne zaboravi dati i svercu, sve ucestalijim bolestima psmina i napustenima ako toga nema.
eh, jesmo se fino i izmirili. ?
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 20:37   #32
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
eh, jesmo se fino i izmirili. ?
nismo. ja se nisam ni svađala.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 12:02   #33
Exclamation Sigurnost kupnje kod "poznatih" uzgajivača???

Koliko je sigurno kupovati ljubimca kod poznatih uzgajivača Iskreno ja sam imao neugodno iskustvo. Kupio sam mačka iz poznate uzgajivačnice u Hrvatskoj pod uzgojnog i takva je bila i cijena. Na žalost doživio sam razočarenje i javnu sramotu na izložbi. Sutkinja me napala, kako mogu dovesti mačka sa 1 testisom?
Ja u šoku,otkud samo 1 testis? Otkuda sam znao kao početnik da to moram provjeravati? A i duboko sam vjerovao gđi koja mi ga je prodala. Pazite iskusna dugogdišnja uzgajivačica pa nije prije prodaje provjerila da li mačak ima 2 ili jedan testis? To je inače genetska anomalija kada se mačku razvije jedan testis a drugi ne i zaostane u trbušnoj šupljini i automatski se diskvalificira i iskljkučuje iz daljnjeg uzgoja jer 90% muških potomaka nasljeđuje taj gen . Koja je to bol kada nakon 2 god. saznaš da ti je mačak kriptohid? Užas! I umjesto da mi dotična uzgajivačica ponudi cjelokupan povrat novca ona se još raspitivala o svojim pravima i uvjetovala mi kastraciju uz povrat 50% od nabavne cijene mačka.

Morao sam ga kastrirati jer bi me isključili iz moga Felinološkog društva. Pazite mene isključuju a ne osobu iz čijeg uzgoja potječe?! Da li je to pravedno?! A tek ugovor i pravilnik koji štiti samo uzgajivača a prava kupca nigdje???!!!

Kaj je najgore zato što sam rekao istinu nisam više omiljen u felinološkim krugovima. Nije sada to stvar novca već poštenja i povjerenja, a da ne govorim koliko mi je bilo teško mladoga prelijepoga mačka kastrirati. Toliko me bolila prevara da sam ga htio prodati jer pogled na njega me stalno podsjećao na prevaru.

Nakon oglasa i par zainteresiranih kupaca nisam ga imao srca prodati jer ga jako jako volim. Evo ovo sam podijelio sa Vama kako bi bili oprezni kod nabavke ljubimca. Znači obavezno provjeriti testise, takodjer tražite potvrdu da mačak ili mačka nisu PKD pozitivni. Svako dobro Vam želim!!
__________________
pot
pot1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 12:13   #34
Ne znam kako je kod mačaka, vjerojatno kao i u svijetu pasa.

