Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2003., 10:08   #1
Talking Faust i new age

Lik nesretnog Fausta, lude, lažljivca i čarobnjaka,koji je zaista postojao, obradila su velika književna pera (Marlowe, Lessing, Goethe).

Međutim on je ipak nešto više od literalnog lika.
Paklene sile koje su dale moć Faustu (znanje), a za uzvrat "otele" dušu prema Ugovoru, sile su tame sa kojima je stoljećima crkva plašila narod. U onom vremenu težnja za znanjem(već i samo propitivanje postojećeg saznanja), bila je ravna herezi.

Znanje je moć. A žudnja za znanjem je žudnja za moći.
Uostalom i Adam i Eva kušali su plod drva znanja i znamo kako je završila ta priča. Monopol na učenost stoljećima su zadržavali za sebe oni koji su navodno tumačili Božji autoritet mačem i ognjem.

I dok su se negdje zgarišta lomača hladila, a negdje tiho pekli na vatrici heretici, tada napredna misao izbacila je na površinu lik Fausta, prototip kasnije svega negativnog, vražjeg djela, čovjeka usmjerenog protiv vrijednosti katolicizma, protiv dogma i vječnih istina crkve..


New age, skup raznih tehnika, znanja, spoznaja koje imaju za cilj duboke promjene načina života i razvoj duhovnosti društva i pojedinca, imaju dosta faustovskog u svojoj biti.


I zaista new age teži spoznaji koja ne ovisi samo o umu, jer on ne može biti instrument za spoznaju metafizičkim i transcedentnim
istina. U tom procesu spoznaje upleteno je i neodjeljivo i vlastito iskustvo, toliko dragocjeno , individualno i mistično.
No, da ne bude zabune nije tu vrag na djelu, niti povezivanje sa sotonskim
namjerama uništavanja duša ljudi, već prvenstveno nedosljednost i naivnost (raznih pravaca škola i učitelja).

Naime new age i nastaje zbog nedosljednosti religije , naivnosti njene mistike, nemogućnosti crkve da ide u korak sa novim saznanjima u nauci, tehnici, saznanja koje pokazuju da su drevne spoznaje točne, povezivanje duhovnosti istoka i zapada, nemogućnost odgovora na mnoga pitanja što muče pojedinca itd.


Kao i Faust, New age teži znanju, i čini "grijeh" intelektualnog ponosa. Pokazuje da je spasenje duše ovisi o znanju, iskustvu, i načinu kako se stremi istini, što i omogućava svakom pojedincu da vlastitim naporima promjeni svoj život. Zato ga i organizirane religije žele prikazati kao pakt sa vragom, i spiritizam najgore vrste.

Koliko ima faustovskih crta u New age-u??????'
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 10:34   #2
Svi ćemo se složiti da nam znanje olakšava život. Svakako, postoje i negativne posljedice iskorištavanja novih tehnologija i nauka. Kao i sve čega se čovjek uhvati...

Kako bi to bilo lijepo, kad bi sva otkrića čovjek koristi samo za poboljšanje života, usrećivanje ljudi...

Nažalost, u sebi čovjek nosi tu težnju za samouništenjem. Nećemo kriviti vraga za svo zlo ovoga svijeta. Zlo je u nama, ničim izazvano.- Jednostavno postoji.
Kao što ne treba zahvaljivati Bogu za sva dobočinstva uzrokovana djelovanjem čovjeka. To je jednostavno nagon. Koji nas tjera da radimo po svojoj savjesti. Jer rečeno je, svaki čovjek ima slobodnu volju da djeluje po svom nahođenju.

Zašto zahvaljivati višim silama za naše postupke? Da bi skinuli krivicu sa sebe, ili umanjili vrijednost onima koji to zaslužuju?

Hoće li čovjek otkrića na polju genetike koristiti u medicinske svrhe, ili za uništenje i degeneriranje ljudskosti, to samo ovisi o ČOVJEKU.
Poznavajući čovjeka, nije teško zaključiti kako će upotrebiti nova otkrića
Vega is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 21:56   #3
Re: Faust i new age

Quote:
Nemruth Dagi kaže:


Kao i Faust, New age teži znanju, i čini "grijeh" intelektualnog ponosa. Pokazuje da je spasenje duše ovisi o znanju, iskustvu, i načinu kako se stremi istini, što i omogućava svakom pojedincu da vlastitim naporima promjeni svoj život. Zato ga i organizirane religije žele prikazati kao pakt sa vragom, i spiritizam najgore vrste.

