Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2017., 23:09   #1021
Bok. Recite mi kaj da napravim s aronijom? Jel ko radio pekmez ili sok od nje? Tj ja sam radila sok ali mi je bio pretrpki ajmo tak reći. Kupovni kad sam probala bio je fin, ko da je dodano još nekaj u aroniju.
Razmišljam da bi napravila pekmez ali neznam po kojem receptu.
__________________
"Timski rad je zakon. Uvijek možeš okriviti nekog drugog!"
Loza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 23:20   #1022
Ja sam upravo prije sat dva ocistio kilu domacih aronija i pripremio ih za dzem po Pelleovom receptu koji je stavio stranicu dvije unatrag. Ocistio, oprao, smiksao sa secerom i brusnicama, ostavio u frizideru do sutra. Probao, fino, ali doradit cu jos sutra, jos uvijek malo pretrpko za moj ukus.

Nisam planirao nista posebno dodavat, nisam nikad radio nista takvo od aronije, pa rekoh nek za probu bude straight
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 21:29   #1023
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ja sam upravo prije sat dva ocistio kilu domacih aronija i pripremio ih za dzem po Pelleovom receptu koji je stavio stranicu dvije unatrag. Ocistio, oprao, smiksao sa secerom i brusnicama, ostavio u frizideru do sutra. Probao, fino, ali doradit cu jos sutra, jos uvijek malo pretrpko za moj ukus.

Nisam planirao nista posebno dodavat, nisam nikad radio nista takvo od aronije, pa rekoh nek za probu bude straight
Ja radio džem od aronije ???
Nešto si ozbiljno pobrkao.

Pročitaj ovdje stranice 24 i 25. To ti je moje mišljenje o tom sibirskom Domestosu.

Jesam jednom nešto smućkao ženi jer ona voli ta voća na bazi dušične kiseline ali o tome sigurno nisam pisao kao što više to čudo nisam ni kuhao. Ženi ih kupim svježe i pobjegnem na pivu da ne gledam taj horror dok ih jede.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 22:24   #1024
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ja radio džem od aronije ???
Nešto si ozbiljno pobrkao.

Pročitaj ovdje stranice 24 i 25. To ti je moje mišljenje o tom sibirskom Domestosu.

Jesam jednom nešto smućkao ženi jer ona voli ta voća na bazi dušične kiseline ali o tome sigurno nisam pisao kao što više to čudo nisam ni kuhao. Ženi ih kupim svježe i pobjegnem na pivu da ne gledam taj horror dok ih jede.

Malo sam se nespretno izrazio. Mislio sam opcenito na tvoj tekst o pekmezima, marmeladama i dzemovima, a ne na neki tvoj konkretni aronija recept.

Ispricavam se na dusevnoj boli izazvanoj spominjanjrm tebe i aronije u istoj recenici

Sad kad sam napravio, blizi sam ipak tvojoj strani, nije bas po mom ukusu
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:06   #1025
Pozdrav! Ima li netko ideju kako pistacije uklopiti u marmeladu/džem/pekmez?

Volim eksperimentirati pa sam tako prosle godine radila miks kupine i tamna cokolada i ispalo je pre fino. Ove godine me pere euforija s pistacijama pa trazim recept s kojim vocem ih mogu spojiti pa da ispadne fino.
Hvala!
Gravity Grave is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 19:45   #1026
Kuhanje pekmeza

Za pekmez su najbolje šljive bistrice i to kad su smeđkaste oko košćice. Ostale vrste su više vodenaste - puno ispari kuhanjem!
Imao sam očišćenih oko 49 kg (od oko 60 kg kupljenih)
Mljevenih je bilo oko 45 litara.
To se kuhalo oko 15 sati (miješalica)
Dodano 3 kg šećera
Pekmeza 20-21 kg
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2018., 13:01   #1027
Prije dosta godina, dok mi je sin bio mlađi šmrkavac, pitao me jednom.
-Tata tko je prvi napravio pekmez?
Odgovorio sam da su pekmez izumila 2 brata po imeni Pek i Mez i eto tako spajanjem njihovih imena nastao je pekmez kakvog danas poznajemo.
A gdje su živjela ta braća?
U Šljivostanu.

