Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2012., 11:33   #41
Quote:
blackvelvet007 kaže: Pogledaj post
to su one male stvari, što bi se narodski reklo sitna fino upakirana podje***.
npr. deblja cura, koja se godinama bori s tim kilama, prošla milijun dijeta i onda dođe kod prijateljice/mame/svekrve i netko od njih krene s komenatrima a još nisi smršavila, čini mi se da si čak i deblja, ali ne brini dobro ti stoji. i naravno curi je muka, jer je i inače iskompleksirana i svako spominjane njenih kila i bezuspješnih dijeta ju baca u očaj. te male sitne pakosti iz ljubomore, kompeticije i sl.
Pa eto, vidis, ja bih to svrstala u ljudsku glupost i nepristojnost, i ne bih mu pridavala neki ogroman znacaj. Sama kazes - ljubomora, kompeticija, bildanje ega na najgori nacin - sve su to stvari koje zapravo pokazuju tu napadacicu u losem svetlu.
Ali priznajem da bi me uzasno nerviralo takvo sto.
__________________
\o/
mali slon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 01:36   #42
Quote:
mali_slon kaže: Pogledaj post
Pa eto, vidis, ja bih to svrstala u ljudsku glupost i nepristojnost, i ne bih mu pridavala neki ogroman znacaj. Sama kazes - ljubomora, kompeticija, bildanje ega na najgori nacin - sve su to stvari koje zapravo pokazuju tu napadacicu u losem svetlu.
Ali priznajem da bi me uzasno nerviralo takvo sto.
ako netko to napravi jedan put, dva puta, tri puta još ću reći ok ne zna da mi smeta ili da je samo nepristojan i bez takta i senzibiliteta. ali ako netko to stalno radi, mjesecima, godinama i k tome nakon što mu stavim do znanja da mi smeta, što mogu zaključiti osim da je osoba ili limitiranih intelektualnih sposobnosti ili zločesta.
da se razumjemo na takve ne trošim više vrijeme, jednostavno ih prekrižim i poništim iz svog života.
__________________
Thoughts are the shadows of our feelings - always darker, emptier and simpler.
Velvet Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 12:06   #43
zlopamtilo jesam,sve pamtim,ali da sam osvetoljubljiv ne.
za neko malo djelo koje mi je nepravdom nanešeno,ja to oprostim i nema potrebe za uzvratom,ja opraštam a mozak pamti,tako da ti ljudi padaju u mojim očima i dobiju crveni karton,znači izbjegavam sve komflikte s tim ljudima.
a ako mi neko nanese veliko zla,hvala bogu nije nikad nisam bio u takvoj saituaciji,jer nemam neprijatelja,bar ne pravih,ali ako se desi ja nebi dugo čeko,napravio bi ono na što imam pravo,vratio na jednak način na kojem sam ja ispašto,tako olakšo dušu,skinuvši jednu brigu s vrata.
zašto cjeli život imat urezano zlodjelo u mozku zbog kojeg se mučiš
dok krivac hoda čiste savjesti?
rješiš stvar na isti način znači preokret,ti njemu vratiš kad najmanje očekuje
ti imaš mirnu savjest,a on razmišlja.
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 13:20   #44
Quote:
blackvelvet007 kaže: Pogledaj post
Jeste li zlopamtila i jeste li osvetoljubivi?
I ako jeste, maštate li samo u sebi kako naplaćujete dugove ili čak i djelujete po tom pitanju?

Koliko su česte te emocije i jesu li sastavni dio svakog karaktera ili samo nekih? Je li to neki obrambeni mehanizam, pomažu li nam da se bolje osjećamo i krenemo dalje kad nas netko povrijedi ili nas koči i "truje nam život"?

Što kaže struka (psihologija) po tom pitanju?


ne zanima me jesu li "zlopamćenje" i osveta ispravni ili ne, nego što oni donose "osvetniku" na emocionalnom i psihološkom planu?
Jesam, zlopamtilo sam.
Osvetoljubiva nisam.
Ako me netko svjesno povrijedi/izda i slično, prema toj osobi se ponašam vrlo suzdržano i formalno, ali potrebu za osvetom nemam tj. do sada je još nisam osjetila. Možda, kad bi se dogodilo nešto drastično, bih osjetila i želju osvetom.
Trekkie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 17:35   #45
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Pa ne možemo si pomoći. Smišljamo razne stvari koje bi napravili u ime osvete.

