Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2009., 00:17   #41
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Stvarno nebih htio da ova tema ode u političke vode, nego me zanima čisto informativno da pročitam objašnjenja osoba ovoga foruma, glede istih prezimena koja se pojavljivaju kod ljudi Srpske i Hrvatske nacionalnosti, što je tome uzrok ili bolje rečeno, što je tome pridonjelo i da li ta prezimena 100% vuku isto podrijetlo bez obzira na danasnju narodnost ili je takvo isto prezime tek "puka slucajnost"?
Nije slucajnost jer i Srbi i Hrvati su juznoslovenski narodi a kroz vekove su se medjusobno mesali.Pogledaj prezime Petrov.Imas Srbe, Bugare , Makedonce i Ruse sa istim prezimenom .
MAGRIPA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 00:19   #42
Quote:
MAGRIPA kaže: Pogledaj post
Nije slucajnost jer i Srbi i Hrvati su juznoslovenski narodi a kroz vekove su se medjusobno mesali.Pogledaj prezime Petrov.Imas Srbe, Bugare , Makedonce i Ruse sa istim prezimenom .
Nema to veze s mješanjem ni nemješanjem,nego Petar svakud postoji pa tako i to prezime. Pa nisu Rus i Makedonac s istim prezimenom rođaci niti je između njih bilo mješanja
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 16:44   #43
Prezimena kod obicnog plebesa u Europi su se pocela uvoditi od 16. stoljeca.

Kod Otomana je to bio slucaj u 19. stoljecu.


Nema nikakve tajne kod prezimena. Ona su ili davana po jednom pretku (ocu) ili po zanimanju ili po osobini.

S obzirom da su jezici i imena slicna otud i nije cudno da se netko iz Surdulice mogao prezivati jednako kao netko iz Ogulina (Kovac recimo ili Tadic) iako nemaju nikakvog krvnog srodstva.
pjosip is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 08:29   #44
Sanader

http://www.belestrane.nadlanu.com/si...lt.asp?lang=sr

u Bgd-u ima 30 telefonskih korisnika , u Novom Sadu 16,...

http://www.tportal.hr/imenik/bijele.aspx

dok u Zagrebu ima samo 3 Sanadera...



zanimljivo da u Bgd-u ima 200 Starčevića, 45 Glavaša, i samo 8 Pavelića

a i Šeks je retko kao Sanader u Zgb-u, samo 2.

Zadnje uređivanje HutaGalung : 28.04.2009. at 08:35.
HutaGalung is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 10:56   #45
Quote:
HutaGalung kaže: Pogledaj post
Sanader

http://www.belestrane.nadlanu.com/si...lt.asp?lang=sr

u Bgd-u ima 30 telefonskih korisnika , u Novom Sadu 16,...

http://www.tportal.hr/imenik/bijele.aspx

dok u Zagrebu ima samo 3 Sanadera...



zanimljivo da u Bgd-u ima 200 Starčevića, 45 Glavaša, i samo 8 Pavelića

a i Šeks je retko kao Sanader u Zgb-u, samo 2.

Ne znam sto me vise veseli, gledati i citati kako se "komsije" vesele sto ipak imaju nekakve veze sa civiliziranim svijetom (pa makar i kroz zamisljeno krvno srodstvo) ili uputiti jos jednog ignoranta na dostupnu literaturu koja obradjuje ovu tematiku.