Koliko ima faustovskih crta u New age-u??????'
A što je drugo nego pakt s vragom, jer negira pravo znanje i jedini put spasenje, spasenja preko krvi Sina Bozjeg.
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 09:33   #4
Re: Re: Faust i new age

Quote:
krshcanin kaže:
A što je drugo nego pakt s vragom, jer negira pravo znanje i jedini put spasenje, spasenja preko krvi Sina Bozjeg.

Što je to pravo znanje??

Je li to misaona konstrukcija koja ima za posljedicu zgarišta domova, mirisa lomača, španjolskih čizama, njihanje vješala pa i postrojavanje streljačkih redova?

Kako bi onda krv, muka, i bol jednog čovjeka bila čista zamjena za osobno spasenje svih drugih, koji kao ptići iz gnjezda otvaraju usta a mama crkva gura im gliste svojeg vlastitog znanja i istina.

Tijekom povijesti postavili ste i suviše ovakvih pitanja zdravom razumu, da se čovijek ne bi zapitao o svrsishodnosti vašeg znanja.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 14:01   #5
Thumbs up čovjek = sloboda

Quote:
krshcanin kaže:
... preko krvi ...
Krv nikada nikoga nije i neće osloboditi. Nasilje samo rađa novo nasilje. Krvoprpoliće rađa novo krvopproliće.

"Kršćani" ne mogu bez vraga. Bez njega ostali bi bez teksta.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 16:17   #6
Re: čovjek = sloboda

Quote:
adriatic kaže:
"Kršćani" ne mogu bez vraga. Bez njega ostali bi bez teksta.

Pa, to je i lajtmotiv njihove drame.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 20:14   #7
Crkva i dogme nisu krscanstvo.

U srednjem vijeku upravo su pravi krscani proucavajuci Bibliju i ne pokoravajuci se dogmama Rimske crkve, gorjeli na lomacama i rastezani na mucilima.
Jer posjedovati Bibliju, vec je bilo ravno smrti... a jos k tome na narodnom jeziku To je znacilo i strasne muke, nakon kojih je smrt bila slatko oslobodjenje.
Nisu krscani spaljivali heretike nego- obrnuto.
Hereza je tada bila sluzbena sila, a pod KRINKOM krscanstva. Zapravo, gdje su se oni uopce nazvali krscanima. Nazivali su se "Svetom Rimskom crkvom"
I zaista, pod tom maskom, radili su Sotonin posao: ocrnjivanje i klevetanje Kristovog imena.
A Krist je jasno rekao, bez obzira na crkvu :"ja sam Put Istina i Zivot, Nitko nece doci k Ocu osim po meni"

Je li onda moguce da je Krist naredjivao ubijanje onih koji su trazili znanje?
Nije.
I zato ce velika kazna biti onima koji su zloupotrebljavali ime Pravednoga.


Oni koji su pokrenuli New Age ovo znaju.
Oni znaju da istina o Bogu jest u Bibliji ali ne u crkvama. Ali, Sotona zna sto i koliko treba presutjeti ako zeli nekoga zavesti u zabludu.

Nije li onda New Age jos jedna religija svijeta koja zeli zaobici obvezu prema vrhunskom moralnom autoritetu ?
A u isto vrijeme uspostavi novi, "pravedni" "istiniti"?

Quote:
Adriatic:
Krv nikada nikoga nije i neće osloboditi.
Bez Isusove smrti zaista ne bi bilo moguce oprostenje grijeha.
Ali da bi se odbacilo oprostenje grijeha, ljudi prvo trebaju biti uvjereni da grijeha niti nema.
Tako je, bogovi! Svi su savrseni i svi sade cvijece.
Dosljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 09:05   #8
Re: Crkva i dogme nisu krscanstvo.

[QUOTE]Dosljak kaže:
[B].

Nije li onda New Age jos jedna religija svijeta koja zeli zaobici obvezu prema vrhunskom moralnom autoritetu ?
QUOTE]

Pogrešno zaključivanje već u startu rađa mišljenje da je New Age religija. On ima više odlike društvenog pokreta koji teži novoj duhovnosti, znanju o konačnoj istini, jer istinu može spoznati svatko od nas.
Spasenje je u znanju, vlastitoj duhovnosti-aktivnosti i iskustvu a ne u krvi proroka.
Spasenje nije pladanj na koji je poslužen sadržaj, a na nama ostaje da ga samo "konzumiramo".

