Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 10:52   #121
Stipe, mizuzul

Pa ja ne vjerujem da vi zbilja mislite da zlato u ovom trenutku može postati sredstvo razmjene dobara. I da propadne koncept fiat money zlato sigurno neće biti rješenje. Zlato je apsolutno nepogodno za razmjenu dobara u današnjem svijetu. Za početak nema ga ni približno dovoljno. Drugo, i onoliko koliko ga ima se u dobroj mjeri nalazi u privatnom vlasništvu. Treće, još uvijek postoje rudnici zlata koji su također u dobroj mjeri u privatnom vlasništvu. Šta si time onda dobio? Privatnu tiskaru novca?
Ne shvaćam uopće kako ste vi to zamislili da bi trebalo izgledati u praksi. Šta ćemo kao istopiti svo zlato u dukate i plaćati s njima okolo. I to bi kao trebalo služiti kao sredstvo plaćanja za 7 milijardi ljudi. Sori ali to bi bio jedan popriličan korak unazad.
Ovo s masovnom hipnozom što ste se svi zakačili mislim da jako dobro opisuje stvarno stanje stvari. Tržišna vrijednost zlata je puno veća od njegove stvarne vrijednosti, a to je uzrokovano povećanom potražnjom koja je opet uzrokovana kolektivnom histerijom. Svi koji sad kupuju zlato jer ono samo može rasti zapravo podižu njegovu vrijednost. Ko kaže da ćete kasnije naći budalu kojoj ćete to moći prodati po željenoj cijeni. Nije mi jasno kako vam je cijela situacija kristalno jasna kad se radi o nekretninama, a kad se radi o zlatu onda je to nešto posebno. Zlato je najobičniji precijenjeni metal i nitko ne garantira da će to uvijek biti. Sve to određuje samo ponuda i potražnja na tržištu i ništa drugo. Vi rast cijene zlata bazirate isključivo na prošlim događajima. A to je najobičnije ulaganje kao i u bilo šta drugo. U svakom prospektu investicijskog fonda onako za početnike lijepo piše da prinosi u prošlosti ne garantiraju prinose u budućnosti, pa ti vidi.
Da li će netko kupnjom zlata u ovome trenutku profitirati zbilja ne znam, ali sam siguran da zlato kao sredstvo razmjene dobara slobodno možeš izbaciti iz računice.
Sanable is offline  
Old 02.06.2010., 11:07   #122
Quote:
tinata kaže: Pogledaj post
Zašto onda u SAD-u već imaju spremnu novu valutu?
Ma ne vjeruj sve sto se pise ... To je vec moja baka znala ... Vec sam pisao da svaka ozbiljna zemlja koja nesto drzi do sebe uvijek ima u trezoru nastampane novcanice za uvođenje nove valute (s istim ili razlicitim imenom) ako bi zatrebalo. To ti je strateska mjera predostroznosti. Zar mislis da jedna supersila kao Amerika nije prva na svijetu koja to ima? I to vec odavno! Zamisli da su npr. Ruje tekom hladnog rata uspjeli u SAD ubaciti enormnu kolicinu krivotvorenih dolara, sto bi se desilo s njihovom ekonomijom? Mislis da nisu bili spremni za tren oka uvjesti novu valutu s sasvim novim novcanicama? He, he, pa nisu Ameri ko neki ... da ne kazem koji ...
TIGR is offline  
Old 02.06.2010., 11:14   #123
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Stipe, mizuzul

