Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2003., 18:32   #21
Talking

ovo me nasmijalo do suza....
__________________
[*deathless*] e propustio si moje prvo pojavljivanje u petama u javnosti jucer. odrastam, a tebe nema :(
[wrongek] ideš
[wrongek] što je sljedeće, torba u obliku torbe :)
*Deathless* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 01:29   #22
ovaj mali je moj soulmate!
takve sam ja zadacnice pisao

zakon, zakon
Drito Konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 23:36   #23
Re: sastavci učenika

Quote:
daysleeper kaže:
ne znam dali se još netko sjeća, ali robert perišić je u svojoj kolumni u globusu komentirao radove učenike gimnazije
Lako je Robertu Perišiću komentirati kad nikad nije "kopao" u učionici. Najjači su mi takvi filozofi bez ikakve veze sa stvarnošću koji o svemu imaju mišljenje, pa čak i o onome o čemu zapravo nemaju blagog pojma. Kad bi se u razredu nagrađivala "kreativnost" a la Robert Perišić za 15 godina na ulici ne bi mogao vidjeti pismenog čovjeka. Jedno je razred i škola, a drugo su tečajevi kreativnog pisanja i jedno s drugim nema nikakve veze. Sumnjam zapravo da bi Robert Perišić kao predavač opstao u razredu duže od 2 dana.
By the way čitao sam te zadaće koje je on pohvalio u novinama, totalno su bez veze.
kampfwagen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 22:06   #24
Re: Re: sastavci učenika

Quote:
kampfwagen kaže:
Kad bi se u razredu nagrađivala "kreativnost" a la Robert Perišić za 15 godina na ulici ne bi mogao vidjeti pismenog čovjeka.
A de ti meni reci cemu onda sluzi zadacnica? Kad bi se njom postizala pismenost, svi bi pisali "Mama pece kolace. Tata cita novine. Sestra se igra." i slicne debilitete jer, Boze moj, sve su te recenice gramaticki tocne i pismene
Ja ne vidim zasto one zadacnice ne bi naprimjer dobile pet - osim sto su originalne i kreativne, one ne odaju neku nepismenost autora. Zasto bi ti onda dao tim zadacnicama jedan? Zato sto nisu pisane po kalupu ili?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 23:57   #25
kampy, slažem se da je perišić sranje od pisca (ali ne i od kritičara), no među ovim zadaćnicama zbilja ima genijalština
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 00:39   #26
Re: Re: Re: sastavci učenika

Quote:
Sudden Sid kaže:

Ja ne vidim zasto one zadacnice ne bi naprimjer dobile pet - osim sto su originalne i kreativne, one ne odaju neku nepismenost autora. Zasto bi ti onda dao tim zadacnicama jedan? Zato sto nisu pisane po kalupu ili?
Zadaćnice niti su originalne niti kreativne. To su obične pubertetske budalaštine. Kao što sam rekao škola nije tečaj kreativnog pisanja. Škola se temelji na autoritetu i da, ukalupljenosti. Tek kad se prođe taj autoritet i ukalupljenost može ga se pokušati osporavati. I meni su neke književne veličine i klasici apsurdni i promašeni, ali do tog sam došao tek pošto sam prošao kroz autoritet škole i fakulteta.
Ako se učenik danas nagradi za ismijavanje Jesenjina, kako ćemo ga nagraditi sutra kad bude ismijavao i samu pojavu nastavnika u razredu? Nemate iskustva šta se tiče predavanja u razredu i zapravo ne znate o čemu govorite.
Lako je Robertu Perišiću izigravat coolera s tom cigaretom u ustima dok piskara za "Globus".
kampfwagen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 01:35   #27
Re: Re: Re: Re: sastavci učenika

Quote:
kampfwagen kaže:
Škola se temelji na autoritetu i da, ukalupljenosti. Tek kad se prođe taj autoritet i ukalupljenost može ga se pokušati osporavati.
ali gle, ja ne želim ići u školu koju ću morati osporavati. škola ne bi trebala stvarati buntovnike, nego slobodne kreativce, a naše škole su daleko od toga.

ova zadaćnica o jesenjinu nije obična pubertetska budalaština, višeslojno je duhovita i originalno osmišljena. ne želim reći da je filip gašpar neki književni genij, ali ne može mu se osporiti kreativnost.

to što perišić izigrava je njegov posao

to što ti djeci u školi diktiraš lekciju ne znači da bolje od nas znaš što je kvalitetna nastava i kako bi joj se moglo pristupati
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 14:27   #28
e, pa, sorry, ljudi dragi...

