Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2009., 20:22   #21
hahahhah.. dobro ja imam malo drugacija iskustva..
meni su predlozili vadenje krajnika zbog moguceg zarista jedne kronicne bolesti koju imam pa sam pristala.. jer je bilo moguce da je to zapravo najveci uzrok..

e onda su mi rekli da nabavim uputnicu i dodem tada i tada na razgovor sa anesteziologom.. i rekli da smijem na operaciju.. dali mi tabletu.. ne smijem nista jest ni pit.. skinuli me do pasa i smjestili me na stol u sali za operaciju.. bubnuli iglu u venu.. stavili ono nesto na prst za otkucaje i tlak.. i tu sam se ja malo igrala sa svojim otkucajima i gledala ih na monitoru, ehheh.. onda mi ustrcaju nesto u venu i stave masku nakon koje utonem u san, heheh.. nakon operacije sam se nasla u svom krevetu u sobi di mi je jadna super bakica odmah pozvala sestru kad je skuzila da sam se probudila.. i dali mi maramice i onu posudu za pljuvanje.. kasnije je doso dr pitao kako se osjecam i iduci dan me pustio doma i rekao kad da dodem na kontrolu..
doma sam samo pila caj i jela puuuuno sladoleda.. heheh..
naravno da boli prvih par dana al kasnije je ok.. meni su dali ketonal forte tablete u slucaju da necu moc izdrzat.. na to sam se skoro navukla.. pila dvije dnevno, heheeh..
hvala bogu vise nema fuj smrdljivih cepova.. i iako nije zariste bilo u krajnicima drago mi je da sam ih izvadila..

a sta se tice toga da neki predlazu da se ne izvade to je samo zato da se upala grla nebi spustila na pluca.. jer su krajnici kao neka zastita..
mariah-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 16:41   #22
Ja isto ponekad iskašljem te bijele grudice (kako vi to iskopate, ne kužim), ali nikad nisam imao gnojnu anginu. Zna me par puta godišnje bolit grlo i nos mi curi non stop. Imate neki savjet? Imam 26 godina. Ne sviđa mi se baš ideja da odlazim odmah na neke operacije.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 22:39   #23
Quote:
rizolv kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje,naime tocno negdje pri ulazu u grlo,sa lijeve i desne stane gledano od resice na zidovima usne supljine imam kao neke "spiljice" u tkivu,vertikalno polozene,kao neke razrezotine iz kojih ponekad izlaze bijele grudvice necega,vjerojatno hrane ali nisam siguran.Moja pretpostavka je da su to tzv. "gnojni cepovi" jer mi je jednom doktorica pri pregledu grla rekla: gle pa ti imas gnojne cepove.E sad da li je mislila na ovo o cemu govorim ne znam sad.Takodjer sam na samostalni nacin ustanovio da vjerojatno imam odredjen los zadah iz usta (ponekad) pa me zanima da li bi ovo mogao biti jedan od problema.Znam da moze biti raznih uzroka za los zadah (o tome ima materijala na netu) ali mene zanima moze li i ovo biti uzrok takodjer,dakle ovi pretpostavljeni gnojni cepovi.

Zna li itko ista o ovome i je li itko u svojoj usnoj supljini primjetio nesto slicno i gdje se moze o ovome nesto vise procitati i saznati da li se uopce radi o gnojnim cepovima ili necem drugom,naime na netu kao da nema nicega u vezi toga,bar ja nisam nasao nista.Spominju se doduse gnojni cepovi ali na raznim drugim mjestima no ne u usnoj supljini.

Ako itko ista zna da li se ovaj problem uopce moze rijesiti ili bar kako ga minimalizirati.

Dolje u linku se moze naci slika kako to otprilike izgleda kod mene,sam sam nacrtao po sjecanju a strelice pokazuju na te pod navodnicima "cepove" (spiljice) o kojima govorim.Ono u sredini crveno je jezik naravno.