Pa ja ne vjerujem da vi zbilja mislite da zlato u ovom trenutku može postati sredstvo razmjene dobara. I da propadne koncept fiat money zlato sigurno neće biti rješenje. Zlato je apsolutno nepogodno za razmjenu dobara u današnjem svijetu. Za početak nema ga ni približno dovoljno. Drugo, i onoliko koliko ga ima se u dobroj mjeri nalazi u privatnom vlasništvu. Treće, još uvijek postoje rudnici zlata koji su također u dobroj mjeri u privatnom vlasništvu. Šta si time onda dobio? Privatnu tiskaru novca?
Ne shvaćam uopće kako ste vi to zamislili da bi trebalo izgledati u praksi. Šta ćemo kao istopiti svo zlato u dukate i plaćati s njima okolo. I to bi kao trebalo služiti kao sredstvo plaćanja za 7 milijardi ljudi. Sori ali to bi bio jedan popriličan korak unazad.
Ovo s masovnom hipnozom što ste se svi zakačili mislim da jako dobro opisuje stvarno stanje stvari. Tržišna vrijednost zlata je puno veća od njegove stvarne vrijednosti, a to je uzrokovano povećanom potražnjom koja je opet uzrokovana kolektivnom histerijom. Svi koji sad kupuju zlato jer ono samo može rasti zapravo podižu njegovu vrijednost. Ko kaže da ćete kasnije naći budalu kojoj ćete to moći prodati po željenoj cijeni. Nije mi jasno kako vam je cijela situacija kristalno jasna kad se radi o nekretninama, a kad se radi o zlatu onda je to nešto posebno. Zlato je najobičniji precijenjeni metal i nitko ne garantira da će to uvijek biti. Sve to određuje samo ponuda i potražnja na tržištu i ništa drugo. Vi rast cijene zlata bazirate isključivo na prošlim događajima. A to je najobičnije ulaganje kao i u bilo šta drugo. U svakom prospektu investicijskog fonda onako za početnike lijepo piše da prinosi u prošlosti ne garantiraju prinose u budućnosti, pa ti vidi.
Da li će netko kupnjom zlata u ovome trenutku profitirati zbilja ne znam, ali sam siguran da zlato kao sredstvo razmjene dobara slobodno možeš izbaciti iz računice.
Najbolje je sto npr. Katz i Holmes, autori knjige The Goldwathcer i bloga www.thegoldwatcher.com te ljudi koji zive od ulaganja u zlato, svojim klijentima savjetuju ulaganje u zlato od max. 10% portfelja.
TIGR is offline  
Old 02.06.2010., 11:19   #124
Amero je nastao 2007g. nije bio uvijek. I ne odnosi se samo na SAD. I ono što mi najviše smrdi: zašto se o tome ne priča?
tinata is offline  
Old 02.06.2010., 11:26   #125
Quote:
tinata kaže: Pogledaj post
Amero je nastao 2007g. nije bio uvijek. I ne odnosi se samo na SAD. I ono što mi najviše smrdi: zašto se o tome ne priča?
To što se ne priča stvarno budi razno razne sumnje, koje pak snažno propagiraju anti NWO skupine.
FED is offline  
Old 02.06.2010., 11:38   #126
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Najbolje je sto npr. Katz i Holmes, autori knjige The Goldwathcer i bloga www.thegoldwatcher.com te ljudi koji zive od ulaganja u zlato, svojim klijentima savjetuju ulaganje u zlato od max. 10% portfelja.
I to dokazuje točno šta? Svatko ima svoju strategiju ulaganje, da li je ispravna ili pogrešna pokazati će vrijeme. Ne vidim kakve to veze ima s zlatom kao sredstvom plaćanja.

Sori, tek sam sad vidio max 10% portfelja. Znači ni oni baš nisu uvjereni u neki ludi rast.

Zadnje uređivanje Sanable : 02.06.2010. at 11:50.
Sanable is offline  
Old 02.06.2010., 13:39   #127
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Stipe, mizuzul

Pa ja ne vjerujem da vi zbilja mislite da zlato u ovom trenutku može postati sredstvo razmjene dobara.
Sanable, kad se priča o ovakvim stvarima treba biti precizniji u izražavanju.
Ono što sam ja (dosad) napisao je kako nije točno da je zlato beskorisno jer se "samo koristi nešto malo u industriji i za zube".

