Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2017., 15:41   #141
Quote:
roxin kaže: Pogledaj post
Kralj vam je mogao napraviti stabilnu nacionalnu državu SAMO u postojećim granicama Kraljevine Srbije. Stvaranje "stabilne Srbije" zapadnije od Drine bi izazvalo novi rat, na što Srbija nije bila spremna 1918. izmučena ratom, s desetkovanom vojskom sa slomljenim moralom i ekonomski devastirana. Ako misliš da bi ostali narodi mirno gledali uspostavljanje Srbije u granicama nekakvog Londonskog ugovora, gadno se varaš. Srbija nije imala snage 1918. preći potok, a kamoli Drinu.

I Hrvati i Srbi su ušli u prvu Jugoslaviju držeći figu u džepu i nadajući se nekim povoljnijim vremenima za rješavanje temeljnih nacionalnih interesa. Nema tu previše filozofije.


Granice Srbije po Londonskom ugovoru je jedan od najvećih suvremenih povijesnih mitova srpske nacije, reciklira se u diskursu kao aksiom, a zapravo je bio i ostao mrtvo slovo na papiru.
Netacno kolega, ne samo u postijecim granicama K.S.

Crna Gora, Vojvodina (sa Baranjom) i Srijem su proglasili ujedinjene sa K.S mnogo prije DSHS-a. Srijem se cak i odcijepio od DSHS-a i pripoijo Srbiji odnosno proglasio ujedinjenje.
Dalje, u BiH tada je zivjelo 43% Srba a vojska K.S je vec bila zamarairala Zagrebom i Rijekom dok su se Talijani krenuli iskrcavati po Dalmaciji.
Lagano bi se uzeo komad BiH koji bi bio nesto veci od danasnje RS bez ikakve muke i pobuna lokalnog stanovnistva.
Te price kako Srbija nista ne bi mogla kontrolisati su samo izvlakuse i negiranje jasnih cinjenica i tadasnjeg stanja.
Cak suprotno, kad bi bila proglasena nova K. Srbija ne bi me cudilo da se onih 350k-400k Srba u krnjoj hrvatakoj ne bi pobunilo.
Hrvati bi se zajebavali sa Italijanima, a nas bi uvo bolilo.
Srbija bi lagano i bez ikakve muke bila velicine Vrbaske, Drinske, Zetske, Dunavske, Moravske i Vardarske banovine.

Nizak moral ? Kolega, moral nikad nije bio veci kao tada.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:41   #142
Quote:
AleksndarBL kaže: Pogledaj post
Ako neko kaze da ima svoje granice, sabor, vojsku itd onda se podrazumjeva da sa tom vojskom, teritorijom i ostalim postupa po svojim odlukama tj odlukama sabora? A vi ste u Austrougarskoj tako postupali? Vasa vojska je cuvala vase granice i nije bila pod komandom Austrougarskog cara? Dace Bog da onaj nas idiot od kralja gori u paklu sto nije poslusao vojvodu Misica a ne pokusavao da pravi nesto nakaradno i prihvata "bracu" Hrvate i Slovence u zajednicku drzavu. Spominjete "strahovladu" Srba prema Hrvatima i Slovencima? Isto je i nama bilo, samo sto se cini da je uvjek onom drugom lakse, to je apsolutisticki monarh koji je sprovodio svoje zamisli onako kako njemu odgovara. Spominjete ubistvo onog poslanika u BG? Hajde neka neko posteno kaze sta bi bilo da dodje kod vas u sabor neko od Srba iz Krajine i pita nekog od HR generala koji su ratovali i ranjavani isto pitanje koje je tada postavljeno? Koliko kosta tvoja krv da je platimo? Mislim da se ne bi dobro proveo...
Dva plemena istog naroda dosli u ovu vukojebinu pre ... godina. Jedni ostali katolici a drugi pravoslavci prilikom crkvene podjele. Jedne okupirali Austrougari a druge Turci. Jedni poprimili EU manire sluzeci Evropljane drugi ostali sirovi i drcni sluzeci Turke. Dosli smo do toga da postojanje jednih iskljucuje postojanje drugih, da se i danas i sutra i za vijek vijekova gledamo poprijeko i gledacemo se poprijeko a od drveta ne vidimo sumu ni jedni ni drugi.
Quote:
AleksndarBL kaže: Pogledaj post
Nisam mislio da smo nosioci nekog bratstva i jedinstva, to se pokazalo kao nemoguca misija. Prije nego izvuces citate, procitaj citav post. Ja smatram i smatracu da smo mi nekad bili jedan narod i isto tako mislim da smo se doveli do toga da postojanje jednih iskljucuje postojanje drugih. Uticaji razlicitih religija, razlicitog kulturnog i ekonomskog razvoja, razlicitih nacina razmisljanja... Ima dosta toga razlicitog, mozda i previse. Napisao sam gore vec za sebe i svog brata, nije izmisljena prica nego nesto sto se meni licno desava, pa sad zamisli tako nesto sa dva plemena istog naroda pre 1000-2000 godina. Kralj je bio idiot zato sto nije tada poslusao Misica nego imao neke svoje zamisli koje se nisu mogle ostvariti u praksi. Umjesto da iskoristi to sto smo tada bili na pobjednickoj strani i da napravi stabilnu nacionalnu drzavu pravio je nesto nakaradno. Mozda bi to proslo pre 1500 godina ali pre 100 smo vec bili toliko razliciti da nije bilo moguce da opstanemo zajedno u nekoj ljubavi na silu.



