Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2013., 15:34   #261
^Isti posao (Lionbridge) i pitanje, no ja sam već u stalnom radnom odnosu s hrvatskim poslodavcem. Može neki detalj oko ovog limita od 2400 kn mjesečno za plaćanje poreza? Jedna od klauzula ugovora s ovima je obavezno plaćanje lokalnog poreza i pružanje dokaza o istom.
LexMoloch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 15:59   #262
Rad u Hrvatskoj za stranu firmu koja nema zastupništvo u Hrvatskoj

Bok svima,

Predloženo mi je da je ovo pitanje/rasprava bolje ovdje nego u Lifestile/Posao i karijera, pa prebacujem:

Kako nam je naša draga Europska Unija omogućila nove modove zapošljavanja, veselo sam se odlučio pridružiti jednoj tvrtci iz Švicarske.

Kako sam napisao u naslovu, dotična firma nema nikakvo zastupništvo u Hrvatskoj, a za njih bih radio u Hrvatskoj. Ovih dana obilazim poreznu, i osim komentara "nije naša obaveza pomagati građanima..." ispostavilo se da nemaju pojma što i kako treba napraviti.

Postoji dokument koji su u poreznoj kreirali 17. 07, nakon ulaska u EU, u kom se opisuje da strana firma treba ili otvoriti svoj OIB u HR, ili da ja trebam potpisati dokument s firmom da ću ja biti taj koji radi obračun i plaća državi poreze, te šalje mjesečne i godišnje izvještaje. Kemijam o ovoj drugoj opciji.

Ono što me buni je to plaćanje na bruto. Kužim plaćanja od bruta, i to mi je otprilike jasno, što i kako plaćati. Kako pokazati našoj poreznoj da je na bruto dio plaćen, jer iz firme mi kažu da oni odrađuju taj dio? To sam pitao u poreznoj pa su me samo prošetali po uredima bez odgovora. Trebaju li tu kakvi papiri, da li je to ona priča o dvostrukom oporezivanju i slično...?

Frend koji vodi knjigovodstvenu firmu predlaže mi da otvorim firmu, i da ću na taj način imati manje poreze i davanja, no ako već otvaram firmu, onda bi rado da ta firma i radi nešto konkretno a ne samo procesira porez (imam u planu dugoročno pokrenuti nešto, no nisam baš mislio to sad napraviti). Ići ću kod njega kroz koji dan staviti to sve na papir i vidjeti koje su tu brojke u igri.

Imate li možda sad kakva iskustva u ovakvoj situaciji? Koliko vidim, naša porezna ko muha bez glave generira pravilnike i dokumente u hodu, što mi predstavlja veliki problem.
kiberofcan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 18:46   #263
Ubi' me ako sam ja tebe išta skužila.. ko? Šta? Koga? Zašto?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 00:20   #264
Ok, probat ću to drukčije opisati.

Pitanje je - kako u potpunosti platiti porez Hrvatskoj državi na legalan način od nesamostalnog rada?

Potpisao sam redovni "tipični" ugovor između budućeg zaposlenika i budućeg poslodavca. Firma u kojoj ću uskoro početi raditi nalazi se u Švicarskoj. Nemaju nikakvo predstavništvo ni podružnicu u Hrvatskoj. A ja ću raditi u Hrvatskoj, za njih, na lokaciji korisnika/mušterije te firme, kao podrška tom korisniku/mušteriji. Konkretno, ostat ću u Zagrebu gdje trenutno živim i radim. Ta firma u Švicarskoj uplaćivat će mi svaki mjesec bruto, a ja ću onda odrađivati porez prema našoj poreznoj u Hrvatskoj, uključujući i mjesečno-godišnje izvještaje i slično.

17. 07. se na stranicama porezne uprave, na linku koji sam stavio pojavio dokument u kom naša porezna opisuje upravo moj slučaj, odnosno kako plaćati raznorazne doprinose. Ono što bi ja volio je da mi netko iz porezne točno u detalje potvrdi što sve trebam platiti.