pjosip is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 12:29   #46
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
To je jasno, ali postoje i zajednička "neobična" prezimena npr. Alavanja, Aralica, Škoro, Gudelj, Kapor, Šešelj, Lozo, itd.
to nije zajedničko prezime nego HRVATSKO!!!
pravoslavaca ima jedna obitelj jer je tip bauljajući po east hertzegovini oženio srpkinju i ostao živjet u njenom selu i eto....
__________________
kacavida
šarafciger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 12:52   #47
Quote:
šarafciger kaže: Pogledaj post
to nije zajedničko prezime nego HRVATSKO!!!
pravoslavaca ima jedna obitelj jer je tip bauljajući po east hertzegovini oženio srpkinju i ostao živjet u njenom selu i eto....
Hm,na kakvim dokazima se to zasniva Srba Gudelja ima u nekoliko sela po istočnoj Hercegovini i graničnom dijelu Crne Gore,nisu u pitanju potomci jednog tipa u jednom selu
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 12:59   #48
da to su potomci tog tipa!!!!
čak su bili ( naravno prije rata ) u selu iz kojeg su potekli otac od nogometaša vladimira i još neki!
__________________
kacavida
šarafciger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:00   #49
Quote:
šarafciger kaže: Pogledaj post
to nije zajedničko prezime nego HRVATSKO!!!
pravoslavaca ima jedna obitelj jer je tip bauljajući po east hertzegovini oženio srpkinju i ostao živjet u njenom selu i eto....
Ovo je istina i slažem se s ovime... Mnogo je takvih slučajeva gdje su Hrvati ženili srpkinje i uzimali i vjeru pritom, radi mnogih razloga, npr. bilo je lakše posao dobiti i probiti se u društvu ako si srbin u vrijeme Kraljevine SHS ili Jugoslavije... i mnogo drugih slucajeva...

Nažalost kompleks Srba o njihovoj braći sa Zapada ide do te mjere da iskorištavaju i ovakve "izrode" sto su se popravoslavili, za svoje teze o Veliko Srpskoj braći... Nažalost takve teze su umrle i umiru zajedno sa onim retardiranim pravoslavnim Hrvatom Vojislavom Šešeljom, kojeg su 100 puta u Srpskom Parlamentu posprdno prozivali Ustaša
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:00   #50
Quote:
šarafciger kaže: Pogledaj post
da to su potomci tog tipa!!!!
čak su bili ( naravno prije rata ) u selu iz kojeg su potekli otac od nogometaša vladimira i još neki!
Ma da,sve teški Hrvati
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:04   #51
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ma da,sve teški Hrvati
šta ti batrljaš, samo sam naveo ono što znam i što je istina pošto se sam tako prezivam!!!
problem je to što ako je jedno trica i djeca su isto, imate malko agresivan mentalitet!!!
__________________
kacavida
šarafciger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:07   #52
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Mnogo je takvih slučajeva gdje su Hrvati ženili srpkinje i uzimali i vjeru pritom, radi mnogih razloga, npr. bilo je lakše posao dobiti i probiti se u društvu ako si srbin u vrijeme Kraljevine SHS ili Jugoslavije... i mnogo drugih slucajeva...
Ma da,čujem ima dva milijuna takvih...sigurno na taj način misliš objasniti sve Srbe s navodno ekskluzivno hrvatskim prezimenima,kao što su Gudelji i Marići
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:14   #53
Quote:
šarafciger kaže: Pogledaj post
šta ti batrljaš, samo sam naveo ono što znam i što je istina pošto se sam tako prezivam!!!
problem je to što ako je jedno trica i djeca su isto, imate malko agresivan mentalitet!!!
Pa vidim ja da te to žulja zbog prezimena Jedino je problem što se ti Srbi isto tako prezivaju još na kraju 19. stoljeća. Srbi imaju agresivan mentalitet,ja nemam,nisu oni meni ništa,Hrvat sam.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:17   #54
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Ne znam sto me vise veseli, gledati i citati kako se "komsije" vesele sto ipak imaju nekakve veze sa civiliziranim svijetom (pa makar i kroz zamisljeno krvno srodstvo) ili uputiti jos jednog ignoranta na dostupnu literaturu koja obradjuje ovu tematiku.

Bas navedena prezimena imaju veze sa civilizacijom a i vi sa Zapadnog Balkana ste ogledalo civilizacije toliko ste se klali skoro...