Laz ponovljena 1000 puta nece postati istina. Bili ste pokrajina u AU, ne drzava. Drzava sama rukovodi sa svojim resursima, narodom, teritorijom i ostalim. Kao sto vec napisah, robovi su bili i Srbi i Hrvati, samo sto ste vi bili upregnuti mnogo kulturnije od nas. Mi smo krvlju i borbom dobili drzavu, vi ste je dobili na tacni 1918-e. Nisi mi odgovorio za Radica, sta bi bilo da se to sad kod vas desi? Da li bi ga potapsali po ramenu i rekli svaka cast, neka si mu rekao?

Upravo si naveo laž. Ti kao misliš da je kraj bio tako zanesen da se ujedinu zemlje. Totalno krivo i što je najgore, tako je mišljenje skoro kod sviju u RS (nebitno kojoj). To je odluka tadašnjih velesila koje su krojile novi tadašnji poredak. Kralj jest bio zanesen tom idejom da je to sve isti narod, ali njegova nije sigurno bila zadnja odnosno ni on ni vojvode nisu to mogle spriječiti.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:47   #143
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
A ko bi to naterao Srbe zapadno od Drine da se odreknu ujedinjenja sa maticom?
Zašto bi to bila matica?
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:48   #144
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Upravo si naveo laž. Ti kao misliš da je kraj bio tako zanesen da se ujedinu zemlje. Totalno krivo i što je najgore, tako je mišljenje skoro kod sviju u RS (nebitno kojoj). To je odluka tadašnjih velesila koje su krojile novi tadašnji poredak. Kralj jest bio zanesen tom idejom da je to sve isti narod, ali njegova nije sigurno bila zadnja odnosno ni on ni vojvode nisu to mogle spriječiti.
Imale su tu udjela i sile nema tu price, ali i kralj je bio zanesena romanticarska budala. Ali takodje i te price da su samo velike sile tako htjele i rekle je isto smijesna koliko i price o kralju.
Moglo se i drugacije dogovoriti sa silama na kraju rata, nije morala nastajati Jugoslavija, ali bas zbog tog istog kralja, vecim dijelom, i jeste.

Posevsi od njegove Niske deklaracije 1915. , pa Sesto-Januarske diktature pa sve do predlaganja pravljenja koridora kroz Madjarsku ne bi li se spojili sa Ceho-Slovackom i na kraju ujedinili.
Jasno se vidi kakva je budala bio.

Edit: Pardon, da se ispravim. Niska deklaracija je bila 1914. godine a ne 1915. goine.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:57   #145
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Netacno kolega, ne samo u postijecim granicama K.S.

