Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 18:24   #1781
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
temperatura vode u cijevima podnog grijanja ima 20,25 stupnjeva a ti ne možeš regulirati u kaminu temperaturu
Koje gluposti, koje bedastoće

1. pa kolika je temperatura poda?
2. jednom za svagda: temperatura vode u cijevima podnog ovisi o mali milion
faktora (gubici, raster cijevi, tip cijevi, prelaz topline........) i bubnuti da
temperatura generalno iznosi 20-25C je neozbiljno i nepoznavanje
problematike
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 09:20   #1782
Quote:
Aldebaran kaže: Pogledaj post
Napisi molim te koji tocno spremnik topline koristis.
Buffer Vaillant allSTOR VPS 500/2
Modularni međuspremnik tople ogrijevne vode prima na sebe i akumulira toplinu
- zapremina spremnika 500 litara
- solarni kolektori
- kamin na drva
- zagrijavanje PTV
- grijanje građevine
- dimenzije: ∅650 s izolacijom ∅820 x H 1805
- masa prazno 90 kg, puno 590 kg

preporučio mi je 800 litara spremnika, ali taj neće moć proći kroz vrata
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 09:25   #1783
Zanima me da li se estrih iznad cijevi može izvesti iz više komada ili mora biti izliven iz jednog dijela?
Pošto sam radim podno, a imam velike prostorije ne mogu sve odjednom.
Bojim se da ne bi došlo do mogućnost pucanja.

Kolika je min visina estriha iznad cijevi?
sandymandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 19:10   #1784
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
Buffer Vaillant allSTOR VPS 500/2
Modularni međuspremnik tople ogrijevne vode prima na sebe i akumulira toplinu
- zapremina spremnika 500 litara
- solarni kolektori
- kamin na drva
- zagrijavanje PTV
- grijanje građevine
- dimenzije: ∅650 s izolacijom ∅820 x H 1805
- masa prazno 90 kg, puno 590 kg

preporučio mi je 800 litara spremnika, ali taj neće moć proći kroz vrata
Pozdrav

Ova varijanta i mene zanima. Može li se znati koji je kamin, ako nije problem i nekakva shemica spajanja ...zahvaljujem
dud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 16:25   #1785
Planiram postaviti podno grijanje i pripremu tople vode u 2 stana (cca 120 m2 svaki)
Da li je bolje uzeti 1 veći spremnik za ta dva stana ili 2 manja?

Može li koja preporuka za spremnik? (i koliko litara)
Spremnik bi se grijao kotlom i solarno (za sada ne bih postavljao kolektore, ali bih sve predvidio) te bi služio za podno grijanje i potrošnu toplu vodu!
V@is is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 20:17   #1786
Pitanje za one koji imaju iskustva:
pri montaži cijevi za podno grijanje danas, na jednom mjestu mi se dogodilo, dok sam izvodio "luk" da skrenem sa cijevi da mi se cijev malo "slomila" ako znate što mislim. Ja sam je odmah ispravio i ona izgleda OK, ali je malo zgužvana na mjestu gdje se prelomila.

Sustav će naravno ići po pritisak prije izlijevanja estriha, tako da ću provjeriti da li curi, mada mislim da nema šanse, bar ne za sada, kako izgleda.

Pitanje je da li s vremenom to tu može procuriti, i da li da čupam van cijeli krug i stavljam drugi ili nemam razgloga za brigu? Cijev je rotex monopex 17mm.

Pozdrav
cobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 21:36   #1787
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
Pitanje je da li s vremenom to tu može procuriti, i da li da čupam van cijeli krug i stavljam drugi ili nemam razgloga za brigu? Cijev je rotex monopex 17mm.

Pozdrav
Otkini cijev 0.5-1m prije fige i nastavi sa zdravom cijevi uz pomoć spojnice za te cijevi.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 08:25   #1788
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Otkini cijev 0.5-1m prije fige i nastavi sa zdravom cijevi uz pomoć spojnice za te cijevi.
hmmm, nije mi to baš neko sretno riješenje, imati spoj u podu je opet potencijalna opasnost, koliko god on dobar bio... ja se nekako mislim ili ostaviti ovako ili mijenjati cijeli krug... ako stavim sustav pod pritisak i ne curi, je li to dovoljna sigurnost da neće ni procuriti?

pozdrav
cobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 12:35   #1789
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
hmmm, nije mi to baš neko sretno riješenje, imati spoj u podu je opet potencijalna opasnost, koliko god on dobar bio... ja se nekako mislim ili ostaviti ovako ili mijenjati cijeli krug... ako stavim sustav pod pritisak i ne curi, je li to dovoljna sigurnost da neće ni procuriti?