JA IMAM ISTI PROBLEM KAO I TI I TO TI JE TO GNOJNI CEPOVI.JA IMAM NA DESNOM KRAJNIKU SAMO JEDAN TAJ KAO GNOJNI CEP KOJI MI I SADA U OVOM MOMENTU JOS STOJI NA KRAJNIKU PA SAM ISLA KOD KUCNOG DOKTORA DA VIDI ON KAZE AFTE ALI JA ZNAM DA AFTE BOLE OVO MENE NEBOLI SAMO STO MI KRAJNIK MALO TRNE OD TOGA.MA KUCNI DOKTOR NEMA POJMA KAZE DODJI ZA 14 DANA OPET AKO NE PRODJE.I JA TI NISAM MOGLA CEKATI 14 DANA ODEM JA OPET NAKON 7 DANA PA TRAZILA UPUTNICU ZA SPECIJALISTI PA MI JE JEDVA DAO JER NEMA UVEDENO U KOMPJUTERU DA SAM IMALA PRIJE PROBLEMA SA KRAJNICIMA.JA IMAM PROBLEMA VEC 5 GOD.IMAM CESTE UPALE PA 3 DO 4 PUTA GODISNJE.DESNI MI JE KRAJNIK SAV IZBUSEN SA RUPAMA A TO DODJE OD CESTIH UPALA.TAKO DA SAM MU TO SVE REKLA DA NISAM DOLAZILA ZBOG TOGA I ONDA MI JE DAO NEKE ANTIBIOTIKE ALI NA PENCILIN SAM ELARGICNA PA SAM IH POPILA ALI TAJ GNOJ KAO CEP STOJI I DALJE ZNACI NEMA POJMA DAO MI ANTIB I BEZ VEZE SAM IH PILA.TAKO DA SAM JA SA UPUTNICOM BILA U PON 4.MAJA KOD SPECIJALISTE U BOLNICI PA KAD JE VIDIO I SASLUSO MENE DA IMAM CESTE UPALE I KAZE DA SU MI KRAJNICI VELIKI I PUNI RUPA I GDJE SE HRANA SKUPLJA A I IMAM RUZAN ZADAH IZ USTA I TO JE ZBOG TOGA ODMA MI JE REKAO DA MOJI KRAJNICI VISE NEVALJAJU I DA TO TREBAM PERISATI PA SMO SE DOGOVARALI KAD OPERACIJU ALI SAD MAJ I JUNI JE PUNO JEDINO JULI ALI POSTO 17.7 IDEM NA GODISNJI ONDA MI JE REKAO DA CE MI JOS JAVITI ZA TERMIN AKO BI KO ODUSTAO OD OVIH STO IMAJU U MAJU ILI JUNU.ZNACI JA IH MORAM VADITI VAN A IMAM 39 GOD.BRRRRRRRRRR.MALO ME STRAH AL STA CU.
hollandija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 23:05   #24
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
To da moraš riješit to tu nema pogovora, samo velim da se zna šta će bit, meni nije niko reko



