Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2008., 18:21   #1
Bolesti zglobova kod pasa - artritis, artroza ...

Kako naslov kaze...imam Aljaskog Malamuta koji ima skoro pa 11 godina. U zadnje vrijeme vidim da ima problema sa ustajanjem, zna ponekad u setnji i malo zasepat, uglavnom teze se krece. Istina ima on i koju kilicu vise.
Ima li netko tko je imao ili ima slican problem da mi da par savjeta. Mozda neki dodaci prehrani da barem ne bude gore ako nista drugo. Svaki savjet je dobro dosao!
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 16:37   #2
Ajoj... to ti je jako široka tema, ali, evo, imam ja nešto sitno iskustva s time, pa u par koraka, počevši s onima najdostupnijima:

1) smanjiti tjelesnu težinu-to ti je jako bitno, jer prekomjerna težina uvelike pogoršava stvar. Plivanje je dobro, ako možeš to, barem sada, ljeti...

2) NSAID (nesteroidni protuupalni lijekovi)- tipa, Rimadyl 4 mg/kg kroz prvih tjedan dana, nakon toga 2 mg/kg, možeš ga držat na tome praktički stalno, ako vidiš da 2 mg/kg ne funkcionira, digni ga na 3-4 mg/kg, nabavi poveću krunicu i vozi...

3) suplementi, tipa glukozamin sulfata, hondroitin i slično, imaš čitav niz preparata, neki mogu biti dosta skupi, pogotovo ako se radi o velikom psu, a radi se... ako imaš prilike, potraži nešto što u sebi ima i ekstrakt zelenousne školjke (green-lipped mussel); ne čine čuda, ali dobro ih je davati jer djeluju sinergetski s klasičnim farmacima

To ti je otprilike to, od ponude koju možeš dobiti u Zagrebu, koliko je meni poznato... e sad, imaš tu još dosta stvarčica koje možeš koristiti, ali za to treba kopkati malo dublje. Imaš pentozan polisulfat, koji je odličan, i daje se inicijalno kao 4 injekcije s tjedan dana razmaka, a nakon toga svakih 3 mjeseca, ili 6 mjeseci, u težim slučajevima možeš i jednom dvomjesečno ili čak svaki mjesec. Super stvar. Ondak imaš Deramaxx tablete, koje sadrže deracoxib, koji je u biti isto NSAID, ali iz drugog razreda nego Rimadyl. Taj je skuplji od Rimadyla, i nisam siguran za dostupnost. Kad sve drugo kihne, možeš izvući zadnjeg asa iz rukava, pa nadopunit ponudu s nekim sintetskim opioidom, tipa Tramal 1-2 mg/kg 2x dnevno, ali to je fakat za ekstreme, ne treba ti to još sada...

Možda da malo pronjuškaš po veterinarskim ljekarnama što ima u ponudi, pa nešto uzmi od svega...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 19:46   #3
Puno, puno ti hvala na ovako opsirnom postu! Svakako cu se raspitat!
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 23:12   #4
a za kaj je tocno rimadyl?? je to protiv bolova? sorry, ne da mi se guglati... moj pesek je bolestan, srascuje mu se kraljesnica, uzasno ga boli kad lezi, tak da po cijele dane samo hoda, predvecer se rusi od umora... i vodimo ga na infuzije i injekcije, i nist ne pomaze...uspavali ga budemo tek kad vidimo da nema apsoltno nikakve pomoci...jer sad ponekad i legne, makar sve rijede... a ja se grozim tog trenutka, nemrem zamisliti da ga nema...a tek tata, on je lud, on je najblizi s njim...ma uzas..
__________________
have no fear of perfection. you will never reach it.
neftis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 10:55   #5
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Trebala bi ga možda držat na Rimadylu malo dulje, a ne samo povremeno...
jucer je dobio samo jednu tabletu, a danas sam mu mislila dati sad jednu i jos navecer (prije setnje da mu bude lakse)... na uputama pise da se mogu davati kao u ciklusu od sedam dana?

zna li netko koliko su teske za zeludac?

kakogod mislila sam ga nekako odvesti do veterinarskog na slikanje zadnjih nogu jer mu se u njima i javlja "slabost", pa mozda i oni odrede neke injekcije protiv bolova - no s druge strane sta ce mu injekcije protiv bolova ako ima rimadyl

neka netko malo upuceniji slobodno mi da savjet sta je najpametnije...