Koliko sam skužio iz razgovora sa ekipom koja se bavi računovodstvom, postoje 2 plaćanja prema državi:
1. od bruta, to je ono što svi vidimo na platnom listiću svaki mjesec
2. na bruto, to je ono što dodatno firma plaća a do sad nismo vidjeli na platnom listiću

Otprilike kužim što trebam platiti pod 1. mada bi volio točnu potvrdu za to. No za 2. mi firma iz Švicarske tvrdi da oni to plaćaju i da ja nemam ništa s tim. Što mi je naravno ok, bitno je da je i to namireno. Ali, kako naša porezna može znati da li je taj porez na bruto plaćen? Da li treba potvrda ili nešto za to, i ako da u kom obliku? Jučer sam obilazio centralu u Zagrebu (gdje mi je gospođa u drugom uredu u koji su me poslali rekla da oni u biti nemaju obavezu pomaganja građanima i da u biti ne znaju kako to treba plaćati nego da pitam poslovnicu u svom kvartu), a danas sam bio u poslovnici gdje mi je nakon preusmjeravanja u nekoliko ureda gospođa rekla da je ona do sad radila samo sa ljudima koji povremeno dobijaju lovu izvana, i da zapravo ne zna što bi samnom, nego je predložila da bi kao povoljna opcija za mene bila da otvorim firmu ili obrt, jer ovako mi se neće računati staž a preko firme ili obrta bi plaćao manji porez (što bi mi naravno odgovaralo ).

Obje su mi zapravo predložile da pitam u nekom računovodstvenom servisu što i kako. Posjetit ću frenda koji ima svoj uspješno zadnjih 10 godina, ali bi volio čuti da li još tko ima kakvih iskustava s ovim.

Problem je što je ovo očito skroz nova finta radi EU, i eto, probijam nova područja u Hrvatskom gospodarstvu, što me radi obaveza prema državi čini sretnim. Naime, u poreznoj možda ne znaju što i kako ja trebam popunjavati i slati njima, ali će oni to provjeriti i javiti mi ako nije dobro

Ok, nadam se da sam sad malo jasniji.
kiberofcan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 10:42   #265
Vidim sad da nisam prekopirao i link na dokument porezne koji pominjem u tekstu - http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...PromjeneEU.pdf.
kiberofcan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 22:11   #266
Ovako brzinski, ne razumijem zašto ne otvoriš firmu za 10 kn i fakturiraš u Švicarsku svoje usluge i gotovo

Ovdje si možeš preko svoje firme uplaćivati plaću i staž/zdravstveno na neku minimalnu osnovicu, a na ostalo platiti porez na dobit koji je bitno manji od poreza na dohodak.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 18:07   #267
Quote:
kiberofcan kaže: Pogledaj post
No za 2. mi firma iz Švicarske tvrdi da oni to plaćaju i da ja nemam ništa s tim.
Isuse.. nemoj se ljutiti, ali očito je da se malo gubiš u svemu tome, pa niti ne znaš točno reći šta hoćeš
...ali,ukratko - ti si zaposlenik XY firme i oni će ti uplaćivati plaću na tvoj tekući - dobro sam shvatila?
U tom slučaju nema š ti šta niti obilaziti Poreznu, niti se raspitivati, niti plaćati - ti otvoriš račun i čekaš plaću, a sve oko toga - je briga poslodavca!
Ok?

Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Ovako brzinski, ne razumijem zašto ne otvoriš firmu za 10 kn i fakturiraš u Švicarsku svoje usluge i gotovo

Ovdje si možeš preko svoje firme uplaćivati plaću i staž/zdravstveno na neku minimalnu osnovicu, a na ostalo platiti porez na dobit koji je bitno manji od poreza na dohodak.
Joj daj...
Firma ne traži zastupnika, nego radnika.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 18:52   #268
Draga, kad radis za inozemnog poslodavca na tebi je obaveza izvjescivanja o primljenoj placi, a ne na njima.
Pa sad i umirovljenici imaju obavezu izvjescivanja o ino mirovinama.
Na linku koji si dao sve je objasnjeno prilicno fino. Najbolje bi ti bilo da zamolis neko knjigovodstvo da ti pomogne prvih par mjeseci.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 21:50   #269
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Draga, kad radis za inozemnog poslodavca na tebi je obaveza izvjescivanja o primljenoj placi, a ne na njima.
Pa nije on pitao za izvještaje, nego za davanja na tu plaću
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 22:57   #270
Quote:
kiberofcan kaže: Pogledaj post
Ok, probat ću to drukčije opisati.

Pitanje je - kako u potpunosti platiti porez Hrvatskoj državi na legalan način od nesamostalnog rada?

