Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2018., 23:57   #81
Da budemo malo i edukativni odvojit ćemo prostora i za "safe haven" i hedging strategije, pogotovo što market timing zna biti jako zeznuta stvar.

Često će se spominjati tkz. konveksne hedging strategije, neke zahtjevaju dosta matematike (put opcije i long volatility), neke poput trend followinga zahtjevaju sistematski algo trejding (ili plaćanje naknade CTA igračima). Sorry, ali bez malo matematike ne može.

Tko želi znati više recimo:

TAIL RISK HEDGING: Creating Robust Portfolios for Volatile Markets

Systematic Trading: A unique new method for designing trading and investing systems

Izlaganje prema "Safe havens" tipa zlato, CHF i sl. ne zahtjevaju puno mišljenja, daju sigurnost, ali ipak imaju dugoročni ne baš superiška prinos ako se ne radi prilično dobar market timing.

Recimo long VIX je konveksna strategija, uglavnom gubiš, ali kad volatilnost eksplodira onda je prinos prilično velik. S druge strane short VIX je konkavna strategija, pomalo dobijaš, a onda u jednom danu izgubiš sve (kao što smo vidjeli ovih dana).

Evo za večeras malo više o trend-following investiranju, samo ovi igrači bi možda mogli gurnut equity indekse iz -10% korekcije u -20% bear marketa, gurajući ove s long polugom u deleverage.

Trend following as tail risk hedge

Quote:
Typical returns of a trend following strategy carry features of a “long vol” position and have positive convexity. Typical returns of long only strategies, such as risk parity, rather exhibit a “short vol” profile and negative convexity. This makes trend following a useful complement of long-only portfolios, by mitigating tail risks that manifest as escalating trends. Options are naturally a cleaner hedge for tail risk, but have over the past two decades been prohibitively expensive.

“In practice, most trend following funds use a combination of exponential moving averages to compute their trending signals… the trend following performance, once averaged over a suitable period of time… can be rewritten as a difference between a long term volatility (the square of the exponential moving average of past returns) and a short term volatility (the exponential moving average of the square of daily returns).”
http://www.sr-sv.com/trend-following...il-risk-hedge/

@Monsi
Egzodus je isto "safe haven" :klap:
__________________
...
RealBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 00:17   #82
Pozdrav!

Čitam
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 01:09   #83
u medjuvremenu....

https://www.ft.com/content/07f45826-...7-42f857ea9f09

__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 07:19   #84
Može li mi netko:

Pod a) - preporučiti literaturu na hrvatskom jeziku, koja bi mi mogla pomoći u razumijevanju ove teme;
Pod b) - ako takve literature nema na hrvatskom, onda na engleskom, s naglaskom na to da bi literatura trebala biti razumljiva ekonomskim nestručnjacima. Dakle, ne nešto tipa "Inteligentni investitor" Benjamina Grahama, jer to nije knjiga za ekonomske nestručnjake.


A za autora teme i ostale pitanje: da li se ovdje prognozira burzovni slom (ili, u blažem obliku, drastična korekcija koja se naziva "tržištem medvjeda"), ili smatrate da je ovo početak nove globalne recesije?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 08:09   #85
"Trenutni konsenzus analitičara jest da se nalazimo u ekspanzivnom razdoblju. Inflacija u Eurozoni je ispod ciljane razine dok u SAD-u zadnji podaci pokazuju pojavu nešto jače inflacije koja je izazvala zabrinutost investitora oko ubrzanog rasta kamatnih stopa i uzrokovala je nedavnu korekciju tržišta. Monetarne politike FED-a i ECB-a i dalje su ekspanzivne, no Amerika je u nešto kasnijem stadiju pošto je FED počeo s dizanjem kamatnih stopa. Iako je ova ekspanzija 3. najduža u povijesti, ekonomski indikatori zasad ne pokazuju kako bi trebali biti zabrinuti oko skorog preokreta ciklusa. Naprotiv, revizije očekivanih dobiti kompanija na bolje, veće očekivane stope rasta vodećih ekonomija i rast zaposlenosti potvrđuju tezu kako smo još u ekspanzivnom ciklusu."