Zlato je hard asset koji ima svojstva neophodna da zadovolji određenu potrebu civilizacije - konkretno, robno-novčanu razmjenu.

Quote:
I da propadne koncept fiat money zlato sigurno neće biti rješenje. Zlato je apsolutno nepogodno za razmjenu dobara u današnjem svijetu. Za početak nema ga ni približno dovoljno. Drugo, i onoliko koliko ga ima se u dobroj mjeri nalazi u privatnom vlasništvu. Treće, još uvijek postoje rudnici zlata koji su također u dobroj mjeri u privatnom vlasništvu. Šta si time onda dobio? Privatnu tiskaru novca?
Već sam ti naveo razloge - davna tradicija, svojstva i nedavni primjeri.
Vidim da ti nije zasad poznat niti jedan.
Davna tradicija je sama po sebi veliki plus.
Svojstva - između kojih je i rijetkost - su bili razlog broj dva. Poistovjećivanje rudnika s tiskarama je pogrešno, jer nemaju kapacitet takvog povećanja ponude (inflacije).
A treći razlog koji sam naveo je bio nedavni primjeri. Raspitaj se čime se trgovalo u Argentini prije 10ak godina.

Quote:
Ovo s masovnom hipnozom što ste se svi zakačili mislim da jako dobro opisuje stvarno stanje stvari. Tržišna vrijednost zlata je puno veća od njegove stvarne vrijednosti, a to je uzrokovano povećanom potražnjom koja je opet uzrokovana kolektivnom histerijom. Svi koji sad kupuju zlato jer ono samo može rasti zapravo podižu njegovu vrijednost.
Mene ne interesira zato jer "samo može rasti".
Zaboravljaš na očuvanje vrijednosti.

Quote:
Sve to određuje samo ponuda i potražnja na tržištu i ništa drugo.
Da. I?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 02.06.2010., 13:46   #128
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Zlato je hard asset koji ima svojstva neophodna da zadovolji određenu potrebu civilizacije - konkretno, robno-novčanu razmjenu.
dovoljno je pogledati u vlastiti novčanik i ustanovit ćemo da tu nema ništa neophodnog! zlato je barbarski relikt! ima tradiciju, sentimenti vezani za zlato mogu opstati još stoljećima i tisućljećima, zlato štoviše može u narednom razdoblju biti i odlična investicija kako neki predviđaju ( iako na duge staze je uvjerljivo inferiorno tržištu kapitala). ali da je neophodno, e to nije!
ReturnOfTheJedi is offline  
Old 02.06.2010., 14:19   #129
Gdje si ti pročitao u mom postu "zlato je neophodno"?
Moram li svakome pojedinačno crtati svaku poantu koju izreknem u svakoj pojedinoj rečenici? Ajde pročitaj ponovo, nemoj mi reći da ni to ne kužiš.
Kako vi mislite pričati na gospodarstvu ovako? Dajte se koncentrirajte.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 02.06.2010., 15:34   #130
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
...Zlato je hard asset koji ima svojstva neophodna da zadovolji određenu potrebu civilizacije - konkretno, robno-novčanu razmjenu.