Vađenje čačkalicom, eh.. to sam ja sve prošo, ali to su moram reći bedastoće, kad je krajnik već izbušen onda nema to nikakve svrhe, žarište je duboko unutra i to se nemože čačkalicom
Ta doktorica koja ti savjetuje da vadiš čačkalicom (vjerojatno opće prakse), je da ne velim šta,
Osim toga ako imaš naslage onda je tu automatski neka upala, pogledaj nepce ako je crveno onak ko mala crvena točkica u sredini, to je znak da nije to riješeno.
Ja sam bio kod vrlo kvalitetnog otorinca, niti on mi nije naredio da idem na operaciju, tu odluku trebaš sam donjeti za dobrobit zdravlja
Reći otorincu ja idem na operaciju krajnika i točka.
Ako i dalje hoćeš imat žarište u organizmu od kojega mogu stradati srce, bubrezi, zglobovi i da ti smrdi iz usta onda ok,
Što se tiče ovih opće prakse ja njima ne vjerujem ni pišljivog boba, niti se nesjećam kad sam zadnji put bio kod njih
VADJENJE CACKALICOM NEEEEEE JOJJJJJJJ LJUDI.JA SAM BAS BILA JUCE KOD SPECIJALISTE ZBOG TIH CEPICA I RUPICA PO KRAJNIKU ALI SAMO JEDNOM I CESTE UPALE IMAM.ON JE MENI BEZ RAZMISLJANJA REKAO DA IH MORAM VADITI JER SU VEC DOTRAJALI I DA NEMAJU VISE SVOJU FUNKCIJU PA SADA CEKAM TERMIN ZA OPERACIJU ALI TEK ZA 3 MJESECA I MOMENTALNO JOS IMAM TAJ CEP NA KRAJNIKU I NIJE MI GA HTIO IZVADITI SA CACKALICOM HEHEHE NEGO JE REKAO NEKA STOJI TAKO SVAKAKO CU IH VADITI.\ZNACI NISTA NE VADITE CACKALICOM I STAPICIMA NEKIM NEGO IDITE KOD SPEC.NEMAJU KUCNI DOKTORI OPCE PRAKSE POJMA.POSTO JA ZIVIM U HOLANDIJI PA SE TAKO KAZE KUCNI DOKTOR STA GOD DA TI JE MORAS PRAVITI PRVO TERMIN KOD NJEGA PA AKO TREBAS DALJE KOD SPECIJ.ON TI ODLUCUJE DA LI CE TI DATI UPUTNICU ZA SPECIJAL.JA VAM IMAM 39 GOD I ETO BOJIM SE MALO OPERACIJE JER SAM CULA DA JE KOD STARIJIH MALO TEZE JER SU CVRSCE PRICVRSCENI PA BRRRRRRRRR SAM MALO U POTRAZI I PO FORUMIMA KO IMA TAKE PROBLEME.POZDRAV HOLANDIJA
hollandija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 16:02   #25
Bjelkaste/žućkaste točkice/kamenac na krajnicima / tonziloliti

Pozdrav,

zadnjih par dana krajnici su mi malo otečeni, i čisto bez veze sam danas išao pogledat ih u ogledalo i primjetio nekoliko malih bijelih točkica po njima, što me je zabrinulo.

Malo sam čitao i te točkice se spominju kod upale krajnika, te angina. Sada meni je čudno jer nemam apsolutno nikakvih drugih simptoma, kao što su; temperatura, umor, glavobolja a ni limfne čvorove ne mogu napipati da su otečeni.. Znači jedino što osjećam su malo otečeni krajnici, mogu i gutat normalno bez bola, jednostavno ih malo "osjetim" tijekom gutanja.

Jel bi mogao netko dati nekakvu dijagnozu? Doktor mi ne radi više danas i vikend je pred nama..

Pušač sam ako to nešto znači.
Grand Funk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 16:35   #26
Meni dr. rekao da je to kronični tonzilitis, šta god mu to značilo
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 20:25   #27
Ova pojava se zove Tonzile stones,i nije nikakva upala u pitanju! Za ovo ne trebaju antibiotici, a dr-i u Hr ne mozgaju previše i samo pišu recepte često čujem za ovaj problem.
U krajnicima imaš udubinice, kao hodničiće, i tu se nekad znaju smjestiti ovi tonzil stonesi ,napose kod ljudi koji su nekad ili u djetinjstvu patili od čestih angina pa su krajnici takvi, malo rupičasti . Kod nas doktori čak šalju na vađenje mandula.
ne boj se, nemaš upalu grla niti gnojnu anginu ,niti neznam šta sve ne.

Ti tonzil stones(u prijevodu kamenčići) su sastava najviše kamenca iz vode, uz primjese ostalih bakterija koje svi imamo u ustima a služe za zaštitu zubiju od karijesa, probavljanje hrane itd.. Znači bezopasne totalno.
Oni će izaći sami, pa ih možeš slučajno iskašljat, ili ako su ti na vidiku i jako te smetaju probaj ih maknuti štapićem za uši. Ne kopaj puno po krajnicima da ih ne oštetiš, iako ni to nije neko zlo u biti.

