Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2009., 20:22   #41
Što je bilo na kontroli kod pedijatra? Nadam se da će sve biti u redu ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ pusa malenom
_Candy Candy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 11:50   #42
Quote:
hani-bani kaže: Pogledaj post
to je mozda tako prije bilo
ali sada se preporuča počet liječenje do 9 mj i završit ga do 2 godine života

kasnije su komplikacije sa sterilnošću i tak to moguće
ali naravno ne u svakom slučaju
zato bolje što prije da se sve to izbjegne

znam da prije su čekali do 5 godina, pa do 2, pa do 1...
kak je rekla endokrinolog: moramo se držati novih spoznaja!
pa nije to bilo samo tako nekad..evo od susjede mali je operiran prije godinu dana a sad ima preko tri godine tj. maleni je operiran kada se skinuo sa pelene jer su mami tako sugerirala 3 doktora
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 22:50   #43
Nespušteni testis

djetetu je sa pet godina dijagnosticirano da mora operirati nespušteni testis. Do sada su ga tretirali kao mobilni. Bili smo u Klaićevoj, i od svega mi je muka. Odnos koma, apartman kažu nema šanse. Sin baš nije čvrsta osoba i bojim se da bi ostanak u bolnici bez roditelja bio pun posljedica.
Da li je netko to radio negdje privatno, gde mogu platit, dobiti dobru i kvalitetnu uslugu i biti uz svoje dijete.
eica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 14:05   #44
evo mene sa iskustvima....

06.05.2010. bili na operaciji spuštanja testisa, tj. testisa koji je bio ostao na ulazu u preponski kanal....sve je prošlo odlično, operacija je bila u Klaićevoj, doktor Bahtijarević jw odličan....u bolnici se ostaje jedan dan i puštaju te doma.....a što se tiče privatne klinike postoji poliklinika Ivanišević u Zagrebu...
almmy1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 15:53   #45
Moj je takoder bio na operaciji spustanja testisa u Klajcevoj. Sa 6 godina. Operacija traje kratko, boravak u bolnici dva dana. Ako se nesto ne zamplicira ko nama...
Uglavnom, odjel je ok, sestre jako ljubazne i susretljive.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:50   #46
da li ste mogle biti sa djetetom u bolnici. Nas su naručili na prvi pregled kod dr. Paića kojeg taj dan nije bio. Liječnik koji je pregledao dijete rekao je da se u bolnici ostaje 3-4 dana, i da nema šanse da budem sa djetetom
eica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 22:01   #47
Ne, nisam bila sa malim. Sva sreca pa je njemu bilo cisto ok gore, pa nije bilo niti potrebe.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 21:05   #48
Dali ima netko tko bi mi mogao reči svoja iskustva sa nespuštenim testisima.Sljedeči tjedan smo naručeni na operaciju u klaičevoj.Inače mali mi ima 7 godina i do 4 godine je na sistematskim bilo sve ok ali se sada otkrilo da mu je desni testis gore pa ga treba operirati.Dali netko ima kakva iskustva u klaičevoj i dali se sa djetetom može biti odmah nakon operacije i kakvo je osoblje na dječjoj kirurgiji,te koliko traje oporavak.Puno hvala.
bozica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 00:56   #49
slušajte šta je kod mog malog
ima 13 god i jedan mu je testis normalno spušten (kao kod osraslih ) a drugi je malo višlji bliže stomaku.
jel to normalno ili...
tako mu je već jedno mjesec dana i kaže da ga to ništa ne boli
leo_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 09:27   #50
je normalno je
te kuglice nisu predvidene za igrati klik-klak i ovako svaka ima svoj prostor
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 01:32   #51
detalji

Šta je kriptorhizam (nespušteni testis)?

Kriptorhizam predstavlja kongenitalnu malformaciju (urodjenu manu) koja se karakteriše testistima koji su zaostali sa jedne, ili obe strane, ili koji se nalaze u trbuhu, odnosno ne nalaze se u skrotalnoj kesi (mošnice).

Testisi se tokom embrionalnog razvoja formiraju u trbuhu i tek oko 28. nedelje trudnoće počinju svoje spuštanje u skrotalne kese (mošnice).

Kriptorhizam se češće nalazi kod prevremeno rodjenih beba, kod slabije telesne težine na rodjenju, kod blizanačkih trudnoća, kod izloženosti majke estrogenu tokom prvog tromesečja trudnoće, kod nekih sindroma (prun belly sindrom), kloakalna ekstrofija, omfalocela, gastroshiza...

Često se zajedno sa nespuštenim testisom nalaze i strukturne anomalije epididimisa. Verovatnoća da će potomci osobe koja je imala kriptorhizam imati istu anomaliju je oko 7% što sugeriše da postoji i genetska predispozicija.

Statistički podaci pokazuju da se kriptorhizam (nespušteni testi) nalazi kod 3% novorodjenčadi rodjenih u terminu i kod 30% novorodjenčadi rodjenih pre termina.

Kako se manifestuje kriptorhizam?

