Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2012., 07:41   #301
Skanjci misari redovito dezuraju na tim stupicima...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 02:03   #302
Quote:
axlica kaže: Pogledaj post
jel se da kaj poduzet u vezi tog jer stvarno nije lijepo toliko komada golubova nalazit na ulici, ono i djeca se igraju tuda al vidim da nikog iz ovog kvarta očito nije briga
Nemoj ništa poduzimati. To je priroda.
Ako primijetiš da čovjek ubija ptice onda ga prijavi veterinarskoj inspekciji, policiji i još kontaktiraj mene da provjerim gdje sve treba slati prijavu.
Inače ostavi životinje da žive kako žive. Ptice grabežljivice su lijepe i čudesne, a ne "to", neko zlo, misteriozno biće.


Npr., škanjac, Buteo buteo, je zaštićena ptica.

Usput, neće djeci biti ništa od tih prizora. Netko će im valjda objasniti o čemu se radi.
Lešine bi svejedno bilo dobro maknuti s puta, ali vjerujem da to smetlari obave, zar ne?
Quote:
Koreesnik kaže: Pogledaj post
Jel može netko napraviti novu temu u kojoj piše opširno što napraviti kada pronađemo malu pticu koja je vjerojatno pala iz gnijezda.Da odem veterinaru s njom?
Budem ja pokušala nešto.
Do tada možeš kontaktirati čovjeka čiji broj telefona piše na web stranici iz mog linka. On je zaljubljenik u ptice, zna puno o njima, rado će pomoći, a ako je situacija baš gadna (ozlijeda ptice) možda će i preuzeti pticu te skrbiti o njoj.
Quote:
lacko01 kaže: Pogledaj post
LP,

imam problem sa djetlićem. Nedavno je odlučio napraviti mi rupu u gredi na kući. Ima li netko ikakav savjet kako da ga se otjera? Korištenje zračnice mi je zadnja opcija.

Hvala.
Neobično mi je da to uopće navodiš kao opciju, pa makar i zadnju.

Pokušaj ono što ljudi rade inače: neki cd objesiti na konopac, više cd-a.
Trebalo bi ga to otjerati.

Zadnje uređivanje Lozimka : 18.10.2012. at 02:17.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 13:47   #303
Molim vas informaciju o prehrani labudova. Par labudova pronašao je utočište na bari u mojem susjedstvu. Znam da smiju jesti salatu, a što je sa zeljem i ostalim kupusnjačama?
__________________
južno od granice, zapadno od sunca
macondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 20:39   #304
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
N
Neobično mi je da to uopće navodiš kao opciju, pa makar i zadnju.

Pokušaj ono što ljudi rade inače: neki cd objesiti na konopac, više cd-a.
Trebalo bi ga to otjerati.
He, gadovi djetlici mi izbusili rupe ko saka na zabatu napravljenom od palisade ....

Sto cu poduzet? Zamjenit daske kad mi se bude dalo ...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 03:08   #305
Kad ih vidiš galami na njih i maši rukama. To bi trebalo biti dovoljno.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 05:15   #306
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Kad ih vidiš galami na njih i maši rukama. To bi trebalo biti dovoljno.
Ne zalim se uopce na njih a i prerijetko sam tamo da bi koristilo... Ali kad majstora otjeras s jednog zabata on prijedje na drugi
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 13:25   #307
Quote:
Koreesnik kaže: Pogledaj post
Jel može netko napraviti novu temu u kojoj piše opširno što napraviti kada pronađemo malu pticu koja je vjerojatno pala iz gnijezda.

Već par puta mi se to dogodilo, da sam pronašao takvu ptićicu, najčešće ozlijeđenu i pokušao sam je spasiti tako što sam ju stavio u kartonsku kutiju s mekanom podlogom i hranio ju npr. s kruhom (nisam znao tada da kruh nije zdrav za ptice), tražio joj crve itd. I nikada nisam uspio ju održati živu.