LJudi čak kupuju posebne male žličice za vađenje tih vragova ,ajme meni hahaha.

Grgljaj s nečim grlo, vodicom za usta il čajem od kadulje.
yin yang is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 20:48   #28
To je točno, ali ako su pritom otečeni i osjeća ih prilikom gutanja, mogla bi ipak biti angina. Vidjet će ako počne boljeti, a dotad kao što kažeš - žalfija.
Inače, angina se može imati a da čovjek nema temperaturu i da se dobro osjeća (imala), dok je kod viroza uobičajeno osjećati se loše i malaksalo.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 21:20   #29
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
To je točno, ali ako su pritom otečeni i osjeća ih prilikom gutanja, mogla bi ipak biti angina. Vidjet će ako počne boljeti, a dotad kao što kažeš - žalfija.
Inače, angina se može imati a da čovjek nema temperaturu i da se dobro osjeća (imala), dok je kod viroza uobičajeno osjećati se loše i malaksalo.
Eh sad, to bi trebala znati osoba za sebe jel to angina il nije , ja bih za sebe znala npr što mi je
Krajnici mogu oteći i zbog tog što tonzilestonesi ipak zauzimaju mjesta u njima, logično.

Kod angine je klasično da je krajnik u većini zabijeljen, kao mutan ajmo reć, a bol nije sitna baš ; bar kod mene koja ne podnosim nikakvu bol ,od te boli se teško guta pa se ni ne može jesti, i slinu je muka gutati.

Ako su stonesi u pitanju ,bol nije zbog upalnog procesa, već čisto mehanička ,poput osjećaja stranog tijela u grlu il grebuckanja što može bit neugodno al je daleko to od boli zbog streptokoa il stafilokoka.

Teško je znati ovako što je dečku , al sudeći po postu on nema nikakvih smetnji posebnih i to sam htjela naglasiti; ako se osjeća dobro Nek ne pije bezveze antibiotike koji možda nisu potrebni ; čemu ubijati sve bakterije u tijelu zbog krajnika koji ne bole itd itd jer sam svjedok da doktori zbog ovakvih sitnica djele antibiotike ne mareći uopće i sve trpaju u upalu tonzila i bok. Niti ne uzimaju briseve što bi trebali.
yin yang is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 21:20   #30
Ja ih baš sad imam.
Moja je doktorica rekla da uzimam Vitamin C i Propolis sprej, a ako mi se zacrveni i pojavi se nemogućnost gutanja onda da se joj se javim.

Uglavnom, ništa strašno.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 00:32   #31
Hvala svima na odgovorima.

Mislim da sa 100%-tnom sigurnošču mogu reći da nije nikakva upala krajnika ili angina. Zaista su mi simptomi skoro pa nikakvi, jedino malo "osjećam" krajnike što, kao što yin yang kaže, može biti radi stranog tijela u krajnicima.

Malo sam googlao i shvatio da su to sigurno tonsil stones, yin yang je dobro opisala. Probao sam malo grgljati sa slanom vodom i neki su mi izašli, dok sam neke malo sa štapićima ispikao. Imam još par njih iza, do kojih ne mogu jer ću se ispovraćat ako nastavim pikat sa štapićem za uši. :P

Ali ajme, dok sam googlao, pa to izgleda grozno po slikama. Neki imaju te kamenčiće toliko velike da moraju na operaciju...zaista grozno, navodno i zadah u ustima stvara, iako to kod sebe nisam zamjetio. Valjda zato što su relativno sitni.

