Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2003., 17:38   #1
Imena i prezimena

Kakvo porijeklo imaju prezimena raznih nastavaka npr. ić, ica, ov ev, in, on, itd..

Zadnje uređivanje sun.shine : 01.10.2010. at 18:45.
 
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 00:35   #2
Mene zanima kakvo podrijetlo imaju prezimena koja završavaju na -mpe. Thanks!
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 00:38   #3
Ja bih zeljela nesto vise saznati o podrijetlu prezimena s pet slova u odnosu na ona od sedam ili devet slova.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 00:43   #4
Nadjoh ovaj link pa mozda pomogne. Zasigurno bi bilo bolje kad bi se ova knjiga nabavila.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 13:40   #5
Quote:
lahor kaže:
Mene zanima kakvo podrijetlo imaju prezimena koja završavaju na -mpe. Thanks!
znam jednog dečka kojem prezime završava na -mpe, tata mu je afroamerikanac.

mislim da bugarska, rumunjska i makedonska prezimena završavaju na - ov i - ev
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 16:07   #6
Većina tih prezimena sa stranice koju nam posla el_mariachi postoji i u Crnoj Gori i Srbiji.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 17:28   #7
Naša prezimena nastala su iz više izvora, kao izvdenice od riječi koje opisuju čovjeov identitet kroz rad, npr. kovači su dobivali prezime Kovač, Kovačić itd.

Druga skupina su prilagođena stara i novija strana prezimena, a treća skupina su proizvoljna prezimena koja su tek sada u najnovije doba u modi...

U Osijeku imam negdje zapisano tu informaciju sa primjerima i detaljima, ali treba to pronaći...
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 18:31   #8
prezimena koja zavrsavaju na -ov ili -ev ima u Vodicama puno. Zaista ne znam odakle su se doselili i kada, tamo je sve puno Juričeva, Stipaničeva, Sladoljeva. Najviše ima Juričeva, pa su razliciti ogranci dodali i drugo prezime, tak da ih ima dosta koji imaju prezime Juričev - Martinčev, Juričev- Sudac, Juričev - Špirić...itd.
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 21:49   #9
E, moj sused se Tor preziva.
Otkud je to prezime??
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 21:52   #10
Quote:
Bell@ Baggins * kaže:
prezimena koja zavrsavaju na -ov ili -ev ima u Vodicama puno. Zaista ne znam odakle su se doselili i kada, tamo je sve puno Juričeva, Stipaničeva, Sladoljeva. Najviše ima Juričeva, pa su razliciti ogranci dodali i drugo prezime, tak da ih ima dosta koji imaju prezime Juričev - Martinčev, Juričev- Sudac, Juričev - Špirić...itd.
Koliko se sjećam, nastavak -ov, ev je tzv. očinstvo (nemam čiriličnu tastaturu, nek mi ne zamjere eksperti), u ruskom jeziku (napr. Ljermontov), dakle, potječe od "očevog" imena. Vrijedi i za danski (napr. Andersen - kod nas bi bilo:Andrijin sin).
Proizašlo je pretpostavljam iz doba kad nisu imali jmbg i ostalo do danas.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2003., 12:18   #11
Arrow Evo ovdje vise o (srpskim ) prezimenima

http://www.politika.co.yu/feljton/prezim01.htm

Feljton ima 19 nastavaka pa treba samo promijeniti broj u adresi 01, 02 ,...18, 19.

http://www.prezimenik.co.yu/prilog.htm
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2003., 13:56   #12
Ima jedno zanimljivo... Pfaff
__________________
I'm not rude, you're just insignificant
frčlopir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2003., 13:57   #13
Teorija prezimena je zanimljiva stvar.

90% njih su od imena nekog zaslužnog pretka. Samo se doda sufiks kao da se pravi prisvonji pridev. Problem je što ti sufiksi nisu uvek isti. Tako od imena Perar nastanu prezimena Petrov, Petrev, Petrovski, Petreski, Petrić i Petrović.

U Srbiji kod Srba su prezimena uglavnom na ović, ević sa jako malo izuzetaka. Srbi izvan srbije često imaju neka opičena prezimena. Znam jednu ženu koja se preziva zaklan! A ima i Vještica i ostalih čudesa.

Makedonci se u najvećem broju prezivaju na ski ali Makedonke imaju prezimena na ska (menjanje po rodu). Moja tetka je radila kao tumač u Nemačkoj i Nemci nikako nisu mogli da shvate da muž i žena imaju prezimena različita u jednom slovu. Postoje i prezimena na ov, ev ali njih ima najviše u Bugarskoj i tu žene imaju prezimena na ova, eva.

U Rusiji postoje 2 prezimena. Srednje ili kako rusi kažu otečestvo a u znanosti je znano i kao patronim se izvodi od imena oca i sufiksa evič, ovič za muškarce i ovna, evna za žene. Žene i pri udaji zadržavaju patronim. Pravo prezime je na ov ev, i in i nastalo je od ličnog imena ili nadimka, a i ono se menje po rodu tj. nastavci su eva, ova, ina.
Npr. Igor Sergejevič Jakovljev (Sergej je ime oca)
Jurij Aleksejevič Gagarin (Aleksej ime oca)
Marija Petrovna Andrejeva (Petrova kći)
Kada se neko obraća Rusu ili govori o njemu onako zvanično on mora reči ime i srednje prezime. Znači kaže se: "Konstanrtin Eduardovič otcec kosmonaftike", "Zdravstujce, Ivan Sergejevič"... Izvinjavam se na latičnom ruskom, ali ruski kodni raspored je debilan, stisnem "a" dobijem "f"!
Prezimena na ovič, evič, ič među Rusima su retka i nisu ruskog poreka (obično su poljskog i beloruskog).