Quote:
neftis kaže: Pogledaj post
a za kaj je tocno rimadyl?? je to protiv bolova? sorry, ne da mi se guglati... moj pesek je bolestan, srascuje mu se kraljesnica, uzasno ga boli kad lezi, tak da po cijele dane samo hoda, predvecer se rusi od umora... i vodimo ga na infuzije i injekcije, i nist ne pomaze...uspavali ga budemo tek kad vidimo da nema apsoltno nikakve pomoci...jer sad ponekad i legne, makar sve rijede... a ja se grozim tog trenutka, nemrem zamisliti da ga nema...a tek tata, on je lud, on je najblizi s njim...ma uzas..
ni mom injekcije bas nisu nesto pomagale (ali one vitaminske nisu mogle skodit) no za bolove mislim da je rimadyl optimalan. jer moj ima problema sa kukovima i zadnjim nogama i kad ga uhvati rimadyl mu uvijek pomogne.
raspitaj se kod veta i probajte s rimadyl terapijom, vjerujem da bi moglo pomoci

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 14.03.2009. at 14:17. Reason: Molim nauciti koristiti opciju edit
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 11:04   #6
Koliko ti pas ima kila?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 11:06   #7
labrador, 11 godina i nesto sitno, izmedju 35-40 kg (vjerovatno blize 40). velik je uvijek bio.

pise da se daje od 2-4 mg po kg tezine. znaci cca 2 tablete (tablete od 50mg imam) dnevno za njega?
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 11:20   #8
Da, dvije do tri dnevno. Zapravo, 1.5-3, ali nebitno, možeš dati dvije. Možeš mu dati 3 dnevno desetak dana, a onda prijeđi na dvije, pa vidi kako ide. Na 2 mg/kg možeš ga držati praktički kontinuirano, ako je to dovoljno da mu kontrolira bolnost.
Ja ne znam zašto se naši veterinari toliko boje tog Rimadyla i te priče sa želucem, ja ovdje imam pasa koji su mjesecima na njemu i ništa se ne događa posebno, tako da ja ne bih brinuo previše oko toga. Ako treba, bolje i da povrati jednom tjedno, nego da ga boli od 0-24... tako ja barem mislim...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 11:30   #9
moj povraca samo kad se stapova vani najede od tableta nikad.

znaci u redu je tako napravit terapiju? super, drzat cu ga onda na dvije tablete dnevno pa cu vidjet.
nema smisla da ga sad vucem vetu svaki dan na injekcije kad sam mu i setnje smanjila na dvije dnevno - da mu bude lakse, dok ga jos "svjeze" boli.
proklete stepenice sve bi dala da lift imam

ha nista, odvest cu ga na rengen sto prije pa se posavjetovat kako dalje, jel rimdyl dovoljan ili ce mi nsto drugo vet reci...
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 12:12   #10
Mislim da ti tu rendgen nije prijeko potreban. Eventualno možeš potvrditi ono što već znaš, a onda čemu bacat novce... radije mu kupi još jednu bočicu lijekova. To je klasični osteoartritis, sa ili bez displazije (a vrlo vjerojatno sa), spondiloze i slično... nema tu puno mudrovanja.
Ako nećeš ugrađivati umjetne kukove, a pitanje je bi li to tehnički bilo uopće izvedivo, a o financijama da ne pričam, nemaš što puno raditi oko toga osim smanjivati bolnost. Uostalom, evo ti link od prije-
https://www.forum.hr/showthread.php?t=358989

Kad ja moram tražit umjesto tebe
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 13:34   #11
joj hvala kaj si link dao
si ti veterinar?

ha neznam za rengen, imam griznju savjesti da mu nedovoljno pomazem samo s tabletama, da bi bilo bolje ga vetu odfurati i tak... iako i sama pretpostavljam odn znam da nema nekog pametnog rjesenja jer po operacijama ga necu vuci, tko zna da li bi prezivio, neznam samo da li mu mogu pomoci neke vitaminske injekcije?

vec je pojeo par kutija Canivitona za zglobove, i kratko vrijeme pio Neurobion ali onda su ga povukli iz prodaje i vise nije dostupan
Neznam ni sama da li da mu kupujem neke dodatke prehrani (vec je par godina na Hillsu j/d formula) i koji bi mu opce mogli pomoci

jer do sad je rimdyl uvijek funkcionirao...

ajde da te jos mrvicu zagnjavim i trazim strucno misljenje
ako pes ima zelju za ici vani (unatoc tri kata stepenica koja polaganim hodom svlada) da li da mu udovoljim i vodim ga 3 puta (kao i inace) ili da ga postedim jos koji dan i vodim 2 puta. sto se tice nuzde moze izdrzat i dvije setnje - samo da nije gladan, to mu je najbitnije
jer ako ga stedim kretanja, ne zelim da mu atrofiraju misici pa da mu bude jos teze, a s druge strane n zelim ga mucit pa da jedva hoda u setnjama