Već sam ti naveo razloge - davna tradicija, svojstva i nedavni primjeri.
Vidim da ti nije zasad poznat niti jedan.
Davna tradicija je sama po sebi veliki plus.
Svojstva - između kojih je i rijetkost - su bili razlog broj dva. Poistovjećivanje rudnika s tiskarama je pogrešno, jer nemaju kapacitet takvog povećanja ponude (inflacije).
A treći razlog koji sam naveo je bio nedavni primjeri. Raspitaj se čime se trgovalo u Argentini prije 10ak godina....
Pa točno sam tebi i odgovarao na ta tvoja tri razloga. Zlato zbilja nema svojstvo da se koristi kao novac. Možda je prije 300 godina imalo, ali danas više nema. Zahtjevi su se malkice promijenili. Imamo puno više ljudi na svijetu, cijeli svijet je trgovinski povezan, postoje različite valute u različitim državama i sve su svojom vrijednosti vezane uz gospodarstva pojedine zemlje. Ne vidim kako bi uopće definirao vrijednost zlata u različitim državama. Uglavnom sve je to moguće unutar malog izoliranog kruga, ali ne možeš tako nešto primjeniti na cijeli svijet.
U Argentini je to bilo samo privremena situacija. Dugoročno tako nešto ne bi bilo praktično.
Ja samo govorim da zlato nije sredstvo razmjene budućnosti, a to što je bilo u prošlosti nije nikakav razlog osim skup lijepih želja. A sad ako neko želi ulagati u zlato radi profita ili očuvanja kapitala ja mu želim puno sreće ali ja ne bi stavio baš sva jaja u tu košaru. Iako je moguće da i to dobro ispadne. Ali moraš biti svjestan što drži cijenu zlata na tako visokoj razini, to nije stvarna vrijednost tog metala. Ako se to promijeni u korist bilo čega drugog, zlato bi začas kupovao otprilike po cijeni malo višoj od bakra. Jer to i je njegova stvarna vrijednost. Hoću samo reći, za sve postoji kraj pa tako i za zlato.
Sanable is offline  
Old 02.06.2010., 19:05   #131
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Pa točno sam tebi i odgovarao na ta tvoja tri razloga. Zlato zbilja nema svojstvo da se koristi kao novac. Možda je prije 300 godina imalo, ali danas više nema. Zahtjevi su se malkice promijenili. Imamo puno više ljudi na svijetu, cijeli svijet je trgovinski povezan, postoje različite valute u različitim državama i sve su svojom vrijednosti vezane uz gospodarstva pojedine zemlje. Ne vidim kako bi uopće definirao vrijednost zlata u različitim državama. Uglavnom sve je to moguće unutar malog izoliranog kruga, ali ne možeš tako nešto primjeniti na cijeli svijet.
U Argentini je to bilo samo privremena situacija. Dugoročno tako nešto ne bi bilo praktično.
Ja samo govorim da zlato nije sredstvo razmjene budućnosti, a to što je bilo u prošlosti nije nikakav razlog osim skup lijepih želja. A sad ako neko želi ulagati u zlato radi profita ili očuvanja kapitala ja mu želim puno sreće ali ja ne bi stavio baš sva jaja u tu košaru. Iako je moguće da i to dobro ispadne. Ali moraš biti svjestan što drži cijenu zlata na tako visokoj razini, to nije stvarna vrijednost tog metala. Ako se to promijeni u korist bilo čega drugog, zlato bi začas kupovao otprilike po cijeni malo višoj od bakra. Jer to i je njegova stvarna vrijednost. Hoću samo reći, za sve postoji kraj pa tako i za zlato.


FYI:
  • Fiat Currency: Using the Past to See into the Future
  • Fiat Money History in the US
  • Quote:
    Hyper-inflation is the terminal stage of any fiat currency. In hyper-inflation, money looses most of its value practically overnight. Hyper-inflation is often the result of increasing regular inflation to the point where all confidence in money is lost. In a fiat monetary system, the value of money is based on confidence, and once that confidence is gone, money irreversibly becomes worthless, regardless of its scarcity. Gold has replaced every fiat currency for the past 3000 years.
  • Central Banks Gold Reserves(Why o why??? Zar je zlato stvarno obsolete???)
  • ...
masimo1 is offline  
Old 02.06.2010., 20:06   #132
FYI: The Euro Is Washed Up — But the Dollar Is No Better
Quote:
Both fiat currencies have lost massively against gold in the last few years. And as long as the bad fiscal and monetary policies prevail, gold will keep rising.
masimo1 is offline  
Old 02.06.2010., 23:32   #133
Sanable nitko ne zamišlja da će zlato postati isključivo sredstvo razmjene.
Ali svakako kao sredstvo pohrane vrijednosti koje štiti od inflacije i s kojim ćeš moći konvertirati u bilo koju valutu i kupovati.Vrijedno je istaknuti i proučiti što su velikaške i bankarske obitelji govorile o zlatu...Neki od tih ljudi i danas su vrlo utjecajni...
Nizozemska kraljica je rekla citiram:"Eto im njihove guldene,a mi ćemo uzeti zlato".
Papir naprosto nema intrizičnu vrijednost i lako se emitira...
S druge strane zlato se ne da emitirati...
Kako se misliš zaštititi od inflacije kad nastupi?