Jedino me muči zašto sam to dobio? I ponajviše da li će mi se vraćati...nisam nikad tako nešto imao.
Grand Funk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 10:06   #32
KAMEN U KRAJNICIMA (TONZILOLITIS)
Simptomi: Bele tačkice na krajnicima (tonzilima), mada nisu uvek vidljive; teškoće pri gutanju, metalni ukus u ustima.
Uzroci: Nastaju kada komadići kalcifikovane hrane, sluzi i bakterija ostanu zarobljeni u naborima i šupljinama krajnika. Taj „otpad“ privlači bakterije, stvrdnjava se i počinje da se raspada. Povećanom riziku izložene su osobe koje često pate od upale krajnika, jer zbog bolesti na krajnicima ostaju ožiljci u kojima se zadržava hrana. Na formiranje kamenčića u krajnicima utiču i pilule protiv visokog pritiska, analgetici i antidepresivi, zbog toga što kao nuspojavu imaju suva usta, što znači da u njima nema dovoljno pljuvačke da spere ostatke hrane i bakterije.


Lečenje: Svaku belu tačkicu na krajnicima morate da pokažete lekaru. Stručnjaci preporučuje da jednom dnevno pojedete neki suv kreker ili dvopek, koji će ukloniti kamenčiće. Poželjno je i ispiranje usta mlakom slanom vodom. Lekari ponekad laserskim putem mogu da izravnaju sve neravnine na krajnicima kako se u njima ne bi zadržavali ostaci hrane. Krajnja mera je operacija krajnika.


Prevencija: Dobra higijena usta, redovno pranje zuba i korišćenje bezalkoholne vodice za ispiranje usta, kao i unošenje dosta tečnosti.
Grand Funk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 23:02   #33
Bijela nakupina u ustima

Evo boli me posljednji (3 su već izrasla) umnjak, donji desni i gledam naspram ogledala di će izrast jer nema mista u ustima, kao vidim u ljevom djelu usta skroz blizu resice nekakva rupa i unutra puno nečeg bjeloga, uguram prst i noktom iskopam kolko mogu (odmah mi se diže želudac ako jače ubodem prst pa sam odustao) tog bjelog. To je nešto kao hrpa sitnih kamenčića il tako nešto uglavnom slipljeno i nije baš mljeckavo.

pojma nemam što je to i kad se napravilo

nisam gledao zube ne sjećam se kad, sa pogledam jer me boli umnjak kad ono WFT

ništa me ne boli i skroz sam OK!

any ideas?
Z_interactive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 23:14   #34
Ako sam dobro skontala, to ti nije kod zubiju nego kod grla? Jel imaš inače problema sa krajnicima?

Ovo mi zvuči ko kod ljudi kojima su krajnici u banani, ne vrše svoju funkciju jer su od silnih upala postali ko spužva pa se skuplja u njima hrana i stvara se idealno hranilište za bakterije.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 23:25   #35
nisam nikad imao s time problema , sve mi je ok samo što mi raste evo zadnji umnjak pa me boli.

evo slika,

rupa je tu negdi di je plavi krug a ovo crveno je taj zadnji umnjak koji mi raste i to je jedino što boli.

jel to možda ima veze što jeko puno slinim nakon što operem zube?
Z_interactive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 23:45   #36
Probaj izguglati slike gljivica (candida) u ustima pa provjeri jel ovo tvoje izgleda tako?
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 00:05   #37
tnx, moguće da je to al nekako je sve to PUNO, ja nemam nikakve simptome i osjećam se ok i sve je normalno (osim što me boli umnjak), zapravo tek sam to slučajno vidio, sutra kod doktora ću vidit.
Z_interactive is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 00:12   #38
Ja mislim da ti je to krajnik.

Saška, ne znam baš da od gljivica bude tako kako je on opisao, baš to što je opisao je karakteristično kod krajnika kad su šuplji pa kad se hrana i ostalo smeće skuplja u njima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 00:32   #39
Ma to mi je samo tako palo na pamet, možda ipak jesu krajnici. Najbolje da ipak ode kod doktora, za svaki slučaj
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 16:40   #40
evo kaže dr da je to ugnojena angina , uglavnom nešto za ispiranje usta (za grgljanje) i antibiotici bi tribali to rješit - ko da nije dosta umnjak već sad i ovo
Z_interactive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.