Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2017., 17:24   #1
Vjerujem u Boga, ali ne volim Crkvu

Virujen da Bog odnosno neka viša sila postoji ali se nikako ne slažem s Crkvom jer smatram da je to institucija koja služi za bogaćenje određenih ljudi.Također kod Crkve mi strašno smeta to što svećenici ljudima propovijedaju o moralnim vrijednostima a većina ih se ponaša potpuno suprotno(znam i svećenike koji se ponašaju u skladu s onim u što vjeruju i što propovijedaju i njima skidam kapu)
ćoka69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 22:04   #2
To je okej, nisi jedini.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 08:58   #3
Quote:
ćoka69 kaže: Pogledaj post
Virujen da Bog odnosno neka viša sila postoji ali se nikako ne slažem s Crkvom jer smatram da je to institucija koja služi za bogaćenje određenih ljudi.Također kod Crkve mi strašno smeta to što svećenici ljudima propovijedaju o moralnim vrijednostima a većina ih se ponaša potpuno suprotno(znam i svećenike koji se ponašaju u skladu s onim u što vjeruju i što propovijedaju i njima skidam kapu)
Loša crkva lokalna i svećenik iste su mi "pomogli" da odbacim ne samo crkvu nego i Boga kad sam bio u teenagerskoj dobi!Uz naravno ateističku indoktrinaciju kojom su nas u školi"hranili".
Kasnije sam potražio Boga i našao ga,On mi se na neki način objavio!
Od tada gledam na crkvu drugčije,u njoj imaš dobrih i čestitih vjernika i svećenika.Reče mi jedan dobar svećenik:"Ja vjerujem u crkvu u "crkvi",
crkva nisu svi oni koji se vjernicima izjašnjavaju a vjernički ne žive."
To je živa istina.Isus je rekao da će takvima reći:"Nikad vas nisam poznavao!"
Ima pojedinaca koji zloupotrebljavaju vjeru i crkvu pa i glede bogaćenja.No crkva na humanitarnom polju čini najviše,od javnih kuhinja do mnogih drugih stvai koje čini za ljude.
Bog nije neka sila,On je osoba.On poziva ljude da ga slijede ali ih nemože prisiliti.Mi Hrvati se izjašnjavamo kao katolici,velika većina nas ali malo je tu pavih vjernika,možda 20% a ne nikako 90%.Neki najbolji ljudi koje sam upoznao su katolički i protestantski svećenici!
Dakle,nije sve tako crno!
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 10:16   #4
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Loša crkva lokalna i svećenik iste su mi "pomogli" da odbacim ne samo crkvu nego i Boga kad sam bio u teenagerskoj dobi!Uz naravno ateističku indoktrinaciju kojom su nas u školi"hranili".
Nitko te ne može hraniti s onim što je tebi nejestljivo.
Hranili te u školi sa marksizmom ili pak na vjeronauku sa dogmama.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 16:59   #5
Quote:
Vjerujem u Boga, ali ne volim Crkvu
Nezgodna izjava. U kakva Boga onda vjeruješ, ako ne vjeruješ ljudima koji su ga opisali (izmislili)? To je apsurdno. Ako ne vjeruješ apostolskoj predaji, i Crkvi koju su ostavili za sobom, kome onda vjeruješ? Prevarantima?

Quote:
ćoka69 kaže: Pogledaj post
Virujen da Bog odnosno neka viša sila postoji
Pa postoji i to je nedokučivi univerzum, koji te neće pretvoriti u vječnog neranjivog uživatelja u raju, ako ne napraviš pogrešan potez.

Quote:
ali se nikako ne slažem s Crkvom jer smatram da je to institucija koja služi za bogaćenje određenih ljudi.
Znači vjeruješ u njihove priče, ali ne i u njihovo poštenje ?

