Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2013., 13:28   #2201
Quote:
Atomski mrav kaže: Pogledaj post
Sve referente koje vas na bilo koji način oštećuju tijekom postupka prijavite. Možete ih prijaviti upravnom nadzoru unutar MGIPU, zatim podnijeti prijave po Zakonu o državnim službenicima i namještenicima, pa ako je nešto težega čak i kaznene prijave. Nedavno sam o tome razgovarao s Meštrićem (pomoćnik Mrak-mrak) koji je svjestan katastrofalnog rada referenata i sam u slučaju neadekvatnog postupanja poziva na prijave istih. To što se sa strane MGIPU stalno mijenjaju napuci je najčešće alibi jer referenti to u vrlo maloj mjeri prate. Nadalje odgovonost nikako nije na podnositelju zahtjeva, već je referent dužan kako poštivati zakon tako se i osobno informirati za svaku nejasnoću, a nikako ne iživljavati se na ljudima besmislenim odbijenicama ili suludim tražbinama.
Ma katastrofalan je rad svih od ministarstva na niže, da su samo zakon bolje napisali ne bi trebali štancat naputke ko sumanuti, pogledaj samo stranice ministarstva, 44 upute, objašnjenja i mišljenja sa današnjim danom (+ono što su izbrisali), brdo pitanja i odgovora ljudima (nisam brojao), otvorili 0800 telefon na koji se rijetko javljaju, Mrakica kaže preko 50.000 zahtjeva za legalizaciju do sada, a koje rješava isti broj referenata kao i do sada (nema novoga upošljavanja!), a već prigovaramo zbog dugoga čekanja na dozvole, to bu bil čisti sex, samo ne znam tko će koga, očigledno budu nadrapali referenti na terenu jer pomoćnik ministrice pere ruke. Bude bila pokazna vježba na par nadam se najlošijih referenata, a ti rajo čekaj. I snalazi se.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 14:54   #2202
Evo i mene opet

Radi se o jednom seoskom imanju, ništa nije ucrtano, u vlasničkom listu je naznačena samo oranica.

Dakle:
-kuća sagrađena prije `68.
Na kuću spojena dugačka dvorišna na kat u kojoj su:
-ljetna kuhinja,soba i garaža i još jedna ostava;
-na katu tavnski prostor cijelom dužinom i u sklopu toga pušnica za sušenje mesa

Dalje još u dvorištu:
-svinjci i kokošinjac
-štala i sjenik
-velika garaža za traktor i strojeve
-još jedan veći samo natkriveni prostor za slamu i alate.


Pitanje je da li se ovo uopće isplati legalizirati, budući da je moguće da cijena legalizacije premašuje vrijednost svega toga?
Trenutno kad bi netko kupovao to, kupio bi eventualno kao gradilište (sve je staro)?

Molim vas mišljenje i savjet oko ovoga
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 17:00   #2203
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Evo i mene opet

Radi se o jednom seoskom imanju, ništa nije ucrtano, u vlasničkom listu je naznačena samo oranica.

Dakle:
-kuća sagrađena prije `68.
Na kuću spojena dugačka dvorišna na kat u kojoj su:
-ljetna kuhinja,soba i garaža i još jedna ostava;
-na katu tavnski prostor cijelom dužinom i u sklopu toga pušnica za sušenje mesa

Dalje još u dvorištu:
-svinjci i kokošinjac
-štala i sjenik
-velika garaža za traktor i strojeve
-još jedan veći samo natkriveni prostor za slamu i alate.


Pitanje je da li se ovo uopće isplati legalizirati, budući da je moguće da cijena legalizacije premašuje vrijednost svega toga?
Trenutno kad bi netko kupovao to, kupio bi eventualno kao gradilište (sve je staro)?

Molim vas mišljenje i savjet oko ovoga
------------
Sve se legalizira,dapače i zečnjak koji sam nazidao uz drvarnicu ,na 3 etaže je (svaka 60 cm) dimenzija 2x0,6x1,4 m jer je zidan i na svakom boksu je betonska dekica 5 cm da štakor ne progrize....misliš da ga nije geodeta nacrtao? Sad sa šupom za drva,svinjcem, i vanjskim wc.-om, kokošinjcem sve skupa je u komadu oko 35 m2,mi je referentica rekla da se uz zahtjev za legalizaciju kuće, dopiše:legalizira se i pomočna zgrada,i da će se za to platiti 500 kuna,a za kuću sve živo. Arhitekta je crtao samo kuću,a geodet sve što je na čestici a drži se zemlje sa zečnjakom na čelu!
seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 17:19   #2204
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Evo i mene opet

Radi se o jednom seoskom imanju, ništa nije ucrtano, u vlasničkom listu je naznačena samo oranica.

