Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2013., 09:28   #501
Zna li netko,možda je već bilo upita, Da li R2 računi koje primaju firme (ulazne fakture za doo) priznaju pretporez od 01.07.2013. ?

Hvala unaprijed
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 09:50   #502
mi izvodimo građevinske radove na objektu koji se nalazi u hrvatskoj,normalno koristimo pretporez za materijal po ulaznim fakturama, a situacije ispostavamo investitoru (vlasnik objekta) koji je fizička osoba, nema prebivalište u hrv i nalazi se u kanadi. vidim da u pdv obrascu postoji stavka - obavljene usluge osobama bez sjedišta u hrv (transakcije koje su oslobođene pdva). Dali se ovo odnosi na ovaj moj slučaj?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 10:10   #503
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Zna li netko,možda je već bilo upita, Da li R2 računi koje primaju firme (ulazne fakture za doo) priznaju pretporez od 01.07.2013. ?

Hvala unaprijed
Obveznici poreza na dobit pretporez po R2 računima od 01.07. priznaju odmah.

Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
mi izvodimo građevinske radove na objektu koji se nalazi u hrvatskoj,normalno koristimo pretporez za materijal po ulaznim fakturama, a situacije ispostavamo investitoru (vlasnik objekta) koji je fizička osoba, nema prebivalište u hrv i nalazi se u kanadi. vidim da u pdv obrascu postoji stavka - obavljene usluge osobama bez sjedišta u hrv (transakcije koje su oslobođene pdva). Dali se ovo odnosi na ovaj moj slučaj?
Ta isporuka ti je oporeziva jer fakturiraš fizičkoj osobi, prema tome ne možeš to staviti među transakcije koje ne podliježu oporezivanju ili su neoporezive.
Tebi je ta fizička osoba krajnji kupac i zaračunavaš mu naš pdv.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 10:48   #504
Hvala Darsey..Postavili smo upit voditeljici na Poreznoj koja nije znala i dala je adresu na kojoj da se obratimo pismeno glavnoj savjetnici Porezne,tj e -mailom,a oni su odgovorili da se moramo pismeno Poreznoj upravi obratiti i platiti 20 kn biljega.Ne moze se dobiti odgovor bez biljega..A jedan takav odgovor za koji smo platili biljege Poreznoj (kojio smo postavili prije 7 mjeseci.).odgovor još čekamo..glavno da platiš
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 12:22   #505
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Hvala Darsey..Postavili smo upit voditeljici na Poreznoj koja nije znala i dala je adresu na kojoj da se obratimo pismeno glavnoj savjetnici Porezne,tj e -mailom,a oni su odgovorili da se moramo pismeno Poreznoj upravi obratiti i platiti 20 kn biljega.Ne moze se dobiti odgovor bez biljega..A jedan takav odgovor za koji smo platili biljege Poreznoj (kojio smo postavili prije 7 mjeseci.).odgovor još čekamo..glavno da platiš
Prvi put čujem ovo za biljege. Mi najnormalnije mailom komuniciramo s poreznom upravom i ništa ne platimo.
Evo sam i ovih dana iz Središnjeg ureda Ministarstva financija dobila pismeno mišljenje u vezi poreza na dohodak bez ikakvog biljega
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 13:15   #506
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ta isporuka ti je oporeziva jer fakturiraš fizičkoj osobi, prema tome ne možeš to staviti među transakcije koje ne podliježu oporezivanju ili su neoporezive.
Tebi je ta fizička osoba krajnji kupac i zaračunavaš mu naš pdv.
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 13:44   #507
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
molila bih pomoć ....
obrtnika je tek sad naplatio svoje račune na kojima nije bilo PDV-a pa sad neznam u koju kolonu PDV obrasca da to uvrstim ?
to je bila usluga prijevoza u inozemstvo - oslobođena PDV-a
hvala
možda netko ?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 14:19   #508
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
molila bih pomoć ....
obrtnika je tek sad naplatio svoje račune na kojima nije bilo PDV-a pa sad neznam u koju kolonu PDV obrasca da to uvrstim ?
to je bila usluga prijevoza u inozemstvo - oslobođena PDV-a
hvala
Imala sam tu situaciju,identičnu, već u 7mj. Meni je to ušlo u I.10 Ostala oslobođenja, tako mi je program sam razvrstao ali ni ne vidim di bi drugdje to stavila
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 14:42   #509
Molim ako netko zna, što točno znači ako se neka firma iz EU registrira za potrebe PDV-a u HR i dobije HR porezni broj?

Do sada, prije ulaska u EU, domaća HR firma nam je fakturirala usluge prijevoza i obračunala PDV a mi smo tu uslugu prijevoza prefakturirali firmi iz EU. Na fakturi firmi iz EU nismo obračunali PDV jer se radi o prijenosu porezne obveze.