Želim biti spreman za sljedeći put. Da odem veterinaru s njom?

Ajoj tako dobro za pročitati.

Suhi kruh mogu jesti u manjoj količini ali ovaj mekši nikako jer im se zalijepi za crijeva i ugibaju..A, veterinaru, oni opet najbolje znaju.
neustahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 21:57   #308
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ne zalim se uopce na njih a i prerijetko sam tamo da bi koristilo... Ali kad majstora otjeras s jednog zabata on prijedje na drugi
Onda nema pomoći.

Spremi se na invaziju djetlića u tvoj životni prostor.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 23:15   #309
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
He, gadovi djetlici mi izbusili rupe ko saka na zabatu napravljenom od palisade ....

Sto cu poduzet? Zamjenit daske kad mi se bude dalo ...
Buše rupe tamo jer imaju šta jest u tom drvu. Drugim riječima - ionako ti trebaju nove daske Neće se tamo zagnijezdit - osim što nije sezona sada, oni ni ne reagiraju najbolje na uznemiravanje oko gnijezda
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 23:33   #310
Quote:
axlica kaže: Pogledaj post
i sad mene zanima kakva bi to ptica koljačica bila, zakaj si ne jede miševe tam na nasipu neg dolazi među aute i ljude, jel se da kaj poduzet u vezi tog jer stvarno nije lijepo toliko komada golubova nalazit na ulici, ono i djeca se igraju tuda al vidim da nikog iz ovog kvarta očito nije briga
mi više ne puštamo zeca na balkon iz straha da ga 'to' ne ćopi
Razne ptice grabljivice se različito hrane. Neke su se specijalizirale za lov glodavaca/guštera/kukaca na tlu poput vjetruša koje to često rade na nasipu, neke su se specijalizirale za lov u ptica u zraku poput sivog sokola/jastreba/kobca, neke su oportunisti/lovci na tlu poput škanjca, neke su...

U svakom slučaju, ono što lovi golubove kod tebe ne može samo tako loviti neki drugi plijen negdje drugdje. Također, ako ti ptičurda ubija ptice na krovu teško da će ti ista ubiti zeca na balkonu.

I ako se krovu može pristupiti sa balkona/prozora možda se to nečija mačka gosti.

Možeš pogledati drugi put kako to počupano perje izgleda, ako je baš lijepo iščupano (čitava baza pera) onda je tvoj lovac najvjerojatnije ptica koja sa kljunom čupa perje svoje lovine. Ako je perje potrgane baze, možda je ipak mačka u pitanju.

Mada, ja u kvartu redovito nalazim mrtve golubove, sklon sam optužiti ženku kobca ili sivog sokola.
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 05:57   #311
Quote:
debeluzije kaže: Pogledaj post
Buše rupe tamo jer imaju šta jest u tom drvu. Drugim riječima - ionako ti trebaju nove daske Neće se tamo zagnijezdit - osim što nije sezona sada, oni ni ne reagiraju najbolje na uznemiravanje oko gnijezda
Daske su zdrave, pokoju sam promijenio pa vidio... cuju ose koje imaju osinjak s unutarnje strane A rupu probuse malo vecu, valjda iz zajebancije
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:32   #312
Pozdrav ljubiteljima ptica, posebno grabljivica :-)

Nešto neviđeno sam doživjela prije 2 dana. Vozili smo se cestom Osijek - Vukovar, kojom prolazim svakodnevno već godinu dana i nekoliko kilometara izvan Osijeka, ali još uvijek relativno blizu, na oranici SAMO 10-ak metara od ceste ugledala sam 2 orla štekavca! Kaotično su letjeli nekih 2-3 metra iznad zemlje, izgledalo mi je kao da pokušavaju uloviti druge dvije mnogo manje ptice koje su bile s njima (nisam stigla vidjeti jesu li bili gavranovi ili škanjci).