Prezimena na ko su obično ukrajinskog porekla. Npr Lukašenko, Ševčenko...

Poljaci, Česi i Slovaci imaju raznih nastavaka. Imaju i evič, ovič, ič, ski, i još puno prezimena germanskog porekla. Pisac Kafka je imao prezime po ptici čavki.

Kod nas su nekad prezimena menjana po padežima. Ako se neko zvao Petar Marković on bi bio prozivan tipa: "Neka ustane Petar Markovićev". Sada je to jako retko. A problem je bio i kod žena. Ako bi neka preziva Jurišić i ako je oslove sa Jurišićeva znači da nije udata i da joj je to devojačko prezime, a ako je oslove sa Jurišićka to znači da je udata.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 00:03   #14
Quote:
Profesor Jakov kaže:
Definitivno mi je najzanimljivije jedno prezime vjrtojatno češkog porijekla od samo 3 slova bez ijednog samoglasnika pa čak i slova "r".
Ima ih par u Zagrebu.....a prezime glasi: PLH

Ko ne vjeruje neka provjeri!!!!!!
Profesore,

Sonanti nadopunjuju vokale bez ikakvih problema. Sonanti R i L su vrlo uspjesni u zamjeni vokala. Otuka mozes i reci KRST, PRST, KRV, i sl.

Medjutim, jos bitnije je shvatiti da u datim rijecima koje toboze nemaju ni jednog vokala (samoglasnika), ustvari postoji vokal kojeg nas nesavrseni pravopis ne biljezi.

Tako, turski jezik na primjer biljezi taj vokal koji i mi imamo, ali ne biljezimo. Koliko znam samo ga turski biljezi. Tesko ce mi ga biti opisati, ali da probam.

Znas ono kad si zbunjen, pa govoris ono dubokao "i" sa dna grla, umjesto "ovaj, ovaj" koje se isto koriste kao postapalice. AKo si uspio pronaci to huktanja sa dna grla, vidis da ga mozes drzati u nedogled kao a, e, i , o ili u. I taj glas je legitiman u fonetici i postoji.

Eh, Turci to muklo "i" biljeze kao "i" bez tacke i potpuno je ravnopravan vokal svim ostalim vokalima.

Tako, u prezimenu PLH, postoji mukli vokal "i" izmedju P i L.

PiLH. Isto vazi i za ostale rijeci.

U prezimenu KRLEZA, to muklo "i" stoji izmedju K i R.

Ipak slavenski jezici ne boluju od nedostatka vokala kako nam to neki narodi zamjere. Ipak, je u pitanju, izgleda, ortografska nekonzistentnost u biljezenju svih vokala.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 00:05   #15
Quote:
Au197/79 kaže:
U Srbiji kod Srba su prezimena uglavnom na ović, ević sa jako malo izuzetaka. Srbi izvan srbije često imaju neka opičena prezimena. Znam jednu ženu koja se preziva zaklan! A ima i Vještica i ostalih čudesa.
A sta mislis o prezimenu POPLASEN ili GUZINA. A imao sam i kolegicu koja se prezivala HALAPIC i jako se ljutila kad bi je dozivali sa HALAPICKA.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 02:03   #16
A ja sam čula za obitelj koja je svoje originalno prezime promijenila u Perdić .
Pretpostavite šta je bija original.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 23:34   #17
Quote:
Damir kaže:
A sta mislis o prezimenu POPLASEN ili GUZINA. A imao sam i kolegicu koja se prezivala HALAPIC i jako se ljutila kad bi je dozivali sa HALAPICKA.
ja sam imala frendicu cija obitelj se prezivala PRLEGUZIC... pa su si promjenili prezime u AVALON
 
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 01:07   #18
Ja znam jednu individuu koja se Govance preziva.
Pa imamo Lešine, Leševe, pa moja teta (tj. prateta) se prezivala Koza.
Otkud su sva ta čudna prezimena???
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 01:15   #19
Prezimena na ~ić su naslijeđe prošlosti kada su ljudi dobijali prezime prema očevom imenu. U staroj Grčkoj ljudi su se nazivali npr. Aleksandar, sin Filipov ili Hektor, sin Prijamov. U Škotskoj prefiks Mc~ ima istu ulogu (McAdam - makadam, McDonalds), u Irskoj istu ulogu ima prefiks O'~ (O'Connor, O'Nill). U Engleskoj sufik ~son (Tompson, Johnson). Vjerovatno ima još mnogo primjera, samo ih treba uočiti.
Not now, John! is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 01:16   #20
Quote:
C'Tebo kaže:
Ja znam jednu individuu koja se Govance preziva.
Pa imamo Lešine, Leševe, pa moja teta (tj. prateta) se prezivala Koza.
Otkud su sva ta čudna prezimena???
znaš kaj je meni jedino čudno, zakaj ti ljudi ne promijene prezime?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.