Quote:
i uvjetovala mi kastraciju uz povrat 50% od nabavne cijene mačka.
Kastracija je u ovom slučaju obavezna, da se ne bi izrodilo nešto veće, od zaostalog testisa u kanalu. I uzg. je obavezan vratiti dio novca pošto je mačak prodan pod izložbeni (što nije), već ide kao home pet, znači za kućnog ljubimca. Stoga uzg. treba vratiti dio novca (ugl. je to polovica) ili ponuditi u zamjenu drugog mačka kao uzgojnog. Naravno to sve zavisi i o ugovoru koji si potpisao, kako stvari stoje po ugovoru.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 12:38   #35
Sve ti je Tina rekla. Uzgajivač je dužan ispuniti ugovor ( pretpostavljam da ga imaš) . Sad da li je to vraćanje pola novca, tj. preplaćeni dio jer se ne radi o uzgojnom mačku ( kod mačaka su i kastrati izložbene mačke samo nemaju istu cijenu kao uzgojne) ili novo kompletno mače, to je stvar vašeg dogovora, a to što ti tražiš potpuni povrat novca nije baš realno očekivati jer znaš dobro da i čistokrvno mače ljubimac dosta košta, manje od uzgojnog, ali nije džabe.
Koliko god se ti čudio, ali uzgajivač vjerovatno nije primjetio da mačku nedostaje testis jer je mače bilo malo kad si ga uzeo (3 mj. pretpostavljam), a testisi mogu i šetati do nekih 6 mj. starosti tako da je mogao i biti u skrotumu kad je mače prodano i sumnjam da je to učinio namjerno ( zašto bi?), a još bolje je da ti nisi to primjetio na odraslom mačku i pune dvije godine starosti dok nisi došao na izložbu, a uzeo uzgojnog mačka kad je bio mače ?
Kad je o psima riječ, postoji kinološki pravilnik koji kaže u vezi kupnje/prodaje šteneta da kupac ima pravo pregledati štene, kupiti ili ne kupiti i nakon što ga kupi, štene je njegovo i tu obaveze uzgajivača prestaju, a to što uzgajivači nude ugovore, povrate djela novca i šta sve ne, to je isključivo stvar njihove dobre volje. Pretpostavljam da je tako nešto slično i s mačkama.
Napomene radi, trebao bi znati da se uzgojna životinja ne kupuje kad ima 3 mjseca jer nitko od uzgajivača do kupca pa ni sudaca ne može znati u kakvu će točno odraslu jedinku to mladunče odrasti jer to ovisi od genetike do uvijeta života i njege životinje tijekom odrastanja, zato se za izložbe i uzgoj uzimaju poluodrasle i odrasle životinje, bar je tako kod pasa gdje uzgajivač može samo napraviti razliku između perspektivnog vrlo perspektivnog šteneta do onog koje to nije, a na kraju može ispasti obratno jer ipak je to živo biće i to maleno koje čeka jako puno rasta i razvoja .
Smiješno mi je kad netko daje oglase i garantira šampione i slične budalaštine jer to nitko ne može garantirati kad je u pitanju štene ili bilo koje mladunče.
Grešku u ovom slučaju ste napravili i TI i uzgajivač jer ni TI kad si kupovao mačića nisi očito ni pregledao mače, a nije ni uzgajivač ili ste to previdili u kompletu pa lijepo priznaj grešku kao i on ( jer on već jer ponudivši povrat pola cijene) i uživaj u svom ljubimcu jer ne vjerujem da mu s eizgled išta promijenio je rje kastriran, a ionako ćeš samo imati manje muke s njim, a ako baš želiš uzgojnog mačka, traži od uzgajivača takog samo lijepo i ti pregledaj mačića prije preuzimanja za promjenu
Što se pouzdanosti poznatih uzgajivača tiče, to si već mogao skužiti kolika je jer isti ti se javlja, nudi povrat novca i pomoć u riješavanju problema dok da si lijepo kupio mače od 'nepoznatog' preprodavača ili šta već, ne bi ti se lijepo nikad više javio niti išta nudio osim odje.. pa razmisli i o tome kao i o svemu što sam napisala ubuduće kad napišeš ovakav naslov jer tvoj post i 'problem' ne govori ništa o nepouzdanosti nego baš naprotiv.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 12:58   #36
Postam samo u znak podrške, jer smatram da ovo jeste veliki problem.
Moja situacija nije ništa tako dramatična, ali i ja kada sam kupovao rasnu macu, dobio sam primjerke ugovora iz par uzgajivačnica i nisam baš zadovoljan kako su zaštićena prava kupaca. Doduše ja sam svog mačka uzeo kao pet i kastrirao ga jer ne planiram da se bavim uzgojem, i hvala bogu zdrav je i nemam nikakvih problema sa njim. Imam samo riječi hvale za uzgajačnicu iz koje on potiče ali i dalje stojim iza tvrdnje da su generalno ugovori uzgajivača dosta problematični po kupca ukoliko dođe do nekog problema.
Majsta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 14:38   #37
Ne zelim dolijevati ulje na vatru, ali kao sto nitko ne moze garantirati za bebu od 5 mjeseci da ce biti manekenka kada naraste, ni da ce biti savrseno zdrava, tako je to nemoguce i za zivotinje.
A ima sudaca i sudaca, kod nekih ce zivotinja biti BIS, kod nekih ista zivotinja nece dobiti ni certifikat.
Da li je taj jedan testis bio lutajuci? Cula sam za slicnu pricu ali se radilo o testisu koji je imao duzi ligament i ponekad bi ga se dalo, ponekad ne bi opipatiu vrecici. Ne ulazim u specificnost anatomije, ali zasto automatski pretpostaviti da se radi o namjernoj prevari? I ideja o prodaji macka ljubimca zbog toga ne znam.