Jako me fasciniraju velike grabljivice i vidim po 30ak škanjaca dnevno na toj ruti, često i koju vjetrušu. Ali ni sanjati nisam mogla da ću vidjeti 2 orla, i to pored ceste maltene što je jako nekarakteristično. Ono što mi je odvratilo pažnju je njihova veličina, raspon krila od 2 metra, vršci pera poput prstiju te ''oblik daske'' i dok mi je cijela situacija dolazila do mozga sam vidjela 2 bijela repa, što mi je potvrdilo moje sumnje. Orao štekavac - bjelorepan. Uljepšali su mi cijeli dan Danas sam malo bolje promotrila okolinu, rekla bi kilometar dalje od oranice je Drava i šuma s druge strane, moguće Kopački rit, što bi objasnilo njihovu pojavu. Ali i dalje ostaje misterija što su radili tako blizu čovjeku i cesti
GipsyKings is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 22:54   #313
Pa nije tako čudno da dođu blizu ceste, pogotovo ako je riječ o hranjenju (kada su često ptice manje oprezne). Inače, na mađarski BirdLife partner vodi evidenciju gnježđenja štekavaca online pa možeš procijeniti od kuda bi ptice mogle biti.
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 01:33   #314
Ja sam nesto nevidjeno vidio prije 8 godina na Aljasci. Jednoj ogromnoj orlusini koji se upravo spremao meziti ribu koju je odnekud dopremio, polako se priblizila svraka, malo igrala oko njega, onda kljucnula, da bi mu na kraju iz pandji otela ribu i odgegala se nekoliko metara dalje.
A orao je gleda onako u cudu, kao nije mu jasno odakle njoj tolika hrabrost i kao da joj se divi, kao oprostit ce joj zbog tolike hrabrosti (mislim da je bio nekoliko puta veci od nje)...bilo je nesto toliko ljudsko u toj ogromnoj pticurini...
I ostade orao bez vecere...

Predivna zemlja Aljaska...ko da si statist u dokumentarnom filmu...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 17:28   #315
Bok ljudi, ova mi se odmarala pod prozorom (Rijeka, Zamet) pred možda mjesec dana, vjerojatno tijekom seobe...
Skupa s mušicama... Zna neko koja je to ptica? I čemu muhe?
kakoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 13:36   #316
Quote:
kakokokakaka kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, ova mi se odmarala pod prozorom (Rijeka, Zamet) pred možda mjesec dana, vjerojatno tijekom seobe...
Skupa s mušicama... Zna neko koja je to ptica? I čemu muhe?
Čvorak, Sturnus vulgaris, Common starling

Slike na netu su uglavnom sa žutim kljunom koji je tipičan u gnjezdećem ruhu. Ovaj tamni kljun je negnijezdeće ruho. Ima ga i na zimovanju kod nas.
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 13:53   #317
Debeluzije, hvala na odgovoru Znaš li možda koji je deal s tim mušicama što mu lete oko glave? Neka simbioza, što li? Fotkavala sam ga nekoliko minuta i cijelo vrijeme su bile tamo...
kakoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 21:45   #318
Čvorak je oportunist i jako prilagodljiv. Pretpostavljam da je on tu zbog mušica/komaraca/nečeg s kojima se vjerojatno tu i tamo pogosti, mada se češće hrani na tlu. U jesen/zimu mu je dobar dio prehrane biljnog podrijetla (ali ne u potpunosti), u proljeće/ljeto gotovo u potpunosti životinjskog podrijetla. Nije poznat nikakav simbiontski odnos.
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 18:24   #319
ispričavam se što tek sad odgovaram, nisam dugo bila na temi. hvala na odgovorima

Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Usput, neće djeci biti ništa od tih prizora. Netko će im valjda objasniti o čemu se radi.
Lešine bi svejedno bilo dobro maknuti s puta, ali vjerujem da to smetlari obave, zar ne?
ma meni su isto te ptice divne, ali kada vidim te iskomadane golubove, zlo mi dođe
nije meni do dječjih traumi već do krvi i bakterija i crva, štoveć se stvara na lešinama, pa da slučajno ne bi dirali ili nešto. al, ko što rekoh, nitko se tu ne zamara previše. što se tiče smetlara, ptice tjednima znaju ležat na cesti doslovno u betonu već, koliko puta ih auti prešaju, jedva se i vide. a ove po putu po tjedan dana, pa ih il smetlar il neka životinja odnesu.