Pošto je trenutno teško ocijeniti hoće li kocka kratkoročno i srednjeročno pasti na inflaciju ili deflaciju mišljenja sam da je najbolji omjer u portfelju zlato i srebro:cash 50:50 s tim da se uskače u investicijske fondove Bric tipa tek nakon jačeg deflatornog udara.Eventualno bi moglo biti pametno ulagati u Indiju jer se radi o niskim razinama i o visokoj dozi stabilnosti koja ne krasi Kinu i koja usporava rast.U svakom slučaju sada ne valja robovati ni jednom tipu dogme već skakati iz asseta u asset.Kratkoročno jači je deflacijski pritisak tako da je sada najbolja pozicija cash+plemeniti metali.Možda nije najbolji izbor,možda na silu iznenada devaluiraju dolar,čak mislim da je vjerovatno da će se ići fokusirano,ali ovo je najsigurnije.U dnu deflacije potrebna je daljna pretvorba u plemenite metale i dionice...Čim krene rast u tim assetima nakon jačeg udara odmah van iz casha bar za 50% casha.
Eto tako ja radim i planiram pa ćemo vidjeti.
mizuzul is offline  
Old 02.06.2010., 23:47   #134

http://www.business.hr/hr/Naslovnica...i-kupila-zlato
mizuzul is offline  
Old 03.06.2010., 00:28   #135
Prvo za masimo1

Ako imaš neko svoje mišljenje onda napiši što misliš. Ne mislim trošiti vrijeme na hrpu linkova na neko tuđe mišljenje.
Ili pričam s tobom ili ne i jebe mi se hrpu blogova na koje šibaš linkove.
Takva rasprava je potpuno beskorisna na forumu.
Sanable is offline  
Old 03.06.2010., 00:52   #136
Za mizuzul

Ovo je već bitno pametnije od masimo1.
Ja nigdje nisam isključivo rekao da je zlato loša investicija. Ali tema je da li ćemo opet plaćati zlatom i tu mislim da nećemo. Zlato je prošlost. Moguće da je trenutni sustav neodrživ ali neće nas tu spasiti koncept iz prošlosti nego iz budućnosti. Ja također smatram da je dio portfelja u zlatu pametan izbor. Ali kod ulaganja ništa nije sigurno pa tako ni zlato.
Također mislim da ste prebrzo odbacili rudnike kao sredstvo za emisiju. Zlata zbilja na svijetu ima jako malo. Negdje se vrtio podatak da svo dosad iskopano zlato stane ne jedan poveći kamion. U tom svjetlu i manja nova količina pronađenog zlata može bitno utjecati na inflaciju ako se zlato koristi kao valuta.
Sanable is offline  
Old 03.06.2010., 03:41   #137
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Ako imaš neko svoje mišljenje onda napiši što misliš. Ne mislim trošiti vrijeme na hrpu linkova na neko tuđe mišljenje.
Ili pričam s tobom ili ne i jebe mi se hrpu blogova na koje šibaš linkove.
Takva rasprava je potpuno beskorisna na forumu.
To sam vec napravio na prve dvije stranice. A to je, da ne mislim, da cemo zlatnim novcicima u trgovinu ista placati ali da ce se zlato ponovo ukomponirati u monetarni sustav na modernizirani nacin kojeg sam vec vise puta opisao.

