Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2008., 16:27   #1
Mijastenija gravis i trudnoća

Bolujem od mijastenije već 7-8 godina, bilo je svakakvih stanja ali sad je već duže dobro, uz određenu terapiju uspjevam koloko tolko normalno živjeti. Prije godinu dana sam se udala i suprug i ja intenzivno razmišljamo o bebi. Čitala sam i proučavala kao i konzultirala se sa neurologicom ali htjela bi čuti iz prve ruke ako neko ima iskustvo, bilo vlastito bilo neke bliske osobe...
sanchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 17:36   #2
moja sestrična ima miasteniju , od 11 godine , jači oblik , koliko mogu prosuditi , danas mogu reći pije i previše lijekova , mestinon , prostigmin , bez kojih ne može...odnosno ne funkcionira normalno ili kako bih već blaže rekla..
imala spontani prvi put , kad je ostala drugi put trudna , sve o.k.
cedevitaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 10:19   #3
I ja sam imala spontani prije godinu dana ali lječnici i svi nalazi govore da to nije imalo veze sa mojom bolešću. I ja im vjerujem! Samo što sam ja konstantno na 10 mg Decortina, na jednom imuranu i 5 mestinona dnevno, ispod toga ne mogu. Htjela bi barem da mogu malo skinut te doze prije trudnoće...Neurologica mi kaže da bi 3 mjeseca prije začeće trebala prestati sa imuranom, a ostali ljekovi mogu ostati...
sanchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 12:14   #4
čujem se s njom ovih dana , pa ti napišem detaljnije kako je ona kombinirala lijekove. Kako ti nabavljaš lijekove , od svih koje si nabrojala meni je poznat samo mestinon......mislim , dali ih ima u Hr ?

I želim ti puno sreće s bebicom......
cedevitaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 13:00   #5
Hvala, sreća će mi trebati!
Sada je situacija što se tiće ljekova dobra, ima ih u našim ljekarnama ali 2000. kada sam se razboljela nabavljala sam ih u sloveniji i plaćala 400 kuna jednu bočicu, sada to pokriva zdravstveno...
sanchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 14:44   #6
poznajem zenu koja je, uz istu dijagnozu, rodila dvije prekrasne curice. znam da je morala trudnoce voditi pod strogim nadzorom lijecnika ali uspjela je
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 15:09   #7
Tako su i meni objasnili doktori, pod strogom kontrolom sve bi trebalo bili u najboljem redu.....
sanchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 19:36   #8
Inače, spontani pobačaj je itekako povezan sa mijastenijom. Mijasteničarke su, da se tako izrazim, "podložnije" pobačajima upravo zbog te bolesti ali i silnih kemikalija u tijelu. Evo jedan link o mijasteniji i trudnoći...

@cedevitaa - zašto ti nećakinja pije dva ista lijeka, odnosno, dva lijeka istog djelovanja?
S tim da je Mestinon efikasniji, a Prostigmin su davnih godina izbacili zbog lošijeg i sporijeg djelovanja na samu mijasteniju, kao i zbog previše loših nuspojava i posljedica.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 20:20   #9
ne znam da li je zgodno imati dvije slične teme...možda da se spoje?

teško mi je pisati u tuđe ime , sve faze bolesti....koje su počele sa 11, 5 godina i traju do danas...

trudnoća- nikako koristiti imuran , zapravo ona ga nije koristila dok nije rodila , mestinon 5-6 dnevno ( a nekad i više-iako nije baš dobro) i koristila 1 decortin.

Ona zna da su prostigmin i mstinon slični lijekovi , ali razlikuju se u tome što je djelovanje mestinona sporije , ali dugotrajnije , a prostigmin brže i jače djeluje i koristi ga kada ide van , u grad itd......
cedevitaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 21:01   #10
Bilo bi ok spojiti ovu temu u već postojeću o mijasteniji... Da pitamo moda?