Većinu toga nikad ne ostvarimo i svede se na to da nam netko ostane u lošem sjećanju.
imas pravo treba se drzati one maksime : tko tebe kamenom ti njega jos vecim
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 17:40   #46
Dali sam zlopamtilo? sve pamtim, i dobro i loše, dakle, u jednu ruku sam i zlopamtilo.
Međutim, pamtim, ne vraćam (nije osvetoljubivost u pitanju). Ako mi ne paše, udaljim se i više se nikad ne vratim.

Nešto kao ovo:
Quote:
Trekkie89 kaže: Pogledaj post
Jesam, zlopamtilo sam.
Osvetoljubiva nisam.
Ako me netko svjesno povrijedi/izda i slično, prema toj osobi se ponašam vrlo suzdržano i formalno, ali potrebu za osvetom nemam tj. do sada je još nisam osjetila. Možda, kad bi se dogodilo nešto drastično, bih osjetila i želju osvetom.
__________________
8 years ... and I'm back!
exCrvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:31   #47
Quote:
blackvelvet007 kaže: Pogledaj post
ako netko to napravi jedan put, dva puta, tri puta još ću reći ok ne zna da mi smeta ili da je samo nepristojan i bez takta i senzibiliteta. ali ako netko to stalno radi, mjesecima, godinama i k tome nakon što mu stavim do znanja da mi smeta, što mogu zaključiti osim da je osoba ili limitiranih intelektualnih sposobnosti ili zločesta.
Ja stvarno mislim da je ovo prvo. OK, ne bih bas rekla limitiranih intelektualnih sposobnosti, ali limitirane empatije i socijalnih vestina, to da. Znam nekoliko ljudi koji imaju stalnu potrebu da komentarisu tudji izgled, ponasanje, zivot, bilo u pozitivnom ili u negativnom smislu. Kad mi "spustaju", sklona sam da mislim da je zloba u pitanju. Kad mi daju komplimente, prihvatam ih normalno. Ali to je zapravo moje subjektivno vidjenje stvari. Kontam da je objektivno ono koje kaze da ti ljudi jednostavno previse razmisljaju o drugim ljudima. Iz kog razloga - bas me briga. Verovatno su sami sebi dosadni, otkud znam.
__________________
\o/
mali slon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 11:54   #48
Quote:
mali_slon kaže: Pogledaj post
Ja stvarno mislim da je ovo prvo. OK, ne bih bas rekla limitiranih intelektualnih sposobnosti, ali limitirane empatije i socijalnih vestina, to da. Znam nekoliko ljudi koji imaju stalnu potrebu da komentarisu tudji izgled, ponasanje, zivot, bilo u pozitivnom ili u negativnom smislu. Kad mi "spustaju", sklona sam da mislim da je zloba u pitanju. Kad mi daju komplimente, prihvatam ih normalno. Ali to je zapravo moje subjektivno vidjenje stvari. Kontam da je objektivno ono koje kaze da ti ljudi jednostavno previse razmisljaju o drugim ljudima. Iz kog razloga - bas me briga. Verovatno su sami sebi dosadni, otkud znam.
razumijem te u potpunosti jer sam i sama tako razmišljala gotovo čitav svoj život i bivala redovito povrijeđena. s obzirom da ja maksimalno pokušavam biti obzirna i ne povrijediti ljude (ne isključujem da sam nekad nekog povrijedila nenamjerno) očekujem od drugih isto. nije teško malo pripaziti kako se ophodimo
prema drugima pogotovu ako smo svjesni da ga neke stvari smetaju i iritiraju. zašto kontinuirano trljati sol na ranu?
__________________
Thoughts are the shadows of our feelings - always darker, emptier and simpler.
Velvet Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 12:13   #49
Quote:
blackvelvet007 kaže: Pogledaj post
nije teško malo pripaziti kako se ophodimo
prema drugima pogotovu ako smo svjesni da ga neke stvari smetaju i iritiraju. zašto kontinuirano trljati sol na ranu?
Mozda se ravnaju prema sebi, tj misle da svi imaju podjednako debelu kozu kao oni. U principu, osetljiviji ljudi se i ponasaju sa vise obzira prema drugima, a ako debelokosce tretiras na neki grub nacin, to ih bas i nece potresti.
__________________
\o/
mali slon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 12:34   #50
Quote:
mali_slon kaže: Pogledaj post
Mozda se ravnaju prema sebi, tj misle da svi imaju podjednako debelu kozu kao oni. U principu, osetljiviji ljudi se i ponasaju sa vise obzira prema drugima, a ako debelokosce tretiras na neki grub nacin, to ih bas i nece potresti.
istina , takvima se samo možeš sklanjati s puta. a ne znam ni sama više što bih mislila o ljudskom rodu