Crna Gora, Vojvodina (sa Baranjom) i Srijem su proglasili ujedinjene sa K.S mnogo prije DSHS-a. Srijem se cak i odcijepio od DSHS-a i pripoijo Srbiji odnosno proglasio ujedinjenje.
Dalje, u BiH tada je zivjelo 43% Srba a vojska K.S je vec bila zamarairala Zagrebom i Rijekom dok su se Talijani krenuli iskrcavati po Dalmaciji.
Lagano bi se uzeo komad BiH koji bi bio nesto veci od danasnje RS bez ikakve muke i pobuna lokalnog stanovnistva.
Te price kako Srbija nista ne bi mogla kontrolisati su samo izvlakuse i negiranje jasnih cinjenica i tadasnjeg stanja.
Cak suprotno, kad bi bila proglasena nova K. Srbija ne bi me cudilo da se onih 350k-400k Srba u krnjoj hrvatakoj ne bi pobunilo.
Hrvati bi se zajebavali sa Italijanima, a nas bi uvo bolilo.
Srbija bi lagano i bez ikakve muke bila velicine Vrbaske, Drinske, Zetske, Dunavske, Moravske i Vardarske banovine.
Puno, previše paušalnih tvrdnji si naveo. 1918. stvaranje "prekodrinske" Srbije bez ispaljenog metka ne bi bilo moguće, toga vam je bio svjestan i kralj. Nema tu previše filozofije. Izabrao je mirniji put, političku stabilnost i odgađanje rješavanja problema za neka kasnija povoljnija vremena. Sličan pogled su imali i Hrvati.

Quote:
Nizak moral ? Kolega, moral nikad nije bio veci kao tada.
Moral srpskog vojnika nakon grozota WW1 je bio ravan nuli, pogotovo nakon strahota Krfa. Pusti priče o "veličanstvenim junacima i uzdignutom ćelu". Malo realnosti. Srpska vojska je nakon ww1 bila desetkovana doslovce. Želiš li samo podatke o tome koliko je muškog stanovništva Srbije poginulo u ww1? To nisu smiješne brojke.
roxin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:04   #146
U potpunosti je bio legitiman interes Srbije za ujedinjenjem svih teritorija na kojima su živjeli Srbi. Takav interes ima svaki narod, i oko toga ne treba dramatizirati.

Ali ujedinjenje teritorija nije mačji kašalj, ne odvija se dekretima, lijepim željama i mitovima, već se dobiva, kao što nas je povijest naučila, puškom. Ni puno veći i politički jači narodi od Srba nisu niti nakon prvog i drugog svjetskog rata ostvarili svoje nacionalne interese.

Mitovi da je Srbija nakon ww1 mogla ostvariti sve svoje nacionalne interese bez ispaljenog metka su jednostavno mitovi. Uostalom, za ostvarivanje tih interesa se pucalo 20 i 70 godina nakon završetka prvog svjetskog rata.

Stvari nisu tako jednostavne kao što ih želite prikazati.
roxin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:09   #147
Quote:
roxin kaže: Pogledaj post
Puno, previše paušalnih tvrdnji si naveo. 1918. stvaranje "prekodrinske" Srbije bez ispaljenog metka ne bi bilo moguće, toga vam je bio svjestan i kralj. Nema tu previše filozofije. Izabrao je mirniji put, političku stabilnost i odgađanje rješavanja problema za neka kasnija povoljnija vremena. Sličan pogled su imali i Hrvati.



Moral srpskog vojnika nakon grozota WW1 je bio ravan nuli, pogotovo nakon strahota Krfa. Pusti priče o "veličanstvenim junacima i uzdignutom ćelu". Malo realnosti. Srpska vojska je nakon ww1 bila desetkovana doslovce. Želiš li samo podatke o tome koliko je muškog stanovništva Srbije poginulo u ww1? To nisu smiješne brojke.
Ne, samo sam naveo jasne cinjenice i pregled stanja tadasnje situacije svidjalo se to tebi ili ne.
Ko bi ispalio metak, Hrvati ? Ne treba se voditi Domovinskim Ratom, mi pricamo o 1918. godini.
I to sa sve sve srpskom vojskom u Zagrebu i Rijeci, te italijanskom vojskom po Splitu, Zadru, Puli itd ?
Pa ne daj boze da se to desilo, neee daaaaaj bozeee. Pa tek bi vas tad dva saveznika Italija i Srbija satrali.
Sto nisu/niste ispalili kad je bila uspostavljena banovina Hrvatska. Banovina Srbija bi se i tad sastojala od svih onih banovina koje sam vec gore nabrojao, bez obvzira na uspostavljanje Juge ili ne.