Sad se EU firma registrirala u HR za potrebe PDV i dobila je HR porezni broj.
Trebam li joj sada obračunati PDV, za nove fakture koje ću joj slati?
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 15:58   #510
A koji porezni broj stavljaš na fakturu, hrvatski ili iz te druge države?
Ako je hrvatski pdv broj onda mislim da ide s pdv-om jer je ta firma postala porezni obveznik u Hr pa si taj pdv firma priznaje kao pretporez u obrascu pdv, a ako je strani onda kao i do sada.
Nisam 100% sigurna, al mislim da je tako nekako.
Jesi li probala provjeriti u poreznoj upravi?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 10:10   #511
Jesam, na više mjesta, neki nisu bili sigurni ali u Poreznoj Zagreb i kasnije u RRiF-u osobno Brkanić mi je rekao da ako je HR porezni broj onda treba obračunati PDV pa sam im i obračunao.
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 13:00   #512
Molim vas za pomoć vezana za PDV kod putničkih agencija (dalje:PA) od 01.srpnja 2013.g. na konkretnim primjerima:
-vezano za izradu i knjiženje izlaznih računa, te obračun PDV-a
1.Koji je postupak oporezivanja ako PA iz Zagreba u svoje ime i za svoj račun prodaje smještaj drugoj PA izvan EU (npr.BiH), a taj smještaj se obavlja na nekretnini u EU (i kupljen je od PA registrirane u EU koja je na izdanom računu za taj smještaj navela poseban postupak oporezivanja marže)?
2.Koji je postupak oporezivanja ako PA iz Zagreba u svoje ime i za svoj račun prodaje smještaj drugoj PA izvan EU, a taj smještaj se obavlja na nekretnini izvan EU (a kupljen je od PA registrirane u EU)?
3.Koji je postupak oporezivanja kada PA iz Zagreba prodaje smještaj drugoj PA iz Hrvatske, a taj se smještaj obavlja:
-na nekretnini u Hrvatskoj
-na nekretnini u drugoj DČ EU
-na nekretnini izvan EU

-vezano za knjiženja ulaznih računa te obračun i prijavu PDV-a
1. Da li PA iz Zgreba obračunava PDV kada primi račun za smještaj od PA iz druge DČ EU koja je navela da se radi o posebnom postupku oporezivanja marže?
2. Da li PA iz Zagreba obračunava PDV kada primi račun za smještaj od PA iz druge DČ EU, na kojem nije obračunat PDV, niti je navedeno oslobođenje?

Unaprijed se zahvaljujem...
amv is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 14:02   #513
imao bi samo jedno pitanje, ne vezano ulaskom u EU. Dali sam dobro razumio da PDV na tisak, mjesecnik, koji recimo pise o sportskim dogadjanjima se obracunava po stopi od 10%?
http://www.zakon.hr/z/186/ (IX, 2/3/c).

Hvala!
BASILISTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 01:26   #514
Prvenstveno da sve pozdravim na FORUMU. Ja sam nova knjigovotkinja i trebat će mi Vaša pomoć odnosno Vaši savjeti i Vaše iskustvo.
Zanima me PDV obrazac. Naime moj gazda je bio na službenom putu u Italiji u 8. mjesecu i platio je sa VISOM od firme (nije kreditna kartica) račun za smještaj u hotelu i tražio je R1 i dobio je od vlasnika hotela i platio je na tom računu talijanski PDV. Kako sada to iskazati u PDV obrascu za 8 mjesec i da li se šalje onaj PDV-S?
Bila sam na onom seminaru za PDV pri ulasku RH u EU ali mi baš nije sve jasno pa Vas molim za pomoć.
U naprijed Vam zahvalna na informacijama
Sneky2803 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 09:09   #515
Ako je gazda dobio račun na kojem je talijanski pdv, onda to ne ide u pdv obrazac niti u pdvs jer nije plaćen hrvatski pdv.
To je račun kojeg knjižiš u trošak i po kojem, evenutalno, možete ostvariti povrat poreza u Italiji, ali to si još provjerite koja je njihova procedura za povrat poreza i kako to ide. Informacije o načinu ostvarivanja prava na povrat poreza iz drugih dč imaš na portalu porezne.

Tamo imaš i upute za svaki od tih obrazaca pa si to isprintaj i imaj pri ruci.

Evo što u toj uputi za pdvs piše:

2.2. Primljene usluge
Primljenim uslugama iz druge države članice Europske unije smatraju se usluge koje primatelju pravnoj ili fizičkoj osoba registriranoj za potrebe PDV-a u Republici Hrvatskoj obave pravne ili fizičke osobe registrirane za potrebe PDV-a u drugim državama članicama Europske unije, a za koje je primatelj obvezan platiti PDV u Republici Hrvatskoj u skladu s člankom 75. stavkom 1. točkom 6. Zakona o porezu na dodanu vrijednost.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 13:10   #516
G. Darsey,
Puno Vam hvala na odgovoru sad mi je jasnije. Znači možemo tražiti povrat PDVa od Italije?!
Sneky2803 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 13:33   #517
U principu da. Iskreno ja još nisam proučavala cijelu tu proceduru, al budem valjda do kraja godine i to stigla
Evo link:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...-pdv-a-EU.aspx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 14:06   #518
Nemojte se uopće opterećivat, slijedi nova promjena u obračunu PDV (umjesto 10% uvode 13%)

http://www.jutarnji.hr/vlada--reform...steda/1128667/

Od 2007 nije prošla ni jedna godina da nisu petljali po PDV-u
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 22:09   #519
To samo dokazuje da nemaju pojma šta rade i da uopće nemaju jasno zacrtanu strategiju....
Koma... a tko nahebe? Knjigovođe...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 14:31   #520
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
U principu da. Iskreno ja još nisam proučavala cijelu tu proceduru, al budem valjda do kraja godine i to stigla
Evo link:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...-pdv-a-EU.aspx
To se može samo tražiti sad do 30.09.? poslije tog datuma više ne može? Ne razumijem to.
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.