Zadnje uređivanje miss blondie : 12.03.2009. at 13:43.
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 11:05   #12
danas je jos bolje
poceo se penjat na krevete, i hoda normalno as usual, no svejedno ce ostat na 2 rimadyla dnevno
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 11:16   #13
Ja bih ga vodio 3 puta dnevno. Tri kata i nije tak puno, polako, pa će stić... Trebaš ga smršaviti, to je važno; cca 60% pasa sa osteoartritisom se jako poboljša samim smanjenjem težine.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 12:25   #14
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Ja bih ga vodio 3 puta dnevno. Tri kata i nije tak puno, polako, pa će stić... Trebaš ga smršaviti, to je važno; cca 60% pasa sa osteoartritisom se jako poboljša samim smanjenjem težine.
on i je smršavio, ljudi mu to uvelike govore, no ja koja ga gledam svaki dan ne primjecujem tako detaljno.. on je uvijek bio veliki no ne smatram da je debeli, jer mu se i rebarca naziru dok stoji i ne bih rekla da negdje ima visak

no s druge strane kako da odredim da li bi morao jos mršati, kad se kod veterinara ni za živo glavu nece na vagu stati. odokativno ne bih rekla da je debel
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 12:42   #15
Ako pas mršavi, a nije na restrikcijskoj dijeti, onda nešto nije u redu.
Uzevši u obzir pasminu, pretpostavio sam da bi mogao imati problema s kilažom, ali ako ti misliš da nema, onda ok.
Moderatori bi možda htjeli ovo prebaciti na "zglobove"?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 13:12   #16
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Ako pas mršavi, a nije na restrikcijskoj dijeti, onda nešto nije u redu.
Uzevši u obzir pasminu, pretpostavio sam da bi mogao imati problema s kilažom, ali ako ti misliš da nema, onda ok.
Moderatori bi možda htjeli ovo prebaciti na "zglobove"?
ne ne, smrasavio je jer smo mu smanjili klopu. da se njega pita jeo bi 5 puta na dan kompletne obroke. no ja mu dam nesto manje od propisane kolicine za njegovu kilazu pa je kroz neki period vremena zbog toga malo smrsavio i to su ljudi primjetili.. al jede raznovrsno, dobije i kuhanog mesa, rize, povrca, jabuke i tak..

kad mu uhvatim kod trbuha ili naledjima kozu, ne cini mi se da je masni sloj izmedju misica i koze. mozda lupetam al meni se ne cini debel, no svejedno pazimo koliko jeden..

začetala sam svoju temu, no eto drago mi je dobiti tudje misljenje
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 13:20   #17
Nije to moje mišljenje, to su činjenice...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 12:42   #18
danas ga je opet uhvatilo
ujutro je polako hodao u setnji, no kad smo se vratili i nakon sto se napapao, otisao je spavati i u roku pol sata mu se pogorsala bol... moze se ustat i prohodat (ustaje uz cvilidretanje), lezati moze normalno no ka se zeli ispruziti na stranu e tu su onda bolovi i cvilež

dobio je 2 rimadyla (u 6 i u 9 am) no koliko vidim ne pomazu bas...
nema šanse da ga takvog odvedem vetu, mozda jedino da dodje nama pa da mu da injekciju.. ni sama neznam vise...
sreca u nesreci je da sam trenutno bez posla pa mogu bit s njim skoro cijeli dan, no ja neznam kako cu kada se opet zaposlim...
bas sam tuzna sto ima bolove, i znam s obzirom na godine da mu nece biti bolje...
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 20:50   #19
Quote:
miss blondie kaže: Pogledaj post
kratko vrijeme pio Neurobion ali onda su ga povukli iz prodaje i vise nije dostupan
nije povučen iz prodaje nego zavisi od apoteke jel ga naručuje
ako si u zagrebu možeš ga kupiti bez prethodne narudžbe u apoteci u king crossu, te na dolcu
apoteka na dolcu je jedini uvoznik, pa ako nisi u zagrebu možeš ih nazvati i naručiti od njih, poslat će ti ga poštom
100 kom je približno 120 kn
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 10:53   #20
inace jucer sam zvala veta da se konzultiram i on mi je izmedju ostalog rekao da ti B-vitamini ne pomazu i da je to vise da se savijest vlasnika umiri...

sad sam zbunjena
neki ljudi se kunu u neurobion

update, danas je bolje, normalno se ustaje i hoda ali ga boli kad lezi (i to vise lijeva strana kako sam primjetila)...

znam da ce ga vet poslat na rengen, a meni ga zao jer neznam kako da ga rategnu za slikanje kukova - cvilit ce ko lud
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.