Quote:
Također kod Crkve mi strašno smeta to što svećenici ljudima propovijedaju o moralnim vrijednostima a većina ih se ponaša potpuno suprotno(znam i svećenike koji se ponašaju u skladu s onim u što vjeruju i što propovijedaju i njima skidam kapu)
Konfuzno si sve to opiso. Svuda ima i suosjećajnih i požrtvovnih ljudi, da.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 11:57   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nitko te ne može hraniti s onim što je tebi nejestljivo.
Hranili te u školi sa marksizmom ili pak na vjeronauku sa dogmama.
Ok, ali nešto moraš jesti... a dok sam ne saznaš što je jestivo a što ne, lako je moguće da ćeš se otrovati.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 12:18   #7
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nezgodna izjava. U kakva Boga onda vjeruješ, ako ne vjeruješ ljudima koji su ga opisali (izmislili)? To je apsurdno. Ako ne vjeruješ apostolskoj predaji, i Crkvi koju su ostavili za sobom, kome onda vjeruješ? Prevarantima?
U kojem smislu nezgodna, ne ulazeći u to koliko jest u pravu ili ne... ?

Za tebe je izjava čudna jer pretpostavljaš potpuno pasivnu ulogu vjerničkog puka ili laika u prijenosu Objave naspram svećenstva, a to nije bio slučaj tijekom povijesti Crkve, u cjelini gledajući.


Quote:
Znači vjeruješ u njihove priče, ali ne i u njihovo poštenje ?
Očito smatra da to nisu samo njihove priče...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 09:00   #8
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ok, ali nešto moraš jesti... a dok sam ne saznaš što je jestivo a što ne, lako je moguće da ćeš se otrovati.
Hranu biraš sam po svojem želucu i apetitu; ona koja se stavlja djeci žlicom nasilu u usta stvara odbojnost.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 09:09   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Hranu biraš sam po svojem želucu i apetitu; ona koja se stavlja djeci žlicom nasilu u usta stvara odbojnost.
Eh, pričaj mi o tome... u nekim granicama djeci treba omogućiti izbor.

Svejedno, ponudu roditelji stavljaju pred njih... nećeš im baš reći da se sami snađu i nađu hranu koju žele.

A i pitanje svjetonazora je kompliciranija priča od izbora hrane.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 10:56   #10
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Eh, pričaj mi o tome... u nekim granicama djeci treba omogućiti izbor.

Svejedno, ponudu roditelji stavljaju pred njih... nećeš im baš reći da se sami snađu i nađu hranu koju žele.

A i pitanje svjetonazora je kompliciranija priča od izbora hrane.
Što raznovrsniju hranu, svih boja i okusa...neka sami stvore vlastiti izbor i nek nauče u tome uživati.
Ako će jesti samo pomfrit i hamburgere, suzit će im se mogućnost uživanja u hrani i sve svesti na sol i mast (o zdravlju da ne pričamo).

Hrana i svjetonazor imaju slična pravila.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 11:33   #11
ili vjeruješ u dogmatskog boga a u tom slučaju, obzirom da je crkva stvaratelj te dogme i njezin kamen temeljac, očekuje se da crkvu prigrliš sa svim njezinim dobrim i lošim stranama.
ili vjeruješ u postojanje neke "više sile" koja s dogmatskim bogom veze nema a u tom slučaju ne treba ti crkva. jer komunicirat s tom silom mo'š u miru doma svoga, u tišini šume, uz more na osamljenoj plaži.

ne može jedno i drugo zajedno, paralelno.
ili, ili.


iritantno je kako ljudi otvaraju teme jednom rečenicom. koja je uz to kontradiktorna.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 12:05   #12
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ili vjeruješ u dogmatskog boga a u tom slučaju, obzirom da je crkva stvaratelj te dogme i njezin kamen temeljac, očekuje se da crkvu prigrliš sa svim njezinim dobrim i lošim stranama.
ili vjeruješ u postojanje neke "više sile" koja s dogmatskim bogom veze nema a u tom slučaju ne treba ti crkva. jer komunicirat s tom silom mo'š u miru doma svoga, u tišini šume, uz more na osamljenoj plaži.

ne može jedno i drugo zajedno, paralelno.
ili, ili.


iritantno je kako ljudi otvaraju teme jednom rečenicom. koja je uz to kontradiktorna.
glupost, zašto ne bi mogao?
covjek vjeruje u šta hoce i kako hoce, može vjerovati u crkvene dogme od prije 100 g koje nemaju veze s današnjima, može vjerovati u one koje ce crkva tek sutra priznati...
a, to što netko nešto ocekuje od njega je samo "ocekivanje" ljudi koji vide iskljucivo crno-bijelo pa misle da boje ne postoje.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 12:42   #13
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
glupost, zašto ne bi mogao?
covjek vjeruje u šta hoce i kako hoce, može vjerovati u crkvene dogme od prije 100 g koje nemaju veze s današnjima, može vjerovati u one koje ce crkva tek sutra priznati...
a, to što netko nešto ocekuje od njega je samo "ocekivanje" ljudi koji vide iskljucivo crno-bijelo pa misle da boje ne postoje.
Potpis...

Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ili vjeruješ u dogmatskog boga a u tom slučaju, obzirom da je crkva stvaratelj te dogme i njezin kamen temeljac, očekuje se da crkvu prigrliš sa svim njezinim dobrim i lošim stranama.
ili vjeruješ u postojanje neke "više sile" koja s dogmatskim bogom veze nema a u tom slučaju ne treba ti crkva. jer komunicirat s tom silom mo'š u miru doma svoga, u tišini šume, uz more na osamljenoj plaži.

ne može jedno i drugo zajedno, paralelno.
ili, ili.
Što je za tebe Crkva ? Institucija ili zajednica vjernika ?

Već način na koji si opisala "jedine" alternative, implicira odgovor. Crkva je tijekom povijesti bila i jedno i drugo u različitoj mjeri, kako gdje i kako kad.

Da crkvu kao instituciju prigrliš sa svim njezinim dobrim i lošim stranama (pretpostavljam da to u krajnjem znači odobravanje svakog čina bilo kojeg člana crkvene hijerarhije) ne obavezuje te nikakva doktrina već ideologija.

Što se tiče komuniciranja sa "višom silom" na osamljenoj plaži, može se to povremeno činiti, ali sa plaže se obično vraćamo u svijet, iz svog doma izlazimo u svijet, pravog efekta nema bez zajednice vjernika, duhovnost ne može opstati bez religioznosti i obratno.

Quote:
iritantno je kako ljudi otvaraju teme jednom rečenicom. koja je uz to kontradiktorna.
Nije ništa kontradiktorno u onom što je rekao. Ogorčenih na društvene institucije (pa i religiozne) uz zadržavanje vjere imaš izuzetno puno.
Uostalom, pravu snagu ateizam nije počeo crpiti iz navodnog nesklada znanstvenih otkrića sa Objavom, već sa ogorčenjem puka prema privilegijama klera i plemstva, dakle institucionalnom slizanošću sa državom, u to vrijeme apsolutnom monarhijom.

Za ovu rečenicu se spominje da ju je napisao enciklopedist Denis Diderot, ili ranije, ateistički svećenik Jean Meslier ili nepoznati Parižanin...
"Svijet neće biti sretan dok posljednji kralj ne bude zadavljen crijevima posljednjeg svećenika".

Ovaj stav je jačao proporcionalno autoritarnosti države i vezanosti klera za nju. Kroz povijest potvrđeno, od cara Konstantina do danas, pogotovo od vremena Reformacije.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 13:13   #14
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Nije ništa kontradiktorno u onom što je rekao.
Ima. On nastavlja vjerovati u priče koje su mu ispričali katolički teolozi, ali kaže da "ne vjeruje Crkvi".

Quote:
Uostalom, pravu snagu ateizam nije počeo crpiti iz navodnog nesklada znanstvenih otkrića sa Objavom,


Zapravo jest u srazu racionalne misli s onim što su mu ispričali crkveni telozi/svećenici. Ateizam nastane kad odbaciš njihove (obično nametnute) priče o Bogu_Isusu kao neuvjerljive, a ne kada ti neki lokalni napuveni pop stane na žulj.

Quote:
već sa ogorčenjem puka prema privilegijama klera i plemstva, dakle institucionalnom slizanošću sa državom, u to vrijeme apsolutnom monarhijom.
Ma to je samo logička posljedica svega i kap koja može preliti čašu. Kad to katolička Crkva nije bila slizana s državom i politikom? Puko nezadovoljstvo klerom i nekim njihovim tumačenjima proizvodi kršćanske raskole, prelazak u neki drugi teistički ideološki tabor, i sekte, a ne ateizam.

Glavna stvar je da ta priča o Bogu i raju i paklu i Biblija, više ne drže vodu....

Quote:
"Svijet neće biti sretan dok posljednji kralj ne bude zadavljen crijevima posljednjeg svećenika".
Odvratno, tko god izrekao.