Da sam bila na mjestu osobe koja je prodala macka u takve ruke, vratila bi novce i uzela macka nazad. I nasla mu bolji dom, gdje bi bio mazen i pazen bez obzira na rezultate s izlozbi.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 15:57   #38
zahvaljujem na Vašim odgovorima, savjetima i primjedbama na kojima
svi nešto i naučimo. Ja osobno smatram da u kupoprodajnom ugovoru trebaju
biti navedena prava i kupaca a ne samo uzgajivača.

A što se tiče kako to da nisam primjetio da mačak ima 1 testis čemu čuđenje?
Mačak je bio na 3 izložbe i kod veterinara pa i oni to nisu primjetili a kako bih
ja? Takodjer naknadno sam saznao da je navedena uzgajivačnica e imala takav slučaj pa me trebala upozoriti na tu mogućnost, jer se navedeni zaostali testis hormonskim putem dao spustiti.

Veliki sam ljubitelj mačaka, imao sam ih i bez rodovnice i jednako sam volio kao i sadašnjeg sa rodovnicom. A sada sam htio baš nekog posebnog macana
i smatram ako sam ga kupio pod izložbenog i uzgojnog da mi se ne može zamjeriti što sam povrijeđen i razočaran.

Gđa mi nije ponudila u zamjenu drugog mačka a neka se ne ljute oni koji vele da je gđa trebala uzeti ovoga mačka i meni vratiti novac, to bi bilo fer jer sam
živio u zabludi. Ja jednako volim sve ljubimce, bilo sa i bez rodovnice ali ne volim kada mi netko garantira nešto i prodaje "jaja pod bubrege".

Veterinar mi je rekao da se uzv-om dalo sa 3 i pol mj. vidjeti da li su testisi spušteni pa ako gđa nije bila sigurna trebala me upozoriti.

Hvala i pozdrav svima, onima koji se slažu sa mnom kao i ostalima koji nisu uz mene



Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Sve ti je Tina rekla. Uzgajivač je dužan ispuniti ugovor ( pretpostavljam da ga imaš) . Sad da li je to vraćanje pola novca, tj. preplaćeni dio jer se ne radi o uzgojnom mačku ( kod mačaka su i kastrati izložbene mačke samo nemaju istu cijenu kao uzgojne) ili novo kompletno mače, to je stvar vašeg dogovora, a to što ti tražiš potpuni povrat novca nije baš realno očekivati jer znaš dobro da i čistokrvno mače ljubimac dosta košta, manje od uzgojnog, ali nije džabe.
Koliko god se ti čudio, ali uzgajivač vjerovatno nije primjetio da mačku nedostaje testis jer je mače bilo malo kad si ga uzeo (3 mj. pretpostavljam), a testisi mogu i šetati do nekih 6 mj. starosti tako da je mogao i biti u skrotumu kad je mače prodano i sumnjam da je to učinio namjerno ( zašto bi?), a još bolje je da ti nisi to primjetio na odraslom mačku i pune dvije godine starosti dok nisi došao na izložbu, a uzeo uzgojnog mačka kad je bio mače ?
Kad je o psima riječ, postoji kinološki pravilnik koji kaže u vezi kupnje/prodaje šteneta da kupac ima pravo pregledati štene, kupiti ili ne kupiti i nakon što ga kupi, štene je njegovo i tu obaveze uzgajivača prestaju, a to što uzgajivači nude ugovore, povrate djela novca i šta sve ne, to je isključivo stvar njihove dobre volje. Pretpostavljam da je tako nešto slično i s mačkama.
Napomene radi, trebao bi znati da se uzgojna životinja ne kupuje kad ima 3 mjseca jer nitko od uzgajivača do kupca pa ni sudaca ne može znati u kakvu će točno odraslu jedinku to mladunče odrasti jer to ovisi od genetike do uvijeta života i njege životinje tijekom odrastanja, zato se za izložbe i uzgoj uzimaju poluodrasle i odrasle životinje, bar je tako kod pasa gdje uzgajivač može samo napraviti razliku između perspektivnog vrlo perspektivnog šteneta do onog koje to nije, a na kraju može ispasti obratno jer ipak je to živo biće i to maleno koje čeka jako puno rasta i razvoja .
Smiješno mi je kad netko daje oglase i garantira šampione i slične budalaštine jer to nitko ne može garantirati kad je u pitanju štene ili bilo koje mladunče.
Grešku u ovom slučaju ste napravili i TI i uzgajivač jer ni TI kad si kupovao mačića nisi očito ni pregledao mače, a nije ni uzgajivač ili ste to previdili u kompletu pa lijepo priznaj grešku kao i on ( jer on već jer ponudivši povrat pola cijene) i uživaj u svom ljubimcu jer ne vjerujem da mu s eizgled išta promijenio je rje kastriran, a ionako ćeš samo imati manje muke s njim, a ako baš želiš uzgojnog mačka, traži od uzgajivača takog samo lijepo i ti pregledaj mačića prije preuzimanja za promjenu
Što se pouzdanosti poznatih uzgajivača tiče, to si već mogao skužiti kolika je jer isti ti se javlja, nudi povrat novca i pomoć u riješavanju problema dok da si lijepo kupio mače od 'nepoznatog' preprodavača ili šta već, ne bi ti se lijepo nikad više javio niti išta nudio osim odje.. pa razmisli i o tome kao i o svemu što sam napisala ubuduće kad napišeš ovakav naslov jer tvoj post i 'problem' ne govori ništa o nepouzdanosti nego baš naprotiv.
itekako moj post govori o nepouzdanosti kupnje kod poznatih uzgajivača, koliko je oštečenih kupaca kojima su mace uginule od policističnog oboljenja bubrega jer uzgajivači nisu napravili PKD test već samo UZV, koja je to tuga kada izgubiš ljubimca. I nikome ništa. A što se tiče ugovora o kupoprodaji mačke nigdje nisu navedena prava kupca, već samo obaveze, a uzgajivači su debelo zaštičeni svojim pravilnikom kojeg sami krše!!!


Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
Ne zelim dolijevati ulje na vatru, ali kao sto nitko ne moze garantirati za bebu od 5 mjeseci da ce biti manekenka kada naraste, ni da ce biti savrseno zdrava, tako je to nemoguce i za zivotinje.
A ima sudaca i sudaca, kod nekih ce zivotinja biti BIS, kod nekih ista zivotinja nece dobiti ni certifikat.
Da li je taj jedan testis bio lutajuci? Cula sam za slicnu pricu ali se radilo o testisu koji je imao duzi ligament i ponekad bi ga se dalo, ponekad ne bi opipatiu vrecici. Ne ulazim u specificnost anatomije, ali zasto automatski pretpostaviti da se radi o namjernoj prevari? I ideja o prodaji macka ljubimca zbog toga ne znam.

Da sam bila na mjestu osobe koja je prodala macka u takve ruke, vratila bi novce i uzela macka nazad. I nasla mu bolji dom, gdje bi bio mazen i pazen bez obzira na rezultate s izlozbi.
Zašto misliš da mu je u mome domu loše? Mažen je, pažen, voljen. Ne znam samo da se staviš u moju kožu i da si prošla moje strahove pred kastraciju, hoće li sve dobro proći, pitao bih te da li bi se ljutila na uzgajivača koji ti ga je prodao pod uzgojnog? Ma to je čista prevara, njima nije u interesu da imaju konkurenciju, na kraju krajeva trebala ga je prodati nakon veterinarskog pregleda i pošteno me upozoriti na mogućnost kriptorhizma, lako je osuđivati kada tvoja koža nije u pitanju i ne daj bože da ikada doživiš nepravdu. Pozdrav
__________________
pot

