Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2005., 00:18   #41
Svakako ti preporucujem da ovo pitanje postavis na forumu www.roda.hr

Koliko ja znam (ako se nesto nije promijenilo), ako sad odes na cuvanje trudnoce, cijelo vrijeme ces dobivati po 4250 kn, kao i prvih 6 mjeseci djetetova zivota, POD UVJETOM da u medjuvremenu ne prekidas cuvanje trudnoce.

Fora je u tome sto se naknada obracunava prema primanjima u prethodnim mjesecima. U slucaju prekida cuvanja trudnoce, prosjek ce ti biti 4250, pa bi i ponovno izracunana naknada (za pravi porodiljni) bila niza. Zato, kad jednom odes na cuvanje, ne prekidaj ga.

Ali sve ovo sto sam rekla provjeri i na pravom mjestu (roda i HZZO).
violent_femmes9 is offline  
Old 18.07.2005., 00:34   #42
zar u slucaju komplikacija u trudnoci nema pravo na 100% naknadu place?

na HZZO stranici imas telefon za informacije, nazovi i pitaj, mada i tamo nekad rade zbunjole koje su mi dale jednom krivu informaciju
chani is offline  
Old 18.07.2005., 00:56   #43
Mislim da ćeš maksimalno dobiti tih 4250.
Ja sam isto od početka bila na čuvanju trudnoće, plaća mi je bila viša od tih 4250 i po nekoj čudnoj logici čak sam dobivala manje - oko 4100, 3900 - svaki mjesec drugačije.

Da probaš pitati u firmi tete koje vam rade obračun plaće?
Tijana is online now  
Old 25.01.2006., 11:29   #44
Naknade za komplikacije u trudnoći

Haj!! Može li mi netko odgovoriti, naime kad si na bolovanju radi komplikacija u trudnoći, dobivaš prosjek plače zadnjih 6 mj., ali da li dobivaš taj prosjek svih mjeseci bolovanja, jer ja sam na bolovanju od 7 tj. i mislim ostati do kraja?
Kolika mi je onda porodiljna naknada drugih 6 mj, ako mi je prosjek plače 2600 kn?
pilgrami is offline  
Old 25.01.2006., 11:33   #45
pa kaj nije da odrzavanje ttrudnoce ide kao placa na obicnom bolovanju, a porodiljna naknada (ta s prosjekom place) pocinje s rodenjem djeteta
magic blue is offline  
Old 25.01.2006., 11:39   #46
ne mogu ti reci koliko tocno ces love dobivati, ali opcenito je ovako:

komplikacije u trudnoci se placaju isto kao i prvih 6 mjeseci porodiljnog. dakle, zena koja je npr. od prvog dana trudnoce na bolovanju, a recimo da je imala placu koja je znatno visa od onih 4250 kn (koliko iznosi maksimalna porodiljna naknada), cijelo vrijeme prije poroda primat ce 4250, kao i prvih 6 mjeseci nakon poroda. nakon toga ide na 2600.
violent_femmes9 is offline  
Old 25.01.2006., 13:04   #47
Pitaj na Rodinom forumu, Pravna pitanja podforum.
verica is offline  
Old 25.01.2006., 14:32   #48
Ovako:

Za vrijeme bolovanja i prvih 6 mj. života bebe naknada je prosjek zadnjih 6 plaća do max 4250,00 kn.


Drugih 6 mj. života bebe je između 1600,00 i 2550,00 kn.

Dakle, ako je tebi prosjek plaća 2600,00, naknada će ti biti 2550,00 kn.
 
Old 19.02.2006., 10:55   #49
Pozdrav grupi.
Mi smo imali sličan slučaj: prvo bolovanje, pa rodiljnu naknadu.
Naše je pitanje - kako se u tom slučaju prijavljuje porez na dohodak.
Prema PK1 kartici, firma je uplaćivala plaću i doprinose samo do bolovanja, a poslije toga je kartica prazna.
Da li trebamo neku potvrdu od HZZO-a?
Hvala na odgovoru!
 
Old 19.02.2006., 11:50   #50
[QUOTE=Tijana]Mislim da ćeš maksimalno dobiti tih 4250.
Ja sam isto od početka bila na čuvanju trudnoće, plaća mi je bila viša od tih 4250 i po nekoj čudnoj logici čak sam dobivala manje - oko 4100, 3900 - svaki mjesec drugačije.

e, tak sam i ja dobiivala. e, onda ja pitala frendicu, koja je pitala mamu, koja je otišla na hzzo i rekli joj tam da ovisi o broju radnih dana. eto
što se tiče naknade, dobivat ćeš onu maximalnu koju daju do kraja trudnoće+idućih 6 mjeseci..
ak u međuvremenu ne dobiješ otkaz. e,onda pitaj mene
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Old 19.02.2006., 13:49   #51
Quote:
NemamInspiracije kaže:
Pozdrav grupi.
Mi smo imali sličan slučaj: prvo bolovanje, pa rodiljnu naknadu.
Naše je pitanje - kako se u tom slučaju prijavljuje porez na dohodak.
Prema PK1 kartici, firma je uplaćivala plaću i doprinose samo do bolovanja, a poslije toga je kartica prazna.
Da li trebamo neku potvrdu od HZZO-a?
Hvala na odgovoru!
bolovanje je naknada a ne plaća
prijavljuješ samo plaću
olakšica (odbitak) se tako rastegne na cijelu godinu

