Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2008., 14:54   #1
Stjenice!

"sleep tight and don't let the bed bugs bite"

eh, da ja podjelim svoje iskustvo s vama jer mislim da bi moglo biti korisno znati.

naime, dogodilo mi se da su mi se u stan uselile stjenice!! :horror:

malo ljudi uopće zna kakve su to beštije i kolika je njihova ozbiljnost.

ŠTO JE TO?:
-to su male bubice koje su vrsta nametnika, hrane se ljudskom krvlju istim principom kao i komarac. piknu, ispuste ono za ne zgrušavanje krvi i sišu.
male su, najveća je veličine koštice jabuke, plosnate i gmižu. ne lete ne skaču, samo brzo trče.
-razmnožavaju se dnevno, žive i do godinu i pol bez hrane.
-naseljavaju krevet i područje oko kreveta (drvene površine, pukotine u zidovima, šavovi madraca...)
-preko dana miruju (osim ako su izgladnile) i napadaju samo po noći.
-ugrizi obično izgledaju vrlo slično komarčevim, uočljivi su dan nakon ugrizanja, crvene mrljice koje svrbe ko sam vrag.

KAKO PREPOZNATI?
-ako se ujutro budite izgriženi velika je vjerojatnost da ih imate. prvo pregledajte plahte. obično se mogu uočiti mali krvavi tragovi (točkice i razmazotine) što od vas, što od njih (ak koju u snu zdrobite).
-dobro pregledajte one šavove po rubovima madraca, obično se tam zavlače. na mjestima gdje im je nastamba mogu se uočiti skupine crnih točkica (od izmeta), a ako su se već prilično namnožile, može se osjetiti i slatkasti miris.
-ako ste nešto slično našli a niste ziher da je to to, ostanite budni jednu noć s baterijom u ruci. one izlaze obično sat dva prije svanuća i može ih se vidjeti.

OD KUDA ONE?
-to su bubice koje nemaju puno veze sa čistoćom. invazija stjenica se dogodila New Yorku i to po najskupljim hotelima. kako? u prtljazi! ako ste se zatekli negdje gdje su stjenice, dovoljna je jedna da vam se uvuče u kofer i da ju dofurate doma i osigurate si mjesece i mjesece mukotrpnog rješevanja te napasti.
-zna se dogoditi i da u kuću stignu s novim namještajem, da je netko u vašoj zgradi to pokupio i donio doma pa su vama došle el. instalacijama ili kojekakvim cijevima...kako god bilo, s njima nema šale. pripremite se na rat!

KAKO IH SE RIJEŠITI?
još nemam tu formulu. bacila sam ormare, krevet, stavila nove parkete, zvala tipa za dezinsekciju...i sad čekam da vidim kaj će biti.

eto. ako vas još kaj zanima samo pitajte. mislim da bih mogla doktorat o njima napisati

(isprike moderatorima ak ovo ne spada tu-premjestite kam god mislite da spada)
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 16:18   #2
Bacla si ormare, krevet i zamjenila parkete. Nije li to malo ekstremno. (osim ako nije šala)

Ja obično takve stvari rješavam sa Biokillom. Ne djeluje odmah, ali kroz tjedan dana riješi stvar.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 16:37   #3
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Bacla si ormare, krevet i zamjenila parkete. Nije li to malo ekstremno. (osim ako nije šala)

Ja obično takve stvari rješavam sa Biokillom. Ne djeluje odmah, ali kroz tjedan dana riješi stvar.
jesi kad imala stjenice? ne postoji taj biokil...vjeruj mi. na rubu sam očaja, živaca, i svega ostalog. tip koji mi je došao raditi dezinsekciju je otvoreno rekao da jednom sigurno neće biti dovoljno. da ćemo morati špricati bar 2-3 puta
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 18:38   #4

to je još odvratnije od žohara,žohari bar ne grizu (tak sam čula na forumu)
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 19:40   #5
A ništa. Deratizatorska služba i udri. To ti je skoro kao s buhama.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 23:15   #6
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
jesi kad imala stjenice? ne postoji taj biokil...vjeruj mi. na rubu sam očaja, živaca, i svega ostalog. tip koji mi je došao raditi dezinsekciju je otvoreno rekao da jednom sigurno neće biti dovoljno. da ćemo morati špricati bar 2-3 puta
Imao sam prije par godina nešto što odgovara tvom opisu. (makar su možda bile buhe, jer sam imao velikog pesa). Bio sam i ja na rubu očaja, pošpricao cijeli stan sa Biokillom više puta (potrošio jedno 5-6 boca) i stvar nije odmah odlazila. Ali nakon tjedan, dva je ipak stvar prošla. Tako da mislim da je Biokill djelovao, ali ne odmah.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 23:20   #7
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post

to je još odvratnije od žohara,žohari bar ne grizu (tak sam čula na forumu)
Žohara bar vidiš. Ovi gadovi su bili sičušni i brzi. Jedva ih vidiš. I čovjek zaista počne luditi, jer često nezna dali je ugledao gada ili mu se samo pričinilo. I autosugestija se počinje igrati sa psihom.