Dakle:
-kuća sagrađena prije `68.
Na kuću spojena dugačka dvorišna na kat u kojoj su:
-ljetna kuhinja,soba i garaža i još jedna ostava;
-na katu tavnski prostor cijelom dužinom i u sklopu toga pušnica za sušenje mesa

Dalje još u dvorištu:
-svinjci i kokošinjac
-štala i sjenik
-velika garaža za traktor i strojeve
-još jedan veći samo natkriveni prostor za slamu i alate.


Pitanje je da li se ovo uopće isplati legalizirati, budući da je moguće da cijena legalizacije premašuje vrijednost svega toga?
Trenutno kad bi netko kupovao to, kupio bi eventualno kao gradilište (sve je staro)?

Molim vas mišljenje i savjet oko ovoga
ako je kuca iz '68 onda bi trebal postojat neki pisani trag o njenoj legalnosti. Pogotovo ako nije dograđivana i preuređivana.
jedino sto je meni zanimljivo da te '68 ocito nisu bili popisivani kokosinjci, sjenici, stale i slicni popratni objekti, jer koliko znam u mom selu postoji puna kapa takvih objekata koji nisu ucrtani i upisani, a postojali su prije '68.
Neka me netko ispravi ako sam u krivu.
Nacki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 17:45   #2205
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ma katastrofalan je rad svih od ministarstva na niže, da su samo zakon bolje napisali ne bi trebali štancat naputke ko sumanuti, pogledaj samo stranice ministarstva, 44 upute, objašnjenja i mišljenja sa današnjim danom (+ono što su izbrisali), brdo pitanja i odgovora ljudima (nisam brojao), otvorili 0800 telefon na koji se rijetko javljaju, Mrakica kaže preko 50.000 zahtjeva za legalizaciju do sada, a koje rješava isti broj referenata kao i do sada (nema novoga upošljavanja!), a već prigovaramo zbog dugoga čekanja na dozvole, to bu bil čisti sex, samo ne znam tko će koga, očigledno budu nadrapali referenti na terenu jer pomoćnik ministrice pere ruke. Bude bila pokazna vježba na par nadam se najlošijih referenata, a ti rajo čekaj. I snalazi se.
Slažem se s tobom i sam mislim kako je većim dijelom tako, osobito stvar smrdi uvijek od glave, pogotovo štu su i glavešine unutar resora potpuno neusuglašene međusobno. Čak je i ministrica sama sa sobom često u raskoraku, a o prethodnom joj Baltazaru da i ne govorim. Istina je isto tako da referenti doista minimalno ulažu u zakonito praćenje predmeta, gro njih ne pozna niti osnove upravnih postupaka, a koji je krovni zakon i ovdje. Donedavno (a toga i još ima) je masa njih postupala po Zakonu o prostornom uređenju umjesto po Zakonu o postupanju s nelegalno izgrađenim zgradama, pa su onda pak postupali po starom Zakonu ili "kombinaciji" starog i novog koja vodi k odbijenici tako da i referenti, čast izuzecima, imaju putra na glavi.

Na nepravilnost postupanja ih je i DGU i HKOIG već nekoliko puta upozoravala, a konačno su počeli "pritiskati i odozgo" (iako i one odozgo treba debelo stisnuti).

Glede "novozapošljavanja" nedavno je raspisan natječaj za prijam na "stručno osposobljavanje na 12 mjeseci ali bez zasnivanja radnog odnosa" tj. volontiranje, tako da sumnjam u odaziv osim ako isto prisilno ne ozakone obveznim za dalji rad.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 19:37   #2206
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Evo i mene opet

Radi se o jednom seoskom imanju, ništa nije ucrtano, u vlasničkom listu je naznačena samo oranica.

Dakle:
-kuća sagrađena prije `68.
Na kuću spojena dugačka dvorišna na kat u kojoj su:
-ljetna kuhinja,soba i garaža i još jedna ostava;
-na katu tavnski prostor cijelom dužinom i u sklopu toga pušnica za sušenje mesa

Dalje još u dvorištu:
-svinjci i kokošinjac
-štala i sjenik
-velika garaža za traktor i strojeve
-još jedan veći samo natkriveni prostor za slamu i alate.