Inače, istina da mestinon sporije djeluje, ali kada ga piješ 5-6 puta dnevno, djelovanje ne prestaje jer ga cijelo vrijeme održavaš.
A tko je, ako smijem pitati, dao oba lijeka istovremeno? Jer, mene su doista šopali svime i svačime, i doze su bile abnormalne, ali nikada mi nisu davali ta dva lijeka istovremeno, jer, kako su govorili, to može dovesti do ovisnosti o tim lijekovima, ali i do kontraefekta: iliti, do naglog pogoršanja.
No, s obzirom da gomila liječnika priča različite stvari, tko bi više znao šta je istina, a šta samo pretpostavka...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 15:45   #11
evo dakle, dižem temu

hm, otkud krenuti... za početak, trudna sam službeno 7 tjedana i 3 dana, to je računica po doktorima. tko ne zna, oni računaju od dana posljednje menstruacije, tako da sam zapravo baš trudna 5 tjedana i 3 dana (to znam točno jer sam si pratila cikluse i ovulacije budući da smo planirano radili na bebi ). ne znam da li uspješnost začeća ima ikakve veze s mijastenijom, ali evo i o tome - uspjela sam začeti iz trećeg pokušaja. prva dva ciklusa smo baš ciljali , "pokrivali" sve dane i plodne i manje plodne, čak sam si pratila ovulaciju onim famoznim lh-trakicama, ma baš smo se trudili, ali eto, jednostavno nije se uhvatilo. kako sam to vrijeme detaljno proučavala na internetu sve što ima o začeću, sada mogu reći da smo zapravo dobro prošli, uspjeh iz trećeg pokušaja je odličan s obzirom na statistiku (zdravih) trudnica
e sad kako se osjećam. što se tiče mijasteničkih simptoma, općenito mogu reći da osjetim blago pogoršanje. dakle, simptomi su mi izraženiji nego prije trudnoće. nisu svaki dan, nego ima više dana kad mi nije dobro, nego što je takvih dana bilo prije trudnoće. moram napomenuti da sam se u ta 3 mjeseca pokušavanja udebljala nekih 3-4 kg (ostala sam i bez posla pa sam stalno bila doma i jela, zima je bila pa se nisam puno kretala itd.). to spominjem zato što mi se čini da je pogoršanje mojih simptoma zapravo kombinacija tog viška kg i trudničkih hormona, a i psihičkog stanja (npr. muž i ja smo oboje u 12.mj. ostali bez posla i živimo od naknade za nezaposlene - znate i sami kako se zbog toga osjećamo).
lijekovi - prije sam bila na 3 Mestinona dnevno i to uspijevam i dalje, ali osjetim da mi nije lako kao prije. npr. navečer sam ponekad jako umorna, teško mi je kretati se. ali to uglavnom osjetim navečer oko 20-21h, a ionako uskoro idem u krevet pa ne želim zbog toga piti još jednu dodatnu tabletu. oduvijek mi mijastenija zahvaća uglavnom ruke,noge i oči pa je tako i sada, simptomi su izraženiji, ali nisam dosad primjetila da mi zahvaćaju neke druge mišiće. moram spomenuti UŽASNE dvoslike, koje imam već mjesecima prije trudnoće. još dok sam radila, bile su prisutne, ali uvijek poslijepodne i navečer, tako da mi na poslu nisu smetale. imala sam ih uglavnom 2 tjedna prije menstruacije, a onda 2 tjedna dobro i tako stalno. a otkad sam trudna ih imam svaki dan, svaki. i dalje dođu tek popodne, a ponekad i prije podne. ali dođu mi baš svaki dan. to me nervira, al jbg, neka je u tome najveće zlo ranije mi je neurologica rekla da Mestinon inače baš ne djeluje na te očne mišiće i da za dvoslike treba piti kortikosteroide, ali ja ih nisam hjtela piti samo zbog dvoslika jer mi ne smetaju u svakodnevnom životu dok god se pojavljuju samo popodne
pošto se ovaj post već odužio, u sljedećem ću pisati o situaciji s ginekolozima i mojim pregledima u trudnoći. zasad ću samo reći da sam obavila uzv prije 3 dana, čula sam i vidjela bebino srce kako kuca i cirkulaciju i velika je cijelih 9 mm! sunce moje malo.
e tako, da vam ne bi bilo previše informacija, a meni da ne ponestane materijala za ponovno pisanje, sad ću stati pa se čujemo opet uskoro!!
pusa svima!
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 17:14   #12
Quote:
Eleonor@ kaže: Pogledaj post
evo dakle, dižem temu
...
ČESTITAM OD SRCA, Eleonor@, i tebi i tvome suprugu!!!
Barem jedna mijasteničarka piše o trudnoći na ovoj temi, hvala ti za to.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 17:23   #13
hvala ti draga i nema na čemu, valjda će nekome koristiti bar malo
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 17:25   #14
Quote:
Eleonor@ kaže: Pogledaj post
hvala ti draga i nema na čemu, valjda će nekome koristiti bar malo
Eh, da, ponoviti ću i ovdje jedan jedini članak o mijasteniji i trudnoći - http://www.poliklinika-harni.hr/teme.asp?id=167