Stvaranjem odgovornosti za vlastite odluke, misli i čini postaje
način spasenja. Ujedno i odgovornost sadrži i ljubav što nikako nije nebitno.

Trpati New age u religiju bilo bi kao da sve ptice trpamo pod istim nazivom: lastavice, a kako jedna lastavica ne čini proljeće tako i jedan vid duhovnog sadržaja, tehnika ili stil i način života ne čini cjelinu New Age-a.

Zato ako je pojedinac nedovoljno informiran njegovo mišljenje
ne sumira znanje već predrasudu.

A New Age baš propituje predrasude ukorijenjene u čovječanstvu.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 12:21   #9
Slažem se da je New Age duhovni pokret koji se rodio u ljudima širom svijeta zbog nemogućnosti vjerskih zajednica da adekvatno duhovno nahrane čovjeka. New Age je proizašao iz duhovne gladi.
Po onome što znam o New Age ja sam ZA New Age ali u potpunosti priznajem žrtvu Isusa Hrista i njenu ulogu za spasenje. Ali tu žrtvu treba prihvatiti a za to treba mnogo duhovnosti koju New Age može dati.
Pisao sam već o tome da žrtva Isusa Hrista daje vječni život ali ko je ne prihvati u toj mjeri da dok je još živ dobije vječni život poslije smrti ga neće ni dobiti.
Vader is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 12:52   #10
Run Faust,run !

Pa, sad bi imal jednu primjedbu na Fausta, onoga od Goethea...
Na početku "tragedije"(lol) on lupa glavom po zidu razočaran gigabajtima znanja koja je desetljećima nakupljao i nakupljao i nakupljao
i ostao- budala...

I tako on na početku knjige pod stare dane raspravlj sa svojim asistentom-štreberčinom Wagnerom...


prepisujem Faustove riječi :

Ti svjestan si tek jednog nagona,
Ne upoznale drugoga ti grudi!
Dvije duše imam, ah! u grudima,
I jedna s drugom rastati se žudi:
Uza svijet jedna pohota me veže,
Za njime svim organima ta žeđa,
A druga, koju prah zemaljski steže,
Poletjela bi do poljana pređa!
Duhova ako u tom zraku ima,
Što vladajući ponad zemlje plove,
Iz zlata magle nek se spuste k tlima
I u živote nek me vode nove !
Plašt Čarobni bih htio imat ja,
U neznan kraj što nosit bi me znao,
Za najskuplje ga ruho ne bi dao,
Pa baš da carski plašt tko za nj mi da.

*****

E, sad, kakve to ima veze s njuejđom?

Siguran sam da u večini iskrenih simpatizera te struje
vladaju takva razmišljanja...
Ali kako stvarno doći do tražene slobode ???
Kolekcijom mirisnih ulja i sjajnih kristala, hipnotizirajuće glazbe,
crnim pojasevima iz joge i hodanja po vatri...

Nije li onaj Bitan korak do postizanja Faustovske slobode upravo ona odluka da se sve to stavi na kocku- odnosno arhaičnim srednjevjekovnokršćanskim rječnikom

POTPIŠE SE UGOVOR....

Krvlju...životnom biti...

Nije li to ravno "ludilu"
Šamarčina intelektu koji si je zamislio da je svemoćan...
zato jer je izmislio mobitel i mikrovalnu ?
Umislio da je u Mjesec ZAPIKNUO ZASTAVU :

Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 15:28   #11
Talking Pitanjce

Dagi, netko od forumasa smatra da je ovaj topic krenuo smjerom koji bi bolje pasao na Filozofiju.
Sto kazes ti?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 23:10   #12
Thumbs down

Za početak Nemruth Dagi; Adam i Eva tj.prvi ljudi nisu kušali plod drva znanja već plod sa "drveta spoznaje dobra i zla" što je nešto sasvim drugo.
Do tog trena ljudi nisu znali za grijeh,pa su prekršivši Božju odredbu a za to nisu imali nikakvog razloga spoznali kroz prvi počinjeni grijeh i zlo za koje nisu ni znali do tog trena ni da postoji.
Razlog svemu je bila ljudska radoznalost i želja da budu nešto što nisu u mogućnosti i što im po prirodi ne pripada.Poželjeli su na nagovor Sotone biti kao Bog kao njihov stvoritelj.I baš taj tren kad su poslušali Sotonu mjesto Boga počinili su i prvi grijeh.

