Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2013., 09:29   #1
Upisi u srednju školu

Otvaramo novu temu vezanu uz upise u srednju školu kako bi mogli na jednoj preglednoj i relevantnoj temi dobiti sve najnovije informacije. Ova tema služi samo za pitanja tehničke naravi (recimo bodovanje, odluke donesene od strane Ministarstva, pragove i sl). Pitanja "koju srednju školu da upišem" ostavite na ovoj temi https://www.forum.hr/showthread.php?t=208460.

Također želim naglasiti da je ministar znanosti, obrazovanja i sporta dr. sc. Željko Jovanović donio Odluku o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole u školskoj godini 2013./2014.

Tekst navedene odluke možete pronaći na ovom linku: http://www.azoo.hr/index.php?option=...sti&Itemid=486.

Savjetujem da pročitate odluku prije nego što postavite pitanje na ovoj temi.



Fashion Barbie
Fashion Barbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 15:58   #2
Kakva vi imate iskustva s gimnazijama?
Koje su razlike izmedu ove 4:
Klasicna, opca, jezicna i matematicka.
Da li su drukciji predmeti, kriteriji, gdje po vama treba vise ucit itd. itd.
BonJovi1886 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:17   #3
Quote:
BonJovi1886 kaže: Pogledaj post
Koje su razlike izmedu ove 4:
Klasicna, opca, jezicna i matematicka.
Da li su drukciji predmeti, kriteriji, gdje po vama treba vise ucit itd. itd.
Kratak službeni opis različitih gimnazijskih programa vidi ovdje. Ako od tamo skineš dokument "Nastavni plan gimnazija" (skroz dolje), možeš vidjeti točno koliko sati tjedno kojeg predmeta imaš u kojem razredu koje gimnazije.
Gdje treba više učiti, ovisi koliko je teška ta određena gimnazija (pojedina škola u tvom gradu, a ne program) i što tebi bolje ide (npr. tko je nadaren za matematiku i informatiku, a antitalent za jezike, matematička će mu biti najlakša, a jezična najteža, dok nekom drugom može biti i obrnuto). Općenito, u matematičkoj treba više vježbati zadatke, a u ostalima više baš učiti (čitati i pamtiti). Klasična se često smatra najtežom zbog grčkog, a matematička se često smatra najtežom jer je matematika mnogima najteža. Iz svake gimnazije možeš na bilo koji fakultet, samo će ti iz nekih biti lakše upasti (dobro napisati državnu maturu) i završiti prvu godinu na nekim fakultetima (npr. nakon matematičke na svemu što zahtijeva puno matematike/fizike/informatike). Poanta: razlike u programima nisu zanemarive, ali nisu ni presudne - svakako je bitnije pri izboru srednje škole razmišljati o programu, osobito ako znaš što ti bolje ide i što otprilike želiš studirati, nego o društvu, udaljenosti i sl., ali krivi izbor nije katastrofa koja bi te morala ograničiti kasnije pri izboru fakulteta.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:33   #4
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Kratak službeni opis različitih gimnazijskih programa vidi ovdje. Ako od tamo skineš dokument "Nastavni plan gimnazija" (skroz dolje), možeš vidjeti točno koliko sati tjedno kojeg predmeta imaš u kojem razredu koje gimnazije.
Gdje treba više učiti, ovisi koliko je teška ta određena gimnazija (pojedina škola u tvom gradu, a ne program) i što tebi bolje ide (npr. tko je nadaren za matematiku i informatiku, a antitalent za jezike, matematička će mu biti najlakša, a jezična najteža, dok nekom drugom može biti i obrnuto). Općenito, u matematičkoj treba više vježbati zadatke, a u ostalima više baš učiti (čitati i pamtiti). Klasična se često smatra najtežom zbog grčkog, a matematička se često smatra najtežom jer je matematika mnogima najteža. Iz svake gimnazije možeš na bilo koji fakultet, samo će ti iz nekih biti lakše upasti (dobro napisati državnu maturu) i završiti prvu godinu na nekim fakultetima (npr. nakon matematičke na svemu što zahtijeva puno matematike/fizike/informatike). Poanta: razlike u programima nisu zanemarive, ali nisu ni presudne - svakako je bitnije pri izboru srednje škole razmišljati o programu, osobito ako znaš što ti bolje ide i što otprilike želiš studirati, nego o društvu, udaljenosti i sl., ali krivi izbor nije katastrofa koja bi te morala ograničiti kasnije pri izboru fakulteta.
Zbog informatike i fizike bi htio ic u matematicku...
Ali cujem da koliko god u teoriji stoji da se vise vjezbaju zadatci i da treba manje cistog bubanja, u mom gradu to bas i ne stoji... Jos cu se malo raspitat i tako to...
BonJovi1886 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 19:46   #5
Ja idem 7. razred i zanima me koju cetverogodisnju skolu mogu upisati ako prolazim sa 3 ? Inace zelim u policiju pa moram ici prvo 2. godine u cetverogodisnju policiju. I zanima me koliko se placa novaca ako padnem u policiji ?
filip1900 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 19:12   #6
Dali netko zna kada će biti objavljeni bodovi za pojedinu školu? I dali će se na kraju dobivati bod za vladanje?
Balzebuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 19:54   #7
Quote:
Balzebuba kaže: Pogledaj post
Dali netko zna kada će biti objavljeni bodovi za pojedinu školu? I dali će se na kraju dobivati bod za vladanje?
Bodovi za pojedinu školu? Ako misliš na minimalni bodovni prag, sve piše u Odluci.