pozdrav
Ne možeš biti siguran 100%, tamo gdje je cijev slomljena ona je strukturno oslabljena.
Imao sam i ja situacija da je cijev promijenila oblik iz savršeno okruglog u manje savršen (čitaj spljošten) ali nisam imao promjene tako da se to vidi nakon ispravljanja. Ako ostaje cijev mutna tj ostanu tragovi na tom mjestu ja bi postavio spojnicu onako kao sam već rekao.
Ja još nisam čuo da se desilo da na spoju curi nakon što je ispitano. Dapače, mesingana spojnica je neka vrsta ojačanja i tu je najmanja mogućnost da procuri/popusti ako je sve ispitano po proceduri ispitivanja.
Imao sam nekoliko slučajeva probijanja cijevi u podu svrdlima od strane montera raznih naprava i sve se uredno sanira spojnicama i nikad naknadnih problema.

A ti uvijek možeš zamijeniti cijevi. 5Kn je metar, a te kraćene upotrijebi na malim krugovima kao što je kupatilo i sl.
Uostalom, ni jedan krug ne bi trebao biti duži od 100m sa cijevi fi 17.

Zadnje uređivanje nike321 : 05.02.2011. at 12:43.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 21:44   #1790
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
Pitanje za one koji imaju iskustva:
pri montaži cijevi za podno grijanje danas, na jednom mjestu mi se dogodilo, dok sam izvodio "luk" da skrenem sa cijevi da mi se cijev malo "slomila" ako znate što mislim. Ja sam je odmah ispravio i ona izgleda OK, ali je malo zgužvana na mjestu gdje se prelomila.

Sustav će naravno ići po pritisak prije izlijevanja estriha, tako da ću provjeriti da li curi, mada mislim da nema šanse, bar ne za sada, kako izgleda.

Pitanje je da li s vremenom to tu može procuriti, i da li da čupam van cijeli krug i stavljam drugi ili nemam razgloga za brigu? Cijev je rotex monopex 17mm.

Pozdrav
Imaš dvije mogučnosti :

1) bolja : izravnaj cijev i na tom mjestu je ne savijaj više u luk nego promjeni shemu tako da taj dio cijevi bude u ravnom potezu. Zašto , zato što pod djelovanjem topline deformacija prema unutra ( smanjenje profila ) se može povećati zbog relksacije materijala. To će rezultirati prestankom protoka.

2) Zamjeni taj krug u cijelosti

Na tom mjestu cijev svakako neće nikada procuriti budi siguran jer ti pogonski tlak bude barem 3 puta manji od tlaka ispitivanja , ali se može desiti da se vremeno suženje poveća i drastično smanji protok te time izgubiš grijanje te prostorije , a to je ono što želiš izbjeći više od procurivanja. Ja sam imao takovo jedno mjesto u kupaonici i napravio sam soluciju 1) drugu godinu sve ok , a tako će i ostati.

Varijanta sa spojnicom je tamo gdje nije moguče nikakvo drugo rješenje , to znači u slučaju oštećenja cijevi zalivene u estrih .
Po preporuci Rotexa to mjesto treba ostaviti trajno dostupnim ostavljanjem revizije u podu. Svakako u kupaonici ne želiš imati nikakav poklopac u podu. Svaka druga sugestija glede spojnica koja nije u skladu sa preporukom proizvođača je , paušalna , amaterske i kao takva neprihvatljiva.

http://geoterma.blog.hr/
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 22:58   #1791
Ne znam koliko instalacija podnog grijanja imaš iza sebe osim svoje, ali ja ne bi bio tako isključiv!

http://i51.tinypic.com/30887th.jpg

Kao što sam rekao, treba biti izvedeno po zanatu, s odgovarajućim alatom i nema nikakvog problema.

Zadnje uređivanje City : 06.02.2011. at 01:30. Reason: Velika slika
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 09:14   #1792
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko instalacija podnog grijanja imaš iza sebe osim svoje, ali ja ne bi bio tako isključiv!

http://i51.tinypic.com/30887th.jpg

Kao što sam rekao, treba biti izvedeno po zanatu, s odgovarajućim alatom i nema nikakvog problema.
Da, samo postavlja se pitanje kako to izvesti u varijanti sam svoj majstor, bez tog odgovarajućeg alata i iskustva u tom krpanju. Zapravo ne znam da li bi došlo jeftinije nekome platiti da se zeza i dolazi samo da to zakrpa ili kupiti 100 metara cijevi... Mislim da bi razlika bila mala. Druga je stvar sto kod mene nema bas puno iskusnih instalatera podnog grijanja, bar ih ja nisam nasao, to uglavnom rade vodoinstalateri koji su se priucili. Kojeg god sam ja pitao za ovaj problem svi su mi rekli, ma ostavi to nece biti nista, to se nama isto cesto dogodi pa nastavimo dalje i SKORO nikad nije procurilo???!!!?? Samo ne znam sto im znaci ono "SKORO NIKAD" )))

