Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2015., 19:24   #81
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
Ma nema teorije da rainsport izdrzi 5 god,pa cak i ako se ne potrosi, nakon 3 god bit ce tvrda ko kamen sto je za kisu smrt..

mislim da 5 god nemogu ni eko gume izdurat,mislim mogu ali su za ku...
Ljetne 3 sezone i mijenjaj, eventualno 4 za zimske jer su manje mjeseci u upotrebi.
tekac is offline  
Old 22.02.2015., 19:53   #82
A sto ga drobite...

Dobra ljetna guma (a zna se koje su to), pravilno skladistena dok se ne koristi po zimi itekako moze izdrzat 5 sezona ako se ripna ne potrosi. Iz iskustva, sve drugo su bajke.

Ako postoji neki konkretan dokaz protiv rainsport u to ne ulazim jer ju nisam koristio.
Astral07 is offline  
Old 22.02.2015., 20:37   #83
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
175 Clio, 195 Astra.
Ne znam sto je gore. To što profil izgleda ok za snijeg gadno može zavarati.
Ajde ne izmišljaj, ili nisi vozio ili nisi objektivan, očito da opravdaš neka svoja zatucana razmišljanja. Ja sam par dana imao priliku po istom snijegu isprobati RainExpert u 185/60/14 i Sava Eskimo HP u 195/65/15 i znam točno kako se koja ponašala. RainExpert po NEUGAŽENOM SNIJEGU (bilo ga 15ak cm u mojoj ulici i jedan i drugi put) nije nimalo lošija od Save.
frANZi50 is offline  
Old 22.02.2015., 20:49   #84
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ajde ne izmišljaj, ili nisi vozio ili nisi objektivan, očito da opravdaš neka svoja zatucana razmišljanja. Ja sam par dana imao priliku po istom snijegu isprobati RainExpert u 185/60/14 i Sava Eskimo HP u 195/65/15 i znam točno kako se koja ponašala. RainExpert po NEUGAŽENOM SNIJEGU (bilo ga 15ak cm u mojoj ulici i jedan i drugi put) nije nimalo lošija od Save.
Ako voziš ferrarija 80 na sat, kraj tebe vozi fićo reći ćeš nije nimalo sporiji od mene. Kužiš? Inače zbog lamela zimske gume imaju oko 3 puta bolje držanje na snijegu od ljetnih no ako voziš umjereno, bez naglijih ubrzavanja ili usporavanja, bez nekih uzbrdica ili nizbrdica, moguće da će i grip ljetnih guma biti dovoljan, tako i fićo prati ferrarija pri 80 na sat po ravnoj cesti. No samo jedno dodavanje gasa ili jače kočenje ferrarija i eto fići problema.
tekac is offline  
Old 22.02.2015., 21:01   #85
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
A sto ga drobite...

Dobra ljetna guma (a zna se koje su to), pravilno skladistena dok se ne koristi po zimi itekako moze izdrzat 5 sezona ako se ripna ne potrosi. Iz iskustva, sve drugo su bajke.

Ako postoji neki konkretan dokaz protiv rainsport u to ne ulazim jer ju nisam koristio.
Naravno da može izdržati 5 sezona, fino parkiraš auto u ventiliranu klimatiziranu garažu i kad ponovo dođeš nakon 5 godina kažeš: gle, gume su još dobre Guma u vožnji stari daleko brže nego u skladištu ili garaži pa i takva guma koja je samo stajala u skladištu nakon 5 godina više nije kao nova.
U vožnji se guma grije i do 80 stupnjeva, kiša, sunčeve zrake, troši se, nepovratno gubi svojstva koja se neće regenerirati stajanjem u skladištu, zavaravaš se da je guma nakon 5 godina dobra. Možeš se na njoj voziti, odnosno smiješ po zakonu ali da je to sigurno to ne možeš tvrditi.
tekac is offline  
Old 22.02.2015., 21:15   #86
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ja sam par dana imao priliku po istom snijegu isprobati RainExpert u 185/60/14 i Sava Eskimo HP u 195/65/15 i znam točno kako se koja ponašala. RainExpert po NEUGAŽENOM SNIJEGU (bilo ga 15ak cm u mojoj ulici i jedan i drugi put) nije nimalo lošija od Save.
Ma ionako je bitno u odnosu na ostale litnje gume, a cisto po sari ne moze nikako bit losa po snigu... pogotovo u usporedbi s "blokovskim" gumama poput Conti PC5...

Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Ako voziš ferrarija 80 na sat, kraj tebe vozi fićo reći ćeš nije nimalo sporiji od mene. Kužiš? Inače zbog lamela zimske gume imaju oko 3 puta bolje držanje na snijegu od ljetnih no ako voziš umjereno, bez naglijih ubrzavanja ili usporavanja, bez nekih uzbrdica ili nizbrdica, moguće da će i grip ljetnih guma biti dovoljan, tako i fićo prati ferrarija pri 80 na sat po ravnoj cesti. No samo jedno dodavanje gasa ili jače kočenje ferrarija i eto fići problema.
i onda dodjes na lezece i fico odmice, dok ferrari gmize priko... a ako jos uzmes usporedbu sluzbeni auto i ferrari, ferrari nema sanse...
ma pusti vise zimske, ovdje je usporedba koja litnja je bolja za snig... a tu guma koja ima hrpu poprecnih utora mora bit dobra...
wifi is offline  
Old 22.02.2015., 21:21   #87
@tutek - Imas li iskustva sa 5god starim gumama? Naravno da guma stari, ja nemam garazu. Imam iskustva.