ako te zanima više ili detaljnije pošalji PM jer teško da ću tu opet navratiti
polly is offline  
Old 24.02.2006., 20:20   #52
na 4250 kuna padaš tek kad odeš na porodiljski. očuvanje trudnoće ti se obračunava broj radnih dana u mjesecu puta 8 radnih sati puta satnica koju ti izračunaju u firmi. a satnicu ti računaju nekak prema prosjeku zadnje tri plaće, s tim da ti u taj prosjek isto ulazi regres i božićnica (ako to dobivaš i ak su ti tak pali mjeseci). uglvanom na očuvaju trudnoće dobivaš novaca kolko imaš i plaću. 100%. tak da si tu bez brige.
marinka is offline  
Old 24.02.2006., 20:22   #53
e i nemoj iduće godine zaboravit prijavit povrat poreza. imat ćeš ga dosta.
marinka is offline  
Old 24.02.2006., 20:23   #54
e i nemoj iduće godine zaboravit prijavit povrat poreza. imat ćeš ga dosta.
marinka is offline  
Old 25.02.2006., 15:24   #55
Quote:
marinka kaže:
na 4250 kuna padaš tek kad odeš na porodiljski. očuvanje trudnoće ti se obračunava broj radnih dana u mjesecu puta 8 radnih sati puta satnica koju ti izračunaju u firmi. a satnicu ti računaju nekak prema prosjeku zadnje tri plaće, s tim da ti u taj prosjek isto ulazi regres i božićnica (ako to dobivaš i ak su ti tak pali mjeseci). uglvanom na očuvaju trudnoće dobivaš novaca kolko imaš i plaću. 100%. tak da si tu bez brige.
imas li neki link ili primjer iz zivota koji bi ovo potvrdio?

meni je receno (od zena u takvoj situaciji cija je placa bila znatno visa od 4250 kn, a i na rodama na pravnim pitanjima tako pise) da je maksimalna naknada za cuvanje trudnoce 4250, isto kao i porodiljna naknada u prvih 6 mjeseci djetetovog zivota.
violent_femmes9 is offline  
Old 25.02.2006., 15:54   #56
Ja sam žena koja ima plaću znatno višu od 4.250 kn, na čuvanju trudnoće sam bila od 5. tjedna i čitavo vrijeme sam primala 4.250 kn. Dobivala sam sve ekstra novce od firme - božićnicu, regres, a i neku pomoć od sindikata koja se dobije nakon 90 dana bolovanja, ali mislim da to nije pravilo nego ovisi o firmi i kolektivnom ugovoru.
verica is offline  
Old 25.02.2006., 21:19   #57
sam pročitala na stranici od HZZO-a.
Evo jedan dio:
Naknada plaće iznosi 100% osnovice:
za vrijeme bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, odnosno zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu
za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem
za vrijeme korištenja obveznog porodnog dopusta
za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života
za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe
za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.
a link je: www.hzzo-net.hr
i to piše pod OSNOVNO OSIGURANJE.
marinka is offline  
Old 25.02.2006., 21:36   #58
Quote:
marinka kaže:
sam pročitala na stranici od HZZO-a.
Evo jedan dio:
Naknada plaće iznosi 100% osnovice:
za vrijeme bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, odnosno zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu
za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem
za vrijeme korištenja obveznog porodnog dopusta
za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života
za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe
za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.
a link je: www.hzzo-net.hr
i to piše pod OSNOVNO OSIGURANJE.

Tocno je da naknada za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem iznosi 100%, ali HZZO ima limit koji iznosi 4250 kn. To u praksi znaci da ukoliko je plaća trudnice veća ipak neće dobiti 100 %.
Prije prijave za bolovanje na HZZO-u treba u firmi zatražiti prosjek plaće zadnjih 6 mjeseci i to se uz doznaku predaje na HZZO-u. Ja sam bila na bolovanju od 3 mjeseca trudnoće i imam plaću veću od 4250 kn. Cijelo vrijeme do početka porodiljnog sam primala taj iznos (4250 kn- bez obzira što mi je plaća veća), kao i prvih 6 mjeseci porodnog dopusta. Bitno je da kad se jednom ode na bolovanje da se više ne vraćaš na posao jer onda naknada drastično pada jer se uzima prosjek zadnjih 6 mjeseci. Prekinuti mozes samo maksimalno 30 kalendarskih dana bez da ti to utjece na naknadu za bolovanje. Ako mozes odi prvo na godisnji pa tek onda na bolovanje.
lenny_72 is offline  
Old 25.02.2006., 21:44   #59
kak su glupi, to nigdje ne piše. alk fakat nigdje. jedino di se spominje ta gornja granica od 4250 kuna je već u tekstu porodiljne neknade.
pardon svima! stvarno nisam zanala da postoji lmit i za očuvanje trudnoće. a jesmo mi žene jadne.
ja sam još uvijek na pordiljnom i bila sam na očuvanje trudnoće od prvog dana i jesam iskoristila prvo godišnji kak si i napisala, al moja plaća nije tak velilka ko vaše.
marinka is offline  
Old 25.02.2006., 22:02   #60
I ja sam bila u zabludi sve dok mi nije trebalo. Tek sam onda našla taj podatak da postoji limit. Probala sam jednom izračunati koliko sam novaca "izgubila", ali odustala sam. Ipak mi je najbitnije da mi je dijete živo i zdravo.
lenny_72 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.