Pekmez pravim u malim količinama:
10 kg šljiva (koristim domaće šljive sa Brkina, by Robi)
2 kg šljiva druge vrste (dodao sam još malo drugih šljiva)
2 kg smokava
1 kg šećera

Sve operem, očistim, nasjeckam na sitne komadiće i kuham do iznemoglosti -čitaj dok me umor ne svlada, a to zna trajati oko 4h, možda i 5. Potrebno je stalno miješanje jer šljive ne smiju zagorjeti.
U pečnicu ubacim tegle i poklopce, zagrijem na 150°C otprilike 1h.
Vruči pekmez prespem u tegle i sve opet vratim u pečnicu, zagrijem još 1/2h na 200°C i ugasim pečnicu. Poslije nekih 5-6h tegle poklopim s poklopcima dok su još tople i ostavim da se do kraja ohlade u pečnici.



Od nekih ~15kg sastojaka dobio sam 9 tegli, otprilike 6,5litara pekmeza -znači manje od 1/2.

Kada ovako radim pekmez bez ikakvih dodataka, konzervansa, stavljanja ulja, celofana ispod poklopca i sličnih stvari, pekmez izdrži godinu bez znakova kvarenja.

Jučer sam ulovio par vrganja, pa da se pohvalim

Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2018., 13:10   #1028
Gaston, svaka ti dala
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2018., 13:21   #1029
Manchild, cijeli život radim na tome, samo nažalost neuspješno...
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2018., 20:26   #1030
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Za pekmez su najbolje šljive bistrice i to kad su smeđkaste oko košćice. Ostale vrste su više vodenaste - puno ispari kuhanjem!
Imao sam očišćenih oko 49 kg (od oko 60 kg kupljenih)
Mljevenih je bilo oko 45 litara.
To se kuhalo oko 15 sati (miješalica)
Dodano 3 kg šećera
Pekmeza 20-21 kg
ti to nije puno? trebaš pomoć u tamanjenju pekmeza javljam se dobrovoljno. nosim svoj alat
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2018., 15:41   #1031
Ako tko još želi u zadnji čas napraviti pekmez od šljiva, ima cajta. Na Dolcu danas kupila šljive po 10 kn, čačanske, jako ukusne - za ledenicu, imam knedličke u planu za zimu...

Pekmeza imam od lani (šljive, marelica), preklani (šipak) i prekpreklani (borovnica). Kako koju teglicu otvorim, zadivim se svom umijeću i pekmezu sa krasnim mirisnim i slatkim komadima voća u njemu. Za sada se niti jedna teglica nije pokvarila a srećom sam ih sipala u sasvim male teglice...i bez ikakvog konzervansa, samo voće i šećer.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2018., 15:47   #1032
Mačak Gaston, zašto se mučiš miješajući voće na ringu, da ne zagori? Ja sve pekmeze radim u pećnici i promiješam samo 3-4 puta.

Interesira me to sa smokvama (s obzirom da ih obožavam), da li smokve guliš i da li ih ubaciš u šljive odmah na početku ili pri kraju?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2018., 19:33   #1033
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Mačak Gaston, zašto se mučiš miješajući voće na ringu, da ne zagori? Ja sve pekmeze radim u pećnici i promiješam samo 3-4 puta.
Osoba sam starog kova koja pekmez peče na štednjaku -šparhetu. Znači ubacim sastojke u veliki lonac i onda ih miješam do iznemoglosti. Obično je potrebno više sati rada da se napravi dobar pekmez, odokativno kada se količina pekmeza smanji za 1/2 -sve to zavisi od kvalitete sastojaka. Zadnji pekmez koji sam radio je bio od Robijevih šljiva, a to znači doista domaće prave šljive koje nikada ničim nisu tretirane, aroma je divna i ove šljive vuku na dobar konjak, malo i na rum. Prava ga je uživancija jesti.

Ponekad ga poslije ručka kao desert namažem na 1/2 šnite kruha, s pekmezom odlično ide par gutljaja cabernet sauvignona, merlota ili shiraza...

Kada pečeš pekmez u pečnici, koliko to traje, hoće li pekmez da izgori, koliko pekmeza dobiješ od 1 kg šljiva?

Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Interesira me to sa smokvama (s obzirom da ih obožavam), da li smokve guliš i da li ih ubaciš u šljive odmah na početku ili pri kraju?
Smokve kao i šljive prvo operem i onda svaku razrežem obično na 4 dijela, bacim samo skrajnji dio gdje počinje peteljka. Nije ih potrebno guliti, stavljam ih istovremeno s šljivama. Obično smokve dodam šljivama od 20 do max 30%, one odlično homogeniziraju -zgusnu pekmez, dadnu mu posebnu texturu i s njima pekmez od šljiva izgleda još otmjenije.