Nemoj mi ubacivati u usta ono sto ne mislim i ne govovrim. Ne pricam ja niokakvim velicanstvenim junacima.
Moral je bio visok zato sto je Srbija konacno oslobodjena od strane Srba i Francuza.
U tom ratnom finisu, Srbima je moral bio do plafona.
Da nizak moral je bio pri povlacenju kroz Albaniju, dolazak na Krf, poslijeratni period (gdje su veterani bili tretirani odvratno).
Ali ponavlja, u tom ratnom finisu moral je bio jako visok.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:20   #148
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ne, samo sam naveo jasne cinjenice i pregled stanja tadasnje situacije svidjalo se to tebi ili ne.
Ko bi ispalio metak, Hrvati ?
I to sa sve sve srpskom vojskom u Zagrebu i Rijeci, te italijanskom vojskom po Splitu, Zadru, Puli itd ?
Pa ne daj boze da se to desilo, neee daaaaaj bozeee. Pa tek bi vas tad dva saveznika Italija i Srbija satrali.
Sto nisu/niste ispalili kad je bila uspostavljena banovina Hrvatska. Banovina Srbija bi se i tad sastojala od svih onih banovina koje sam vec gore nabrojao, bez obvzira na uspostavljanje Juge ili ne.
Čitaš li ti što ja pišem?

Ja ti pišem što bi bilo da je Srbija krenula stvarati granice srpske države na zapadu. Taj proces ne bi bio jednostavan i ne bi bio miran. To ne znači da Srbi ne bi vojno porazili Hrvate 1918. u hitpotetskom ratu Srba i Hrvata, ali do tog rata NIJE došlo, ali bi došlo da ste krenuli u stvaranje zapadnih granica.

Toga ste bili itekako svjesni, i izabrali ste najlogičniji maksimum toga vremena- stvaranje zajedničke države sa srpskom hegemonijom, nastojali ste se rekuperirati, obnoviti, imali ste kakvu-takvu političku stabilnost i čekali biste trenutak za rješavanje svojih nacionalnih pitanja. I dočekali ste ga 70 godina kasnije, kada su se karte posložile za novi rat. Na vašu žalost, izgubili ste dobar dio planiranog.

Ti i ja se ne slažemo u temeljnim postavkama:

1.) ja tvrdim da stvaranje Srbije, ajmo reći u granicama Londonsko ugovora, ne bi bio miran i jednsotavn proces, štoviše, doveo bi do vrlo vjerojatno novog rata

2.) ti tvrdiš da je to bio jednostavan proces, Srbiji dohvatljiv, ali zbog luđaka Kralja i jugoslavenskih masona se to nije ostvarilo, već ste išli spašavati braću Hrvate.

Jednostavno, stvaranje proširene Srbije ili proširene Hrvatske je podrazumijevalo rat, a na novi rat Srbi 1918. nisu bili spremni, kao niti Hrvati. To je sva mudrost.
roxin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:33   #149
Quote:
roxin kaže: Pogledaj post
Čitaš li ti što ja pišem?

Ja ti pišem što bi bilo da je Srbija krenula stvarati granice srpske države na zapadu. Taj proces ne bi bio jednostavan i ne bi bio miran. To ne znači da Srbi ne bi vojno porazili Hrvate 1918. u hitpotetskom ratu Srba i Hrvata, ali do tog rata NIJE došlo, ali bi došlo da ste krenuli u stvaranje zapadnih granica.

Toga ste bili itekako svjesni, i izabrali ste najlogičniji maksimum toga vremena- stvaranje zajedničke države sa srpskom hegemonijom, nastojali ste se rekuperirati, obnoviti, imali ste kakvu-takvu političku stabilnost i čekali biste trenutak za rješavanje svojih nacionalnih pitanja. I dočekali ste ga 70 godina kasnije, kada su se karte posložile za novi rat. Na vašu žalost, izgubili ste dobar dio planiranog.

Ti i ja se ne slažemo u temeljnim postavkama:

1.) ja tvrdim da stvaranje Srbije, ajmo reći u granicama Londonsko ugovora, ne bi bio miran i jednsotavn proces, štoviše, doveo bi do vrlo vjerojatno novog rata

2.) ti tvrdiš da je to bio jednostavan proces, Srbiji dohvatljiv, ali zbog luđaka Kralja i jugoslavenskih masona se to nije ostvarilo, već ste išli spašavati braću Hrvate.