Potpisao sam redovni "tipični" ugovor između budućeg zaposlenika i budućeg poslodavca. Firma u kojoj ću uskoro početi raditi nalazi se u Švicarskoj. Nemaju nikakvo predstavništvo ni podružnicu u Hrvatskoj. A ja ću raditi u Hrvatskoj, za njih, na lokaciji korisnika/mušterije te firme, kao podrška tom korisniku/mušteriji. Konkretno, ostat ću u Zagrebu gdje trenutno živim i radim. Ta firma u Švicarskoj uplaćivat će mi svaki mjesec bruto, a ja ću onda odrađivati porez prema našoj poreznoj u Hrvatskoj, uključujući i mjesečno-godišnje izvještaje i slično.

17. 07. se na stranicama porezne uprave, na linku koji sam stavio pojavio dokument u kom naša porezna opisuje upravo moj slučaj, odnosno kako plaćati raznorazne doprinose. Ono što bi ja volio je da mi netko iz porezne točno u detalje potvrdi što sve trebam platiti.

Koliko sam skužio iz razgovora sa ekipom koja se bavi računovodstvom, postoje 2 plaćanja prema državi:
1. od bruta, to je ono što svi vidimo na platnom listiću svaki mjesec
2. na bruto, to je ono što dodatno firma plaća a do sad nismo vidjeli na platnom listiću

Otprilike kužim što trebam platiti pod 1. mada bi volio točnu potvrdu za to. No za 2. mi firma iz Švicarske tvrdi da oni to plaćaju i da ja nemam ništa s tim. Što mi je naravno ok, bitno je da je i to namireno. Ali, kako naša porezna može znati da li je taj porez na bruto plaćen? Da li treba potvrda ili nešto za to, i ako da u kom obliku? Jučer sam obilazio centralu u Zagrebu (gdje mi je gospođa u drugom uredu u koji su me poslali rekla da oni u biti nemaju obavezu pomaganja građanima i da u biti ne znaju kako to treba plaćati nego da pitam poslovnicu u svom kvartu), a danas sam bio u poslovnici gdje mi je nakon preusmjeravanja u nekoliko ureda gospođa rekla da je ona do sad radila samo sa ljudima koji povremeno dobijaju lovu izvana, i da zapravo ne zna što bi samnom, nego je predložila da bi kao povoljna opcija za mene bila da otvorim firmu ili obrt, jer ovako mi se neće računati staž a preko firme ili obrta bi plaćao manji porez (što bi mi naravno odgovaralo ).

Obje su mi zapravo predložile da pitam u nekom računovodstvenom servisu što i kako. Posjetit ću frenda koji ima svoj uspješno zadnjih 10 godina, ali bi volio čuti da li još tko ima kakvih iskustava s ovim.

Problem je što je ovo očito skroz nova finta radi EU, i eto, probijam nova područja u Hrvatskom gospodarstvu, što me radi obaveza prema državi čini sretnim. Naime, u poreznoj možda ne znaju što i kako ja trebam popunjavati i slati njima, ali će oni to provjeriti i javiti mi ako nije dobro

Ok, nadam se da sam sad malo jasniji.
Na linku koji si stavio opisuje se slučaj kad si zaposlenik tvrtke iz države članice EU...koliko je meni poznato Švicarska nije članica EU i tu vidim prvi problem, što bi značilo da se na tebe ovaj članak ne odnosi.

Ako primaš prihod iz inozemstva van EU, treba se prijaviti u registar obveznika poreza.
Ako je dohodak isplaćen u bruto iznosu, tada primatelj dohotka sam obračunava davanja državi, prema propisima RH.
To bi značilo doprinose i porez na drugi dohodak 25% + prirez.
Ako oni plaćaju porez na taj dohodak i ukoliko RH ima potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa dotičnom zemljom, porez se obračunava kako je utvrđeno ugovorom između te dvije zemlje.

Sve ovisi o brojkama koje si dogovorio, mislim da trebaš napraviti usporedbu davanja ako ti je to prihod iz inozemstva i ako otvoriš firmu pa ćeš vidjeti gdje si..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 10:11   #271
kiberofcan kaže:
Ok, probat ću to drukčije opisati.