Pitanje je da li se ovo uopće isplati legalizirati, budući da je moguće da cijena legalizacije premašuje vrijednost svega toga?
Trenutno kad bi netko kupovao to, kupio bi eventualno kao gradilište (sve je staro)?

Molim vas mišljenje i savjet oko ovoga
odgovor na pitanje da li se isplati legalizirati ovisi iznosima komunalnog doprinosa u vašem mjestu. postojanje kuće prije '68 budući da nije ucrtana u katastarski plan morate dokazati (izjavama susjeda, fotografijama, vještačenjem, bilo kako)
__________________
Legalizacija HR blog, informacije i tračevi
magdda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 22:51   #2207
Slažem se - uz malu dopunu - ako zgrada građena prije 1968 nije ucrtana u katastar još ne znači da nije i evidentirana, pa to treba provjeriti.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 22:55   #2208
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Natkrivena terasa do 15 m2 spada u objekte za koje ne treba dozvola, a nit legalizacija.
natkrivena terasa nije nadstrešnica ili sjenica do 15m2, tako da ovo ne drži vodu
mrgreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 00:00   #2209
pozdrav,

molila bih pomoć, gledam izvod iz katastra jednog bespravnog objekta i nešto mi nije jasno, objekt je napravljen 80-ih godina, sa sjeverne strane je prizemlje ukopano tj do kote 2.50, 90-ih godina uz zid kuće u prizemlju napravljena je garaža i spremište (visine tih 2.50) u obliku slova L sa zapadne i sjeverne strane kuće, znači to spremište je sa sjeverne strane ukopano, snimka katastra je iz 2001. godine i u nju je ucrtan samo gabarit garaže paralelno s granicom kuće, znači tog sjevernog dijela nema ucrtanog u katastar iako je bio izgrađen tada (iako je izgrađen skupa s garažom), da li netko zna logično objašnjenje zašto nije ucrtano u katastar? i da li geodet treba napraviti snimak za legalizaciju objekta?
ista stvar je sa susjednim objektom, iako je susjednom objektu takvo spremište napravljeno par godina prije same kuće, ono nije ucrtano u katastar a kuća da

hvala
Carte is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 08:18   #2210
Quote:
Atomski mrav kaže: Pogledaj post
Glede "novozapošljavanja" nedavno je raspisan natječaj za prijam na "stručno osposobljavanje na 12 mjeseci ali bez zasnivanja radnog odnosa" tj. volontiranje, tako da sumnjam u odaziv osim ako isto prisilno ne ozakone obveznim za dalji rad.
Ma to novozapošljavanje, to su ti djeca koja ne znaju ništa i njih se prvo treba naučiti raditi, tako da su u smislu rješavanja predmeta teško iskoristivi. Mada, ako želiš da se nešto samo odradi zbog broja, a da se ne gleda kvaliteta posla, onda OK, nauči ih se osnove i pusti da rješavaju predmete, pa što bude.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 08:26   #2211
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Evo i mene opet

Radi se o jednom seoskom imanju, ništa nije ucrtano, u vlasničkom listu je naznačena samo oranica.
Dakle:
-kuća sagrađena prije `68.
-ljetna kuhinja,soba i garaža i još jedna ostava;
-na katu tavnski prostor cijelom dužinom i u sklopu toga pušnica za sušenje mesa
-svinjci i kokošinjac
-štala i sjenik
-velika garaža za traktor i strojeve
-još jedan veći samo natkriveni prostor za slamu i alate.

Pitanje je da li se ovo uopće isplati legalizirati, budući da je moguće da cijena legalizacije premašuje vrijednost svega toga?
Pozdrav ponovo.
Što se tiče legalizacije starog imanja, predlažem da se prvo utvrdi što je legalno, a što treba legalizirati. Dakle, utvrditi stanje prije 15.2.68. za najviše oko 600 kn, da se osigura građevinsko područje to treba odmah ići upisati. Nakon toga vidjeti što vrijedi legalizirati kroz odnos novac/vrijednost.
Najveći dio pomoćnih zgrada su poljoprivredne, dakle, naknada za legalizaciju je minimalna, ostaje komunalni i vodni te snimke izvedenog stanja. Koliko to košta ima na prijašnjih 10 strana dosta, ne bi vipe o tome, u svakom slučaju treba gledati svaku zgradu zasebno i vidjeti sve troškove.
Već ovako na prvi pogled vidim da se dio toga neće isplatiti legalizirati, ALI i trošak uklanjanja neće biti mali. Na vama je odluka.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 08:30   #2212
Quote:
Carte kaže: Pogledaj post
pozdrav,