Kad bi New Age pokret tj.grupe koje se na njega pozivaju mogle same svojim naukom privući velik broj građana ili imati ikakav pozitivan utjecaj na ljude;njihovim pobornicima među koje i ti ili vi spadate
ne bi trebalo blatiti one koji vjeruju suprotno od vas.
Jer kad o sebi nemaš što pozitivno kazati onda je najbolje govoriti loše o drugima.
Slično čini i Došljak.

Nemruth mene a ni druge koji misle isto ili slično kao je ne smeta kad netko kaže da među nama katolicima ima loših pojedinaca čak i kad kažu da ih ima velik broj ali smeta me ovo generaliziranje.

Za mene pobornici New Age pokreta su ljudi koji imaju manje više pogrešne stavove o čovjeku,o odnosu Boga i čovjeka itd.... ali ne smatram da su ti ljudi nekakvi izopačeni ubojice ili nešto drugo,nego jedino da im je nauk loš i poguban i za njih i za one koji se po njemu ravnaju.
Gideon 2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 09:41   #13
Quote:
Gideon 2003 kaže:


Jer kad o sebi nemaš što pozitivno kazati onda je najbolje govoriti loše o drugima.
Slično čini i Došljak.

Nemruth mene a ni druge koji misle isto ili slično kao je ne smeta kad netko kaže da među nama katolicima ima loših pojedinaca čak i kad kažu da ih ima velik broj ali smeta me ovo generaliziranje.

Za mene pobornici New Age pokreta su ljudi koji imaju manje više pogrešne stavove o čovjeku,o odnosu Boga i čovjeka itd.... ali ne smatram da su ti ljudi nekakvi izopačeni ubojice ili nešto drugo,nego jedino da im je nauk loš i poguban i za njih i za one koji se po njemu ravnaju.
Cijenim tvoje mišljenje, ali te u nečem ipak moram ispraviti.
Imati vrijednosti sud o nečemu znači stvoriti vlastitu procjenu na temelju znanja i iskustva, a ponekad i jakih emocija što može biti pogubno.

Ovo zadnje izbjegavam, i koristim se prvenstveno znanjem i iskustvom vlastite kože i iskustvom drugih.
Usto postoji kod mene interes za te i slične teme, ali je najvažnije reći da se trudim u životu kročiti otvorenih očiju. Tako kročiti kroz život znači ne uzimati stvari zdravo za gotovo, već sa određenom sumnjom dok iskustvo uma i srca ne pokaže drugačije. U prirodi čovjeka je da je radoznao, jer žalosno je ljudsko biće koje u sebi
ne pronalazi pitanja i ne traži odgovore o samom sebi i drugima.

Nemoguće je o ovoj temi govoriti a da se tema ne uopćava. To nedozvoljava niti vrijeme niti prostor a bogme ponekad i nedostatak akademsko orijentiranih sugovornika. Sve u svemu ovi prostori služe tek za izmjenu ideja, misli i stavova bez nekih većih pretenzija da se pretvore u postiplomske studije, i koliko god da nas ima teško je očekivati da će se barem šačica forumaša složiti oko neke stvari. To je dobro jer različitost je bogatstvo, a nikako smetnja.

Donekle pratim razvitak New Age-a iz jednostavnog razloga jer sam mu suvremenik i zajednički "odrastamo", usto smatram da MI daje odgovore na neka pitanja, ali uviđam mu i mane.
I ovdje kao i svugdje ima različitih pojava koje ne samo da su štetne već i posve nepotrebne, sa jalovim rezultatima.

O rezultatima one druge strane, kojoj ti pripadaš, ovdje ne treba ni razgovarati, činjenice govore same za sebe.

Uostalo, pokret New Age-a je i nastao jer odgovori postojećih religijskih formi više nisu zadovoljavale duhovne potrebe čovjeka ovog doba.


Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 19:33   #14
Arrow

Prije svega hvala na odgovoru !

Naravno je da se slažem da nije loše biti radoznao.Ali ja sam kod primjera Adama i Eve mislio na onu tzv."negativnu radoznalost";jer pod pozitivnom smatram npr.želju da se otkrije nova zvijezda na nebu,kad znanstvenici žele pronaći rješenje za neki problem koji tišti čovječanstvo,kad istraživač hoda kroz prašumu ili se penje na visoku planinu da otkrije zaboravljenu životinjsku vrstu ili rijetku i nepoznatu biljku,kad arheolozi otkopavaju ruševine drevnih gradova da bi mi saznali o prošlosti nekog naroda itd...