Quote:
debeluzije kaže: Pogledaj post
Možeš pogledati drugi put kako to počupano perje izgleda, ako je baš lijepo iščupano (čitava baza pera) onda je tvoj lovac najvjerojatnije ptica koja sa kljunom čupa perje svoje lovine. Ako je perje potrgane baze, možda je ipak mačka u pitanju.

Mada, ja u kvartu redovito nalazim mrtve golubove, sklon sam optužiti ženku kobca ili sivog sokola.
perje je iščupano čitavo, kao i krila, noge, glave.. na krov se ne može osim stepenicama iz ulaza, tako da mačka sigurno nije bila na krovu. u kvartu je jedna mačka lutalica (kolko sam ja vidjela) i za nju se ja brinem, i za nju garantiram da ne kolje ništa jer je toliko debela da se gega kad ide gore kod mene po stepenicama (umiljata je i svi u ulazu je hrane).

sad s ovim hladnijim vremenom je puuno manji broj komada golubova okolo, evo ja sam nekidan nakon ne znam koliko vremena našla jedno krilo. nadam se da će i ostati tako bar neko vrijeme
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 20:49   #320
Podsjetnik

"Pticama možete pomoći na sljedeći način:

Kada čistite snijeg oko vaših kuća, na pojedinim mjestima ga očistite skroz do trave kako bi se ptice mogle prehranjivati. Osim toga, na balkonima, okućnicama i na drugim mjestima ostavite pticama razno sjemenje: suncokreta, uljane repice, prosa, bundeve, bućnice. Pticama možete dati i šnitu kruha, salo, krišku jabuke ili nekog drugog voća.

Ptice su ukras svijeta! Pomozimo im da prežive!"

http://ekoizvor.bloger.index.hr/post...a/2274731.aspx


Također, u pet shopovima ima gotovih kugli koje možete objesiti na grančice drveća. Komad košta oko 3 kn.
Ja sam danas uzela 6 komada u paketu. Koštalo je 15.50 kn.

Nemojte davati pticama slani špek jer im sol uništava organe!

Te s jednog drugog foruma:

"I povremeno prihranjivanje divljih ptica pomaže im da prebrode teško zimsko razdoblje, pogotovo kada zapadne snijeg, ali ako se prihranjivanje počne sustavno primjenjivati, tada se treba pridržavati pravila: "Jednom započeto, hranjenje se tijekom cijele zime ne smije prekidati!"
Osobito to važi za sitnije ptice koje zbog svog brzog metabolizma i enormne potrošnje energije ne mogu u tijelu nagomilati zalihe masti za dulje razdoblje.
Ptice se, naime, navikavaju na postavljeno hranilište kao na siguran i stalan izvor hrane i prema tome organiziraju svoj dnevni ritam i kretanje. Naglo prekinuto hranjenje izaziva kod njih pravu konfuziju. Ptice ne napuštaju odmah hranilište nego ga i dalje posjećuju u nadi da će ipak u njemu naći hranu, a tako gube dragocjeno vrijeme za pronalaženje novih izvora hrane. Pronaći nove izvore hrane usred zime izuzetno je teško.
Još bih napomenuo da ptice ne stradaju zbog hladnoće, nego zbog nedostatka hrane. Ptica koja ima dovoljno hrane nikada se neće smrznuti! "

Zadnje uređivanje Lozimka : 11.12.2012. at 21:08.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.