Jednostavno, stvaranje proširene Srbije ili proširene Hrvatske je podrazumijevalo rat, a na novi rat Srbi 1918. nisu bili spremni, kao niti Hrvati. To je sva mudrost.
Ok pazi razumijem ja sta ti pricas, ali se ne slazem sa tobom. I ne govorim da bi Srbi porazili Hrvate u tom nekom hipotetickom ratu 1918. godine. u smislu "nepobjedivi Srbi, bla bla", do tog rata nikad ne bi ni doslo u tom periodu. Ja govorim sledece:

1. Da recimo nije bilo uspostave KSHS, a da se Srbija krenula siriti na Bosnu ne bi nikakav metak bio ispaljen. Pogotovo ne od strane Hrvata. Ni Madjari nisu nikakve metke ispaljivali kad se Vojvodina pripojila Srbiji, a Hrvatska je bila u odvratnoj situaciji. I sad bi oni zbog teritorije velicine Vrbaske Banovine u Bosni koja je vecinski srpska, kao pucali nesto ?

2. U Hrvatskoj su se nalazile tri vojske saveznika. Vojska Srbije, Italije i Francuske (koja je brzo otisla). I to u svim vecim gradovima.
Zamisli i da Drzava/Nacija koja je na porazenoj strani krene nesto puskarati po saveznicima pobjednicima ?
Pa najebali bi ko zuti, nemoj me zezati.

3. Kraljevina Srbija je tada 1918. godine mogla komotno biti velicine (da nije bilo KSHS), kao sto je trebala biti Banovina Srbija 1939/1940 godine kako je predlozeno i kak obi bilo ostvareno da nije bilo Nazi invazije.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:38   #150
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Netacno kolega, ne samo u postijecim granicama K.S.
Crna Gora, Vojvodina (sa Baranjom) i Srijem su proglasili ujedinjene sa K.S mnogo prije DSHS-a. Srijem se cak i odcijepio od DSHS-a i pripoijo Srbiji odnosno proglasio ujedinjenje.
Na toj "vojvođanskoj skupštini" je jedva bila prisutna 1/3 zastupnika.
Na kraju kS nije (iz čisto praktičnih razloga, jer se cijela dSHS ujedinjavala, a ovo bi potrošilo dodatno vrijeme) priznala ništa od toga.
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Dalje, u BiH tada je zivjelo 43% Srba a vojska K.S je vec bila zamarairala Zagrebom i Rijekom dok su se Talijani krenuli iskrcavati po Dalmaciji.
To je bio propust s naše strane, Boroević je htio drugačije.
No svejedno, bili su i Grci oko Ankare, pa kako su završili?
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Lagano bi se uzeo komad BiH koji bi bio nesto veci od danasnje RS bez ikakve muke i pobuna lokalnog stanovnistva.
Iskreno?
Li-la, dosta ovisi o komadu.
S obzirom na sposobnu vlast u KS, lako bi se moglo dogoditi da radi promijenjenih ekonomskih prilika lokalni puk otkrije svoje "hr. korjene" i okrene se RH tražeći pomoć.
Pravoslavci, a o drugima da i ne pričam.
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Te price kako Srbija nista ne bi mogla kontrolisati su samo izvlakuse i negiranje jasnih cinjenica i tadasnjeg stanja.
Realno, ne bi.
Dobili biste južni komad Vojvodine i komad BiH.
Ako biste zagrizli preduboko, jbg, znaš kako ide priča...
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Cak suprotno, kad bi bila proglasena nova K. Srbija ne bi me cudilo da se onih 350k-400k Srba u krnjoj hrvatakoj ne bi pobunilo.
A gdje bi se pobunili?
Knin tog doba (sam gradić, ne i općina) ima hr. većinu.
Srbi u hr. su manje-više stanovnici šuma (osim u istočnom Srijemu), donedavno hr. pravoslavci, jedino što ih je Khuen krenuo koristiti u druge svrhe.
Većina gradova ima hr. većinu.
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Hrvati bi se zajebavali sa Italijanima, a nas bi uvo bolilo.
Misliš da ne bi dobili digiće?
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Srbija bi lagano i bez ikakve muke bila velicine Vrbaske, Drinske, Zetske, Dunavske, Moravske i Vardarske banovine.
Ne bi.
Srbija do Bihaća je problematična, a Vrbaska banovina ide do Kladuše (drži i Dvor).
Bilo bi tu svega...
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Nizak moral ? Kolega, moral nikad nije bio veci kao tada.
Koliko vas je ostalo krajem rata?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:40   #151
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post

