Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2007., 20:49   #1
Skafoidna kost

Da li je netko imao iskustava sa prijelomom te kosti?Onaj tko je imao zna koliko je zeznut taj prijelom pa me zanimaju vasa iskustva?
Gerber is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 21:17   #2
Quote:
Gerber kaže: Pogledaj post
Da li je netko imao iskustava sa prijelomom te kosti?Onaj tko je imao zna koliko je zeznut taj prijelom pa me zanimaju vasa iskustva?
Zeznut je ukoliko se ne prepozna na vrijeme jer jedan dio kosti koji se odvoji nema vlastitu krvnu opskrbu pa moze propasti, a skafoidna kost je znacajna za mehaniku zapesca. Jednom kada se dijagnosticira, i ukoliko nije doslo do odvajanja ulomaka, imobilizacija longetom rjesava problem. Potrebno je 10-12 tjedana do potpune sanacije. Kao alternativa u ostalim slucajevima (kompliciran prijelom, neuspjeh imobilizacije) ostaje kirurski zahvat.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 17:54   #3
Fractura ossis navicularis (scaphoidis) manus

Lijep pozdrav! U pitanju fractura ossis navicularis (scaphoidis) manus. Imao sam gips 5 tjedana, danas bio na kontroli i rekli su da se još uvijek vidi crta prijeloma, ali je bolnost manja. Dobio sam još 4 tjedana gipsa. Postoje li neke tablete koje mogu piti za brže zacjeljenje ili tako nešto? Neke upute kojih bi se mogao pridržavati? Ima li tko kakva iskustva? Postoji li neki forum ili mail da bi mogao poslati upit nekom stručnom? Hvala najljepša!
đžumbus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 22:54   #4
kao liječnik ali ne kao kirurg ti kažem da nema tableta za brže cijeljenje.
Skafoidna kost se prehranjuje u smjeru obrnutom kako ide krvotork u ruci te jako teško zarasta.

Strogo miruj sa time i slušaj liječnika jer ako kost se ne oporavi i ode u nekrozu onda se mora na operaciju i to na način da se uzima komad kosti sa drugog dijela tijela i onda se rekonstruira taj dio.

Uglavnom jako sjebano za zarast a može cijelu šaku sjebat
Scaras is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 08:35   #5
Hvala na odgovoru! Mislim da mi je sreća u nesreći to što kost nije odvojena jedna od druge. Pa sigurno postoje neki lijekovi koji pospješuju zacjeljnje prijeloma. Krivo sam se izrazio. Ne brže zacjeljenje već pomoć kod zacjeljenja. Što bi pomoglo?
đžumbus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 22:04   #6
Ako se uistinu radi o frakturi skafoida, velika je vjerojatnost kako će doći do nastanka tzv. pseudoartroze (u grubo, nešto kao lažni zglob) i trebat ćeš operativno liječenje od strane vještog i iskusnog ortopeda.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 13:47   #7
znači. lom je bez pomaka i kod kontrole su mi rekli da ide na bolje, ali se još uvijek vidi da nije zaraslo do kraja. tako da se nadam da neće doći do pseudoartroze. mada uvije može postojati vjerojatnost.

Zadnje uređivanje đžumbus : 10.03.2014. at 13:57.
đžumbus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 15:43   #8
Pukla mi je ova kost prije mjesec dana. Nosio sam gips 3 tjedna, sad imam malu longetu od Baurfeinda, fiksira mi palac i dio šake koji mu pripada.
Pošto sam redovno trenirao, a sad to ne radim već mjesec dana, umirem i ljut sam na sve.
Moje pitanje je, mogu li ja trčati u ovakvom stanju?

Hoće li to učiniti gore za moju ruku...

Hvala
motikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:00   #9
Pa, trčati u pravilu možeš, ako te ne boli pritom.
Udarac šakom, sklekove i sl. aktivnosti koje provociraju i/ili potenciraju tegobe svakako treba izbjegavati.

Obavezno kontrolni Rtg s obzirom kako tu voli nastati pseudoartroza
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:28   #10
Hvala na odgovoru.
Ne boli me, a nije se odvojila iz ležišta, samo pukla kroz sredinu, nije ni do kraja...

