Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2003., 13:16   #1
Talking Edgar Allan Poe i ostali "vampiri"

Nedavno sam čitala njegovog "Gavrana" i stvarno mi je pjesma fenomenalna. Znam i "Annabel Lee". Zanima me kak se zove njegova zbirka pjesama i koje su najbolje?
I drugo pitanje: Koji su pjesnici pisali po uzoru na Poea osim Baudelairea? Treba mi nekaj mračnog, vampirskog i sl. Aj, molim vas, recite ak znate.
Fala
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 21:48   #2
Ako hočeš nešto mračno uzmi Williama Blakea. Nije vampirsko, ali je apsolutno fenomenalno.
Posebno Songs of Experience i The Marriage of Heaven and Hell.
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 22:55   #3
Blake je definitivno zakon! Na njega je puno utjecao Milton koji ima svojih mračnih djelova, ali...

Ne znam ako si skužila ili se to meni samo učinilo da je 'Gavran' na engleskom puno dulji, nego njegov prijevod na hrvatskom, na engleskom je naravno i puno bolji!
absolutelyfabulous is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 23:01   #4
Quote:
absolutelyfabulous kaže:
Blake je definitivno zakon! Na njega je puno utjecao Milton koji ima svojih mračnih djelova, ali...

Ne znam ako si skužila ili se to meni samo učinilo da je 'Gavran' na engleskom puno dulji, nego njegov prijevod na hrvatskom, na engleskom je naravno i puno bolji!

E Milton i njegov "Paradise Lost" ...al na žalost nisam nikad uspjela taj spjev pročitat Jebi ga, prevod je an srpskom, a to je spjev, tak da te 2 kombinacije su katastrofa do kraja.

Ok, posuđujem Blakea dakle.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 23:44   #5
Milton!!! Obožavam ga...

˝God is bore and the devil is interesting˝.

Tip je zakon! Kako sam zaboravila na njega?

blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 23:47   #6
Quote:
blair kaže:
Milton!!! Obožavam ga...

˝God is bore and the devil is interesting˝.

Tip je zakon! Kako sam zaboravila na njega?


Ja nemrem naći Paradise Lost an hrvatskom, a na engleskom još ne fala. Kaj je još Milton dobroga napisal?
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 00:46   #7
Meni je najbolji Baudelaire.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 03:02   #8
Svojevremeno je na HTV-u prikazan ciklus filmova koji su napravljeni po djelima Edgar Allan Poa....Sjecam se da je prvi film bio "Njihalo strave"...Inace on je bio malo lud..Njemu se daje epitet osobe koji je napravio kriminalisticki zanr... Cini mi se da je zivio pred nekih 160 g... Ona prica sa "srcem" kad je zazidao macka je legendarna...isto vec spomenuta annabel lee ...lici strahovito na "patuljka iz zaboravljene zemlje" od A. Hromadzica...ko je tu koga kopirao ?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 03:19   #9
Baudelaire...ah...s njim sam se trovala u svojoj fazi depresije...ali i ushita. Tip je car.
Prorocanstva lune...himera...
Sad znam kaj idem citat
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 21:57   #10
Da li netko zna iz koje Poeove price je scena u kojoj covjek lezi na krevetu i gleda u konja na tapiseriji, pa malo skrene pogled, a kad ga ponovno pogleda konj je okrenuo glavu i sad gleda ravno u njega? To mi je najstravicniji i najbolji trenutak u njegovim pricama.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 22:18   #11
Quote:
GothicA kaže:
Ja nemrem naći Paradise Lost an hrvatskom, a na engleskom još ne fala. Kaj je još Milton dobroga napisal?
Njegovo najpoznatije (i vjeorajatno najbolje) djelo je Paradise Lost...
Ali je uz to pisal dobre sonete. A i nešto je pisao o anglikanskoj crkvenoj revoluciji (to nisam čitala).

Inače, moj ti je savjet da probaš čitati na orginalnom jeziku. Istina je da je teže, ali se defintiivno isplati.

Npr. prevod Blakea je koma!!! Njegove su pjesme puno bolje u orginalu. Da sam ga počela čitati na tom prevodu (ne znam ko ga je točno radil) nikad ne bi zavoljela Blakea.
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 23:55   #12
'The Ballad of Reading Gaol' Oscara wildea je prva liga, isto je totalno mračna, napisana nakon njegova boravka u zatvou u kojem je bio dvije godine. To definitivno preporučujem i kao Blakea i Miltona treba je čitati na engleskom.

Baudelaire je isto super, ali je bih ga htjela čitati ne francuskom, samo postoji jedan problemčić, francuski još nisam naučila, ali naučit ću ga ja 'makar mi to bilo zadnje u životu!!!'

Već sam si nabavila 'Albatrosa' na franc. i iako ne kužim sve riječi, tako dobro zvuči.

I Nerudu sam nabavila u orginalu isto ne kužim sve riječi ali isto tako super zvuči.
absolutelyfabulous is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 00:17   #13
za absolutelyfabulous

Ti bar imaš pametni poticaj za naučiti još koji strani jezik.
Meni bi jako dobro došla neka dobra knjiga (ili još bolje neko dobar autor) koji piše na njemačkom da me natjera da malo bolje naučim njemački.

Ima tko kakve preporuke?
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 00:26   #14
Za Blair

Defintivno, imam preporuke. Pročitaj od Thomasa Manna 'Smrt u Veneciji' meni je ta knjiga bila super, ali ja sam je čitala na hrvatskom. Nekako sve druge jezike bih htjela naučiti osim njemačkog, taj mi baš ne ide.
absolutelyfabulous is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 00:29   #15
Hvala na preporuci. Probat ću nači knjigu.

Meni iskreno nije jasno šta je s mojim njemačkim. Učim ga brdo godina i još uvijek ne mogu složiti smislenu rečenicu. Zapravo me to izluđuje. Ko da mi mozak ima neki sklop i jednostavno odbija prihvatiti taj jezik.
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 13:23   #16
Poe mi je mracniji od Baudelairea koji mi vuce na razvratnistvo i zlobu. Ili je to samo droga bila . Poe je autenticniji.

Slican mu je Clive Barker od novijih. A ni Kafka nije daleko.
__________________
deep blue sea
xxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 13:47   #17
davno sam čitala priče e.a.poa. posebno mi je ostao u sjećanju malstremski vrtlog. (u zbirci je i kuća usher, crni mačak i dr., a mislim da bi se toga dalo naći po knjižnicama)
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 14:52   #18
Quote:
xxx kaže:
Slican mu je Clive Barker od novijih.
Da, da...Clive Barker je svijet za sebe, ove ostale mogu nekako i shvatiti ali za Barkera mi nikako nije jasno odakle izvlaci inspiraciju.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 15:31   #19
Quote:
xxx kaže:
Poe mi je mracniji od Baudelairea koji mi vuce na razvratnistvo i zlobu. Ili je to samo droga bila . Poe je autenticniji.

Slažem se. Poe ima onaj jak misterij u sebi,a Baudelaire je prerazvratan i preperverzan.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 15:49   #20
Quote:
absolutelyfabulous kaže:
'The Ballad of Reading Gaol' Oscara wildea je prva liga,
to to
svatko ubija ono što voli........... možda najljepši tužni stihovi ikad

neznam šta da ti preporučim da mračnošću nalikuje na poea, ali zanosom - Lorca - Ciganski Romancero, pogotovo pjesme Romanca o Luni, Luni i Romanca Mesečarka..................nabavi srpski(beogradski prevod) jer jezik puno bolje paše duhu pjesama, bolji je
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:24.