Koristiti će, vjeruj mi, iako nitko nije pisao o tome, možda sama i počnu, a pogotovo će koristiti mijasteničarkama koje žele zatrudniti.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 19:10   #15
Evo još o mijasteniji i trudnoći, dobro za pročitati, informativno - http://www.doktor.rs/forum/pitanja-o...ca-t23513.html
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 11:00   #16
Quote:
Teta2U kaže: Pogledaj post
Evo još o mijasteniji i trudnoći, dobro za pročitati, informativno - http://www.doktor.rs/forum/pitanja-o...ca-t23513.html
vidiš, zanimljivo, mene je ovdje najviše ubolo u oči to što je ta forumašica u remisiji i ne pije nikakvu terapiju...san snova svih mijasteničara nisam znala da je to uopće moguće. iako sad kad razmišljam, sjećam se da mi je neurologica još na početku dijagnosticiranja pričala kako je mg nepredvidiva i da se može dogoditi da jednostavno nestane, kako se pojavi, tako i nestane. uh, kad bi nam barem svima bilo tako....
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:18   #17
odlučih se opet malo javiti. primjećujem da mi je zadnjih nekoliko dana za redom opet dobro, da se osjećam kao i prije trudnoće. barem što se tiče mijasteničkih simptoma. valjda se to sad pomalo ustabililo i organizam mi se valjda navikava na toliku količnu hormona. a sutra idem na kontrolu kod neurologice pa ću vam javiti što mi je rekla.
inače, što se tiče same trudnoće, već 3 tjedna mi je stalno muka, svakog dana, po cijele dane (ne znam tko ih je nazvao jutarnjim mučninama). ne znam što bih jela, gotovo sva hrana mi se gadi i sve mi smrdi. njuh mi je toliko izoštren da bih mogla tražiti tartufe parfemi mi pretjerano mirišu, a svaka smrdljiva sitnica mi smrdi kao najgori tvor... no proći će i to, šta se može.
jedem na silu jer znam da moram ( beba bi iz mojih zaliha mogla izvuć samo čvarke, ništa hranjivo ), ali to mi je takva muka za poludit. no to bi trebalo prestati do kraja prvog tromjesečja, a to je meni početkom 5.mj., još samo mjesec dana
i stalno sam na wc-u, čak i noću moram ustati. kažu da je to sve od hormona, a kasnije zato što ti dijete pritišće mjehur. no dobro, to mi je lakše podnijeti nego mučnine
eto, toliko za ovaj put, da ne gnjavim previše čujemo se.
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 10:42   #18
evo me opet ovo ispada kao neki moj trudnički dnevnik s obzirom da samo ja postam ovdje, ali nema veze
htjela sam vam reći da sam bila jučer kod neurologice na kontroli. dobila sam nešto informacija, ali u stvari mi i nema što posebno reći jer je sve individualno. rekla je ono što zna iz prakse i iskustva - npr. da su kod većine trudnica mijastenički simptomi izraženiji u prvom tromjesečju trudnoće te zadnjih mjesec dana prije poroda. također, da se često dogodi određeno naglo pogoršanje neposredno nakon poroda, jer je tijelo u šoku - beba izađe, nestane nekoliko kg odjednom, hormoni se naglo promijene i sve to skupa naravno utječe na mijasteniju, kod nekih jače, kod nekih slabije. rekla je i da neke trudnice npr. tijekom trudnoće uopće nemaju mijasteničkih simptoma i ne moraju piti nikakve lijekove ( da je meni tako, rodila bih puuuuuno klinaca hahha ). i tako, uglavnom, svaka žena to doživi drugačije. rekla je neka ne mislim previše na mijasteniju, a pogotovo neka ne mislim na statističke podatke koji se spominju na internetu (spomenula sam joj onaj jedini članak) jer je to općenito, brojke svakako nešto govore, ali ne moraju se odnositi na mene. i naravno, neka mislim pozitivno jer naše psihičko stanje najviše utječe na svaku mijasteniju. to svi već znamo, ali još uvijek nemamo recept za pozitivne misli