Ovo predviđanje jedne domaće investicijske kuće je objavljeno jučer popodne. Komentari?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 08:26   #86
Šonje smatra da bi se S&P 500 Shiller P/E ratio mogao normalizirati,odnosno market iskorigirati na nekakav prosjek u ovom stoljeću od 25-27.
Trenutno isti iznosi 31.2.
Naravno da budući rezultati kompanija također utječu na ovaj pokazatelj.Koji su btw do sad uglavnom bili vrlo dobri.
Neozbiljno je reći da je počela recesija u ovom trenutku,sumnjam da bilo tko na svijetu to zna pouzdano.
Volatilnost svakako,neće više bit samo rast i rast,kao u 2017.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 09:23   #87
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Da budemo malo i edukativni odvojit ćemo prostora i za "safe haven" i hedging strategije, pogotovo što market timing zna biti jako zeznuta stvar.


Izlaganje prema "Safe havens" tipa zlato, CHF i sl. ne zahtjevaju puno mišljenja, daju sigurnost, ali ipak imaju dugoročni ne baš superiška prinos ako se ne radi prilično dobar market timing.
Ovo mene zanima, hvala na literaturi. Trenutno imam vremena pa ću čitat. Ja nikad nisam bio trejder jer nemam znanja, iskustva a ni vremena za to. Meni je bitno prije svega očuvat svoj kapital, a ako se može i nešto zaradit, pa neću se žalit
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 09:25   #88


We will recompile this tomorrow after the week closes to see what changes for next week. Clearly, expect more volatility and pay attention to that third Weekly Bearish. If that goes, then we could indeed penetrate last year's low and then turn around again top the upside after everyone is bearish once more and will fight that rally.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 10:16   #89
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
Nazalost clanak nije dostupan svima za citanje, ali iz naslova "European banks show signs of recovery" se da zakljuciti da je doslo vrijeme za shortanje banaka Samo sto ako stvarno lose krene po banke, vjerojatno ce opet zabraniti short.

Inace italijanske banke su top na listi zombija, Italija je jedina razvijenija ekonomija gdje su cene nekretnina nize nego 2008 a glavni razlog je sto banke imaju jos uvijek gomile nenaplativih hitpoteka i drze nekretnine u knjigama praveci se da je sve ok.
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 10:21   #90
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
"Trenutni konsenzus analitičara jest da se nalazimo u ekspanzivnom razdoblju. Inflacija u Eurozoni je ispod ciljane razine dok u SAD-u zadnji podaci pokazuju pojavu nešto jače inflacije koja je izazvala zabrinutost investitora oko ubrzanog rasta kamatnih stopa i uzrokovala je nedavnu korekciju tržišta. Monetarne politike FED-a i ECB-a i dalje su ekspanzivne, no Amerika je u nešto kasnijem stadiju pošto je FED počeo s dizanjem kamatnih stopa. Iako je ova ekspanzija 3. najduža u povijesti, ekonomski indikatori zasad ne pokazuju kako bi trebali biti zabrinuti oko skorog preokreta ciklusa. Naprotiv, revizije očekivanih dobiti kompanija na bolje, veće očekivane stope rasta vodećih ekonomija i rast zaposlenosti potvrđuju tezu kako smo još u ekspanzivnom ciklusu."

