Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2016., 12:30   #1441
Imam jedno pitanje.Sigurno ste već pisali o tome, ali jednostavno nemam vremena sve to sad čitati. Radi se o pragu stjecanja. Znači imam zubotehničara koji nije u sustavu PDV-a. Kupovao je robu i materijal između ostalog i u Sloveniji, u cijeloj 2015.g. ima robe za 15.000,00 kn, a sad u 2016.g. ima do sad oko 74.000,00 kn, pa me zanima da li sam si ja to dobro uopće protumačila prag sjecanja. Ja gledam samo tekuću godinu , a negdje nailazim na članke da trebam gledati i prethodnu godinu, znači gledaju se možda 2 godine za prag sjecanja? Po takvom bi moj klijent već prešao prag stjecanja.
MOlim vas odgovor. I da li netko prati to stjecanje, da bi vidio da je netko prešao prag a nije si uzeo pdv broj?

Hvala
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 08:45   #1442
pdv s

Dobro jutro!

Primili smo racun dobavljaca iz Njemacke za najam web aplikacije sa napomenom reverse charge.
Kako mi je ovo prvi susret sa inozemnim dobavljacem i prijenosom porezne obveze,molim vas za malu pomoc/savjet tko ima iskustva.
Zanima me po kojem tecaju unosim iznos primljenih usluga u pdv te u pdv-s obrazac (srednji tecaj HNB na dan racuna ili?)
Hvala unaprijed i srdacan pozdrav
knjigovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 12:33   #1443
Quote:
knjigovodja kaže: Pogledaj post
Dobro jutro!

Primili smo racun dobavljaca iz Njemacke za najam web aplikacije sa napomenom reverse charge.
Kako mi je ovo prvi susret sa inozemnim dobavljacem i prijenosom porezne obveze,molim vas za malu pomoc/savjet tko ima iskustva.
Zanima me po kojem tecaju unosim iznos primljenih usluga u pdv te u pdv-s obrazac (srednji tecaj HNB na dan racuna ili?)
Hvala unaprijed i srdacan pozdrav
(srednji tecaj HNB na dan racuna)
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 08:41   #1444
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
(srednji tecaj HNB na dan racuna)
Puno hvala na pomoci
knjigovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 01:11   #1445
Znam da je ovdje tema poslovanje s EU, ali nigdje nisam našla nešto vezano tza poslovanje s trećim zemljama, pa bih vas molila za odgovor.
Ispostavljena je izlazna faktura ( usluga ) inozemnom kupcu koji je iz treće države ( nije EU ), i obračunat je pdv od 25 %.

Gdje se taj porez upisuje u obrascu PDV, nigdje nisam našla nikakvu rubriku u koju bih upisala, spominje se samo EU?

Zahvaljujem na odgovoru.
holli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 18:34   #1446
Quote:
holli kaže: Pogledaj post
Znam da je ovdje tema poslovanje s EU, ali nigdje nisam našla nešto vezano tza poslovanje s trećim zemljama, pa bih vas molila za odgovor.
Ispostavljena je izlazna faktura ( usluga ) inozemnom kupcu koji je iz treće države ( nije EU ), i obračunat je pdv od 25 %.

Gdje se taj porez upisuje u obrascu PDV, nigdje nisam našla nikakvu rubriku u koju bih upisala, spominje se samo EU?

Zahvaljujem na odgovoru.
Šta znači "inozemni kupac" - kupac fizička osoba (B2C) ili kupac pravna osoba (B2B).

Pretpostavljam da se radi o B2C, ako je tako tretira se kao i fakture za tuzemne građane...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 19:30   #1447
I inače, od kad smo u EU, isporuke/stjecanje dobara ili usluga unutar EU su jedan pojam, a ono što ide u treće zemlje se i dalje smatra izvozom/uvozom kao i prije.

I što je fakturirano tom fakturom u treću zemlju, zapravo? I zašto je zaračunat pdv, tj. zašto ne podliježe oslobođenju?

Ako je, kako kaže devilgirl, B2C, onda niti ne prikazuješ kao izvoz, nego kao najobičniju oporezivu isporuku kao i svim ostalim kupcima iz HR.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 20:14   #1448
zar se IKAD trećim državama obračunava PDV?!
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 20:26   #1449
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
zar se IKAD trećim državama obračunava PDV?!
Da. U B2C situacijama.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 22:07   #1450
stvarno?

sjećam se kad sam prije ulaska u EU kupovala online iz UK i bilo je VAT free... ili se to da se obračunava PDV kupcima iz trećih zemalja odnosi samo na usluge?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 22:45   #1451
Za određivanje da li se plaća pdv ili ne bitno je znati konkretno.
Tko kupuje, od koga kupuje, tko je a tko nije obveznik pdv-a? Što se kupuje? Da li to što se kupuje je ili nije uopće predmet oporezivanja....
Pa budi konkretnija... što si to prije kupovala i od koga. B2B ili B2C?
Možda se netko i sjeti kako je to prije bilo. Zakoni se mijenjaju svako malo, tko će više znat kak je bilo prije ohoho godina

Ako si prije ohoho godina na svoju firmu i kupila nešto, naravno da nisi imala na njihovom računu pdv. jer je to njima bio izvoz i bilo je oslobođeno, ali si morala platiti u HR(tj. tvoja firma je morala platiti) .. vjerovatno prema računu špeditera ili nekako već. A nakon uplate taj je plaćeni porez bio priznat kao predporez pa se to u biti anuliralo. (ali se financijski knjižilo, naravno..)
Teško je napamet govorit.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 00:10   #1452
Puno Vam hvala na odgovoru, znači, kad je kod izvoza obračunat PDV stavlja se u PDV obrazac kao da je riječ o tuzemnoj isporuci, II 3.