Pitanje je - kako u potpunosti platiti porez Hrvatskoj državi na legalan način od nesamostalnog rada?




koliko sam skužio rad se obavlja u hrvatskoj..
dakle, prvo treba riješiti pravni status rada u hrvatskoj (tvrtka, obrt ili predstavništvo)
građanin ne može ostvarivati dohodak bez statusa...sve drugo je rad na crno...
a kad to riješi onda se može pričati o porezima..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 18:01   #272
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
građanin ne može ostvarivati dohodak bez statusa...sve drugo je rad na crno...
a kad to riješi onda se može pričati o porezima..
Može građanin koji se prijavi u registar primati dohodak, npr.slobodna zanimanja, sve ovisi o kojem poslu se radi...obračunati doprinose i porez i sve je legalno, računa se kao drugi dohodak..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 01:43   #273
Slažem se u potpunosti jer ne podržavam nikakva otvaranja firmi ili obrta bez potrebe. Kada dođe vrijeme i posao to bude zahtijevao, to je druga stvar, ali u početku ... ne!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 10:13   #274
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Može građanin koji se prijavi u registar primati dohodak, npr.slobodna zanimanja, sve ovisi o kojem poslu se radi...obračunati doprinose i porez i sve je legalno, računa se kao drugi dohodak..
pa u tome je i razlika između običnog građanina koji nije nigdje prijavljen i ostvaruje dohodak na crno i građanina koji obavlja slobodna zanimanja..
btw..nalaziš li u čl. 18. Zakona o dohotku taj slučaj? (zato i nisam preporučio slobodno zanimanje jer ovdje u suštini nije riječ o zanimanjima iz čl. 18.)

i još jedna stvar koju si dobro primjetila.. u pitanju je švicarska, dakle ne EU, i treba dobro pročitati između redaka ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja...

i na kraju, teško je odgovoriti na neko pitanje, ako osoba koja postavi pitanje dade samo djelomično podatke..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 12:52   #275
Quote:
kiberofcan kaže: Pogledaj post
...
Pitanje je - kako u potpunosti platiti porez Hrvatskoj državi na legalan način od nesamostalnog rada?

Potpisao sam redovni "tipični" ugovor između budućeg zaposlenika i budućeg poslodavca. Firma u kojoj ću uskoro početi raditi nalazi se u Švicarskoj. Nemaju nikakvo predstavništvo ni podružnicu u Hrvatskoj. A ja ću raditi u Hrvatskoj, za njih, na lokaciji korisnika/mušterije te firme, kao podrška tom korisniku/mušteriji. Konkretno, ostat ću u Zagrebu gdje trenutno živim i radim. Ta firma u Švicarskoj uplaćivat će mi svaki mjesec bruto, a ja ću onda odrađivati porez prema našoj poreznoj u Hrvatskoj, uključujući i mjesečno-godišnje izvještaje i slično.

17. 07. se na stranicama porezne uprave, na linku koji sam stavio pojavio dokument u kom naša porezna opisuje upravo moj slučaj, odnosno kako plaćati raznorazne doprinose. Ono što bi ja volio je da mi netko iz porezne točno u detalje potvrdi što sve trebam platiti.
možda bi ti to mogao odraditi dobar knjigovođa i uputiti te kako i što...
...koliko ja znam obavezu plaćanja doprinosa i podnošenje izvještaja može odraditi poslodavac sa sjedištem u EU, Europskom gospodarskom prostoru i Švicarske konfederacije (NN 2/09 i 86/13) čl.1.st.2.), ali isto tako tu obavezu može preuzeti i radnik.
evo citirat ću ti neke članke pa pročitaj, možda ti bude malo jasnije, pitaj ako nešto nije jasno....

Prema čl. 19.a Pravilnika o doprinosima, obvezu
plaćanja doprinosa može preuzeti radnik koji u tom
slučaju preuzima odgovornost za plaćene doprinose
sukladno čl. 27. Općega poreznog Zakona (Nar. nov.,
br. 147/08. –73/13.). Status preuzimatelja plaćanja
doprinosa radnik stječe na temelju zahtjeva koji se
podnosi Poreznoj upravi na propisanom obrascu
INOPRE-DOP.