Ovo predviđanje jedne domaće investicijske kuće je objavljeno jučer popodne. Komentari?
Ekonomski indikatori su najbolji upravo pred krizu kad svi misle da se zabava nikad nece zavrsiti, krediti se dijele sakom i kapom, svi ulazu kao da sutra nece svanuti itd. Evo kako se kretala nezaposlenost u zadnjih 20-tak godina, stopa nezaposlenosti u Japanu/SAD je bila najniza krajem 2007 a u EU pocetkom 2008 godine:

mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 10:32   #91
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Ekonomski indikatori su najbolji upravo pred krizu kad svi misle da se zabava nikad nece zavrsiti, krediti se dijele sakom i kapom, svi ulazu kao da sutra nece svanuti itd. Evo kako se kretala nezaposlenost u zadnjih 20-tak godina, stopa nezaposlenosti u Japanu/SAD je bila najniza krajem 2007 a u EU pocetkom 2008 godine:

Ukratko, smatraš da analitičar koji je napisao citirani tekst ili nema pojma, ili namjerno navlači lakovjerne na kupovinu udjela u investicijskim fondovima koje prodaje kuća za koju radi? Iako zna da slijedi slom tržišta kapitala, i da će ljudi, ako sada kupe udjele u tim investicijskim fondovima, izgubiti većinu ušteđevine?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 11:10   #92
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ukratko, smatraš da analitičar koji je napisao citirani tekst ili nema pojma, ili namjerno navlači lakovjerne na kupovinu udjela u investicijskim fondovima koje prodaje kuća za koju radi? Iako zna da slijedi slom tržišta kapitala, i da će ljudi, ako sada kupe udjele u tim investicijskim fondovima, izgubiti većinu ušteđevine?
Cek da razmislim, ekonomski analiticar koji radi za investicijsku kucu cu reci potencijalnim ulagacima da ni slucajno ne pomisljaju na investicije i da nose svoje novce negdje drugdje? Hm....

Vecina novca u ovakvim institucijama se zaradjuje uzimanjem procenta od ulagaca bez obzira u kom smjeru ide trziste. Dakle oni ce da laprdaju bilo sta samo da bi mogli da uzmu 0.5% ovdje, 1% ondje, 100$ naknadu za ovo i 50$ naknadu za ono itd.

Treba samo pogledati kako hedge-fundovi gule musterije - najcesce se uzima 2 + 20 tj. fiksno 2% od tvoga novca godisnje plus 20% od profita koji se ostvari. Ako su tako pametni sto ne rade samo na zaradi od udjela u profitu...

Ni neki standardni fondovi nisu puno pametniji - dobiju gomilu novca, alociraju odredjene procente u dionice i obveznice, godisnje uzimaju procenat i cekaju kad ce godisnji da idu na Maldive.
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 11:25   #93
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Cek da razmislim, ekonomski analiticar koji radi za investicijsku kucu cu reci potencijalnim ulagacima da ni slucajno ne pomisljaju na investicije i da nose svoje novce negdje drugdje? Hm....

Vecina novca u ovakvim institucijama se zaradjuje uzimanjem procenta od ulagaca bez obzira u kom smjeru ide trziste. Dakle oni ce da laprdaju bilo sta samo da bi mogli da uzmu 0.5% ovdje, 1% ondje, 100$ naknadu za ovo i 50$ naknadu za ono itd.

Treba samo pogledati kako hedge-fundovi gule musterije - najcesce se uzima 2 + 20 tj. fiksno 2% od tvoga novca godisnje plus 20% od profita koji se ostvari. Ako su tako pametni sto ne rade samo na zaradi od udjela u profitu...

Ni neki standardni fondovi nisu puno pametniji - dobiju gomilu novca, alociraju odredjene procente u dionice i obveznice, godisnje uzimaju procenat i cekaju kad ce godisnji da idu na Maldive.
Sve ja to znam. Hoću reći, znam da kuće koje upravljaju investicijskim fondovima žive od provizija.

Ali im ipak ne bi smjelo biti svejedno da li dobivaju ili gube novac klijenata. Jer ako ga gube, onda će imati i puno manje klijenata, pa posljedično tome imati i puno manje provizije.

Međutim, najbitnije je to da očito čak i mali ulagači-amateri moraju imati neka znanja o investiranju, ako ne žele da ih menadžeri investicijskih fondova ošišaju ko ovce.