Znam da sam kasnije u kinu gledao neki film gdje su ljudi poludili jer su im se pričinjavale bube i potpuno sam se mogao uživiti u film.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 10:36   #8
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Žohara bar vidiš. Ovi gadovi su bili sičušni i brzi. Jedva ih vidiš. I čovjek zaista počne luditi, jer često nezna dali je ugledao gada ili mu se samo pričinilo. I autosugestija se počinje igrati sa psihom.

Znam da sam kasnije u kinu gledao neki film gdje su ljudi poludili jer su im se pričinjavale bube i potpuno sam se mogao uživiti u film.

znam znam! ja sam već paranoična, imam lupu non stop kraj sebe i svaku točkicu na zidu ili krevetu dobro izanaliziram. svakodnevno glancam po sobi...ma pukla ko kokica!
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 10:50   #9
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post

znam znam! ja sam već paranoična, imam lupu non stop kraj sebe i svaku točkicu na zidu ili krevetu dobro izanaliziram. svakodnevno glancam po sobi...ma pukla ko kokica!
znam kako ti je,jednom sam si umislila da imamo žohare pa cijelu noć nisam mogla spavati.stalno sam gledala oko sebe.
pauci mi se strašno gade tako da stalno mičem krevete,kaučem zavirujem svugdje da se koji kapitalac negdje ne bi skrio.
a te stjenice jel si ti bila baš ono izgrižena od njih?
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 11:05   #10
Ne znam koliko si puta pokušala sa bio killom, ali on je zakon u takvim situacijama. Mi kada smo doma imali mačje buhe, koje su okorijelije od psećih, pokušavali smo sve i svašta. Natopio sam tepihe i tapisone sa običnim sprejevima, da smo se skoro mi pootrovali. Kada sam otišao u veterinarsku stanicu da pitam što bih mogao kupiti, tip mi nonšalantno rekao da tu nema puno pomoći, da ljudi pale namještaj zbog toga, na što sam popizdio. Na način koji mi je to rekao, skoro sam mu glavu otkinuo. Jebote, kao da trebam bacit deku, a ne pola namještaja iz kuće.

I onda smo saznali za bio kill. Špricali smo po svim površinama, drvenim, keramičkim, po tepisima, svemu... I nakon par tjedana su pocrkale. Samo treba biti uporan i prskati jednom do dva puta dnevno. Sigurno će se potrošiti nekoliko onih boca, ali vrlo vjerojatno ćeš ih se riješiti. Očekivati rezultat nakon par dana je nerealno.
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 11:14   #11
a što je taj biokill,to nije otrovno za ljude?
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 11:53   #12
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
znam kako ti je,jednom sam si umislila da imamo žohare pa cijelu noć nisam mogla spavati.stalno sam gledala oko sebe.
pauci mi se strašno gade tako da stalno mičem krevete,kaučem zavirujem svugdje da se koji kapitalac negdje ne bi skrio.
a te stjenice jel si ti bila baš ono izgrižena od njih?
baš izgrižena, obzirom da nisam imala pojma da one postoje mislila sam da su komarci. dva tjedna nisam pošteno spavala, budila sam se usred noći pod feelingom da me nekaj gricka i čoha ali obzirom da su mi bili rokovi i dosta stresno razdoblje, pripisala sam to živcima. dok jednu noć nisam pukla, doslovno iskočila iz kreveta i maznula šteker sa svjetlom, i čopila ih! vidla sam par bubica (2,3) kak bježe po zidu.

u tri ujutro sam usisavala po sobi, mjenjala posteljinu...mislila sam da je neka gamad izvana. i onda sam testirala. legla sam smirila se i čekala s jednim okom otvorenim. čim sam se smirila eto njih! horor!!!!

naravno cijelu noć nisam spavala i cijeli dan na poslu sam istraživala po netu kaj bi to moglo biti dok mi ona pjesmica iz am filmova nije prošla kroz glavu.

mjesec dana nisam ušla u vlastitu sobu! gadilo mi se i pogledati bilo kaj iz sobe!