Kliničke manifestacija kriptorhizma su

najobičnijom palpacijom (pipanjem) skrotalnih kesa može da se ustanovi da testisti nisu prisutni unutar kese
kriptorhizam se može naći samo sa jedne, ili sa obe strane tela
skrotalna kesa sa strane nespuštenog testisa nije razvijena kao sa strane spuštenog testisa
nekada se može napipati testis u ingvinalnom (preponskom) kanalu
dijagnoza se obično postavlja na rodjenju muškog novorodjenčeta, ali može da prodje neopaženo sve do odraslog doba
zaostajanje testisa unutar trbuha u kom je znatno veća temperatura nego u skrotalnim kesama prouzrokuje destrukciju testikularnog tkiva i nastaje sterilitet
znatno je povećana verovatnoća, oko 40 puta (kod nelečenog oblika kriptorhizma) razvijanja malignih bolesti (seminomi i teratokarcinomi)
kod nelečenih oblika dolazi do smanjenje funkcije, ili potpunog gubitka endokrine funkcije testisa, pa ne postoje sekundarne muške polne karakteristike
često se javlja sa udruženimn anomalijama i oboljenja poput gastroshize, hipospadije, Vilmsovog tumora bubrega, prune belly sindrom, cerebralna paraliza, Daunov sindrom, strukturne promene epididimisa...
Kako se postavlja dijagnoza kriptorhizma?

Dijagnoza kriptorhizma se postavlja samo na osnovu objektivnog pregleda skrotalne kese pri čemu se ustanovljava da je skrotalna kesa prazna, bez testisa. Obično se dijagnoza postavlja kod novorodjenih beba.

Obavezno je uraditi kariotip i hormonski status kako bi se isključila mogućnost anorhije (potpuni nedostatak testisa).

Ultrazvučnim pregledom trbuha i skenerom (kompjuterizovana tomografija) može se postaviti dijagnoza nespuštenog testisa, ali je bolji efekat kada se načini nuklearna magnetna rezonanca.

Nedostatak nuklearne magnetne rezonance je što se deca moraju uvesti u opštu anesteziju zbog striktnog mirovanja. Ove metode snimanja se obavezno vrše pre operativnog lečenja.

Kako se leči kriptorhizam?

Najbolji period kada se pristupa lečenju kriptorhizma je oko šestog meseca života, jer do šestog meseca testisti mogu da se spuste u skrotalne kese, ali je posle šestog meseca verovatnoća znatno manja.

Primenjuje se i ordiniranje horionskog gonadotropina u vidu intramuskularnih injekcija. Ovaj hormon omogućava produkciju androgenih hormona i pomaže da se poveća verovatnoća silaska testisa u skrotalne kese. Tačan mehanizam kako do ovoga dolazi nije jasan, a uspešnost ovog načina je oko 30%. Ova terapija ima smisla ukoliko je testis blizu skrotalne kese.

Definitivno lečenje kriptorhizma podrazumeva hirurški pristup. Metoda izbora je u najvećem broju slučajeva orhipeksija (spuštanje testisa u skrotalnu kesu) i fiksacija testisa. Operativno lečenje se može načiniti klasičnim, ili laparoskopskim putem.

Dr med. Dragan Stojicevic
draganstojicevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:49   #52
Kriptorhizam

Ljudi pomagajte!
Moj Luka ima nepunih 7 godina,za mjesec dana i jučer smo išli na sistematski za školu,a kad tamo doktorica dala uputnicu za bolnicu kod dječjeg kirurga jer kako kaže čini joj se da testisi nisu spušteni...!?Sad sam malo lutala po netu i svugdje čitam da se taj problem mora rješiti do treče godine života...užasnut sam i u paničnom strahu..što je to..!?Kako to nisu pedijatri primjetili dok je bio mali ili mene kao majku upozorili da pripazim na to!?Je li moguće da su se oni u tre utku pregleda povukli..!?Ima li netko iskustva,utješite me molim vas!!!!
saluan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 09:32   #53
Evo iako se nitko nije uključio dalje na temu,jučer smo bili kod našeg pedijatra koji je otišao u mirovinu ali tu i tamo dođe na zamjenu mladoj doktorici ,i ja ,s obzirom da je pedijatar mojih troje djece već 7 godina imam veliko povjerenje u njegovu stručnost...E ,i pije odlaska u bolnicu na pregled ode moj muž sa sinom kod njega,on malog polegne na krevet ,pregleda i slatko se nasmije..kaže mužu slobodno poderi uputnicu za kirurga mali je super ,sve je na mjestu..gledo i muž i isto kaže,,...ok...Al ne da meni vrag mira ,ja kažem ad kad već imamo uputnicu,ajmo obavit i kirurga da vidimo ipak šta on kaže..A kirurg kaže,ljevi je ok,desni isto,ali kaže meni ,pogledajte,kao da je malo skrenuo sa puta ,za nijansicu samo,i ne pušta se skroz u skrotum 100 %,nego tek kad ga se lagano pogurne..Mislim iskreno,meni se i ljevi i desni čine jednaki..al on kaže tako..i dao nam uputnicu za anesteziologa i nek mali dođe na operaciju...Vratim se ja odmah kod pedijatra,a on poludio,kaže ma kakva operacija,za to nema ni najmanje potrebe,i eto sad nam dao uputnicu za specijalistu u klaićevu bolnicu po još jedno mišljenje ali on je uvjeren da će klaićeva isto odbaciti operaciju....E sad mi idemu u utorak na pregled pa ćemo vidjet...jel možda ima netko od vas iz zg ko zna kome se najbolje obratiti u klaićevoj,netko u koga imate povjerenja...!?
saluan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 17:34   #54
spuštanje testisa