3. Kraljevina Srbija je tada 1918. godine mogla komotno biti velicine (da nije bilo KSHS), kao sto je trebala biti Banovina Srbija 1939/1940 godine.
I "mirna Bosna" . Tako nešto bi možda učinilo stvari puno boljim rješenjem i za budućnost, no to je alternativa već.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:42   #152
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ok pazi razumijem ja sta ti pricas, ali se ne slazem sa tobom. I ne govorim da bi Srbi porazili Hrvate u tom nekom hipotetickom ratu 1918. godine. u smislu "nepobjedivi Srbi, bla bla", do tog rata nikad ne bi ni doslo u tom periodu. Ja govorim sledece:

1. Da recimo nije bilo uspostave KSHS, a da se Srbija krenula siriti na Bosnu ne bi nikakav metak bio ispaljen. Pogotovo ne od strane Hrvata. Ni Madjari nisu nikakve metke ispaljivali kad se Vojvodina pripojila Srbiji, a Hrvatska je bila u odvratnoj situaciji. I sad bi oni zbog teritorije velicine Vrbaske Banovine u Bosni koja je vecinski srpska, kao pucali nesto ?

2. U Hrvatskoj su se nalazile tri vojske saveznika. Vojska Srbije, Italije i Francuske (koja je brzo otisla). I to u svim vecim gradovima.
Zamisli i da Drzava/Nacija koja je na porazenoj strani krene nesto puskarati po saveznicima pobjednicima ?
Pa najebali bi ko zuti, nemoj me zezati.

3. Kraljevina Srbija je tada 1918. godine mogla komotno biti velicine (da nije bilo KSHS), kao sto je trebala biti Banovina Srbija 1939/1940 godine kako je predlozeno i kak obi bilo ostvareno da nije bilo Nazi invazije.
Mislim da bi svaki daljnji odgovor išao u ponavljanje već napisanog, tako da ću ovu raspravu završiti. Ne slažemo se (i tu nema ništa lošeg da se razumijemo) i to je to.

roxin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:43   #153
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ok pazi razumijem ja sta ti pricas, ali se ne slazem sa tobom. I ne govorim da bi Srbi porazili Hrvate u tom nekom hipotetickom ratu 1918. godine. u smislu "nepobjedivi Srbi, bla bla", do tog rata nikad ne bi ni doslo u tom periodu. Ja govorim sledece:
1. Da recimo nije bilo uspostave KSHS, a da se Srbija krenula siriti na Bosnu ne bi nikakav metak bio ispaljen. Pogotovo ne od strane Hrvata.
Ovisi koji komad Bosne.
Dio zapadno od Vrbasa je već sigurno osjetljiv, kao i Posavina i središnja Bosna (o zap. Hercegovini da ne pričam).
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ni Madjari nisu nikakve metke ispaljivali kad se Vojvodina pripojila Srbiji, a Hrvatska je bila u odvratnoj situaciji.
Pa nije.
Mađarska je bila u raspadu, Rumunji su im ulazili u predgrađa Budimpešte...
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
I sad bi oni zbog teritorije velicine Vrbaske Banovine u Bosni koja je vecinski srpska, kao pucali nesto ?
Ovisi.
Da je Boroeviću ostala vojska, mala je vjerojatnost da bi se Srbi dalje od Drine makli.
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
2. U Hrvatskoj su se nalazile tri vojske saveznika. Vojska Srbije, Italije i Francuske (koja je brzo otisla). I to u svim vecim gradovima.
Zamisli i da Drzava/Nacija koja je na porazenoj strani krene nesto puskarati po saveznicima pobjednicima ?
Pa najebali bi ko zuti, nemoj me zezati.
Turski primjer
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
3. Kraljevina Srbija je tada 1918. godine mogla komotno biti velicine (da nije bilo KSHS), kao sto je trebala biti Banovina Srbija 1939/1940 godine kako je predlozeno i kak obi bilo ostvareno da nije bilo Nazi invazije.
Li-la.
Banovina Srbija nikad nije bila uspostavljena, a HSS je tražio referndum po ostatku BiH i Vojvodine...
No, pretpostavimo da imaš pravo.
Što nakon toga?
Nakon što kralj krene provoditi svoju "ekonomsku" politiku?
S postojećom HR, vjerojatno biste se raspali u komadiće...
I da, ne bi mogla biti nikako.
Pa pogledaj samo Suboticu i sjevernu Vojvodinu...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:46   #154
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Imale su tu udjela i sile nema tu price, ali i kralj je bio zanesena romanticarska budala. Ali takodje i te price da su samo velike sile tako htjele i rekle je isto smijesna koliko i price o kralju.
Moglo se i drugacije dogovoriti sa silama na kraju rata, nije morala nastajati Jugoslavija, ali bas zbog tog istog kralja, vecim dijelom, i jeste.