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 19.09.2008. at 20:29.
pot1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 20:25   #39
cek, meni samo nije jasno kako je ona trebala znati ako 3 veta nisu vidjela i 6 sudaca do tada? netko je kotrolirao i to leglo, pa je i taj netko trebao to vidjeti
a ultrazvuk testisa nije nesto sto se redovno radi. Kazem ne zelim tvrditi nesto sto ne znam, ali cula sam za macka koji je imao dugacak ligament i testis je ili nije bio u vrecici, nije da se nije spustio, nego je bio prisutan, ali je moga skliznuti i natrag u trbusnu supljinu, Takva je prica, da li drzi vodu ili ne, znati ce veterinari bolje.
Hormonskim putem spustanje testisa? cime konkretno? ovo me zanima
Kastracija nije nesto oko cega treba raditi dramu, vecina nas je to prosla sa svojim macama.
Cudi me uopce da netko prodaje uzgojnog muzjaka nekome tko nema registriranu uzgajivacnicu, i jos me vise cudi da daje svoje linije i svoj trud i rad nekome s kime nema mentorski odnos...svega ocito ima.

Igrom slucaja imam cistokrvnu macu, prekrasno malo stvorenje koje ce mozda imati macice uskoro, zahvaljujuci pomoci prekrasnih ljudi. Ali kazem igrom slucaja, ogromnom kolicinom ukazanog povjerenja i dobre volje jedne prekrasne gospodje, koja je ulozila 20-tak godina pazljivog rada i truda da bi uzgojila nesto tako lijepo kao sto je moja mala pirana.
Sada se trudim vratiti joj dobrotu, ako uspijemo u namjeri, malena ce imati macice i vratiti cu joj leglo, da moze nastaviti dalje svoj rad. I onda cu proci kastraciju, mozda cak i carski uz nju, i sada je bolesna i nadamo se da ce se izvuci i da ce sve na dobro. Pisem ovo samo iz tog razloga sto i vlasnistvo i uzgoj, macaka, pasa bilo kojih dragih nam stvorenja nosi sa sobom odredjenu kolicinu tuge, strepnje i teskih odluka....ali na to moramo biti spremni onog trena kada ih uzmemo u kucu.

Da se vratim na temu i osobu koja je uzgojila moju macu....nema govora da bi prodala za uzgoj nekome koga ne poznaje, ne zna da je odgovoran i dovoljno iskusan da bi mogao nastaviti ono sto je ona radila i biti sigurna da ce svi potomci njenih macaka zavrsiti u dobrim rukama.
Uzgoj nije uzeti zenku, uzeti muzjaka i pustiti ih da obave svoje u one dane u mjesecu, pa prodati macice za 500 eura, ima tu puno planiranja, rada, truda...ali to sve vec vjerojatno znas pa necu o tome.

Ne kazem da nemas u neku ruku pravo, nije mi jasno zasto uzgajivac nije vratio novce do cijene petica i svi sretni i zadovoljni. Gruba istina s mackama je i to da je maleni slomio repic vec kod vas, opet ne bi mogao na izlozbe osim kao kastrat, takva su pravila.

Tako da, slazem se s tobom u nekim crtama, ali mislim da malo pretjerujes oko dusevnih boli kod odlaska na kastraciju ( iste te cekaju i kasnije, ako dodje do potrebe za ciscenjem kamenca ili ne daj boze necim gorim ) i javnom sramotom. Netko meni blizak je bio sa svojim macama na toj izlozbi, cak je i pomagao sucu, i nije ispricao o nikakvom skandaloznom dogadjaju. I ne znam za tu ozloglasenost, pitala sam kome se desila prica iz uvodnog posta, nisam nista cula. Mozda je na snazi omerta pa spremaju neku podlu osvetu i ne pricaju o tome.