No, da se vratimo na osnovno pitanje - iz tvojeg je odgovora očito da mišljenje koje sam citirao smatraš čistom navlakušom, a također smatraš da slijedi pravi pravcati burzovni slom?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 11:28   #94
Za male investitore koji nemaju vremena baviti se bjelosvjetskim ruletima - indeksni fondovi, bond fondovi, gold fondovi tipa iShares, Vanguard su najbolja stvar na svijetu.
Problem je samo što se većina malih sjeti "mogao bi i ja investirat" kad ruleti odu u nebo, umjesto da disciplinirano kupuju tijekom cijelog radnog vijeka.
Normalno, kad krene urušaj prestane i dokup i eto duplog belaja.

Investing should be more like watching paint dry or watching grass grow. If you want excitement, take $800 and go to Las Vegas.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 11:32   #95
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Ekonomski indikatori su najbolji upravo pred krizu kad svi misle da se zabava nikad nece zavrsiti, krediti se dijele sakom i kapom, svi ulazu kao da sutra nece svanuti itd. Evo kako se kretala nezaposlenost u zadnjih 20-tak godina, stopa nezaposlenosti u Japanu/SAD je bila najniza krajem 2007 a u EU pocetkom 2008 godine:
...
Sto je rekao Nietzsche (valjda je bio on): "U podne je najkraca sjena!"
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 11:45   #96
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
No, da se vratimo na osnovno pitanje - iz tvojeg je odgovora očito da mišljenje koje sam citirao smatraš čistom navlakušom, a također smatraš da slijedi pravi pravcati burzovni slom?
Jedna od osnovnih karakteristika ekonomije je ciklicnost. Uvijek cemo imati periode rasta, euforije, sloma/recesije pa opet rast itd.

Mi smo ocigledno u periodu euforije gdje je Dow bez ikakvog temeljnog razloga skocio za 30% u zadnjih 6 mjeseci, gdje virtuelne valute skacu po hiljadu posto i vrijede stotine milijardi dolara, gdje se stanovi u centrima velikih gradova prodaju za milijune kao vruci keksici itd.

Nakon ove euforije slijedi recesija, mislim da jos nije pocela ali je samo pitanje vremena - za mjesec, tri ili 12 to niko ne zna tacno ali je samo pitanje vremena.
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 12:05   #97
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Za male investitore koji nemaju vremena baviti se bjelosvjetskim ruletima - indeksni fondovi, bond fondovi, gold fondovi tipa iShares, Vanguard su najbolja stvar na svijetu.
Problem je samo što se većina malih sjeti "mogao bi i ja investirat" kad ruleti odu u nebo, umjesto da disciplinirano kupuju tijekom cijelog radnog vijeka.
Normalno, kad krene urušaj prestane i dokup i eto duplog belaja.

Investing should be more like watching paint dry or watching grass grow. If you want excitement, take $800 and go to Las Vegas.
Pa i htio sam prebaciti novce sa bankovnog oročenja u bond fondove, pa je Medo (i ne samo on) rekao da misli da to u ovom trenutku nije baš pametna odluka.

Ali neovisno o tome, čak i za ulagačku strategiju koju ti predlažeš treba dosta toga znati. Naravno, ne toliko opširno i toliko detaljno kao oni koji žele zarađivati pomoću opcija ili ostalih čudesa koja se spominju na ovoj temi, ali tvrdim da se i za upotrebu tvoje ulagačke strategije mora znati puno više nego što znaju prosječni hrvatski investitori (koji ulažu u domaće investicijske fondove i treći mirovinski stup, jer ne znaju za drugo, ili, ako i znaju, onda ne znaju kako i zašto ulagati u to "drugo").

Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Jedna od osnovnih karakteristika ekonomije je ciklicnost. Uvijek cemo imati periode rasta, euforije, sloma/recesije pa opet rast itd.