Plaća koju radnik ostvari za rad u radnom odnosu s
poslodavcem sa sjedištem u drugoj državi članici EU
oporezuje se u Hrvatskoj prema Zakonu o porezu na
dohodak (Nar. nov., br. 177/04. – 144/12.) i Pravilniku
o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 95/05. – 79/13.).
Obvezan je prijaviti se u registar obveznika poreza
na dohodak (RPO) u roku od 8 dana od zasnivanja
radnog odnosa.
Prema čl. 45. st. 8. Zakona o porezu na dohodak i čl. 2.
st. 3. Pravilnika o porezu na dohodak, osoba koja ostvari
primitak oporeziv porezom na dohodak iz inozemstva
obvezna je obračunati i uplatiti porez na dohodak u
roku od 8 dana od dana primitka novca na račun.
Budući da je u ovom slučaju riječ o dohotku od nesamostalnog
rada (plaći), radnik je obvezan obračunati
i uplatiti porez na dohodak na način propisan čl.
45. Zakona o porezu na dohodak, odnosno na jednak
način kako to obavlja poslodavac za radnike u radnom
odnosu kod hrvatskog poslodavca.
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 13:32   #276
Quote:
kiberofcan kaže: Pogledaj post
Bok svima,.....
Meni se čini da ti prvo trebaš pogledati ima li ili nema HR sa Švicarskom sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Ako ti je poslodavac tamo a ti ćeš raditi u HR, onda bi ti bio tzv. izaslani radnik.
U tom slučaju ti poslodavac, ovisno o eventualnom ugovoru s Hrvatskom obračunava doprinose, a ti bi trebao samo porez i prirez platiti u HR.

Pogledaj si malo ovdje: http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=3095#1
Obrati pažnju na opasku:
1 Pojam države članice EU dalje se u tekstu odnosi i na države Europskog gospodarskog prostora (Norveška, Lihtenštajn i Island) te na Švicarsku, od datuma od kojeg je to primjenjivo.

Ima ovdje i brošura:
http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...jecanj2013.pdf
Možda bi ti negdje tu spadao po svemu ovome što si naveo


I još nešto, tete na šalterima u poreznoj nemaju blage veze o bilo kojoj kompliciranijoj stvari. Njih nemoj niti pitati. Ako već razgovaraš s nekim onda traži nekog od savjetnika za pitanja poreza na dohodak. Oni već možda znaju konkretnije ili još bolje pošalji pismeni upit na Ministarstvo financija, središnji ured, Katančićeva 5, Zagreb.
Odgovorit će ti sigurno, samo budi strpljiv. Oko mjesec dana sam ja čekala odgovor od njih.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 13:48   #277
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
...
Ako ti je poslodavac tamo a ti ćeš raditi u HR, onda bi ti bio tzv. izaslani radnik.
....
koliko si sigurna u ovo?
....on bi bio izaslani radnik ako bi ga taj poslodavac posalao u državu izvan EU - "treću zemlju"
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 14:11   #278
Nisam sigurna, samo navodim kao mogućnost.
Naime, izaslanim radnicima smatraju se, prema Zakonu o doprinosima, radnici izaslani u zemlje s kojima Hrvatska ima koordinirani sustav socijalnog osiguranja prema propisima EU i međunarodnim ugovorima sklopljenim s nekim od trećih zemalja.
Pa nekako mislim da bi možda moglo biti i obrnuto kad strani poslodavac upućuje radnika na rad u HR
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 17:44   #279
Pozdrav,

evo i ja se nalazim u gotovo istoj situaciji kao i osoba u zadnjim komentarima.
Naime, bio sam na razgovoru u Njemačkoj i ponudili mi stalan posao. Poduzeće se nalazi u IT sektoru, održavaju računalnu opremu i slično, a ja bih radio za njih u Zagrebu (home-office) neke zadatke koji su više administrativne prirode. Nadzirao bih inozemne projekte, vršio neke analize i slično. Oni također nemaju nikakvo zastupništvo u Hrvatskoj. Bio sam danas na više mjesta i negdje su me blijedo gledali i rekli mi da im je to prvi takav slučaj.

Uglavnom, na kraju svih obilazaka je zaključak da bih trebao otići u svoju poreznu upravu, prijaviti se u registar poreznih obveznika, svaki mjesec podnositi ID obrazac i sam plaćati doprinose za zdravstveno i mirovinsko.

Da li je ovaj zadnji odlomak konačno rješenje moje situacije?

Hvala
stepa0806 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 18:37   #280
Vidjeh danas da je u zadnjem broju časopisa RRIF izašao članak "Zapošljavanje kod poslodavaca sa sjedištem u inozemstvu " autorica je dipl.oec Lucija Turković Jarža.
Imaju i telefonske savjete, broj je negdje na njihovoj stranici. Možda oni nešto više znaju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:42.