Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2008., 17:30   #41
Quote:
simon3 kaže: Pogledaj post
Dodala bih još: "Budwiga doručak" (valjda sam ispravno napisala, radi se o znanstvenici 20.stoljeća imaš na internetu): sveži kravlji sir 3 žlice+1 žlica lanenog ulja izmješati i dodati 2-3oraha po želji. Može i med ili banane, ali zbog triglicerida i jedno i drugo ti je kontraindicirano. Izvrsno za zdravlje. Eh, da, kažu i matična mliječ
nije budwiga, vec budwig (johanna). njena antitumorska dijeta bazira se na uljno(omega3)-proteinskoj kombinaciji (laneno ulje + najbolje posni sir ili kvark), ima na netu iako, iskreno, nisam nasla previse. ako nekog poblize zanima budwig dijeta onda valja kupiti knjigu.

btw mene najvise debljaju hidrogenirana biljna ulja i, opcenito, termicki obradjene masnoce. svakome bih preporucila da to i rafinirane ugljikohidrate izbaci u sto vecoj mjeri. naravno, ne samo zbog kilaze.

i, naravno, puno ribe i povrca. voce, da, ali isto ne pretjerivati. sa suhim vocem oprezno.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 18:08   #42
zašto oprezno sa suhim voćem?

e da ono se zove dukatol, kao ima biljne sterole.
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 18:17   #43
Quote:
j.a. kaže: Pogledaj post
zašto oprezno sa suhim voćem?
zato sto ga cesto zasecere, a i da ga ne zasecere... opet voce sadrzi dosta cukra, suseno je dehidrirano, dakle, u relativno malom volumenu dobijes sav onaj cukar koji si dobio i u socnom plodu. cini ti se kako deset susenih marelica nije mnogo, ali je varljivo, to je kao da pojedes deset cijelih marelica, pa i gore, ako je dodan secer (sto je cesto slucaj), a ti sklon debljanju. s druge strane, bolje voce, pa i suseno (u manjim kolicinama), nego keksi i kolaci.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 21:02   #44

ima li načina za znat jeli zašećereno ili ne? nekak sumnjam da će prodavačica u marketu znat ili se varam?
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 23:46   #45
Quote:
j.a. kaže: Pogledaj post

ima li načina za znat jeli zašećereno ili ne? nekak sumnjam da će prodavačica u marketu znat ili se varam?
pa trebalo bi pisati i na kutijama u rinfuzi i na pojedinacnim pakovanjima... iako ne pise uvijek.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 23:18   #46
iako nije precizirano kolike su vrijednosti kolesterola, tj. kolike su koncentracije HDL-, a kolike LDL. kolesterola, a posebno koliko je vrijednost TG, pa da se može dati konkretan savjet i intenzitet redukcije namirnica, u načelu vrijedi sljedeće:

u nastavku sčijedi većina zabranjenih namirnica kod hiperkolesterolemije:

maslac, kiselo vrhnje, slatko i tuceno vrhnje (šlag), topljeni i punomasni sirevi s više od 25 % mlijecnemasti), punomasno mlijeko (s više od 0,9% mlijecne masti), masna svinjetina, govedina, junetina,janjetina, meso divljacii kunica, paštete, mesne konzerve (mesni dorucak), slanina, cvarci, kobasice, salame, mesni naresci i sl., iznutrice (mozak, jetra, bubrezi), rakovi
žumanjak jajeta
krumpir (peceni, pire, restani ili pomfrit), kukuruz, kikiriki
grožde, banane, smokve, groždice, datulje, sušeno kandirano voce, lješnjaci, orasi, bademi, sve vrste kompota sa šecerom, kokosov orah, slatko tropsko voce
sva alkoholna pica (žestoko, vino, pivo), svi sokovi s dodanim šecerom, svi gazirani sokovi, kakao i cokolada
majoneza, kecap
svinjska mast, loj, margarin, biljna mast, palmino ulje
lisnato tijesto, tijesto s maslacem ili jajima, cips, kroki, slani štapici, krekeri, kokice i sl., krumpirovo tijesto na sve nacine
šecer i med u svim oblicima, kolaci svihvrsta, torte, keksi, cokolada, bomboni svih vrsta, sladoled, palacinke, uštipci i drugo tijesto prženo u masnoci
Dipl.Nutricionist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 23:44   #47
sto ostaje za jesti???
smemy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 10:10   #48
Quote:
smemy kaže: Pogledaj post
sto ostaje za jesti???
To sam se i ja pitala kad sam krenula na dijetu zbog loše krvne slike. Eto primjera jelovnika: ujutro sam običavala jesti integralne ili kekse bez šećera uz kavu bez šećera. Za užinu, neko voće (osim banane i smokve, koje se ne smiju jesti). Ručak - meso (osim svinjetine) kuhano ili pečeno na malo ulja, polijevala sam ga vodom, te za prilog kuhano povrće, integralna riža ili tjestenina, kuhani krumpir. I kriška integralnog kruha. Užina, opet neko voće. Za večeru nisam bila gladna, obično bih pojela jogurt ili malo posnog kravljeg sira. Kao što gore napisah, u 3 mjeseca izgubila sam 8 kg i krvnu sliku dovela do savršenstva!
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 17:27   #49
dijab.prehrana
third eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 17:42   #50
Moj tata svakih 2 dana popije malo paradajza ( onog kuhanog kao umak za pizzu ) s malo vode. Zatim jabučnog octa, koristi maslinovo ulje i izbjegava zumanjke. Nema već jako dugo problema s povišenim kolesterolom

P.S. Ovaj kuhani paradajz preporučio mu je kariolog nakon infarkta
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 17:59   #51
Dipl. Nutricionist, zasto su zabranjeni orasi, ljesnjaci i bademi?
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 00:53   #52
Zato jer, usprkos mojem odobnom mišljenju da omega-3 i omega-6 masne kiseline itekako povoljno utječu na razinu triglicerida i kolesterola i ja osobno ne bih zabranio potpuno orašaste plodove u svim slučajevima hipertrigliceridemije i hiperkolesterolemije, neka istraživanja (Harris et al,1997) su pokazala da kod osoba s povišenim LDL (lošim) kolesterolom dolazi do povišenja vrijednosti istog za 5-10% u slučaju suplementacije s koncentriranim izvorom omega-3 m.k. Dakle, ogradio sam se u slučajevima pacijenata kada su vrijednosti LDL-a vrlo visoke. U svim drugim slučajevima, tako striktna zabrana ne vrijedi, pa možemo orašaste plodove staviti pod rubriku dozvoljene namirnice, ali u preporučenim količinama

Dakle, ruku na srce, djelovanje omega-3 kiseline prisutnih u orašastim plodovima se isplati, jer zasigurno smanjuju trigliceride u krvi (inhibiraju sintezu VLDL i apoB-100).

Dakle, u slučaju povišenih triglicerida, preporučuju se orašasti plodovi, i to u količinama (u okviru dnevnih preporuka), što doduše, ne bi značilo sad da se ljudi smiju prejedati s orašastim plodovima koji su ipak vrlo kalorični (ipak su i "biljne" masti kalorične 9 kcal/g).
Dipl.Nutricionist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 01:04   #53
Quote:
smemy kaže: Pogledaj post
sto ostaje za jesti???
DOZVOLJENE NAMIRNICE:
obrano mlijeko, kiselo mlijeko, kefir, jogurt (sve s najviše 0,1 % mliječne masti), svježi kravlji sir,
riba, posebno plava morska (srdela, skuša,tuna, losos), ali i bijela riba,
piletina i puretina bez kože
bjelanjak
povrce sirovo ili kuhano pripremljeno bez masnoce:
soja i sojini proizvodi, zelena salata, endivija, matovilac, radic, kupus (i kiseli), kelj, blitva, kelj pupcar, špinat, rajcica, krastavac, paprike, tikvice, articoke, šparoge, patlidžan, brokula, cvjetaca, mrkva, rotkvice, gljive, celer, koraba, komorač, poriluk, bijeli i crveni luk
jabuke (neoguljene), višnje, grejp, limun, dunje, jagode, maline, kupine, ogrozd, ribizl, borovnice
čaj (osobito zeleni) s umjetnim sladilom ili bez šećera, mineralna voda
maslinovo ulje

POVREMENO DOZVOLJENO, I U MALIM KOLIČINAMA:
junetina, teletina, od narezaka pileća i pureća prsa u ovitku ili dimljena,
prešana šunka ili pršut s obrezanom masnoćom
krumpir (smije se jesti samo kuhani i u vrlo maloj količini), grah, grašak, mahune, bob,slanutak, leća
kruh od cjelovitog zrnja, zobeni, crni i raženi, te graham kruh, ali najviše
1 kriška ili 1manje pecivo na dan
Dipl.Nutricionist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 11:02   #54
Pozdrav svima!