UŽAS!!! ma kakav biokil! pa potrošila sam 5 ili 6 bočica, svakodnevno! i to u hermetički zatvorenoj sobi da ni čestica otrova ne izađe, pa ih se nisam uspjela riješiti. ne kaže se za bezveze: "dosadan ko stjenica"
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 17:29   #13
evo bas me svrbi jedan ugriz na nozi od sinoc..gamad jedna
cistim stalno ko manijak sobu, al dovoljna je jedna i probudim se opet crvena
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 01:09   #14
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
a što je taj biokill,to nije otrovno za ljude?
Ako ga direktno ne unosiš u organizam, nije. Znači možeš špricati pod, namještaj, obuću itd. ,nesmiješe špricati biljke, ako se ne varam hladnokrvne životinje, a vjerujem da nije baš pametno ni toplokrvne životinje. Inače za kučne ljubimce postoji sprej koji se zove petsoft, on se može špricati po dlaci.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 11:41   #15
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
UŽAS!!! ma kakav biokil! pa potrošila sam 5 ili 6 bočica, svakodnevno! i to u hermetički zatvorenoj sobi da ni čestica otrova ne izađe, pa ih se nisam uspjela riješiti. ne kaže se za bezveze: "dosadan ko stjenica"
Biokil ne djeluje po zraku, tako da soba netreba biti hermetički zatvorena. Bitnije je sa njime pokriti sve površine.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 12:39   #16
-razmnožavaju se dnevno

nemoguće!

-naseljavaju krevet i područje oko kreveta

totalno nebitno i one ne znaju da je to ispred njih krevet pa kažu e tu ćemo! ako mislimo na iste kukce, "kissing bugs" iako mislim da ih ovdje nema ali nisam siguran (tj. ja ih nisam sreo nit mi je ikad itko rekao da ih je sreo ili osjetio)! dolaze u krevet jer ih privlači miris ugljik dioksida kojeg izdišemo. zato dolaze na područje oko usta i nosa i "poljube vas" tj. ugrizu i nasišu se krvi!
imam dvd "kukci" na kojem su lijepo opisane a vrsta je Trypanosoma cruzi iako mi google izbacuje neke bakterije?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 22:37   #17
Po avataru se ne čini da si se riješio buha ...
jebedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 11:43   #18
stjenice