Ima i ona druga tzv.negativna radoznalost koja vodi čovjeka u propast,nekad samo pojednica a nekad i grupu ljudi.Primjer je radoznalost isprobavanja opijata.


Kažeš nemoguće je da se ne uopćava.Hm! Tu se nikako nemogu složiti.Ja se držim one Mesićeve "Krivnju treba individualizirati".To je njegova najbolja poruka Hrvatskom narodu i drugim državljanima Republike Hrvatske.
Znam da je pogubno i bilo bi loše a i pogrešno govoriti konkretno o imenima ali generaliziranje vodi u potencijalne sukube u budućnosti.

Primjer iz prošlosti je Adolf Hitler koji je zaveo njemački narod ili njegov velik dio na mržnju spram Židova govoreći kako su svi oni krivi što Nijemci žive loše.
Hitler je vjerovatno bio u pravu da su možda 100 a možda i više Židova u Njemačkoj bili se obogatili na
kriminalni način,međutim da bi ostvario svoj monstruozni naum on je jednu cijelu manjinu optuživao za rovaranje protiv Njemačke.

Danas ljudi političari ipak razmišljaju i govore trezvenije što je posebno poznato nakon rušenja WTC-a kad se nije uopćavalo da su za to krivi muslimani već samo oni među njima koji podržavaju taj čin i tu terorističku organizaciju.Mi istina nemožemo sa sigurnošću reći da li takv čin među muslimanima ima 1 % ili 70 % podrške ali 100 % sigurno nema.
Pa onda čak i da je samo 1 % protiv toga nesmije se uopćavati.

Ovo gore napisano podsjetilo me kad je Abraham pitao i molio Boga Jahvu da ne uništi opake građane Sodome i Gomore ako se samo desetorica pravednih nađu u tim gradovima.

Nisam ni rekao da bi se trebali baš u svemu složiti,ali obmanu i laž nemogu prihvatiti kao nešto pozitivno i nešto što izgrađuje bilo pojednica a onda i društvo u cjelini.

KAŽE:NEMRUTH
"O rezultatima one druge strane, kojoj ti pripadaš, ovdje ne treba ni razgovarati, cinjenice govore same za sebe."
Ako možeš objasni ovaj stav što je moguće konkretnije ! Hvala !
Zar smo toliko loši u tvojim očima ?

Kažeš "nisu zadovoljavale duhovne potrebe čovjeka novog doba".Opet se nemogu složiti s tvojom konstatacijom.

Prije svega pisati ću samo o kršćanstvu ili još konkretnije o kršćanskoj Katoličkoj Crkvi
čija se glavna biskupija nalazi u gradu Rimu tj.o Svetoj Apostolskoj Katoličkoj Rimskoj Crkvi ili skraćeno Rimokatoličkoj Crkvi i njezinoj nauci jer njoj i sam pripadam.

Pitanje jest što bi to nekoga nagnalo da se ostavi Crkve i njenog nauka i krene u istraživanje duhovnosti koje donosi New Age scena.

Ti kažeš svoj razlog a ja mislim da je najveći razlog što takvi pojedinci jednostavno ne vjeruju u nauk Crkve.Smatraju ga pogrješnim pa se ni nemogu izvlačiti na foru da "unutar Crkve nisu mogli zadovoljiti svoje duhovne potrebe".Mogli su jer nauci koju današnja Crkva iznosi u javnost nije potrebno ništa dodati ni oduzeti.Tko vjeruje neće se u teškim iskušenjima pokolebati niti će tražiti utočište u drugim i do tada mu nepoznatim duhovnim naukama ili pokretima.
A oni koji ne vjeruju u nauk ovdje konkretno spominjane RKC sami iz nje odlaze.

Ima i onih koji odlaze jer primjerice drugi pripadnici njihove vjere žive u svakodnevnom životu na način suprotan nauku Crkve i onome što se propovijeda kao ispravan i moralan način življenja.
To po meni nikad nije razlog za odlazak jer ja a ni itko drugi ne bi se smio izvlačiti na ponašanje drugih.

Tako samo pomanjkanje vjere može biti razlogom odlaska.

A primjera imaš i na ovom forumu.Lik "Krschanin" sada protestant više ne vjeruje u ono što naučava RKC i to je razlog njegovog rastanka s njom.Sad stalnog ili privremenog tko će ga znati !












Gideon 2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 09:05   #15
Gideone,
ako se ne pronalazimo u istoj stvari ne znači da smo
neprijatelji. Problem je samo koliko je tko fleksibilan u svojem naumu da drugu mišljenje uopće odsluša.