Ako su i smokve domače to je naprosto ubitačna kombinacija.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 09:09   #1034
Gastone, pećnica je mrak za peći šljive. Promiješati treba rijetko, ništa se ne ušprica, milina.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 09:48   #1035
Mačak Gaston
ništa ne izgori, ja sam jedamput čak (nehotice) pekla na varijanti "veliki žar", pa mi se dogodilo da su šljive na vrhu dobile "koricu". Ništa nisam bacila, samo sam ispravila postavke na pećnici, a šljive promiješala; poslije sam znala osjetiti vrlo rijetko, onako gdjegdje malo hrskavu koricu u tegli.
Sve vrste pekmeza pečem u pećnici, to je divota. Imam još pekmeza od borovnica iz 2015g, a nikad nisam stavila nikakav konzervans, samo šećer, voće, limun, vanilin šećer i malo ruma.

Pečem na 200'C 4-5 sati, prije pečenja voće uvijek napacam sa šećerom i ostavim da odstoji preko noći. Voću samo lagano izvadim koštice - polovice ne odvajam, nikad ga ne meljem niti usitnjavam na bilo koji način.
Od npr. 6 kg (neočišćenih) šljiva + 80 dkg šećera, dobila sam 7 velikih (700 gramskih) i 1 malu teglicu pekmeza.

Pekmez sipam vruće u vruće, odmah ga zatvorim; vratim u pećnicu koja je još vruća od zagrijavanja staklenki; i ostavim da se hladi do sutra.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 10:21   #1036
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Gastone, pećnica je mrak za peći šljive. Promiješati treba rijetko, ništa se ne ušprica, milina.
Ne samo da je "mrak" jer je jednostavnije i znatno manje posla, nego je pečeni džem od šljiva neusporedivo ukusniji nego klasično kuhani. Voće pečenjem više i drugačije dehidrira i džem ili pekmez su više koncentrirani što daje intenzitet i posebnost okusa. Napravio sam stotine raznih džemova, pekmeza i marmelada s različitim dodacima ali pečeni, od potpuno zrele bistrice, bez dodatka imalo šećera, s crnim Bacardijem, malo crne čokolade i vanilije mi je jedan od tri najbolja koja sam ikada napravio.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 10:42   #1037
Tweetee, Beppinna & Pelle, hvala na savjetima, eto ovo je dobra strana foruma. Probat ću naredni put napraviti pekmez u pečnici pa se javim s dojmovima.

Očito da me je vrijeme pregazilo,

mlad jesam ali očigledno ne kao prije. Jučer me u igri parova Ive nekoliko puta tako strašno isprobijao na mreži, sve vrijeme gledam lopticu, a ona fijukne 1/2m mimo mene, samo se trznem i lopticu otpratim pogledom. Tješim se da je to samo prelazak iz 1. životne dobi u 2.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 11:22   #1038
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne samo da je "mrak" jer je jednostavnije i znatno manje posla, nego je pečeni džem od šljiva neusporedivo ukusniji nego klasično kuhani. Voće pečenjem više i drugačije dehidrira i džem ili pekmez su više koncentrirani što daje intenzitet i posebnost okusa. Napravio sam stotine raznih džemova, pekmeza i marmelada s različitim dodacima ali pečeni, od potpuno zrele bistrice, bez dodatka imalo šećera, s crnim Bacardijem, malo crne čokolade i vanilije mi je jedan od tri najbolja koja sam ikada napravio.
ovo bi htio probati
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 17:31   #1039
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne samo da je "mrak" jer je jednostavnije i znatno manje posla, nego je pečeni džem od šljiva neusporedivo ukusniji nego klasično kuhani. Voće pečenjem više i drugačije dehidrira i džem ili pekmez su više koncentrirani što daje intenzitet i posebnost okusa. Napravio sam stotine raznih džemova, pekmeza i marmelada s različitim dodacima ali pečeni, od potpuno zrele bistrice, bez dodatka imalo šećera, s crnim Bacardijem, malo crne čokolade i vanilije mi je jedan od tri najbolja koja sam ikada napravio.
Vanilije u štapiću? Ubacuje se vjerojatno na samom kraju?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 18:48   #1040
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Vanilije u štapiću? Ubacuje se vjerojatno na samom kraju?
Ne. Upotrebljavam ovo.

Umiješam u vruće kad je gotovo.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.