Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2012., 01:10   #1
Osteoliza, mogući tumor zdjeličnih kostiju i mogući lejomisarkom maternice

Moderatorska obavijest

Ova tema nastala je spajanjem više različitih tema koje je korisnik otvorio na pdf-ovima Zdravlje i Žensko zdravlje.

S korisnikom je dogovoreno da će na ovoj temi pisati samo s jednim nickom (last day).

Naslov teme odabran je na način da pokriva sve spojene teme.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 27.05.2012. at 16:56.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 11:24   #2
Osteoliza, mogući tumor zdjeličnih kostiju i mogući lejomisarkom maternice

Pozdrav svima. Obzirom da moja mama ima osteolizu, pročitao sam da postoji lijek "Hidensil" koji je baš za to, ali ne znam kako doći do njega, da li recept za njega može dati liječnik opće prakse, ili kako drukčije doći do njega? Dali netko nešto zna o tome??? Najljepša hvala.
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 16:05   #3
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Obzirom da moja mama ima osteolizu, pročitao sam da postoji lijek "Hidensil" koji je baš za to, ali ne znam kako doći do njega, da li recept za njega može dati liječnik opće prakse, ili kako drukčije doći do njega? Dali netko nešto zna o tome??? Najljepša hvala.
Stvar je vrlo jednostavna. Na prijedlog specijaliste (napiše u povijesti bolesti) recept piše liječnik OP. Preduvijet tome jest da je lijek uopće registriran i odobren u Hrvatskoj.
U protivnom nema legalnog načina da se dođe do njega, a meni se čini da je to u ovome slučaju stvar. Nisam naišla da se igdje kod nas spominje, osim ako ne postoji u nekom generičkom obliku.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 16:10   #4
Mozda sam u krivu al s obzirom da je to lijek koji se rabi kao blokator metastaza mislim da bi ti trebo povijest bolesti od strane specijaliste na kojoj je naveden taj lijek da bi ti dr. opce prakse to mogao propisat (tj tvojoj majci). E sad ako lijek nije na listi HZZO-a to ide na tzv privatni recept a taj recept ti moze napisat i specijalist.

Ja bi na tvom mjestu nazvala doktora koji ti vodi majku i porazgovarala sa njim o lijeku tj dal ga ona uopce smije pit jer sve ovisi o organizmu itd, jer svaki lijek ima svoje nuspojave

BTW: probaj nazvat ljekarnu Frebel na dolcu da vidis dal uopce kod nas mozes dobit taj lijek, a ako ne onda odi u Srbiju po njega jer je tamo registriran
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 16:12   #5
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Mozda sam u krivu al s obzirom da je to lijek koji se rabi kao blokator metastaza mislim da bi ti trebo povijest bolesti od strane specijaliste na kojoj je naveden taj lijek da bi ti dr. opce prakse to mogao propisat (tj tvojoj majci). E sad ako lijek nije na listi HZZO-a to ide na tzv privatni recept a taj recept ti moze napisat i specijalist.

Ja bi na tvom mjestu nazvala doktora koji ti vodi majku i porazgovarala sa njim o lijeku tj dal ga ona uopce smije pit jer sve ovisi o organizmu itd, jer svaki lijek ima svoje nuspojave
Čini se da lijek uopće nije registriran u Hrvatskoj, barem za tu indikaciju.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 16:16   #6
Hidensil je pamidronska kiselina, koja je u Hrvatskoj od 19. 10. 2011. registrirana kao Novartisova Aredia.

To je otopina za infuziju, dakle, treba se primjenjivati u bolnici i liječnik - specijalist koji je dijagnosticirao bolest sasvim sigurno zna kako doći do tog lijeka, ako je potreban.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 16:21   #7
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Hidensil je pamidronska kiselina, koja je u Hrvatskoj od 19. 10. 2011. registrirana kao Novartisova Aredia.