molila bih pomoć, gledam izvod iz katastra jednog bespravnog objekta i nešto mi nije jasno, objekt je napravljen 80-ih godina, sa sjeverne strane je prizemlje ukopano tj do kote 2.50, 90-ih godina uz zid kuće u prizemlju napravljena je garaža i spremište (visine tih 2.50) u obliku slova L sa zapadne i sjeverne strane kuće, znači to spremište je sa sjeverne strane ukopano, snimka katastra je iz 2001. godine i u nju je ucrtan samo gabarit garaže paralelno s granicom kuće, znači tog sjevernog dijela nema ucrtanog u katastar iako je bio izgrađen tada (iako je izgrađen skupa s garažom), da li netko zna logično objašnjenje zašto nije ucrtano u katastar? i da li geodet treba napraviti snimak za legalizaciju objekta?
ista stvar je sa susjednim objektom, iako je susjednom objektu takvo spremište napravljeno par godina prije same kuće, ono nije ucrtano u katastar a kuća da

hvala
Ucrtavanje pojedine zgrade u katastar se vrši ili kroz organiziranu novu izmjeru za cijelu katastarsku općinu ili kroz prijavu vlasnika zgrade. Ako nije bilo prijave za upis sa potrebnom dokumentacijom, nema niti upisa zgrade.
Ako neke zgrade nisu ucrtane u katastar (osim za pomoćne do 50 kvadrata) za legalizaciju obavezno uz snimku od arhitekta/građevinca, treba i geodetska snimka izvedenog stanja.
E, da, nije mi najjasnije iz posta da li je to slučaj, ali mislim da geodeti ne prikazuju zgrade koje su ukopane.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 10:27   #2213
Pozdrav, evo da vas i ja zamolim za pomoć i odgovore u našem slučaju. Dakle kuća od 30 m2 izgrađena je prije 1968., bila sam u katastru i tamo su mi pokazali snimku, tako da je taj dio kuće legalan i trebam samo potvrdu za to koja dođe oko 150 kn. Mene sad zanima sljedeće. Odmah do kuće je dograđena veranda i sad je skupa s njom, sve skupa 47 m2 po ovim novim mjerenjima, znači "višak" bi bio ~17 kvadrata. Čula sam nešto da se na tih 17 m2 tolerira 5%.

Kroz tu verandu se zapravo ulazi u kuću. Znači prvo je veranda, pa onda iz nje ulaz u kuhinju, a druga vrata vode u kupaonu. Sad me zanima, pošto je kuća legalna, jel se može ta veranda voditi kao pomoćni objekt i platiti samo kazna od 500 kn plus ako još nešto sitno treba? Veranda nema svoj krov, kao kuća, znači samo ravna površina je gore. I zazidana je sa 3 strane s prozorima...

Hvala vam unaprijed na savjetima, pročitala sam prethodne stranice i pitala na par mjesta još, ali svatko veli drugačije i ne znam više što je točno, a što ne

Pa prije nego se upustimo u legalizaciju da barem otprilike znam što mogu očekivati...
sanjulis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:08   #2214
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Slažem se - uz malu dopunu - ako zgrada građena prije 1968 nije ucrtana u katastar još ne znači da nije i evidentirana, pa to treba provjeriti.
Gingerina, znate li kako je rađeno evidentiranje gradnje '68? snimanjem iz aviona?
__________________
Legalizacija HR blog, informacije i tračevi
magdda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:22   #2215
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ucrtavanje pojedine zgrade u katastar se vrši ili kroz organiziranu novu izmjeru za cijelu katastarsku općinu ili kroz prijavu vlasnika zgrade. Ako nije bilo prijave za upis sa potrebnom dokumentacijom, nema niti upisa zgrade.
Ako neke zgrade nisu ucrtane u katastar (osim za pomoćne do 50 kvadrata) za legalizaciju obavezno uz snimku od arhitekta/građevinca, treba i geodetska snimka izvedenog stanja.
E, da, nije mi najjasnije iz posta da li je to slučaj, ali mislim da geodeti ne prikazuju zgrade koje su ukopane.
to je bilo mjerenje za cijelu katastarsku općinu, da, taj objekt je ukopan, kako bi ga geodet sada izmjerio za legalizaciju?