Dakle moja konstatacija je da DOT 2011. guma (sa odvozenom sezonom u 2011.god) je sigurna guma za odvozit ljeto 2015. u slucaju da ima dovoljno mesa za to i da nije neki kinez nego guma boljeg proizvodaca, dakle znamo koji su to i netreba nabrajat.

To je naravno granica do koje bi ja isao, da se radi o DOT 2010. i manje mijenjo bi je cisto iz tog razloga. Naravno da moze bit izuzetaka i to osjetis pod volanom. Al kao neko generalno pravilo 5 sezona je realno, ovisno o potrosenosti.
Astral07 is offline  
Old 22.02.2015., 21:25   #88
Ja vozim cjelogodišnje koje su još osjetljivije na grijanje i trebale bi biti još kraćeg vijeka. Nakon skoro 4g se primjećuje pad performansi, ali ništa kritično. Još ih odvezem ovo ljeto, pa najesen idu nove. Tada će imati oko 55tkm. Da sam išao na 100% sigurno, izmjena bi išla prošlu jesen, nakon 3.5g i malo preko 40tkm.
Lyman is offline  
Old 22.02.2015., 21:34   #89
Gume bacas kad vise nisu sigurne ili su ispucale, na autu imam DOT 2011 zimske UG8 koje su kupljene krajem te godine i dalje drze jako dobro, bas sam probao po kisi idu bez proklizavanja, a profil je minimalno potrosen. Cuvaju se na suhom i tamnom mjestu voze se samo preko zime, da ih vozim preko cijele godine onda bi ih mijenjao nakon 3-4 godine.
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Old 22.02.2015., 21:49   #90
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Naravno da može izdržati 5 sezona, fino parkiraš auto u ventiliranu klimatiziranu garažu i kad ponovo dođeš nakon 5 godina kažeš: gle, gume su još dobre Guma u vožnji stari daleko brže nego u skladištu ili garaži pa i takva guma koja je samo stajala u skladištu nakon 5 godina više nije kao nova.
U vožnji se guma grije i do 80 stupnjeva, kiša, sunčeve zrake, troši se, nepovratno gubi svojstva koja se neće regenerirati stajanjem u skladištu, zavaravaš se da je guma nakon 5 godina dobra. Možeš se na njoj voziti, odnosno smiješ po zakonu ali da je to sigurno to ne možeš tvrditi.
ako sam te dobro shvatio,mislis da je pametnije uzeti nove kineske "no name" gume nego neke premijum marke kojima je DOT star 2 godine?


da odmah priupitam,kupio sam dvije nove (DOT 4713) gume posto su bile preko veze i time nesto jeftinije pa me zanima dali taj hankook nesto vrijedi?

1w2w3w4w is offline  
Old 22.02.2015., 21:54   #91
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ajde ne izmišljaj, ili nisi vozio ili nisi objektivan, očito da opravdaš neka svoja zatucana razmišljanja. Ja sam par dana imao priliku po istom snijegu isprobati RainExpert u 185/60/14 i Sava Eskimo HP u 195/65/15 i znam točno kako se koja ponašala. RainExpert po NEUGAŽENOM SNIJEGU (bilo ga 15ak cm u mojoj ulici i jedan i drugi put) nije nimalo lošija od Save.
Ohladi malo. Te gume su izvrsne, osim po snijegu. Zato sam ih i stavio na ženin auto. Iz istog razloga ih je i imao kum na Astri.
No, na snijegu one nemaju što tražiti. Što si i kako ti vozio to je tvoj problem, no čak je i moja žena naučila da kad padne snijeg ide na javni prijevoz.
Old Iggy is offline  
Old 22.02.2015., 21:55   #92
valjat ce... hankook radi relativno dobre gume i u manjim dimenzijama, a ne virujem da u takvim dimenzijama ima losih guma... a i dot je relativno ok...
wifi is offline  
Old 22.02.2015., 21:55   #93
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Ohladi malo. Te gume su izvrsne, osim po snijegu. Zato sam ih i stavio na ženin auto. Iz istog razloga ih je i imao kum na Astri.
No, na snijegu one nemaju što tražiti. Što si i kako ti vozio to je tvoj problem, no čak je i moja žena naučila da kad padne snijeg ide na javni prijevoz.
frANZi50 is offline  
Old 22.02.2015., 21:58   #94
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
I?
Old Iggy is offline  
Old 22.02.2015., 22:50   #95
Quote:
Lyman kaže: Pogledaj post
Ja vozim cjelogodišnje koje su još osjetljivije na grijanje i trebale bi biti još kraćeg vijeka. Nakon skoro 4g se primjećuje pad performansi, ali ništa kritično. Još ih odvezem ovo ljeto, pa najesen idu nove. Tada će imati oko 55tkm. Da sam išao na 100% sigurno, izmjena bi išla prošlu jesen, nakon 3.5g i malo preko 40tkm.
koje gume su to,koji auto i kako i kud vozis?