Jelačića u Novom Sadu ima 45 a u celoj 4 puta vise naseljenoj Zagrebackoj Zupaniji 63


izgleda da je Vranjo Tudjman jedini nosi oridjidji hrvatsko prezime, mogli bi masovno da pocetne da ga koristite
HutaGalung is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:22   #55
Ban Jelacic i jeste iz Novog Sada a ne iz Zagreba...
NikolaBGD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:32   #56
Quote:
HutaGalung kaže: Pogledaj post
Bas navedena prezimena imaju veze sa civilizacijom a i vi sa Zapadnog Balkana ste ogledalo civilizacije toliko ste se klali skoro...

Jelačića u Novom Sadu ima 45 a u celoj 4 puta vise naseljenoj Zagrebackoj Zupaniji 63


izgleda da je Vranjo Tudjman jedini nosi oridjidji hrvatsko prezime, mogli bi masovno da pocetne da ga koristite
Ti, otkad si došao na ovaj forum, nisi napisao nijedan normalan post...žao mi te je...
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:37   #57
Najbolje bi bilo da HutaGalung uzme prezime od Šerifovićke,kao pravi Srbin
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:38   #58
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Osim bosnjaka svi vise manje imaju slicna prezimena , eto primjera radi rukavina je prezime hrvatskog nogometnog reprezentativca ali i jednog srpskog , ima mali milijun slicnih primjera , jbg ljudi su se i malo izmijesali
Nekima ovdje neke stvari izgleda treba objasnjavati iz temelja. Bosnjak, Bosanac je regionalna, a ne etnicka, nacionalna ili religijska odrednica. I sam Bosnjak ne mora samo biti musliman, ili cak ni krscanin, vec ateist, agnostik, itd..

Tzv. "bosnjacka" prezimena, kojih nema kod Srba i Hrvata, tipa Izetbegovic, Hadziabdic, Hadziefendic, Hadzi-Hafiz-begovic, Hadzibegic itd su ustvari samo "titule" iz Osmanlijskog carstva. Nista vise.

Oni su sto danas izjasnjavaju Bosnjacima, sto cak i akademici poput Tunje Muhameda Filipovica potvrdjuju su Juzni Slaveni koji su presli na Islam (uz jedan mali dio Albanaca u Crnoj Gori).

Ono sto Filipovic tvrdi je da u BiH nema Hrvata i Srba, vec samo pravoslavnih i katolickih Bosnjaka.

Druga teza je naravno ona o islamiziranim Srbima i Hrvatima.

Nazalost, mi danas imamo trecu opciju, gdje se poistovjecuju nacija i religija i to je pogresno. Toga nema nigdje.


No, vratimo se temi. Srbi i Hrvati imaju ista prezimena jer su se ta dva naroda mijesala kroz stoljeca i normalno da nisu svi Srbi presli na pravoslavlje, niti svi Hrvati na katolicanstvo po njihovom dolasku na jugo-istok Europe. Da ne govorimo o migracijama poslije Turskih osvajanja.
Apatrid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:42   #59
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
No, vratimo se temi. Srbi i Hrvati imaju ista prezimena jer su se ta dva naroda mijesala kroz stoljeca.
Tako to tumače nepismeni ljudi koji ne znaju da sličnost prezimena nema veze s nikakvim mješanjima ni nemješanjima između naroda. Prezimena imaju slična jer imaju jedni i drugi kalendar s crkvenim imenima na zidu,a i jezici imaju sličan vokabular
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:49   #60
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Ti, otkad si došao na ovaj forum, nisi napisao nijedan normalan post...žao mi te je...
a sta je za tebe normalan post...oni istiniti uglavnom nisu pretpostavljam...

Eno ti bele strane u Srbiji i Hrvatskoj pa kucaj sta te interesuje...i poredi...eto mene zanimala neka cudna prezimena pa potrazio, verujem da vecina to nisu znali pa ni ja...

Jesu li tema prezimena , jesu...

Ili ti vise volis babske price i mitomane...
HutaGalung is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.