rekla je da su 3 mestitona dnevno u trudnoći super i da slobodno smijem popiti i 5 dnevno, da bebi to ništa ne smeta.
jedna konkretna informacija je da ću na porod morati isključivo u Petrovu, vjerojatno na planirani carski pod spinalnom anestezijom. to je ono kad sam budna, ali ne osjećam donji dio tijela pa mi naprave carski u svjesnom stanju. navodno je to bolje za mijasteničare nego opća anestezija, a i daju ti da primiš bebu i odmah je vidiš i možeš dojiti. to su svakako prednosti nego opća. u Petrovu moram jer tamo imaju uhodan tim baš za porode mijasteničarki i tamo prate bebu odmah nakon poroda da se vidi ima li beba onu neonatalnu mijasteniju jer se moja antitijela mogu prenijeti u bebinu krv kroz posteljicu. za to mi je rekla da ne brinem, ako to i bude, beba to ima doslovno 2-3 dana i u smislu da je malo mekana pri držanju, ne drži tijelo onako ukočeno i čvrsto. i da ne bi trebalo biti nikakvih problema s bebinim sisanjem i gutanjem, da je to jako jako rijetko kod neonatalne mijastenije. da je upravo zato najbolje u Petrovoj jer će oni znati to prepoznati i znat će što s tim. pitala sam za iskustvo tih liječnika i rekla mi je da je tamo dosad bilo oko 60 poroda majki mijasteničarki, što se meni čini jako puno i pitam se gdje su sve te majke i kako baš nijedna nije nigdje na internetu, ni na jednom forumu nema ničijeg iskustva?!?!
i tako, opet sam odužila s postom pa odoh sad, čujemo se uskoro
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 14:34   #19
Draga Eleonora čestitam ti od srca i želim da sve prodje u najboljem redu!! Vjerujem iskreno da hoće! Postovi su ti super, detaljni kakvi i trebaju biti za ovakve dragocjene informacije. Ja sam često puta razmišljala o trudnoći od kada sam oboljela, kako, dali je moguće, što ako se nešto iskomplicira, pa kako ću kada ne budem mogla podignuti svoje dijete..jos sam daleko od toga ali divno je kada možeš od nekoga dobiti informaciju iz prve ruke. Zato hvala i samo naprijed sa postanjem!
Bea... is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 19:55   #20
Bea , hvala ti na čestitkama, kao i na motivirajućem postu. drago mi je da će drugima koristiti moje iskustvo, makar smo svi različiti i drugačije doživljavamo svoje mijastenije.
u ovom postu ću malo o negativnostima našeg zdravstvenog sustava. ništa novo, ali svaki put iznova iznervira!