Linkove sam stavio FYI, radi edukacije; you could use it. Kvaliteta diskusije raste/pada proporcionalno poznavanju problematike.

Napisao si, "Sve zlato stane na kamijon"? It helps to actually know the facts:
  • Ako smo vec kod dimenzija, govori se o kocki velicine football field-a.
  • Ako govorimo o tezini, a total of 161,000 tonnes of gold have been mined in human history, as of 2009. (Wikipedia) Tesko da bi mogla stati na kamijon, zar ne?
  • Ako govorimo o vrijednosti, the total value of all gold ever mined at $1000 per ounce would exceed $5 trillion USD.
Napisao si "Zlato zbilja nema svojstvo da se koristi kao novac"?
Stavio sam link, da zlato ima ulogu novca hiljade godina, da centralne banke jos drze zlato, da... To da se njime ne kupuje u trgovini zapravo malo sto znaci. U biti, zlato se nikad nije koristilo za sitne transakcije.

FYI - radi perspektive:
  • World GDP je ~$65 trillion USD; (USD M1 Money Supply) <$2 Trillion. Ocito je $1 trillion "novca" dovoljno za odredene potrebe.
  • Gore sam stavio link na to koliko zlata postoji, a ranije linkove koliko zlata imaju centralne banke i druge vece institucije.
  • Switzerland was the last country to tie its currency to gold; it backed 40% of its value until the Swiss joined the International Monetary Fund in 1999". Ne govorimo bas o ancient history, zar ne?
Napisao si "manja nova količina pronađenog zlata može bitno utjecati na inflaciju". Vidis, posto ne znas osnovnije cinjenice u vezi zlata dolazis besmislenih zakljucka. Mogu ti detaljno opisati zasto je bas zlato idealno kao novac (tu ulogu ima i danas mada je vecina ne vidi) ali to je lakse/bolje napraviti ukazanjem na izvore koji su to vec temeljito dokumentirali, pa to i preferiram. Ipak, posto sam vec stavio izvore na to koliko je svega above-ground zlata, evo jos cinjenice u vezi godisnje produkcije zlata (graphs per country, etc), 2500 do 3000 tona. Kad se zna te brojke staviti u kontekst (zlato se ne trosi; vecina iskopanog zlata je jos uvijek tu) vidi se zasto je covjek kroz povijest zlato izabrao za novac.

Nije da se zelim prepucavati... samo iznosim osnovne cinjenice. Inace se izvinjavam na krivom naslovu teme. Stavila ga je moderatorica, ne ja... i kao sto se smo vec par puta ukazali, nitko prisutan ne vjeruje u to, da cemo u buducnosti direktno i masovno kao platno sredstvo koristiti zlatne novcice.

Zadnje uređivanje masimo1 : 03.06.2010. at 04:24.
masimo1 is offline  
Old 03.06.2010., 13:14   #138
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
...
Ok, ni ja se ne želim prepucavati. Krivo sam shvatio o čemu pričate.
Ovo s kamionom sam jednom davno pročitao a nisam provjeravao podatak. Možda je pisalo vlak, to bi već više imalo smisla. Ali nije ni bitno.
Pošto si jako puno toga napisao o zlatu ajde molim te da ne čitam sad sve linkove, jel bi mogao staviti link na post gdje si opisao taj modernizirani monetarni sustav u koji je ukomponirano zlato, srebro itd.
Hvala
Sanable is offline  
Old 03.06.2010., 23:21   #139
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
opisao taj modernizirani monetarni sustav u koji je ukomponirano zlato, srebro itd.
Ukazati cu na moguce rijesenje ali prvo objasniti razloge za to...