Ja cu najvjerojatnije zamijeniti cijeli krug i biti u miru, ali svakako zahvaljujem na podijeljenom iskustvu
cobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 19:11   #1793
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
Buffer Vaillant allSTOR VPS 500/2
Modularni međuspremnik tople ogrijevne vode prima na sebe i akumulira toplinu
- zapremina spremnika 500 litara
- solarni kolektori
- kamin na drva
- zagrijavanje PTV
- grijanje građevine
- dimenzije: ∅650 s izolacijom ∅820 x H 1805
- masa prazno 90 kg, puno 590 kg

preporučio mi je 800 litara spremnika, ali taj neće moć proći kroz vrata
Za zapremine preko 400l spremnika topline se preporučuje ići na dva spremnika (skuplja opcija no i pametnija ako se radi o solarnom grijanju PTV).
Zašto: što imate veći spremnik to su i toplinski gubici veći (bez obzira na toplinsku izolaciju spremnika) - to je glavni nedostatak akumulacije topline. No kod grijanja na drva je spremnik, zbog slabe regulacije te regulacije kod koje je smanjen stupanj djelovanja, dobrodošao - kao i za solarno grijanje. Priupitajte o mogućnosti instalacije 2 spremnika - tu nije potrebno da svaki spremnik skladišti istu količinu topline već kad se jedan zagrije - počinje se grijati drugi spremnik (za drva i solar idealno).
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 21:01   #1794
Mene zanima je l netko ima iskustva s epoksi i poliuretanskim podovima na podnom grijanju i da li takve podloge uopće smiju ići na podno grijanje?
Hvala
noninoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 11:57   #1795
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Za zapremine preko 400l spremnika topline se preporučuje ići na dva spremnika (skuplja opcija no i pametnija ako se radi o solarnom grijanju PTV).
Zašto: što imate veći spremnik to su i toplinski gubici veći (bez obzira na toplinsku izolaciju spremnika) - to je glavni nedostatak akumulacije topline. No kod grijanja na drva je spremnik, zbog slabe regulacije te regulacije kod koje je smanjen stupanj djelovanja, dobrodošao - kao i za solarno grijanje. Priupitajte o mogućnosti instalacije 2 spremnika - tu nije potrebno da svaki spremnik skladišti istu količinu topline već kad se jedan zagrije - počinje se grijati drugi spremnik (za drva i solar idealno).
dobra ideja, ali nemam mjesta , i ovog sam jedva ugurala u stepenište
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 11:58   #1796
ja nikako ne bih koristila umjetne materijale , ili laminate (puni ljepila) za podove koji će se grijati
mogu oni reči šta god žele, ali isparavanja će biti , to je u naravi svih materijala kada ih dugo podgrijavaš

ja idem na keramičke pločice
jeftine, lijepe, lake za održavati
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:14   #1797
Molim vas za odgovor:
Da li je potrebno dodatno grijanje (radijatorsko) pored podnog grijanja? Naime, strojar koji je radio elaborat grijanja pored podnog grijanja u svaku prostoriju predvidio je i dodatne radijatore.
feng shui is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:20   #1798
Ja grijem trenutno cca 100 m2 podnim grijanjem. Kada je vani preko dana oko 5 C, noći do -5, onda peć radi 06-12 i 18-22. Kuća je bez ikakve fasade trenutno. U kući je 20-22 C. Moze biti i vise, ali je podeseno na 21 C i to je cisto dovoljno. Kada dnevna temperatura ide i do 10 C i vani je sunčano, onda peć dnevno radi ukupno cca 5 sati i to nam je dovoljno i za grijanje tople vode i u kući je i dalje oko 21 C. Još da imam fasadu.....ah
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:45   #1799
A kako je ujutro? Koliko brzo se zagrije prostor obzirom na tromost podnog grijanja?
feng shui is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:59   #1800
Quote:
feng shui kaže: Pogledaj post
Molim vas za odgovor:
Da li je potrebno dodatno grijanje (radijatorsko) pored podnog grijanja? Naime, strojar koji je radio elaborat grijanja pored podnog grijanja u svaku prostoriju predvidio je i dodatne radijatore.

Ako je u elaboratu snaga potrebna za prostor gdje dolazi radijator veća od 100W/m2 onda je opravdano stavio dodatne radijatore. Pod koji isijava više od 100mW/m2 je pretopao i nije zdrav.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.