Posevsi od njegove Niske deklaracije 1915. , pa Sesto-Januarske diktature pa sve do predlaganja pravljenja koridora kroz Madjarsku ne bi li se spojili sa Ceho-Slovackom i na kraju ujedinili.
Jasno se vidi kakva je budala bio.

Edit: Pardon, da se ispravim. Niska deklaracija je bila 1914. godine a ne 1915. goine.
Ma tadašnja srpska vlast je željela pripojiti tadašnju južnu Ugarsku i s time bi se stalo. Čak ni Pašić kojeg pamtimo kao žešćeg nacionalista nije bilo oduševljen sa idejom prisajedinjenja zapadnih zemalja ali je to morao prihvatiti nakon pritiska tadašnjih velesila.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:52   #155
Quote:
roxin kaže: Pogledaj post
Mislim da bi svaki daljnji odgovor išao u ponavljanje već napisanog, tako da ću ovu raspravu završiti. Ne slažemo se (i tu nema ništa lošeg da se razumijemo) i to je to.

Realno
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:33   #156
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Imale su tu udjela i sile nema tu price, ali i kralj je bio zanesena romanticarska budala. Ali takodje i te price da su samo velike sile tako htjele i rekle je isto smijesna koliko i price o kralju.
Moglo se i drugacije dogovoriti sa silama na kraju rata, nije morala nastajati Jugoslavija, ali bas zbog tog istog kralja, vecim dijelom, i jeste.

Posevsi od njegove Niske deklaracije 1915. , pa Sesto-Januarske diktature pa sve do predlaganja pravljenja koridora kroz Madjarsku ne bi li se spojili sa Ceho-Slovackom i na kraju ujedinili.
Jasno se vidi kakva je budala bio.

Edit: Pardon, da se ispravim. Niska deklaracija je bila 1914. godine a ne 1915. goine.
Moze nesto vise o ovome?
Dionichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:09   #157
Quote:
roxin kaže: Pogledaj post
Većina, dakle Hrvati.
Smesno, Hrvati su prevedeni na pobednicku stranu upravo zahvaljujuci Srbiji, da nije politika Srbije bila kakva je bila tzv. Hrvatska, ili kvazitvorevina SHS bi zavrsila kao Ugarska, jos i gore, a Hrvatima bi Srbi i njihove aspiracije bile manji problem od italijanskih apetita.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:10   #158
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Zašto bi to bila matica?
Zato sto je Srbija maticna drzava svih Srba.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 20:47   #159
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Zato sto je Srbija maticna drzava svih Srba.
Onda bi Engleska trebala biti matična zemlja svih anglosaksonaca, Španija svih latinosa i sl.

Ne ide to baš tako. Mnogo srblja jedva da i ima veze sa srbijom. Naime, riječ je o potomcima izbjeglica s tadašnjeg kosova ili crne gore (za koju btw nisam ni siguran da je bila pod vlašću srpskih kraljeva) koji su prije 4-6 stoljeća se doselili. I kako sad oni mogu imati ikakvu povezanost više?
Ne može jednom seljaku koji živi na svojoj djedovini stoljećima na dinarskom kršu biti ikako bliža daleka srbija od trenutne državne zajednice.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 20:49   #160
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Onda bi Engleska trebala biti matična zemlja svih anglosaksonaca, Španija svih latinosa i sl.

Ne ide to baš tako. Mnogo srblja jedva da i ima veze sa srbijom. Naime, riječ je o potomcima izbjeglica s tadašnjeg kosova ili crne gore (za koju btw nisam ni siguran da je bila pod vlašću srpskih kraljeva) koji su prije 4-6 stoljeća se doselili. I kako sad oni mogu imati ikakvu povezanost više?
Ne može jednom seljaku koji živi na svojoj djedovini stoljećima na dinarskom kršu biti ikako bliža daleka srbija od trenutne državne zajednice.
To prepusti njima da odluce.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:43.