To je otopina za infuziju, dakle, treba se primjenjivati u bolnici i liječnik - specijalist koji je dijagnosticirao bolest sasvim sigurno zna kako doći do tog lijeka, ako je potreban.
Registriran je i Pamitor (Torrex Chiessi Pharma GmbH)

bonecrusher - s obzirom da je to intravenski lijek cije doziranje ovisi o konc kalcija u plazmi i jos nekim faktorima i terapira se pod nadzorom lijecnika to svakako prvo moras sredit i vidjet sa specijalistom tj sto, kako i kako dalje i dal ga uopce smije i primat kao sto i Kemik kaze.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 00:05   #8
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Registriran je i Pamitor (Torrex Chiessi Pharma GmbH)

bonecrusher - s obzirom da je to intravenski lijek cije doziranje ovisi o konc kalcija u plazmi i jos nekim faktorima i terapira se pod nadzorom lijecnika to svakako prvo moras sredit i vidjet sa specijalistom tj sto, kako i kako dalje i dal ga uopce smije i primat kao sto i Kemik kaze.
Da, vidim da ima i "Aredye" - pamidronat koji je isto za osteolizu, samo dok u našim uvjetima čovjek uopće dođe do onkologa, već može "sa ađelima popevati" - sad je već 5. mjesec, a mama je na prvim pretragama bila u siječnju....dugo se čeka na pretrage - sad zadnje je bila na mamografiji i u petak će dobiti nalaze, jer joj je Ca 15-3 bio 49, dok su joj ostali markeri o.k. ali negdje sam pročitao da je to obzirom na njene godine (83) zapravo normalno, a i da može bit povišeno i od nekih benignih oboljenja - kod nje je to lejomiom i neka cista na jajniku.....a ima još i tu leziju na crijevnoj kosti....ja joj pomažem koliko mogu - imam i mixer i sokovnik pa 3 puta dnevno joj radim sokove i frape od voća i povrća - i stanje joj se održava "Status Quo", još nekako može hodati, a u 2.mj. nije uopće mogla i jedva ustajala iz kreveta....ali je boli dok leži i sjedi....inače, nema osteoporozu, bila je i za to na pretragi, samo na tom mjestu - zdjelici joj se na kosti "nešto radi", a to je vjerojatno posljedica pada od prije 4-5 god......itd...Sad jedino ne znam da li taj "Aredye" spada pod "kemoterapiju" obzirom da se uzima na špricu ili je to "normalni lijek" za osteolizu???
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 13:15   #9
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
Da, vidim da ima i "Aredye" - pamidronat koji je isto za osteolizu, samo dok u našim uvjetima čovjek uopće dođe do onkologa, već može "sa ađelima popevati" - sad je već 5. mjesec, a mama je na prvim pretragama bila u siječnju....dugo se čeka na pretrage - sad zadnje je bila na mamografiji i u petak će dobiti nalaze, jer joj je Ca 15-3 bio 49, dok su joj ostali markeri o.k. ali negdje sam pročitao da je to obzirom na njene godine (83) zapravo normalno, a i da može bit povišeno i od nekih benignih oboljenja - kod nje je to lejomiom i neka cista na jajniku.....a ima još i tu leziju na crijevnoj kosti....ja joj pomažem koliko mogu - imam i mixer i sokovnik pa 3 puta dnevno joj radim sokove i frape od voća i povrća - i stanje joj se održava "Status Quo", još nekako može hodati, a u 2.mj. nije uopće mogla i jedva ustajala iz kreveta....ali je boli dok leži i sjedi....inače, nema osteoporozu, bila je i za to na pretragi, samo na tom mjestu - zdjelici joj se na kosti "nešto radi", a to je vjerojatno posljedica pada od prije 4-5 god......itd...Sad jedino ne znam da li taj "Aredye" spada pod "kemoterapiju" obzirom da se uzima na špricu ili je to "normalni lijek" za osteolizu???
Gle, posve je manje važno što je, jer ne možeš bez liječnika do njega i pošto se daje IV, za bolničku primjenu je.
Ukoliko želiš stvari ubrzati, jedina opcija ti je otići kod privatnog onkologa. Imaš dr. Čepulića npr. pa se konzultiraj s njim.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 22:33   #10
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Gle, posve je manje važno što je, jer ne možeš bez liječnika do njega i pošto se daje IV, za bolničku primjenu je.
Ukoliko želiš stvari ubrzati, jedina opcija ti je otići kod privatnog onkologa. Imaš dr. Čepulića npr. pa se konzultiraj s njim.
Hvala za savjete, ne znam kaj bu sad, još u petak moram podići nalaz mamografije, onda kod maminog doktora, a onda ak bu se moralo dugo čekat, moral bum nekaj poduzeti - već je blizu ljeto, svi buju zapalili na more i onda kaj bumo? Ak vidim da moram, otići ćemo kod dr. Čepulića. Moram vidjeti gdje on radi, u kojoj bolnici itd....Lijepi pozdrav.
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 22:34   #11
Ima i jedan bolji lijek od Aredie, zove se Zometa, registriran je kod nas pa se može kupiti i bez recepta. Ampula (koja je dostatna za 1 i.v. primjenu koja se ponavlja svaka 3 tjedna) je oko 2000 kn. Aredia je isto za i.v. primjenu, isto se prima svaka 3 tjedna samo se dulje prima (infuzija traje po par sati, a infuzija ZOmete 20ak min).