Kultura dijaloga i postoji barem u slušanju, ali se na ovim našim prostorima svodi da neki forumaši slušaju sami sebe i svoj odjek.

Ni ti ni ja nećemo u našem dijalogu promjeniti stavove već ćemo biti bogatiji za jedno iskustvo više.

pozdrav
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 03:49   #16
Re: Pitanjce

Quote:
Gospon Pes kaže:
Dagi, netko od forumasa smatra da je ovaj topic krenuo smjerom koji bi bolje pasao na Filozofiju.
Sto kazes ti?


Je li ima još forumaša koji misle da bi ovaj topic spadao drugamo ?

genNorec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 09:51   #17
A vidi, vidi...kako to da mi je taj topic tako uteko a da ga ja vidio nisam

K'o sto vec napisah :

Vecinu New Age populacije cini skupina nedojebanih domaćica, "guru-a" sa osjecajem manje vrijednosti i pubertetlija. Kult licnosti je pravilo koje se pojavljuje u skoro svim new age grupama. Po svojim nazorima ne razlikuju se puno od "suvremenog" krscanstva, mozda je jedina razlika u tome sto new ageri spas traze u sebi umjesti u Kristu. Sve je ostalo isto, npr. razne kazne za zla djela (paralela Karma/Pakao/Trostruku vracanje). Svi su puni praznih prica o ljubavi i samilosti dok doma tuku djecu, varaju muzeve(zene) i sutiraju macke(pse). Rijetkost je naci nekog ozbiljnog koji tu filozofiju konkretizira kroz svakodnevni rad.

Ali ako dugo niste "opalili" nesto, new age okupljana su savrsena mesta za tako nesto.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 06:08   #18
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Lik nesretnog Fausta, lude, lažljivca i čarobnjaka,koji je zaista postojao, obradila su velika književna pera (Marlowe, Lessing, Goethe).

Međutim on je ipak nešto više od literalnog lika.
Paklene sile koje su dale moć Faustu (znanje), a za uzvrat "otele" dušu prema Ugovoru, sile su tame sa kojima je stoljećima crkva plašila narod. U onom vremenu težnja za znanjem(već i samo propitivanje postojećeg saznanja), bila je ravna herezi.

Znanje je moć. A žudnja za znanjem je žudnja za moći.
Uostalom i Adam i Eva kušali su plod drva znanja i znamo kako je završila ta priča. Monopol na učenost stoljećima su zadržavali za sebe oni koji su navodno tumačili Božji autoritet mačem i ognjem.

I dok su se negdje zgarišta lomača hladila, a negdje tiho pekli na vatrici heretici, tada napredna misao izbacila je na površinu lik Fausta, prototip kasnije svega negativnog, vražjeg djela, čovjeka usmjerenog protiv vrijednosti katolicizma, protiv dogma i vječnih istina crkve..


New age, skup raznih tehnika, znanja, spoznaja koje imaju za cilj duboke promjene načina života i razvoj duhovnosti društva i pojedinca, imaju dosta faustovskog u svojoj biti.


I zaista new age teži spoznaji koja ne ovisi samo o umu, jer on ne može biti instrument za spoznaju metafizičkim i transcedentnim
istina. U tom procesu spoznaje upleteno je i neodjeljivo i vlastito iskustvo, toliko dragocjeno , individualno i mistično.
No, da ne bude zabune nije tu vrag na djelu, niti povezivanje sa sotonskim
namjerama uništavanja duša ljudi, već prvenstveno nedosljednost i naivnost (raznih pravaca škola i učitelja).

Naime new age i nastaje zbog nedosljednosti religije , naivnosti njene mistike, nemogućnosti crkve da ide u korak sa novim saznanjima u nauci, tehnici, saznanja koje pokazuju da su drevne spoznaje točne, povezivanje duhovnosti istoka i zapada, nemogućnost odgovora na mnoga pitanja što muče pojedinca itd.


Kao i Faust, New age teži znanju, i čini "grijeh" intelektualnog ponosa. Pokazuje da je spasenje duše ovisi o znanju, iskustvu, i načinu kako se stremi istini, što i omogućava svakom pojedincu da vlastitim naporima promjeni svoj život. Zato ga i organizirane religije žele prikazati kao pakt sa vragom, i spiritizam najgore vrste.

Koliko ima faustovskih crta u New age-u??????'
Ako stanje nije dobro onda su promjene važne.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.