... ali ja sve zadaćnice koje sam vidio na toj stranici moram popljuvati.

uistinu, citirana zadaćnica je originalna i kreativna i tako to.
to je neosporiva činjenica.

također su neosporive činjenice:[list=1][*]autor zadaćnice je nepismen[*]autor zadaćnice ne može pojmiti pjesničku sliku koja se proteže na više od jednog stiha[*]struktura zadaćnice je dobrim dijelom "s peetschke na beton"[*]autor zadaćnice općenito malo previše sere kvake jer nema kaj pametnog za reći.[/list=1]
pismenost, struktura, sadržaj... su ipak nešto bitniji kriteriji ocjenjivanja od puke kreativnosti.
kreativnost je i smišljanje - da budem krajnje odvratan - originalnih načina za mučenje malih životinja. sama kreativnost ne vrijedi bogznašto.

i dečko još na kraju stavlja pjesmu harisa džinovića - ili valjda njen refren - stvarno ne bih znao - u četiri retka (ne nužno stiha; nije nemoguće da su to zapravo samo dva ili tri stiha).
pogledajmo kako bi izgledala analiza tih četiriju stihova njegovom metodom:

Ostarit ću, neću znati
prvi stih glasi "ostarit ću, neću znati". "ostarit ću" je razumljiv dio, svatko ostari ako prije ne umre od antraxa ili od zatajenja bubrega ili jer ne rade aparati za dijalizu. "neću znati" mi nije jasno, valjda misli da će zaboraviti sve što je naučio u školi, možda će biti sklerozan ili senilan ili tako nešto. no dobro.

Dal’ ćeš zamnom
drugi stih glasi "dal' ćeš zamnom" (ostavljam pravopisnu grešku). ovaj stih uopće nema nikakvog smisla i totalno je glup. ne znam uopće kako bih ga preveo.

Zaplakati
treći stih je najkraći, ima samo jednu riječ. "zaplakati". no dobro. ne znam što je đinović time mislio, ali sigurno je bolji pjesnik od jesenjina jer "zaplakati" zvuči puno smislenije od "zeleno vime siše", a i jedno i drugo su treći stihovi.

Ko ja za tobom
četvrti stih u poptunosti narušava sve što sam preveo, jer sad više ne kužim ništa. što znači "ko ja za tobom"? naravno, riječi su smislene, ali koje im je značenje? to je tako preveo neki gašpar i moram reći da je to žalosno, jer tako kako je taj gašpar to preveo, mislim da bih lakše razumio đinovića na kojem god jeziku da to pjeva. uostalom, žalosno je i to da još nisam rekao ništa o zbilja bitnim stvarima, kao što je cijena zelene salate na raznim placevima u gradu u usporedbi s cijenom paradajza u dućanu.

dakle, ljudi dragi, ovaj dečko ne samo da bi od mene dobio jedinicu, nego bi mi išao i na popravak na kraju godine. i, obzirom da garantirano ne bi naučio ono malo pravopisa što mu treba, ne bi mi prošao razred.
opet, ja ne znam kako takvi ljudi izlaze iz osnovne, pa nisam mjerodavan... i na veselje nebrojenih budućih generacija učenika, nisam i nikad neću biti profesor hrvatskog jezika.
a još manje profesor Hrvatskog jezika.

p.s. ne znam kako gašparu i kompaniji, ali nama je u gimnaziji uredno objašnjeno na samom početku da teme zadaćnica nisu teme o kojima bismo željeli/voljeli pisati, već teme koje provjeravaju naš pravopis, gramatiku, strukturu teksta, sposobnost pisanja koherentnih sastava na zadanu glupu temu i razumijevanje gradiva. kreativnost je samo bonus.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 14:39   #29
http://free-bj.hinet.hr/zvpo/4donlin...nice/barl2.htm

zadaćnica na temu "moji uzori u svijetu filma, glazbe i športa".

dobio je četvorku.

četvorku.

i ti su se ljudi još bili žalili na svoju profu iz hrvatskog.

ja mu samo zbog pravopisa ne bih mogao dati više od trojke (lijepo piše da su zadaćnice prepisivane doslovno).