dali je bio netko nedavno sa bebom u klajčevoj na operaciji spuštanja testisa?
zanima me sve,od same operacije do boravka u bolnici
kprelecperic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 13:18   #55
Imam ozb problema i trazim pomoc. Hvala
Drakula10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 23:11   #56
Dali netko ima iskustva sa bolnicom u Splitu i operacijom nespuštenog testisa kod djece? Zanima me sve vezano za operaciju i boravak sa djetetom, oporavak.Hvala!
bebanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 10:03   #57
Quote:
bebanić kaže: Pogledaj post
Dali netko ima iskustva sa bolnicom u Splitu i operacijom nespuštenog testisa kod djece? Zanima me sve vezano za operaciju i boravak sa djetetom, oporavak.Hvala!
Evo podizem temu, ovo i mene zanima ako je netko to prosao. Moj bi trebao na operaciju s napunjenih 10mj.
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 21:28   #58
ne znam da li će ti pomoći ali ja imam iskustva sa rebra i klaićeve iz zg
ali valjda je to slično
ovak je na rebru (dječja kirurgija)
većina ih je došla u petak ujutro natašte (valjda da se do ponedjeljka oporave)
operacije počnu oko 8, pa kad je dijete na redu
i mama i tata su slobodno u sobi sa djetetom
odvezu ga, dovezu iz sale, to je brzo
tata ode doma oko 8 navečer, mama ostaje s bebom cijelu noć (ako želi naravno)
sljedeće jutro nakon vizite se ide doma (ako je sve ok)
ima i apartmana ako ne želiš biti s drugim mamama u sobi, mislim da je 300kn dan
svi su pre pre ljubazni i odlični

za klaićevu znam da imaju apartman, ne znam da li je inače dozvoljeno ostati mami

šta se tiče operacije i to nemam baš poima, ali i ovo će ti valjda biti od pomoći
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 10:25   #59
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
ne znam da li će ti pomoći ali ja imam iskustva sa rebra i klaićeve iz zg
ali valjda je to slično
ovak je na rebru (dječja kirurgija)
većina ih je došla u petak ujutro natašte (valjda da se do ponedjeljka oporave)
operacije počnu oko 8, pa kad je dijete na redu
i mama i tata su slobodno u sobi sa djetetom
odvezu ga, dovezu iz sale, to je brzo
tata ode doma oko 8 navečer, mama ostaje s bebom cijelu noć (ako želi naravno)
sljedeće jutro nakon vizite se ide doma (ako je sve ok)
ima i apartmana ako ne želiš biti s drugim mamama u sobi, mislim da je 300kn dan
svi su pre pre ljubazni i odlični

za klaićevu znam da imaju apartman, ne znam da li je inače dozvoljeno ostati mami

šta se tiče operacije i to nemam baš poima, ali i ovo će ti valjda biti od pomoći
Ja sam tek sad vidila ovaj tvoj odgovor, hvala. Znaci u Zg-u postoji mogucnost ostanka s djetetom citavu noc?
Mi bi trebali na jesen to obavit, a nedavno sam saznala da u St-u mogu bit s njim od 8 do 6, ne znam, ozbiljno se sad premisljam. Pocela sam se raspitivat i za privatne klinike, ja dijete stvarno ne mogu ostavit da stoji tamo citavu noc samo medju nepoznatim ljudima.
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 18:46   #60
ja imam dijete koje ima dijagnozu djeteta s posebnim potrebama i ja bez obzira na njegovu starost mogu biti s njim 24 sata na dan
naravno ako odjel ima tu mogućnost
ali mislim da ih većina sad ima
znam da druge mame imaju te neke cake do godinu dana djeteta / dok doje, ili tako nešto, nemoj me držati za riječ, ono što usput čujem
zato i velim, ako i nećeš moći to "besplatno" preko uputnice, imaš i apartman i može i tata spavati tamo. eto za rebro je 300kn cijena po danu
za klaićevu ne znam točno cijenu

mi smo inače na rebru kuhani i pečeni, baš na odjelu dječje kirurgije. ako trebaš kakav savjet vezano uz to javi se, ako ne vidim tu, pošalji mi poruku

Zadnje uređivanje vlovrec : 30.06.2016. at 18:59. Reason: .
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.