Mi smo ocigledno u periodu euforije gdje je Dow bez ikakvog temeljnog razloga skocio za 30% u zadnjih 6 mjeseci, gdje virtuelne valute skacu po hiljadu posto i vrijede stotine milijardi dolara, gdje se stanovi u centrima velikih gradova prodaju za milijune kao vruci keksici itd.

Nakon ove euforije slijedi recesija, mislim da jos nije pocela ali je samo pitanje vremena - za mjesec, tri ili 12 to niko ne zna tacno ali je samo pitanje vremena.
To sve kaj si ti napisao je u svojoj analizi (opširnijoj od citiranog dijela) napisao i taj analitičar kojeg sam citirao.

Dakle, on zapravo tvrdi da su oni sposobni na vrijeme uočiti promjenu trenda, tj. dolazak promjene perioda, pa onda zahvaljujući tome na vrijeme mijenjaju ulagačku politiku fonda.

A kao dokaz za istinitost tih tvrdnji navodi rezultate njihovog obvezničkog fonda, koji od osnutka 2003. godine do danas ima neprekinuto pozitivno poslovanje, dakle, čak i za vrijeme i neposredno nakon sloma 2007.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 12:33   #98
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Za male investitore koji nemaju vremena baviti se bjelosvjetskim ruletima - indeksni fondovi, bond fondovi, gold fondovi tipa iShares, Vanguard su najbolja stvar na svijetu.
Problem je samo što se većina malih sjeti "mogao bi i ja investirat" kad ruleti odu u nebo, umjesto da disciplinirano kupuju tijekom cijelog radnog vijeka.
Normalno, kad krene urušaj prestane i dokup i eto duplog belaja.

Investing should be more like watching paint dry or watching grass grow. If you want excitement, take $800 and go to Las Vegas.
To je to.Problem za male investitore je to šta kad je najbolje vrijeme za ulaganje obično nemaju novaca jer je recesija,plaše se gubitka posla,ušteđevine a mediji vrište o smaku svijeta a i psihološki je teško prihvatiti da će ulaganje odmah vrlo vjerojatno okrenuti u crveno odmah na početku.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 12:51   #99
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Pa i htio sam prebaciti novce sa bankovnog oročenja u bond fondove, pa je Medo (i ne samo on) rekao da misli da to u ovom trenutku nije baš pametna odluka.

...

Dakle, on zapravo tvrdi da su oni sposobni na vrijeme uočiti promjenu trenda, tj. dolazak promjene perioda, pa onda zahvaljujući tome na vrijeme mijenjaju ulagačku politiku fonda.

A kao dokaz za istinitost tih tvrdnji navodi rezultate njihovog obvezničkog fonda, koji od osnutka 2003. godine do danas ima neprekinuto pozitivno poslovanje, dakle, čak i za vrijeme i neposredno nakon sloma 2007.
Obveznice su dobro pregrmile proslu krizu ali to ne znaci da ce se isto desiti i u buducnosti. Obveznice kao kategorija imovine odlicno funkcionira u okruzenju sa deflacijom/niskom inflacijom ali jako lose funkcionira u okruzenju sa visokom inflacijom, pogotovo ako su dugorocne obveznice u pitanju. Isto tako kod obveznica uvijek postoji mogucnost default-a odnosno bankrota izdavaoca.

Nikad se krize ne razvijaju na isti nacin i ne ostavlja iste posljedice, sljedeca kriza mozda generira izuzetno visoku inflaciju, i u tom slucaju ce gubici onih koji drze obveznice biti veliki.

Ja bih opet preporucio onima koji nisu dovoljno iskusni da pogledaju Browne permanent portfolio, i uopste da uvijek koriste portfolio, nikad se ne stavljaju sva jaja u jednu kosaricu.
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 12:56   #100
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Pa i htio sam prebaciti novce sa bankovnog oročenja u bond fondove, pa je Medo (i ne samo on) rekao da misli da to u ovom trenutku nije baš pametna odluka.
Smisao je da diversificiraš, a ne da odjednom lupiš na 11 crno.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.