jasno mi je da nemaju svi jednaku socijalnu i emotivnu inteligenciju, ali mislim da postoji jedan minimum koji bi svi trebali imati. zato i jesam zlopmatilo i ne zaboravljam, jer smatram da su neke stvari elementarne
__________________
Thoughts are the shadows of our feelings - always darker, emptier and simpler.
Velvet Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 12:42   #51
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Uvijek kada smatram da mi je nanesena nepravda to si urežem u mozak i od tada svaki put kada sretnem tu osobu sjetim se što mi je napravila. U djetinjstvu me to koštalo nekih prijateljstava. Čak i danas kad vidim nekog iz osnovne na ulici odmah ga odjebem ako ga imam na crnoj listi.

Katkad se osvetim, ali većinom ne. Planiranje uzima puno vremena.
Ali kad se osvetim, to je onda raspašoj.

Zlopamtilo sam i osvetoljubiv, po potrebi. Ne diram dok se u mene dira. Ako me se prevari, povrijedi truditi ču se dati lekciju bar riječima kad je povoljna prilika za to čisto da drugi shvate da se ne može zajebavati nekoga tek tako bez posljedica. Ako ne rečeš "taj" če zajebati još nekog. Kad očitaš lekciju pomogneš i sebi i njemu, i da ne bar nemaš teret na duši.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 14:39   #52
Quote:
blackvelvet007 kaže: Pogledaj post
s obzirom da ja maksimalno pokušavam biti obzirna i ne povrijediti ljude (ne isključujem da sam nekad nekog povrijedila nenamjerno) očekujem od drugih isto. nije teško malo pripaziti kako se ophodimo
prema drugima pogotovu ako smo svjesni da ga neke stvari smetaju i iritiraju. zašto kontinuirano trljati sol na ranu?
Yes!
I ja uvijek maksimalno pazim da ne povrijedim nekog.
Ako znam da će osobi bit neugodno kad je pitam neko osjetljivo pitanje onda jednostavno ne pitam i izbjegnemo cijelu situaciju...
Recimo da je netko debel i ima komplekse zbog debljine onda ama baš nikad neću spomenit kile i težinu kad sam u njegovoj blizini.

Ali naravno, kad ja imam osjetljivu temu (za koju znaju da je osjetljiva) o kojoj ne želim pričat onda svi redovito udare po tome.
Ne idu mi u glavu takvi ljudi.
Darkbound is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 19:06   #53
Quote:
Darkbound kaže: Pogledaj post
Yes!
I ja uvijek maksimalno pazim da ne povrijedim nekog.
Ako znam da će osobi bit neugodno kad je pitam neko osjetljivo pitanje onda jednostavno ne pitam i izbjegnemo cijelu situaciju...
Recimo da je netko debel i ima komplekse zbog debljine onda ama baš nikad neću spomenit kile i težinu kad sam u njegovoj blizini.