hm,jedan set felgi,puno godina,velika kilometraza , ne jebe te murja po zimi ako ides van drzave i jos ktome jos uvjek drze!..pa to je onda odlicna kombinacija
istinatrue is offline  
Old 22.02.2015., 23:08   #96
GY vector 4seasons. Auto je mali i lagan (890kg), na težem autu bi se sigurno i lošije ponašale ljeti zbog mekoće i više trošile. I na drugi auto (1170kg) ne bih stavljao cjelogodišnje. 2/3 do 3/4 grad, ostalo otvorena ili AC, brzina nešto iznad prosjeka ostalih vozača. A koliko drže? Lošije su od dobre ljetne dok je suho i toplo, lošije su od dobre zimske po snijegu, ali su dovoljno dobre da nisam imao nikakvih problema na snijegu iako živim na brdu i da ljeti bez bojazni mogu voziti 160+ po AC.

Obzirom da se radi o skupoj gumi, ušteda je uglavnom tu zato što ne moram kupovati drugi set felgi ili dvaput godišnje plaćati izmjenu guma. I to vrijedi za moju malu kilometražu (12tkm godišnje), da radim više, isplativije bi bilo imati 2 seta.
Lyman is offline  
Old 22.02.2015., 23:39   #97
za ljude koji nemaju para(poput mene) i ne voze po cesti utrke ,tj ne briju na neki "performance" najbolje je imat dobre ljetne gume tipa,rainexprt,rainsport plus lanci.
i promjena svakih 3,4god..

jedini problem sto onda u inuzemstvu po zimi trebat bjezat od murje...
jebali te zakoni,sve samo da nam otmu lovu

ko zna mozda kroz koju godinu izmisle gume za zimu,proljece,ljeto jesen i uvedu kazne ako nemas gumu koja pase godisnjem dobu
trex1234 is offline  
Old 23.02.2015., 05:54   #98
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
@tutek - Imas li iskustva sa 5god starim gumama? Naravno da guma stari, ja nemam garazu. Imam iskustva.

Dakle moja konstatacija je da DOT 2011. guma (sa odvozenom sezonom u 2011.god) je sigurna guma za odvozit ljeto 2015. u slucaju da ima dovoljno mesa za to i da nije neki kinez nego guma boljeg proizvodaca, dakle znamo koji su to i netreba nabrajat.

To je naravno granica do koje bi ja isao, da se radi o DOT 2010. i manje mijenjo bi je cisto iz tog razloga. Naravno da moze bit izuzetaka i to osjetis pod volanom. Al kao neko generalno pravilo 5 sezona je realno, ovisno o potrosenosti.
Nemam puno iskustva sa gumama starim 5 godina jer ih obavezno mijenjam nakon 3 godine. No povremeno sam vozio svašta od službenih auta tako da sam shvatio da ne postoji guma koja može biti dobra 5 godina. S tako starom gumom možeš pratiti promet i ništa više. Prva neplanirana situacija kad treba brže zakočiti i ti si u gadnim problemima.
Gume su skupa stavka ali na to gledam isto kao i na potrošnju goriva, nešto bez čega ne ide. Svaki put kad natankaš recimo 200-300kn, stavi 50 na stranu (u kasicu) za gume.
tekac is offline  
Old 23.02.2015., 14:26   #99
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
nisi dobro pratio,turanze su nove,ljepo sam napiso da sam sa njima mogo proslajfat cjelu ulicu..i onda sam odlucio uzet rainsport..

+13 i kisa ,nebi bas to nazvo nekim zimskim uvjetima..

pa samo sam dao svoje viđenje između nove eskimo i nove rainsport na mokroj izlizanoj podlozi..
Ispričavam se, nisam shvatio da pišeš o novim Turanzama.

+13 i mkiša u ovim uvjetima ipak nije isto kao po ljeti jer je asfalt sada puno hladniji.

No da ne kompliciramo previše, ti si zadovoljan Uniroyalom i to je super.

Ono kaj je meni malo čudno je da u dimenziji 195/65/15 vrhunska guma (goodyear, bridgestone, Continental) košta samo 50 kn više od slabijih marki tipa uniroyal, fulda, nokian itd.
Prigorecc is offline  
Old 23.02.2015., 15:37   #100
Mercedes w124 težina 1400kg godišnje do 15 000 km
195/65 r15 dilema za kupnju ljetnih guma koje uzeti jer kao što kolega kaže razlika u cijeni Save i michelina je 8 eura (po cijenam u Sloveniji, naravno) pa da vidim koja su vaša mišljenja,
unaprijed hvala
ivanak13 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.