Quote:
Ovaj stav je jačao proporcionalno autoritarnosti države i vezanosti klera za nju. Kroz povijest potvrđeno, od cara Konstantina do danas, pogotovo od vremena Reformacije.
Da nje bilo cara Konstantina i njegove svete Jelene (mit), ne bi bilo niti katoličanstva a vjerojatno i mnogih drugih kršćanstava.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 13:24   #15
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
glupost, zašto ne bi mogao?
covjek vjeruje u šta hoce i kako hoce, može vjerovati u crkvene dogme od prije 100 g koje nemaju veze s današnjima, može vjerovati u one koje ce crkva tek sutra priznati...
a, to što netko nešto ocekuje od njega je samo "ocekivanje" ljudi koji vide iskljucivo crno-bijelo pa misle da boje ne postoje.
nema tu niti nijansi, a kamo li boja.
ili vjeruješ u dogmu, a crkva je njezin kamen temeljac, ili ne vjeruješ.


rekla šta sam imala na ovoj beztemi.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 14:17   #16
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Za ovu rečenicu se spominje da ju je napisao enciklopedist Denis Diderot, ili ranije, ateistički svećenik Jean Meslier ili nepoznati Parižanin...
"Svijet neće biti sretan dok posljednji kralj ne bude zadavljen crijevima posljednjeg svećenika".
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Odvratno, tko god izrekao.
Joj, Nepoznati. Čudi me što se nakon toliko proučavanja i citiranja Biblije nisi priviknuo na gnjusni izričaj.

Da vidimo što o tome kaže Wikipedia:

Quote:
In his most famous quote, Meslier refers to a man who "...wished that all the great men in the world and all the nobility could be hanged, and strangled with the guts of the priests."[9] Meslier admits that the statement may seem crude and shocking, but comments that this is what the priests and nobility deserve, not for reasons of revenge or hatred, but for love of justice and truth.[10]

Equally well-known is the version by Diderot: "And [with] the guts of the last priest let's strangle the neck of the last king."[11] During the political unrest of May 1968, the radical students of the Sorbonne Occupation Committee paraphrased Meslier's epigram, stating that "HUMANITY WON’T BE HAPPY TILL THE LAST CAPITALIST IS HUNG WITH THE GUTS OF THE LAST BUREAUCRAT."[12]

Meslier also vehemently attacked social injustice and sketched out a kind of rural proto-communism.[8] All the people in a region would belong to a commune in which wealth would be held in common, and everybody would work. Founded on love and brotherhood, the communes would ally to help each other and preserve peace.

Dakle, Meslier koji je živio kao katolički svećenik, u slobodno je vrijeme malo piskarao i za sobom ostavio rukopis dug 633 stranice u kojem odbacuje sve religije i umjesto njih nudi jednu verziju komunizma (ili možda anarhizma?).

Razumno je pretpostaviti da se Meslier nije zalagao za doslovno ubijanje svećenika, budući da je i sam pripadao tom staležu. Služeći se žestokim rječnikom, on poziva na odbacivanje svih institucija zasnovanih na hijerarhijskom ustroju. Kao alternativu nudi komune zasnovane na miru, bratstvu, ljubavi i suradnji.

Studenti sa Sorbone ispravno su protumačili tu misao i ponudili svoju verziju, u kojoj kao dominantne institucije ističu kapitalizam i birokraciju. Koje treba uništiti, kao što se u Meslierovo doba trebalo riješti plemstva i svećenstva, kako bi ljudi mogli konačno živjeti u miru. Koliko mi je poznato, pritom nisu posezali za nasilnim sredstvima, nego su se trudili spriječiti nepotrebne ekscese.

Ista misao, u prilično razvodnjenom obliku prisutna je i u pop-kulturi:

“The Matrix is everywhere. It is all around us. Even now, in this very room. You can see it when you look out your window or when you turn on your television. You can feel it when you go to work... when you go to church... when you pay your taxes. It is the world that has been pulled over your eyes to blind you from the truth."

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 20:53   #17
Mislim da nas ima dosta koji se smatramo vjernicima, ali ne osjećamo bliskost s katoličkom Crkvom. Barem ja to vidim u svojoj okolini.
__________________
Smijte se više!
Helmuta Newton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:05.