Na našim onkologijama moraš imati brutalno debelu vezu da ti na teret bolnice, hzzoa, sustava, koga li već daju Arediu jer su im jeftiniji "tic tac" lijekovi tipa Bonefos koji su doduše svi iz iste grupe lijekova no kao što nije isto piti "Ribara" i "Dom Perignon", a i jedno i drugo su vino. Zometu na onkologijama tek ne možeš dobiti jer, osim što je najskuplja, po Hzzovim fašističkim smjernicama mogu je dobiti samo muškarci kojima je s prostate metastaziralo na kosti, a žene kojima je s dojke isto metastaziralo na kosti neka se slikaju. Zato većinom žene, onkološke bolesnice, nisu nikada ni čule za taj lijek.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 23:47   #12
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post
Ima i jedan bolji lijek od Aredie, zove se Zometa, registriran je kod nas pa se može kupiti i bez recepta. Ampula (koja je dostatna za 1 i.v. primjenu koja se ponavlja svaka 3 tjedna) je oko 2000 kn. Aredia je isto za i.v. primjenu, isto se prima svaka 3 tjedna samo se dulje prima (infuzija traje po par sati, a infuzija ZOmete 20ak min).

Na našim onkologijama moraš imati brutalno debelu vezu da ti na teret bolnice, hzzoa, sustava, koga li već daju Arediu jer su im jeftiniji "tic tac" lijekovi tipa Bonefos koji su doduše svi iz iste grupe lijekova no kao što nije isto piti "Ribara" i "Dom Perignon", a i jedno i drugo su vino. Zometu na onkologijama tek ne možeš dobiti jer, osim što je najskuplja, po Hzzovim fašističkim smjernicama mogu je dobiti samo muškarci kojima je s prostate metastaziralo na kosti, a žene kojima je s dojke isto metastaziralo na kosti neka se slikaju. Zato većinom žene, onkološke bolesnice, nisu nikada ni čule za taj lijek.
Znači zometa bi trebala biti bolja od Aredye, ali ne daju je na recept....A dal se za žene može dobiti ta Aredya? I kolko pak ona košta? I dali postoji nešto drugo što smanjuje bolove kod recimo tumora na zdjelici??? Hvala i pozdrav!
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 23:56   #13
Kako smanjiti bolove kod tumora kostiju - osteolize-(zdjelice)????

Pitao bih da li netko zna kako smanjiti, tj. ublažiti bolove kod osteolize, tj. tumora kostiju, a bez nekih kemoterapija? Da li pale "hladni oblozi" ili slično, hidroterapija i takve stvari? Moja mama trenutno uzima "Tramal", ali joj je mučno poslije, pa nekad uzme "Panadol extra", jer je kao lakši za želudac....Eto, ako netko ima iskustva sa time volio bih da se javi... Hvala i pozdrav svima!
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 00:27   #14
Baš sam pročitao da "Zoledronska kiselina" uspješno liječi osteolizu, da je 10000 puta jača od običnih bifisfonata, da ne izaziva gadne nuspojave, da se uzima 1 mjesečno, pa me zanima da li se taj lijek može kod nas dobiti na recept, naravno nakon preporuke specijalista i koliko on zapravo košta?
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 10:57   #15
Žao mi je što je baš taj problem u posrijedi.
U ambulantama za liječenje boli bi vam trebali znati odgovoriti na ovo pitanje i predložiti još ponešto.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:27   #16
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
Znači zometa bi trebala biti bolja od Aredye, ali ne daju je na recept....A dal se za žene može dobiti ta Aredya? I kolko pak ona košta? I dali postoji nešto drugo što smanjuje bolove kod recimo tumora na zdjelici??? Hvala i pozdrav!
Može se dobiti apsolutno sve što postoji na ovome svijetu, čak i ne registrirano, ukoliko tako propiše specijalist. Kod ne registriranih se radi interventni uvoz u tom slučaju i troškove snosi bolnica- takva je teorija, al praksa je nešto drugo.
Što se bolova tiče, to rješava anasteziolog.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 13:56   #17
Histerektomija i operacija tvorbe na crijevnoj kosti u starijoj dobi - rizici i opasnosti