Bodovi za vladanje se neće dodjeljivati.
Glint is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:10   #8
Ne razumijem baš ovo s upisima. Sada je maksimalno 80 bodova, od toga 60 opči uspjeh a ostalo za "one predmete"?
Može li mi netko pojasniti? Hvala unaprijed
__________________
.
Kaname is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:21   #9
Quote:
Kaname kaže: Pogledaj post
Ne razumijem baš ovo s upisima. Sada je maksimalno 80 bodova, od toga 60 opči uspjeh a ostalo za "one predmete"?
Može li mi netko pojasniti? Hvala unaprijed
Imamo ukupno 50 bodova za opći uspjeh, a ostalih 30 jesu bodovi predmeta od posebnog značaja za pojedine škole.

Svaki smjer ima tri predmeta od posebnog značaja, popis se može naći na stranicama Ministarstva. Primjer za opću gimnaziju:

opći uspjeh = 50 bodova

+ predmeti od posebnog značaja koji se gledaju samo za 7. i 8. razred (u gimn. to su biologija, povijest i geografija)

ako sam postigao iz tih triju predmeta i u 7. i u 8. razredu odličan uspjeh dobit ću još 30 bodova.

Kada sve to zbrojimo dobijemo 80.

Tu ne ulaze dodatni bodovi (plesne/glazbene škole, II. strani jezik...)

Ne znam jesam li dovoljno jasno objasnio, ako nisam, pokušat ću biti jasniji.
Glint is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:30   #10
Quote:
Kaname kaže: Pogledaj post
Ne razumijem baš ovo s upisima. Sada je maksimalno 80 bodova, od toga 60 opči uspjeh a ostalo za "one predmete"?
Može li mi netko pojasniti? Hvala unaprijed
Opći uspjeh = 20 + hrvatski, matematika i I. strani jezik koji se dodatno boduju u 7. i 8. razredu.

20 + 30 (5+5+5+5+5+5) = 50

Zatim zbrajamo uspjehe predmeta od posebnog značaja. Naime, za svaki smjer su određena po tri predmeta od posebnog značaja (popis po smjerovima se nalazi na stranicama Ministarstva ili Agencije)

Primjer:

za gimn. su to biologija, geografija i povijest. Pretpostavka: odličan uspjeh u 7. i 8. razredu iz tih predmeta donosi još 30 bodova.

Dakle,

50 (opći + tri glavna) + 30 (predmeti od posebnog značaja) = 80


Sad tek vidim da sam objavio dva posta. Ispričavam se. Uglavnom, u ovom sam nešto bolje objasnio.

Zadnje uređivanje Glint : 25.01.2013. at 20:31. Reason: Greška
Glint is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:36   #11
Hvala Glint
A za prirodoslovno matematičke se isto gledaju povijest, biologija i geografija ili? Jer na stranicama škole nije još ništa osvanulo, a meni se neda baš čitati cijela Odluka
__________________
.
Kaname is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:43   #12
Quote:
Kaname kaže: Pogledaj post
Hvala Glint
A za prirodoslovno matematičke se isto gledaju povijest, biologija i geografija ili? Jer na stranicama škole nije još ništa osvanulo, a meni se neda baš čitati cijela Odluka
Nema problema.