Quote:
U športu mi nema športaša kao što je Stjepan Tomas. Kao malog svi su ga mučili, a sada on krši sve protivničke igrače u talijanskoj prvoj nogometnoj ligi. Jedanput je skršio Ronalda i slomio mu gležanj. Tu je Tomas izrazio svoj bijes što mu se skupljao kroz djetinjstvo. Njemu je jedan susjed uvijek govorio: “Zrno po zrno pogača, kamen po kamen palača”. To mu je bio jedan pametan susjed.
jako pametan susjed.

usput, primijetio sam da dečki imaju sklonost citiranju poslovica.
mislim, nije to sasvim loše, ali ne treba baš pretjerivati.

a sad idem zatvoriti tu stranicu jer ću si inače morati ispirati oči varikinom.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 14:44   #30
Re: e, pa, sorry, ljudi dragi...

Quote:
cptar kaže:
također su neosporive činjenice:[list=1][*]autor zadaćnice je nepismen[*]autor zadaćnice ne može pojmiti pjesničku sliku koja se proteže na više od jednog stiha[*]struktura zadaćnice je dobrim dijelom "s peetschke na beton"[*]autor zadaćnice općenito malo previše sere kvake jer nema kaj pametnog za reći.[/list=1]
odakle to da je nepismen

to što se on ovdje šali na račun jesenjina i secira njegovu pjesmu ne znači da je ustvari glup i da ništa ne razumije

to što ima nekih rupa u strukturi i ispraznosti u sadržaju razumljivo je - zadaćnice se pišu 80-ak minuta
pa ipak, mene je oduševila i nasmijala


ko što me i ovo nasmijava. zamislite što bi ti dečki rekli kad bi znali da se još i danas o njihovim zadaćnicama vode polemike
pa toliko se o nekim knjigama nije pričalo
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 15:09   #31
Re: Re: e, pa, sorry, ljudi dragi...

Quote:
panon youth kaže:
odakle to da je nepismen
zaključio sam to čitajući što je napisao.
pravopis mu je u qrcu.
Quote:
to što se on ovdje šali na račun jesenjina i secira njegovu pjesmu ne znači da je ustvari glup i da ništa ne razumije
šali se?
mora da sam onda ja glup jer ne kužim što je smiješno.
Quote:
to što ima nekih rupa u strukturi i ispraznosti u sadržaju razumljivo je - zadaćnice se pišu 80-ak minuta
pa ipak, mene je oduševila i nasmijala
mene nije.
opet, što se može... ima nas svakakvih.
Quote:
ko što me i ovo nasmijava. zamislite što bi ti dečki rekli kad bi znali da se još i danas o njihovim zadaćnicama vode polemike
pa toliko se o nekim knjigama nije pričalo
ditto.

opet, valjda su ih zato i stavili na net.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 01:13   #32
Čudno je to kakvu moć imaju novine...iz ničega napraviti nešto...nepismenost nazvati kreativnošću...loše đake proglasiti "postmodernistima"...
I da, Robert Perišić. Definitivno Robert Perišić.
Ako su ti đaci već takvi genijalci što ne napišu neku knjigu poezije ili proze...Robert Perišić će im napisati recenziju. Vjerovatno će i biti jedini koji će to čitati.
kampfwagen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2003., 22:58   #33
Kao prvo, decko nije pljuvao po jesenjinu nego po prijevodu jesenjina. Istinu na srce, stvarno trebas biti PROKLETO mastovit da bi onako preveo nesto

Kao drugo, istina je da tip nije gramaticki napisao, ali ponavljam - da se drzimo vasih pravila, na temu "Proljece" bi se sastavom tipa "Sunce sja. Trava raste. Ponekad padne kisa" dobivala garant petica jer ispunjava sve uvjete koji su postavljeni

Nadalje, ovo sta je receno da bih trebao proci 10 godina ukalupljenosti da bih pljuvao po njoj je nebuloza. Zasto bih 10 godina trpio gluposti ako vec SAD vidim da je to glupost? To je kao da kazes da nekoga treba ubiti da bi se moglo pricati protiv ubijanja. Besmislica

I tako zakljucujem da bi decko za SVOJE (a ne tude koje bi fol trebao imati) misljenje o jesenjinu trebao dobiti barem dva. A ako bi zadacnica trebala izrazavati tude misljenje o jesenjinu napisano jednostavnim neprosirenim recenicama, onda pisam na takvo skolstvo
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 23:35   #34
Quote:
Sudden Sid kaže:

I tako zakljucujem da bi decko za SVOJE (a ne tude koje bi fol trebao imati) misljenje o jesenjinu trebao dobiti barem dva. A ako bi zadacnica trebala izrazavati tude misljenje o jesenjinu napisano jednostavnim neprosirenim recenicama, onda pisam na takvo skolstvo
Da, škola je kriva za sve. Ukinimo školu. Najbolje je da svi postanemo nogometaši i konobari. Tada se barem nećemo morati gnjaviti s Jesenjinom.
kampfwagen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2003., 13:21   #35
nije kriva skola nego neprilagodjenost njenog programa vremenu u kojem zivimo. smatram da se inzistira na nekim potpuno krivim nacelima - utrpaj sto vise informacija - informacije, informacije, informacije koje ne zelim i koje mi nikada nece pomoci... ne samo u profesionalnom zivotu nego i u izgradnji moje osobnosti i spoznavanja samoga sebe. kazem za gimnazije, to sam prosla i poznajem sustav. a znam i programe strukovnih skola, i znam polaznike tih skola. nazalost, jako puno tih ljudi kad izadju iz skole nemaju pojma o nicemu. pa u nekim slucajevima ni o svojoj struci.

inace, kad smo kod problametike zadacnica iz hrvatskog, sto biste napravili u sljedecem slucaju: tema zadacnice je sto je hrabrost?
sadrzaj zadacnice:

''Ovo je hrabrost'' I tocka.

cula sam par puta tu pricu, od razlicitih ljudi, pa ne znam je li istinita, no svejedno pokrece neka pitanja... poput, kako ocijeniti tu zadacnicu?
ja nemam pojma sto bih napravila. slazem se da je skola ustanova za obrazovanje, a ne tecaj kreativnog pisanja. s druge strane, ona je i vise od toga, mjesto na kojem se klinca priprema za zivot, i smatram da se kreativnost ne bi trebala kaznjavati. nemam pojma....
sumski duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2003., 21:36   #36
Quote:
Da, škola je kriva za sve. Ukinimo školu. Najbolje je da svi postanemo nogometaši i konobari. Tada se barem nećemo morati gnjaviti s Jesenjinom.
Nemoj mi stavljati rijeci u usta. U skoli u kojoj te tjeraju da svi pisu hvalospjeve o piscu bez obzira razumiju li ga ja ne zelim biti. Kraj takve skole ja zelim biti konobar. Ali u skoli u kojoj aktivno sudjelujem, u kojoj mi je objasnjeno gradivo i u kojoj mi nisu natrpane besmislene natuknice koje moram uzeti zdravo za gotovo ja mogu biti bez problema. Pa kako bi bilo kad bi SVI imali isto misljenje o necemu?! E pa takvo sto bi TVOJ pojam skole trebao odgojiti. A to je grozno
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 02:10   #37
cptar ti si idiot.
Drito Konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 14:10   #38
e legende su
SVAKA ČAST

na neke provale sam se fakat skoro strgo sa stolca
treba znati ovako pisati (mislim, tako...cudno)

ovo je novi stil, bute vidili za par godina kad vam sve knjige budu ovako 'iskrene' i 'nestilizirane'
pazite
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2003., 00:45   #39
Re: Re: Re: Re: sastavci učenika

Quote:
kampfwagen kaže:
1) Zadaćnice niti su originalne niti kreativne.
2) Ako se učenik danas nagradi za ismijavanje Jesenjina, kako ćemo ga nagraditi sutra kad bude ismijavao i samu pojavu nastavnika u razredu? [/B]
1) Ne, ti si originalan i kreativan! Takvim te učinio ukalupljujući dril našeg autoritarnog školstva.

2) Ako bude ismijavao uspješno (tako da tebe i tebi slične nevjerojatne nevjerojatnosti natjera da date otkaz) onda mu treba dati novčanu premiju!!!
__________________
Nisi znao ugovora sklopit
sa svijetom prije svog rođenja.
Tko se rodi može muhe škopit
i tako im priječit rasplođenja:
http://free-zg.hinet.hr/hircus/korak_prvi.htm
bona soror is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2003., 00:54   #40
Quote:
cptar kaže:
http://free-bj.hinet.hr/zvpo/4donlin...nice/barl2.htm

a sad idem zatvoriti tu stranicu jer ću si inače morati ispirati oči varikinom.
Isperi, isperi dobro! Što ostane, popij!!!
__________________
Nisi znao ugovora sklopit
sa svijetom prije svog rođenja.
Tko se rodi može muhe škopit
i tako im priječit rasplođenja:
http://free-zg.hinet.hr/hircus/korak_prvi.htm
bona soror is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.