Prošle godine imao sam povišene trigliceride (ok 3,6) dobio sam dijetu, ali moram priznati da je se nisam baš pridržavao! Pio sam kapi od bijeloga luka kućne izrade i sada su rezultati ovakvi:

CHOL.....6,8
LDL.......4,5
TGL......0,99
AHDL....1,8

Dakle kako vam se čini? Nisam još bio kod doktora da mi on to protumači!
Koliko je situacija loša (ili dobra)?
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 23:24   #55
Question Trigliceridi

Quote:
Dipl.Nutricionist kaže: Pogledaj post
iako nije precizirano kolike su vrijednosti kolesterola, tj. kolike su koncentracije HDL-, a kolike LDL. kolesterola, a posebno koliko je vrijednost TG, pa da se može dati konkretan savjet i intenzitet redukcije namirnica, u načelu vrijedi sljedeće:

u nastavku sčijedi većina zabranjenih namirnica kod hiperkolesterolemije:

maslac, kiselo vrhnje, slatko i tuceno vrhnje (šlag), topljeni i punomasni sirevi s više od 25 % mlijecnemasti), punomasno mlijeko (s više od 0,9% mlijecne masti), masna svinjetina, govedina, junetina,janjetina, meso divljacii kunica, paštete, mesne konzerve (mesni dorucak), slanina, cvarci, kobasice, salame, mesni naresci i sl., iznutrice (mozak, jetra, bubrezi), rakovi
žumanjak jajeta
krumpir (peceni, pire, restani ili pomfrit), kukuruz, kikiriki
grožde, banane, smokve, groždice, datulje, sušeno kandirano voce, lješnjaci, orasi, bademi, sve vrste kompota sa šecerom, kokosov orah, slatko tropsko voce
sva alkoholna pica (žestoko, vino, pivo), svi sokovi s dodanim šecerom, svi gazirani sokovi, kakao i cokolada
majoneza, kecap
svinjska mast, loj, margarin, biljna mast, palmino ulje
lisnato tijesto, tijesto s maslacem ili jajima, cips, kroki, slani štapici, krekeri, kokice i sl., krumpirovo tijesto na sve nacine
šecer i med u svim oblicima, kolaci svihvrsta, torte, keksi, cokolada, bomboni svih vrsta, sladoled, palacinke, uštipci i drugo tijesto prženo u masnoci


Mene muče trigliceridi, kolesterol je ok.
(GGT-61, Bilirubin-31,7 i trigliceridi-3,4)
Lijekove ne smijem piti, jer me muči želudac (gastrtis), znači ostaje samo zdrava prehrana. Da li ovo ishrana vrijedi i kad su povišeni trigliceridi ili za to ima nešto drugačija prehrana
mirgja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 10:49   #56
Ako su samo povišene masnoće, ne i trigleciridi, to može biti posljedica policističnih jajnika i hormonalnih neravnoteža.

Ja imam visoke trigliceride od puberteta, iz tog razdbolja, i nikakva zdrava prehrana ne pomaže, a kamoli samo tri mjeseca zdrave prehrane.

Mislim da je to dugoročno jako opasno, ali liječnici to zanemaruju. Postoje i lijekovi za skidanje masnoća, ali ne vjerujem da ih daju ikome ispod 50 godina starosti, a trebali bi.
 