Zadnje uređivanje drot13 : 10.01.2013. at 14:18. Reason: brisanje citata obrisnog komentara
Carte is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:23   #2216
Quote:
sanjulis kaže: Pogledaj post
Pozdrav, evo da vas i ja zamolim za pomoć i odgovore u našem slučaju. Dakle kuća od 30 m2 izgrađena je prije 1968., bila sam u katastru i tamo su mi pokazali snimku, tako da je taj dio kuće legalan i trebam samo potvrdu za to koja dođe oko 150 kn. Mene sad zanima sljedeće. Odmah do kuće je dograđena veranda i sad je skupa s njom, sve skupa 47 m2 po ovim novim mjerenjima, znači "višak" bi bio ~17 kvadrata. Čula sam nešto da se na tih 17 m2 tolerira 5%.

Kroz tu verandu se zapravo ulazi u kuću. Znači prvo je veranda, pa onda iz nje ulaz u kuhinju, a druga vrata vode u kupaonu. Sad me zanima, pošto je kuća legalna, jel se može ta veranda voditi kao pomoćni objekt i platiti samo kazna od 500 kn plus ako još nešto sitno treba? Veranda nema svoj krov, kao kuća, znači samo ravna površina je gore. I zazidana je sa 3 strane s prozorima...

Hvala vam unaprijed na savjetima, pročitala sam prethodne stranice i pitala na par mjesta još, ali svatko veli drugačije i ne znam više što je točno, a što ne

Pa prije nego se upustimo u legalizaciju da barem otprilike znam što mogu očekivati...
mogla bi proći kao pomoćni objekt u funkciji glavnog ako je u konstruktivnom smislu odvojena od stare kuće (može sama stajati)
__________________
Legalizacija HR blog, informacije i tračevi
magdda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:24   #2217
Quote:
sanjulis kaže: Pogledaj post
Pozdrav, evo da vas i ja zamolim za pomoć i odgovore u našem slučaju. Dakle kuća od 30 m2 izgrađena je prije 1968., bila sam u katastru i tamo su mi pokazali snimku, tako da je taj dio kuće legalan i trebam samo potvrdu za to koja dođe oko 150 kn. Mene sad zanima sljedeće. Odmah do kuće je dograđena veranda i sad je skupa s njom, sve skupa 47 m2 po ovim novim mjerenjima, znači "višak" bi bio ~17 kvadrata. Čula sam nešto da se na tih 17 m2 tolerira 5%.

Kroz tu verandu se zapravo ulazi u kuću. Znači prvo je veranda, pa onda iz nje ulaz u kuhinju, a druga vrata vode u kupaonu. Sad me zanima, pošto je kuća legalna, jel se može ta veranda voditi kao pomoćni objekt i platiti samo kazna od 500 kn plus ako još nešto sitno treba? Veranda nema svoj krov, kao kuća, znači samo ravna površina je gore. I zazidana je sa 3 strane s prozorima...

Hvala vam unaprijed na savjetima, pročitala sam prethodne stranice i pitala na par mjesta još, ali svatko veli drugačije i ne znam više što je točno, a što ne

Pa prije nego se upustimo u legalizaciju da barem otprilike znam što mogu očekivati...
NE, legalizacija ide pod jednostavnu zgradu
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:25   #2218
Quote:
Carte kaže: Pogledaj post
to je bilo mjerenje za cijelu katastarsku općinu, da, taj objekt je ukopan, kako bi ga geodet sada izmjerio za legalizaciju?
Ako je bila nova izmjera i taj objekt je tada bio tu, tada je dovoljan samo izvod iz katastra, odnosno kopija katastarskog plana
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:29   #2219
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ako je bila nova izmjera i taj objekt je tada bio tu, tada je dovoljan samo izvod iz katastra, odnosno kopija katastarskog plana
hvala na odgovoru
Carte is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:31   #2220
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
NE, legalizacija ide pod jednostavnu zgradu
To znači da će trebati platiti sve živo,ne?
sanjulis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:28.