Moja mama ima 84 godine, i dijagnosticiran joj je lejomiom veličine muške šake (cca 10x10) i sa time nema nikakvih komplikacija, niti krvarenja, citološki i ostali nalazi od 2 ginekologa su joj o.k.,dg.intramuralni lejomiom maternice, kontrola za 6 mj. nema maligniteta, ima bolove kod sjedenja i ležanja, ali vjerojatno ne od toga, nego od oštećenja desnog kuka (okliznula se prije par godina kroz nekoliko stepenica i natukla zdjelicu, pa je to boli i šepa unazad 5 mjeseci jer joj se tu napravila neka tvorba, koja joj opstuira zglob kuka ali koja po mišljenju ginekologa nije u vezi sa tim lejomiomom maternice, da li s obzirom na godine ima smisla ići na operaciju kao što joj je jedan doktor predložio i vaditi maternicu van skupa sa tom tvorbom na crijevnoj kosti (12x10cm) i koliko je takva operacija rizična u njenoj dobi? Najljepša hvala.

Zadnje uređivanje bonecrusher : 18.05.2012. at 14:06.
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 14:11   #18
Lejomiosarkom maternice

Pozdrav svima! Imam jedno pitanje: da li bi u slučaju dijagnoze "Lejomiosarkom", dakle kod sarkoma trebali biti povećani tumorski markeri, ili su tumorski markeri povećani samo kod slučaja karcinoma? Ako neko zna odgovor, bio bih zahvalan.
last day is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 15:11   #19
Quote:
last day kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Imam jedno pitanje: da li bi u slučaju dijagnoze "Lejomiosarkom", dakle kod sarkoma trebali biti povećani tumorski markeri, ili su tumorski markeri povećani samo kod slučaja karcinoma? Ako neko zna odgovor, bio bih zahvalan.
Na žalost, za sarkome ne postoje tumorski markeri kao za karcinome, tj. markeri koji postoje isključivo su za praćenje karcinoma.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 18.05.2012. at 15:52.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 15:15   #20
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
Moja mama ima 84 godine, i dijagnosticiran joj je lejomiom veličine muške šake (cca 10x10) i sa time nema nikakvih komplikacija, niti krvarenja, citološki i ostali nalazi od 2 ginekologa su joj o.k.,dg.intramuralni lejomiom maternice, kontrola za 6 mj. nema maligniteta, ima bolove kod sjedenja i ležanja, ali vjerojatno ne od toga, nego od oštećenja desnog kuka (okliznula se prije par godina kroz nekoliko stepenica i natukla zdjelicu, pa je to boli i šepa unazad 5 mjeseci jer joj se tu napravila neka tvorba, koja joj opstuira zglob kuka ali koja po mišljenju ginekologa nije u vezi sa tim lejomiomom maternice, da li s obzirom na godine ima smisla ići na operaciju kao što joj je jedan doktor predložio i vaditi maternicu van skupa sa tom tvorbom na crijevnoj kosti (12x10cm) i koliko je takva operacija rizična u njenoj dobi? Najljepša hvala.
Što se godina tiče, i ne baš. No ukoliko je tvorba takve prirode da joj ozbiljno narušava kvalitetu života, treba razmisliti o toj opciji. Naime, nije zahvat sam po sebi toliko ozbiljan koliko anestezija može narušiti zdravlje.
Osobno bih potražila drugo mišljenje.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.