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 22:28   #57
ODNOSI SE NA ONE KOJI SU USPJELI SKINUTI KOLESTEROL PREHRANOM ILI FIZIČKOM AKTIVNOŠĆU

KOLIKI CCA POSTOTAK TOG KOLESTEROLA STE SKINULI? ČITALA SAM DA SE ZDRAVOM PREHRANOM MOŽE SKINUTI OKO 5% KOLESTEROLA, A OSTALO DA JE ČESTO NEKI DRUGI PROBLEM, NPR. PROBLEMI SA ŠTITNJAČOM? ZATIM, DA SU VEĆI PROBLEM KOD POVIŠENOG KOLESTEROLA UGLJIKOHIDRATI NEGO MASTI!??
forum111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 22:35   #58
Quote:
copy_xerox kaže: Pogledaj post
Ako su samo povišene masnoće, ne i trigleciridi, to može biti posljedica policističnih jajnika i hormonalnih neravnoteža.

Ja imam visoke trigliceride od puberteta, iz tog razdbolja, i nikakva zdrava prehrana ne pomaže, a kamoli samo tri mjeseca zdrave prehrane.

Mislim da je to dugoročno jako opasno, ali liječnici to zanemaruju. Postoje i lijekovi za skidanje masnoća, ali ne vjerujem da ih daju ikome ispod 50 godina starosti, a trebali bi.
Quote:
buky1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Prošle godine imao sam povišene trigliceride (ok 3,6) dobio sam dijetu, ali moram priznati da je se nisam baš pridržavao! Pio sam kapi od bijeloga luka kućne izrade i sada su rezultati ovakvi:

CHOL.....6,8
LDL.......4,5
TGL......0,99
AHDL....1,8

Dakle kako vam se čini? Nisam još bio kod doktora da mi on to protumači!
Koliko je situacija loša (ili dobra)?
MOŽEŠ LI NAPISATI NAČIN IZRADE TIH KAPI? I DA LI OSTAVLJAJU NEUGODAN ZADAH, VJEROJATNO NISU BAŠ PREUKUSNE? MISLIM DA SE TE KAPI MOGU NABAVITI KOD NEKIH TRAVARA! KAKO KOD VAS STOJI RELACIJA MASNOĆA NA JETRIMA I KOLESTEROL ILI TRIGLICERIDI, MENI JE JETRA MALO MASNA, ALI MI DOKTORICA NIJE NIŠTA TO KOMENTIRALA!
forum111 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 17.01.2008., 22:40   #59
Quote:
mirgja kaže: Pogledaj post
Mene muče trigliceridi, kolesterol je ok.
(GGT-61, Bilirubin-31,7 i trigliceridi-3,4)
Lijekove ne smijem piti, jer me muči želudac (gastrtis), znači ostaje samo zdrava prehrana. Da li ovo ishrana vrijedi i kad su povišeni trigliceridi ili za to ima nešto drugačija prehrana
više-manje stoji, s time da je naglasak izrazito smanjiti unos ugljikohidrata, rafiniranih pogotovo.
Dakle, pripaziti na masne namirnice, ali više reducirati i jako paziti na: (bijeli) kruh, grickalice, kolače, tjesteninu, bijelu rižu, slatke sokove, slatko voće, slatkiše, itd.. Zabranjen alkohol, pogotovo obzirom na nalaz GGT.
A i povišen vam je nalaz TG.
Dipl.Nutricionist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 22:51   #60
Dipl.Nutricionista, KAKO MEDICINA STOJI SA POSTOJANOŠĆU KOLESTEROLA ODNOSNO MASNOĆA U ORGANIZMU, PO SAVJETIMA REDUKCIJE UNOSA MASNOĆA, KOLESTEROLA U PREHRANI LOGIČKI STOJI DA MASNOĆE I KOLESTEROL OSTAJU NEPROMIJENJENE U ORGANIZMU, DAKLE ONAKO KAKO UĐU U ORGANIZAM TAKO I IZAĐU ODNOSNO KUMULIRAJU SE NEGDJE! POSTOJI LI NEGDJE NEKAKVA STRANICA NA INTERNETU KOJA MOŽE NAMA LAICIMA STRUČNIJE OBJASNITI RAZLIKE IZMEĐU KOLESTEROLA I TRIGLICERIDA ODNOSNO UVJETIMA NJIHOVE PROMJENJIVOSTI ODNOSNO POSTOJANOSTI U ORGANIZMU!?
forum111 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.