Jako mi je stalo da opet bude jaka
Prije mjesec dana sam svako jutro radio 3x50 sklekova, sad mi se to čini jako daleko : )

Može li mi neka mast pomoć u zarastanju?
motikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:42   #11
Mast ne penetrira dovoljno duboko a da bi signifikantno pomogla u srastanju.

Kako si to uspio napraviti?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 08:31   #12
Biciklo, pad sa otvorenom šakom.

Jučer sam trčao, malo je neprirodno ali ide.

Par puta me zabolilo kad bi jače protresao ruku, zanima me da li je to loše za zarastanje?

Hvala na odgovorima.
motikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 15:46   #13
Kako ti je ovo završilo?
motikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2019., 23:15   #14
Prijelom podlaktice

15.4.2019. vozim se po Jarunu rolama i padnem (oko 16 h), mislim si nije mi ništa i nastavim se voziti i dođem lijepo doma i navečer oko 21 h me krene boljeti ruka, ali ne prejako, ali iz straha odem na hitnu na traumatologiju u Draškovićevoj i pošalju me na rentgen i smješkam se, mislim ma natučeno je samo, da bi mi postavili sljedeće dvije dijagnoze:

Fractura scaphoidei lat. sin. sine disloc.
Fractura intraarticularis capitis radi lat. sin. sine disloc.

na temelju kojih mi je stavljena longeta za skafoid i nadlaktična longeta i više mi nije bilo smiješno. Doktor je rekao: "zasad ne treba operacija" bez da objasni u kojem slučaju će trebati. Sjetim se na putu do doma da mi nisu dezinficirali ranu, uplašio sam se da se ne inficira jer će dugo biti zatvoreno ispod longete, a moja ruka je u pitanju pa se vraćam na hitnu gdje mi nevoljko skidaju longetu i peru ranu uz kritike kao da je to moj propust i da nikad nitko nije došao iz glupljeg razloga. Taj dan je bol podnošljiva. Sljedeći dan doslovno plačem i vrištim od bolova, ruka natečena, prsti su mi kao krumpiri, ne pomažu ni tablete. 23.4.2019. dolazim na pregled i mijenjaju mi longetu cirkularnim gipsom, 8 sati sam čekao red na pregled jer su kao pomiješali povijesti bolesti na porti. Prsti su mi naticali još tjedan dana i u ležećem položaju. 7.5.2019. skraćivanje gipsa na podlaktični, čekao sam ovaj put manje, 6 sati jer je jedna žena reagirala da smo došli prvi, a ulaze ljudi koji su došli nakon nas. Rekli su mi da razgibavam lakat. Sad se naticanje smanjilo, dok ležim ga uopće nema. 21.5.2019. opet čekao osam sati da dođem na red, iako svaki put dođem među prvih troje u 6 h ujutro. Kaže mi doktor da za sedam dana skidam gips ako sve bude u redu na snimkama. 28.5.2019. skidanje gipsa i propisana fizikalna. Tad sam čekao najmanje, tad sam ja reagirao na čekanje. Na svakom pregledu čekao 8 h red, na dva pregleda su me dvaput slikali jer nije slikano iz kuta iz kakvog je doktor htio pa se čekanje oduljilo za 2 dodatna sata da snimke budu kakve je htio. Čeka se 8 h za apsolutno nikakvu povratnu informaciju o tijeku oporavka, ljuti se ako išta pitaš. Najviše informacija sam dobio u gipsaoni, oni se jedini tamo trude oko pacijenta da ga koliko toliko informiraju o okvirnoj duljini nošenja gispa te što se smije, a što ne. Doktor valjda pretpostavlja da to sami trebamo znati.

Ruka je sad odlično nakon 2 mjeseca, mogu sve s njom. Naticanje je normalno, svih 46 dana je bilo prisutno dok nisam ležao, svrbjelo me nije nikako, valjda jer nisu počele vrućine. Prvo su mi rekli da ću gips nositi 8 tjedana, ali je sve zaraslo pa sam na kraju nosio 46 dana. Pa eto, to je moje iskustvo s lomom skafoida i glavice radijusa lakta pa možda nekome pomogne.
Laplacian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:13.