Ali naravno, kad ja imam osjetljivu temu (za koju znaju da je osjetljiva) o kojoj ne želim pričat onda svi redovito udare po tome.
Ne idu mi u glavu takvi ljudi.
Ni ja ne spominjem teme za koje znam da bi ih pojedinci htjeli pod svaku cijenu izbjeći. Ali često ne dobijem tako nešto zauzvrat od drugih ljudi, nego baš kao što ti kažeš udare po tome.
Možda takvi ljudi jednostavno nisu svjesni što rade ili su opaki...
Trekkie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 19:22   #54
Ne znam kako objasniti žensko osvećivanje uništavanjem života lažima i klevetama. Misim na onu bibljsku "čuvaj se osvete prezrene žene".
Sjećam se slučaja da je jedna gadura ocrnjivala bišeg po medijima i pred familijom da joj je radio gadosti. A on ju je izbacio samo zato što je pobacila zajedničko dijete i u njemu vidjela samo bankomat. Mislim, ima puno sličnih slučajeva, recimo Assange.
A drugi slučaj pogotovo u balkanskom mentalitetu da se okrutno osvećuju za povređeni ponos. Najsvježiji primjer je izazivanje požara u Vodicama, samo zato jer su bili izbačeni iz diska.
Mislim da je to najbolje bilo prikazano u "Prije kiše" sa scenom masakra u restoranu u Londonu.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 12:42   #55
oooooo daaaaa, zlopamtilo velikoooooo. Osvetoljubivost? Ne baš...
vesnasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 13:45   #56
Zlopamtilo se u nekoj mjeri treba posjedovati, dok je drugačija stvar s osvetoljubivosti - nju ne treba uopće posjedovati.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 17:57   #57
Ne volim izraz "zlopamtilo". Više mi se sviđa riječ "pamtilo", što znači da pamtim tuđu dobrotu i trudim se vratiti još više, kao i zlo koje se trudim višestruko vratit - i jedno i drugo kad tad. Nema zaboravljanja. Zaborav je za nesvjesne, hedoniste i ignorantne - ako si takav, život će ti to vratiti kad tad na ovaj ili onaj način.
Elfen Lied is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 21:32   #58
jesam, osvetim se ponekad i zlopamtilo jesam, ali samo za velike stvari, ne za sitnice. nisam pristaša one: pametniji popušta. dugo trpim tuđa sranja, čak pokušam pravovremeno i mirno osobi ukazati na stvari koje radi a koje nisu fer prema meni, a ako to ne pomogne, ispalim verbalni rafal tako da se šokira. nakon toga sam ja mirna i zadovoljna što sam se zauzela za sebe, jer neki ljudi ne razumiju normalni pristup, a po mom iskustvu, ti isti tlačitelji te nakon toga počnu cijeniti više nego što bi pretpostavio
TakeMyHand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 21:45   #59
Veliko sam zlopamtilo

Otkad znam za sebe zlopamtilo sam. Pamtim sve šta i ko mi je učinio od prvog razreda osnovne škole do sad. Poznanici, prijatelji, članovi najuže familije. Sve to pamtim i ne opraštam. Počeći od onih bezazlenih klinačkih udaraca pa do krupnijih životnih "udaraca" u teen periodu i odraslom dobu.
Ne želim osvetu na onaj bolestan način, niti da ta osoba pati. Međutim, priznajem da mi je drago i kiselo se nasmejem kada se nešto loše desi toj osobi (osim ako je član moje familije). Ne samo to, nego i ljude sa kojima se družim (koji su mi nešto loše, bilo bezazleno ili ne, učinili) često kažnjavam onoliko koliko je u mojoj moći, hladno odbijam i na zlobnoj distanci sam prema njima, što mi pričinjava zadovoljstvo.

Danas mi je došao prijatelj iz detinjstva, sa kojim sam jedno vreme bio nerazdvojan, da me zamoli za jednu uslugu. Ta usluga mene ništa ne bi koštala ali bi on uštedeo 300 evra. Naravno da mu nisam izašao u susret, i to na najhladniji mogući način . Zašto? Zato što me je jednom sa još trojicom, kad smo imali 10 godina, gađao kamenjem.

Primera je bezbroj. Osoba koja mi je učinila najveće zlo u dosadašnjem životu (ne radi se o klinačkim i banalnim stvarima) je doživela takvu nesreću da je na kraju završio na psihijatriji. I drago mi je zbog toga.
Da se razumemo, ja umem da budem velika dobrica. Samo jedno tražim: da me se poštuje. Ako me čovek poštuje, spreman sam da poginem za njega.

Ne tražim sada osude i sl. Interesuje me kakav je vaš stav prema ljudima koji su zlopamtila, koji vam nikada - ali baš nikada neće ni zaboraviti ni oprostiti zlo koje ste mu učinili?
zelena žaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 16:03   #60
Quote:
zelena žaba kaže: Pogledaj post
Ne tražim sada osude i sl. Interesuje me kakav je vaš stav prema ljudima koji su zlopamtila, koji vam nikada - ali baš nikada neće ni zaboraviti ni oprostiti zlo koje ste mu učinili?
ako je to tako, ako iskreno tako misliš, ja poštujem tuđe osjećaje, pa i one loše. i u redu je ako te nešto jako dira. jer si čovjek a ne robot. zato bi ljudi trebali paziti kaj rade drugim ljudima te kakve to posljedice izaziva iako ja pri procjeni nečijeg lošeg ponašanja uvijek obratim pažnju na njegovu dob. ako je to dijete od deset godina, onda ne može biti jednako svjesno svog nedjela kao osoba od 30 ili 50 godina. djecu treba preodgojiti, ukazati im na pogreške, a odrasli ljudi? well, bojim se da je u većini slučajeva trud uzalud..
TakeMyHand is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:56.