Zivimo u vrijemenima kad po prvi put cijeli svijet koristi fiat novac (see fiat money, Nixon shock), mada se njime jos uvijek moze kupiti zlato. Znacajno!
Zbog svega sto vec uveliko mozemo vidjeti, ljudi ce nastaviti gubiti povjerenje u fiat novac (tema za sebe), sto izmedu ostaloga rezultira vecom potraznjom po zlatu, sto garantira rast cijene zbog neelasticnosti ponude (see: elasticity, supply and demand, World gold production) bez obzira na gold price suppression.

Unatoc tome, da su problemi danas slicni 70's (tema za sebe; fyi, Paul Volcker Sees 70's-Style Stagflation) situacija je puno losija, pa tako ne vjerujem, da ce primjena istih rijesenja (see Paul Volcler's solution) biti dovoljna. Vjerujem, da ce tek ukomponiranje zlata (tada blizu vrhu parabolnog rasta cijene kao i 1980) u monetarni sustav vratiti povjerenje u fiat novac.

Svi ste vec culi za konvertibilnost valute, gold standard, ... Nesto manje poznato je "Special Drawing Rights (SDRs)", monetary unit of the reserve assets of the International Monetary Fund (IMF) (IMF SDR). Vjerujem, da ce IMF (ili slicna institucija) ukomponirati zlato u neku vrstu SDR-like "index" valute (vidi udjele poznatih valuta) na nacin, da ce se vrijednost zlata mjenjati zajedno sa promjenama likvidnosti u sustavu. Takva "valuta" moze se koristiti kao i do sada manje vise samo u administrativne svrhe, kao reserve currency, ... vidjet cemo. Znaci, nije u pitanju konvertibilnost, nego floating cijene zlata. Pojednostavljeno receno, na jednoj strani imas zlato (claimed!?) u vlastnistvu clanica IMF-a, na drugoj SDRs i cijena zlata odrzava ekvilibrijum u smislu udjela ili sto vec, time da to moze biti uvedeno formalno ili da trziste to samo "uvede". To je krajno pojednostavljena verzija. U svakom slucaju, kao i uvijek, iz godine u godinu slika ce biti jasnija.

Posto je to over-the-head vecine, koja bi to mogla interpretirati kao science fiction, bolje da tu zavrsim. Neki od boljih izvora informacija koji ukazuju na takav scenarij ukljucuju Jim Sinclair-a i Martin Armstrong-a (Armstrong Economics). Bez obzira, da se u medijima pocela pojavljivati mogucnosti kolapsa Eura, izlaska pojedinih drzava iz EU, ... svijet ide u pravcu "svijetske valute" i sve sto ide uz to, samo sto, kao sto sam ukazao, ta valuta ne mora izgledati kao sto si to vecina predstavlja.

PS: Srebro je prica za sebe...

Zadnje uređivanje masimo1 : 03.06.2010. at 23:42.
masimo1 is offline  
Old 04.06.2010., 00:26   #140
Ne znam Masimo,ali čini mi se da je logičnije da i jednadžbu uđe "svo zlato",a ne samo ono u posjedu MMf članica,dakle na neki način da samo tržište izregulira cijenu u odnosu na papir.Možda kao međukorak da se "povuče" zlato po relativni nešto nižoj cijeni u odnosu na očekivanu,a onda paralelno privremeno zavrtanje pipe likvidnosti trenutnih valuta, i deflacijski scenarij...
Bar neki bi prodavali.
Mislim da se to upravo dešava u manjoj mjeri i sada.Onda opet emisija jer ako nema emisije novca sustav pada,a to se neće dozvoliti.Štos je na koncu posjedovati stvarne vrijednosti,zlato pa čak i dionice,a manje papir.
Intrigira kako povući zlato iz privatnih ruku,dakle da im bude interesantno prodati...Dakle moraš imati rast cijene,ali ne smije doći do gubitka kontrole.
Što više zlata se povuče to bi nakon reforme valute ili valuta bile stabilnije.
Samo špekulacija i razmišljanja,vidjet ćemo.
mizuzul is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:10.