moje iskustvo sa stjenicama je sljedece:
zivjela sam u UK, odnekud su se jednostavno stvorile u stanu, trebali su nam mjeseci da ih se rijesimo. Sumnjali smo da su mozda dosle preko madraca koje je cimerica dobila od prijatelja a koji su se cinili novima. No citala sam da je to savrsen nacin da se stjenice sele iz stana u stan ma koliko stvar izgledala cisto i novo, ako je prijasnji stan imao stjenice, imat ce i tvoj. treba biti vrlo oprezan pri kupovini starog namjestaja,a posebno se nikad ne uzimaju madraci od drugih...itd itd...
te bube pak mogu zivjet dosta dugo i bez da jedu krv ljudi koja im je izgleda glavna hrana, pa mjesecima mogu zivjeti od dobrih zaliha. al inace zive od krvi svojih zrtava, ljudi.
ne zelim nikog plasiti svojom pricom, mozda su nam mjeseci trebali jer smo koristili krivu metodu, ali vjerujte jednom kad odu, nitko ne zna koja je metoda zapravo djelovala.....
Prvo smo spricali svim sredstvima koja smo nasli u ducanima, od onih reidovih to svakakvih...redovno, svako 3 dana. isprejali bi sobu, opravi posteljinu, isprejali krevet, namjestaj i pod! onda bi to tako stalo cijeli dan, uvece bi otvorili prozore i isli spavat. mada se nakon nekih sprejova moze u sobu i nakon samo 1,2h.
Nije pomagalo, kupili smo cijeli paket nekih sprejeva protiv buha za koje su nam rekli da vrijede i protiv stjenica iliti krevetnih buba-nemojte nasjedati na to. protiv ove gamade kupite samo one koje su samo protiv njih, djelotvorniji su.
Potom sam procitala na nekom engl. forumu ove dvije stvari: prva je da je jedna obitelj koristila jedno sredstvo koje nije bas napravljeno u tu svrhu vec samo za osvezivanje prostora, no izgleda da bube nisu volile taj miris i izgleda da je pomoglo. To sredstvo za ciscenje se zvalo DETTOL ili DETOLL...u Hrvatskoj ne znam da li ga ima. Kupili smo rasprsivac i ulili sredstvo u njega i Otada smo svaki dan prskali. Cinilo se da nestaju (ne odjednom). Zatim druga stvar koju sam procitala je da stan u slucaju te posasti najbolje da se cisti usisavacem na paru, para cisti u dubinu i sve je puno cisce.
Bilo je skupo za samo iznajmiti, pa smo ga kupili, nije tako skup a super je za dubinsko ciscenje i ne samo s bubama u vidu.
Tako smo svaki dan prskali tim sredstvom i vjetrili kucu, jednom tjedno prali posteljinu i ostale pokrivace u dnevnoj sobi i jednom tjedno cistili kucu tim parnim strojem koji je super za ciscenje stana inace, to bih svima preporucila.
Samo da kazem da sam ja osobno kupila i novi madrac i zastitni pokrivac sa zatvaracem preko njega(kazu da je to super da se bube ne zavuku u madrac) jednostavno sam zeljela biti sigurna da se nece zavuc u madrac...
Eto..
Napokon su otisle.. ima od toga godinu dana.
NO....sada sam u HR i upravo primjetih krevetnnu bubu iliti stjenicu, no ovdje nema DETOLa a niti parnog stroja....sto sad da radim. ovo je inace prvi put da vidim tu gamad u HR....ne znam kako su ovdje dosle, na koji pa sad nacin!!!!!
jel ima netko neko HR sredstvo protiv njih, probacu naftalin i sl....no opet padam u blagi ocaj....! jel ovo moguce. znam koliko nam je trebalo da ih se rijesimo u UK, i neka nitko ne kaze da je to jer smo bili prljavi. stan se redovno cistio normalnim sredstvima za ciscenje....ta gamad jednostavno dodje odnekud.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 11:55   #19
a da, ovakva iskustva sa sjenicama nemam. one su mene obicno grizle u podrucju nogu, kazu da izadju nocu ili u zoru vrlo kratko, samo da te piknu posisu krv i odma se izgube. no ja sam ih vidjela u razlicita doba dana, i po zidu..evo upravo sad u splitu jedna je bila na zidu, tako sam skuzila da su prisutne....no u UK sam vidjela ugrize, jedan do drugoga, crvene tockice, pravi su majstori u redanju tih tockica jedne do druge...no vrlo diskretno. no cimerice su bile irkinje i one su imale ogromne ubode, kazu da irci imaju tzv"slatku krv" vrlo bijelu kozu takodjer...
stalno me je cesalo,,,no ubodi i crvenilo bili si sitni gotovo neprimjetni, da nisam znala sta je na stvari.
takvo je iskustvo bilo i drugih u stanu.
njih se izgleda nije moguce rijesiti u par dana. ali pranjem posteljine i tretmanom ima ih sve manje, a tretman treba biti redovan jer se one brzo razmnozavaju....onda odjednom nestanu...mozda treba par tjedana efikasnog tretmana. jednostavno preporucam, a sto cu i ja sada uciniti, kupiti sredstva i svaki dan prskati, prati, cistiti....tako je to...tesko ali potrebno...inace je nocna mora buditi se u sred noci i traziti ih po krevetu!!!
sretno, ako skuzim kakav dobar proizvod ovdje u HR napisacu, ali inace idem u UK uskoro pa cu otud donijet i detol.!!!!

Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
-razmnožavaju se dnevno

nemoguće!

-naseljavaju krevet i područje oko kreveta

totalno nebitno i one ne znaju da je to ispred njih krevet pa kažu e tu ćemo! ako mislimo na iste kukce, "kissing bugs" iako mislim da ih ovdje nema ali nisam siguran (tj. ja ih nisam sreo nit mi je ikad itko rekao da ih je sreo ili osjetio)! dolaze u krevet jer ih privlači miris ugljik dioksida kojeg izdišemo. zato dolaze na područje oko usta i nosa i "poljube vas" tj. ugrizu i nasišu se krvi!
imam dvd "kukci" na kojem su lijepo opisane a vrsta je Trypanosoma cruzi iako mi google izbacuje neke bakterije?
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 12:16   #20
dettol

a da, vidim da postoji i u HR. u apotekama, barem kaze na internetu

http://www.tportal.hr/lifestyle/zdra...e-i-gripe.html

http://www.farmacia.hr/product/C026542.html

to je inace dezinfekcijsko sredstvo za ciscenje....moze i neki drugi jakog mirisa, a ima ih i cvjetnog mirisa, pa lijepo mirisu.....to cu kupit i opet na posao!!!!
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.