Kakvi su ti planovi za dalje? Jesi se planirao baviti uzgojem ili izlozbama? Ako si se planirao baviti uzgojem, ionako moras nabaviti curicu, drzim fige da pazljivo izaberes uzgajivaca. Ako si zelio izlagati jos mozes


Quote:
pot1966 kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da mu je u mome domu loše? Mažen je, pažen, voljen. Ne znam samo da se staviš u moju kožu i da si prošla moje strahove pred kastraciju, hoće li sve dobro proći, pitao bih te da li bi se ljutila na uzgajivača koji ti ga je prodao pod uzgojnog? Ma to je čista prevara, njima nije u interesu da imaju konkurenciju, na kraju krajeva trebala ga je prodati nakon veterinarskog pregleda i pošteno me upozoriti na mogućnost kriptorhizma, lako je osuđivati kada tvoja koža nije u pitanju i ne daj bože da ikada doživiš nepravdu. Pozdrav
Ne kazem da mu je u tvom domu lose. Ali me iznenadilo da si u bilo kojem trenutku mogao doci na ideju da macka prodas.
moji spavaju pod dekicom samnom, radim razne gadosti ( sama spremam hranu) da bi bili zdravi i sretni, okrenuli su mi zivot naglavacke i ne znam sto bi se moralo dogoditi da razmisljam o tome da ih prodam.

Ako se ne budem mogla brinuti o njima, vec sam nasla ljude koji ce preuzeti moju zadacu, ali i osigurala sredstva za veterinare i hranu, da ne budu nikome teret. Ali dati ih i jos prodati...ne znam takva ideja mi ne bi pala na pamet, osim da mi treba novaca za zdravlje djece jednog dana.

Ne sudim, samo konstatiram da nismo svi isti

Reci mi nesto, ne znam iz koje uzgajivacnice si uzeo macka, ali sto si znao o njima prije nego si uzeo macu od njih? O linijama? O njihovom uzgoju? Jesi li provjerio roditelje macka i ostale pretke,njihovo zdravlje etc?
Napisi i taj dio, da bude upozorenje onima koji se spremaju poceti s uzgojem.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 00:53   #40
Eto fa se malo i ja uključim u ovu raspravu.Sam uzgoj što pasa što maca nije nimalo profitabilan posao,dapače,uglavnom si u minusu i to popriličnom, no sama zarada uopće nije cilj pravih uzgajivača nego neizmjerna ljubav prema tim malim bićima i radost, koju dobivate uzgojem zdravih i maznih jedinki koje ste dobili vašim odabirom majke i oca. Konkretno sam više upoznata s mačijim uzgojem jer i sama uskoro planiram sa svojim mačijim mazama imati isto. Da bi vam maca dobila uzgojnu dozvolu morate ju "dovesti" barem do titule šampiona,naravno posjećujući izložbe. Također i mačak mora imati uzgojnu dozvolu a ujedno i titulu šampiona. Naravno,bolje je da maca i mačak imaju što veće titule,jer to vam znači da posjećujete izložbe i da se trudite imati što kvalitetniji uzgoj. Da ne spominjem u detalje standardna cijepljenja,čišćenja od glista,prevencije od buha i krpelja,kvalitetnu hranu multivitaminske paste,razne imunobustere....to sve jako puno košta.Isto tako nećete svoju mačku voditi na parenje u uzgajivačnicu gdje nije provjereno da nema nekih bolesti,jer tu će te bolest donjeti doma isve vam mace mogu uginuti.Sve je to jako stresno i zahtjevno tj.ako želite imati kvalitetu ona će vas skupo koštati.
Što se tiče ponašanja uzgajivača,oni stvarno neznaju što se može dogoditi sa tim jednim "jajćekom",može sve biti uredu i do godine dana i onda se jedan testis može povući. Zato treba tražiti da se barem vrati dio novca tj.ona razlika koja je između petića i uzgojne mačke. Neznam zakaj to nisu napravili. Isto bi bilo korektno ponuditi novu macu uzgojnu ili ju prodati pod cijenu petića. Ne vjerujem da se ta uzgajivačnica boji konkurencije,to nije razlog,pa u Hrvatskoj tako i tako ima jako mali broj uzgajivača maca.
E i isto tako skoro sve uzgajivačnice maca koje ja znam imaju barem po jednu ili dvije domaće kastrirane mace koje prave društvo svima ostalima macama i jednako su pažene i mažene i cjepljene i čipirane i hranjene kao i uzgojne mace pa čak i idu na izložbe u kategoriju domačih mačaka
Cobalt Chick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:05.