Za prirodoslovno-matematičku su kemija, fizika i biologija.

Popis:
http://public.mzos.hr/fgs.axd?id=19461
Glint is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 21:08   #13
Quote:
Glint kaže: Pogledaj post
Opći uspjeh = 20 + hrvatski, matematika i I. strani jezik koji se dodatno boduju u 7. i 8. razredu.

20 + 30 (5+5+5+5+5+5) = 50
S ovim si u krivu. Prosjeci svih razreda (od 5. do 8.) se na dvi decimale zaokružuju te zbroje. Npr. 5,00 + 5,00 + 5,00 + 4,92 = 19, 92. Tek onda se zbrajaju ocjene predmeta posebno važnih od 7. i 8. razreda.

http://www.vecernji.hr/fw3k/util_scr...&var_suff=960w
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 18:54   #14
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
S ovim si u krivu. Prosjeci svih razreda (od 5. do 8.) se na dvi decimale zaokružuju te zbroje. Npr. 5,00 + 5,00 + 5,00 + 4,92 = 19, 92. Tek onda se zbrajaju ocjene predmeta posebno važnih od 7. i 8. razreda.

http://www.vecernji.hr/fw3k/util_scr...&var_suff=960w
Znam, zaboravio sam to napomenuti. Uzeo sam pretpostavku da je prosjek od 5.-8. 5,00 (kako bih došao do 80 mogućih bodova) pa sam tako pisao (ne kao decimalni broj) i zaboravio napomenuti da se uzima prosjek na dvije decimale.
Glint is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 21:15   #15
Quote:
Glint kaže: Pogledaj post
Znam, zaboravio sam to napomenuti. Uzeo sam pretpostavku da je prosjek od 5.-8. 5,00 (kako bih došao do 80 mogućih bodova) pa sam tako pisao (ne kao decimalni broj) i zaboravio napomenuti da se uzima prosjek na dvije decimale.
Ovaj sistem uopće ne uzima u obzir primarnu važnost prosjecima od 5. do 8. razreda; samo 20 bodova to donosi. Stoga, ovo mi je sličnije onom prošlogodišnjem principu, tebi?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 22:20   #16
Ljudii ja nekuzim.kak se ti bodovi racunaju jel mi moze neko pojasnit jer gledamm tu kaj je neko objavljivo al nemrem skuzit hvala
hannah88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 22:32   #17
Jednostavno je.
Zbrojiš prosjeke sva četiri razreda zaokruženih na dvije decimale. Najveći prosjek po jednom razredu je 5, tako da je najveći mogući za sva četiri ukupno 20.
Zbrojiš ocijene iz 7. razreda iz hrvatskog, matematike, prvog stranog jezika i tri predmeta koji ti se boduju pri upisu (te predmete možeš pogledati na stranici MZOS) , tako dobiješ najviše 30.
Isti postupak primjeniš na 8. razred i na kraju sve zbrojiš. Za četverogodišnje je moguće 80 bodova, a za trogodišnje 50.

Evo primjera:
5. razred: 4.5
6. razred: 4.7
7. razred: 3.9
8. razred: 4.1
Ukupno: 17.2

Ocijene u 7. i 8. razredu:
Hrvatski: 4, 4
Matematika: 5, 5
Prvi strani jezik: 4, 3
Fizika: 5, 5
Biologija: 3, 3
Kemija: 5, 4
Ukupno: 50

Sveukupno bodova za upis: 67.2
Computer235 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 22:39   #18
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Ovaj sistem uopće ne uzima u obzir primarnu važnost prosjecima od 5. do 8. razreda; samo 20 bodova to donosi. Stoga, ovo mi je sličnije onom prošlogodišnjem principu, tebi?
Da, sličniji prošlogodišnjem nego onom prijedlogu koji je izmijenjen. Po meni, napravili su jedan korak unaprijed što je odlično. Sam prijedlog koji je izmijenjen nije loš, naprotiv, ali ne bi bilo dobro da su ga ovako naglo uveli, treba ipak postepeno uvoditi promjene.
Glint is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 23:50   #19
Quote:
Computer235 kaže: Pogledaj post
Jednostavno je. (...)
hvalaa di cete vi u srednju?

Zadnje uređivanje Štreberica : 29.01.2013. at 12:03. Reason: dugačak citat
hannah88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 00:23   #20
Gimnaziju
__________________
.
Kaname is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:29.