Koliko sam shvatila, kad je riječ o poslovima u vezi nekretnina, uvijek se obračunava PDV, bez obzira je li B2B ili B2C.

U ovim slučajevima se gleda gdje se nekretnina nalazi, ako je u Hrvatskoj, onda je PDV obavezan bez obzira kome fakturirali.
holli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:12   #1453
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Za određivanje da li se plaća pdv ili ne bitno je znati konkretno.
Tko kupuje, od koga kupuje, tko je a tko nije obveznik pdv-a? Što se kupuje? Da li to što se kupuje je ili nije uopće predmet oporezivanja....
Pa budi konkretnija... što si to prije kupovala i od koga. B2B ili B2C?
Možda se netko i sjeti kako je to prije bilo. Zakoni se mijenjaju svako malo, tko će više znat kak je bilo prije ohoho godina

Ako si prije ohoho godina na svoju firmu i kupila nešto, naravno da nisi imala na njihovom računu pdv. jer je to njima bio izvoz i bilo je oslobođeno, ali si morala platiti u HR(tj. tvoja firma je morala platiti) .. vjerovatno prema računu špeditera ili nekako već. A nakon uplate taj je plaćeni porez bio priznat kao predporez pa se to u biti anuliralo. (ali se financijski knjižilo, naravno..)
Teško je napamet govorit.
ne, ne, to sam kao fizička osoba kupovala. B2C.
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:25   #1454
to je onda neka druga tema , a i zakoni su tada bili drugačiji.
A ovisi i od koga si kupovala.
tko će se više sjetit kak je to onda bilo, nakon ovoliko promjena zakona.

Al kod poslovanja poduzetnika (a to je tema ovog topica) , definitivno je bilo pdv-a. (samo se plaćao prilikom uvoza u HR i priznavao kao predporez, pa se anuliralo na kraju balade, iako je postojao stvarni tok novca).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 10:43   #1455
Dobili smo račun za prijevoz-šlepanje kamiona kupljenog u Njemačkoj, iz Njemačke do nas. Njemački prijevoznik je preuzeo kamion kod prodavača u Njemačkoj, držao ga par dana kod sebe i potom ga dovezao u RH.
E sad, kod datum računa piše 20.10.2016.
Piše na računu i još neki "leistungsdatum:24.10.2016."
A realno nam je kamion dostavljen 28.10.2016. i tada je taj prijevoz i plaćen gotovinom.
S kojim datumom da ja to prijavim u PDV-S; 20.10.2016?
A potom da ga u KPI knjižim sa 24.10 ili 28.10 + tečajne razlike na taj dan u odnosu na datum izdavanja računa?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 23:33   #1456
Molim pomoć,
Kao obrtnik sam poslala pošiljku (vlastita proizvodnja) u Njemačku, kao poklon od kupca iz Australije. Sad vidim da je pošiljka već tjednima u Njemačkoj pošti jer "stavka ne ispunjava opće uvjete". Vjerojatno će trebati račun, ali kako to funkcionira u ovom slučaju i jesam li trebala obavijestiti knjigovođu da pošiljka ide u EU da bi se obračunao PDV.
Hvala
subarde is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:22   #1457
Radi se o isporuci dobara iz RH u Njemačku, može li račun biti u kunama i na hrvatskom jeziku. Što sve račun treba sadržavati i budući da će kupac osobno prevesti robu što još moramo imati kao dokaz osim računa da je roba otišla u drugu državu članicu EU?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:59   #1458
Molim pomoć oko PDV-a u slučaju uvoza iz treće zemlje a zatim isporuke u zemlju članicu EU. PDV plaćam po uvozu, izlazni račun izdajem bez iskazanog PDV-a. Kako se to knjiži i obračunava PDV (u Synesisu)?
Trebam dati prvu ponudu kupcu pa žicam odgovor što prije
__________________
Nobody's perfect.
ajerdna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 17:22   #1459
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Radi se o isporuci dobara iz RH u Njemačku, može li račun biti u kunama i na hrvatskom jeziku. Što sve račun treba sadržavati i budući da će kupac osobno prevesti robu što još moramo imati kao dokaz osim računa da je roba otišla u drugu državu članicu EU?
Ne da može, nego račun MORA biti u kunama, a uz to napiši i u EUR-ima.
Jer smiješ imati više elemenata od propisanih, ali ne smiješ imati manje.
Kune su obavezne, a eure stavi radi kupca.
Što se hrvatskog jezika tiče, naravno .. i hr jezik je službeni jezik eu.. račun slobodno piši na hrvatskom.
Mora sadržavati sve elemente ko i ostali računi (osim pdv-a, naravno) + članak zakona o pdv-u (mislim da je čl. 41. al nisam sigurna ovak napamet) po kojem se porezna obveza prenosi (ako je i kupac obveznik pdv-a).

Moraš imati dokaz da je roba napustila RH. CMR i potpisanu otpremnicu (otpremnicu nek ti potpišu tamo u skladištu i vrate poštom).
I uz sve to prilažeš ispis iz VIES baze na dan izdavanja računa , da se zna da je tog dana kupac bio obveznik pdv-a.
Pretpostavljam da je.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 10:48   #1460
Na računu slovenskog dobavljača piše OproščenoDDV po 46/1 zddv-1
Vat exempt unter article 138(1) of Directive 2006/112/ec.
Jel to knjižim kao stjecanje dobara, imam porez i pretporez?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.