kad sam kućnim testom potvrdila trudnoću, nazvala sam svoju ginekologinju kod koje sam upisana preko zdravstvenog. da bi mi njezina sestra rekla da je ona na dugotrajnom bolovanju i ne zna kad će se dr. vratiti pa ako se osjećam dobro, da taj prvi pregled može malo i pričekati. ??!?! ok, pošto je bilo zaista rano, bila sam trudna tek 2-3 tjedna, razmišljam, pričekat ću, vratit će se ona. u svom 6.tjednu trudnoće, nazovem ponovo i ona je još uvijek na bolovanju, ne zna kad se vraća i nema zamjenu. ?!?!?!?!? a ja od prvog dana spadam u rizične trudnoće, to mi je naglasila još prije ta dr. kao i neurologica, da čim saznam da sam trudna da se javim jer moram biti pod strogim nadzorom zbog mijastenije. sad već sasvim iznervirana i uplašena, zabrinuta zbog nemoći, ne znam šta da napravim - nazovem kolegicu, medicinsku sestru koja radi u županijskoj bolnici i pitam jel mi može sredit kakav pregled tamo. srećom, ona uspije i odem kod doktora koji mi samo napravi uzv u 7.tj. trudnoće. bar nešto, vidjelo se da se plod dobro razvija i da mu kuca srce i sve, ali on mi npr. nije gledao ništa drugo - tj. nije obavio onaj palpatorni pregled cerviksa itd. napisao je nalaz, preporučio da napravim krvne pretrage uobičajene koje se rade u trudnoći i to je to. zahvalna sam mu jer je bio jako dobar, čak je znao ponešto o mijasteniji i znao je da se takve trudnoće prate isključivo u Petrovoj, a ako imam kakvih pitanja, da on radi i privatno i neka se javim ako želim. da, ali ne mogu si cijelu trudnoću voditi privatno, otkud mi toliko novca?! nakon toga sam bila mirnija, ali netko mi mora dati uputnice za laboratorij. nazovem opet ovu svoju, ona je i dalje na bolovanju, ali sad ima zamjenu, ali samo petkom popodne i to u gradu udaljenom 50 km od mog. dobro, jučer, trudna 8 tj. + 2 dana i obavim taj famozni prvi pregled u trudnoći. a ta zamjena - bože sačuvaj! prvo gruba ko traktor (mislim da je svaki muški ginekolog nježniji od nje), drugo, pregled je trajao 10 sekundi, samo me ispreturala po unutrašnjosti tim grubim ručetinama, mislim da mi je djetešce šok doživjelo od nje i ništa drugo. ona se pak želi mene riješiti da ne bi bila odgovorna za što, milijun puta je ponovila da ću morati otići odmah za mjesec dana u Petrovu, nek me oni tamo vode, ja sam jako rizična, bla bla.... ja kažem, ok, nije problem, ali nikad me još nitko nije pregledao, nemam trudničku knjižicu, nisam vadila krv, itd., na kraju krajeva, netko mi mora za Petrovu napisati uputnicu! kako me žena iznervirala, jao... na kraju mi da uputnice za lab. i kad budem imala nalaze, za nekih 3-4 tjedna, neka opet dođem na pregled. STRAŠNO.
sad razmišljam da promijenim tu "socijalnu" ginićku, budući da je ona na duuuuuuugom bolovanju i tko zna kad će se vratit. ja k onoj mesarici što je mijenja više ne idem, boljelo me pol sata nakon njezinog pregleda. nit me pitala kako se osjećam nit mi je šta korisno rekla, samo je pred kraj promrmljala da je sve u redu jer je crviks dobro zatvoren (našla sam na net-u da je to dobro jer je rizik od spontanog tada jako nizak). koja ludara, bože moj...
samo sad ne znam kome da se prepišem jer u mom gradu su dva ginekologa, jedan je onako (ni dobar ni loš), a jedan je pazite sad: bio suspendiran jer se dirao pred pacijenticama, ali su ga vratili na posao i sad ide na psihoterapiju?!?!?!?!?!!?!?!?!?!?! to znam 100% jer mi je rođaka kod njega. PRESTRAŠNO.
ajd sad, kako da budem pametna, što da napravim uz takvu situaciju u zdravstvu?! koma.
al eto. život je lijep
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.