Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2009., 15:07   #1
Cijena puta starom cestom i autoputom

Zanima me, pošto sam u zadnje vrijeme malo češće na relaciji Zagreb-Poreč, koliko to košta, tj. koja je razlika u cijeni.
Najčešće sam išao autoputom do Karlovca -16 kn i dalje starom cestom do Učke - 28 kn pa na Pazin do Poreča. Za to mi je trebalo u Nedjelju nekih 3 i pol sata.
Na Via michelinu piše ako se ide sve starom cestom da to košta nekih 32 €, put je 274 km i da traje 6 sati što je malo previše ali dobro. Isto tako za sve autoputom košta 37€, ima 250 km i traje 3 sata i 20 minuta.
Ono što me zanima je da li se isplati ići sve starom cestom ako treba recimo 2 sata duže jer trošimo goriva 2 sata više vremena. Kako onda može biti po Viamichelinu razlika 5 eura u korist stare ceste ako se vozi gotovo duplo više vremena?
Naravno, pretpostavimo da se po autoputu vozimo do 150 a na staroj cesti u okvirima normale
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 15:32   #2
Kakve ti logike ima gledat na via michelin koliko ti traje put i koliko košta, kad ga sam prolaziš pa sam znaš koliko vremena ti treba a jednostavno možeš izmjeriti i koliko ti je auto potrošio i tako izračunati koliko ti košta?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 15:33   #3
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Z
Ono što me zanima je da li se isplati ići sve starom cestom ako treba recimo 2 sata duže jer trošimo goriva 2 sata više vremena. Kako onda može biti po Viamichelinu razlika 5 eura u korist stare ceste ako se vozi gotovo duplo više vremena?
Naravno, pretpostavimo da se po autoputu vozimo do 150 a na staroj cesti u okvirima normale
aj ak sam dobro shvatio... jel više auto potroši u leru kroz 3 sata il na 200km/h kroz pol sata?

edit: u svakom slučaju bolje autocestom.

Zadnje uređivanje suzuki : 16.06.2009. at 15:43.
suzuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 15:44   #4
meni je pula zagreb cca 2 i pol sata autoputem, a cca 3 i pol sata starom cestom.

ne uštediš baš previše t.j. ne isplati se. vremena izgubiš oko sat, zaradiš na cestarini oko 50 kuna. više trošiš gume po staroj cesti, a i benzin.

ja svako toliko odem starom cestom i to samo da se izguštam po praznoj cesti i đirima.


p.s. u principu najviše te oderu za tunel učka i tu najviše para gubiš
magix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 15:51   #5
Ne znam koliko auto troši na leru ali mislim da dosta na sat, bar po zimi. Toliko se sjećam iz mlađih dana . Autoputom je nekih 25 km kraće a ako gledam da je na 130 km/h motor na nekih 3000 okretaja u petoj brzini onda ne bi trebao potrošiti nešto puno više nego na 90km/h, ili?? A po staroj cesti trebam duplo duže vremena tijekom kojeg motor troši gorivo pa me stoga zanima nekakva matematika toga svega.
Vozim se na plin i izvangradske vožnje mi troši oko 12 litara (3.0 V6 motor) ali me zanima matematika koliko bi to sve koštalo autoputom jer je autoput 60 + Učka 28 = 88 kuna cestarine a to mi je 23 litre plina. Mislim da u tih 2 sata vožnje više starom cestom ne potrošim 23 litre plina ali potrošim bar pola. Ili se varam?
Starom cestom je veći gušt vozit, nema auta, dobra cesta ali se autoputom stiže brže, a kad god idem uvijek imam vremena.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 16:04   #6
Nemaš tu puno za razmišljati.
Procijeni što ti više vrijedi - gnjavaža na staroj cesti i gubitak dodatnih sat vremena ili 60 kn. Radije auto umjesto 150 stisni samo na 110-120 i uštedjet ćeš gotovo pola cestarine.

Osobno, kad ću gledati tako da se radije vozim mučnije i duže umjesto komotnije i kraće, samo zato da uštedim par kuna, radije se neću uopće voziti.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 16:08   #7
najjeftinije zagreb poreč ti je preko slovenije

idem redovito jer imam dolje stan u poreču pa znam
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 16:41   #8
ako nisi u žurbi starom cestom, veći gušt i uštediš koju kunu još veći gušt idi preko učke pa uštediš još više
toni_89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 16:50   #9
Sve ja to znam ali me zanima odokativno koliko kuna to moze biti razlike. Ako troši 12 litara starom cestom koliko bi trošio autoputom na 140km/h ako je na toj brzini motor na 3000 okretaja? Išao sam sad preko Učke ali kopaju cestu iza Mošćeničke Drage do Plomina pa je malo sranje ali inače je brza cesta i mislim da je isplativije nego dati 28 kuna za 10 minuta razlike.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 18:03   #10
Pa morat ćeš nam reći koji auto konkretno voziš. Inače samo kristalna kugla...
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 19:51   #11
mislim da kolega nije mislio na cestu OKO učke,nego onu PREKO učke

ak ideš po njoj obvezno stani gore u domu na klopi
je da te ispadne skuplje nego da ideš kroz tunel,ali pršut od divljači im je super
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 20:01   #12
nego ti nisi baš najači matematičar u razredu bio jel?
pitaš gluposti a svaki tjedan voziš tu dionicu, pa Boga ti ako neznaš u glavi uzmi papir i olovku, ako i to neide odi brate mili jednom autocestom a nazad starom cestom. Prije puta napuni do vrha i čim dodeš na cilj opet napuni i vidit ćeš koliko točno u kunu put košta. Dodaj cestarinu na autocesti i janjetinu/gemišt na staroj (vukova gorica) i to je to.
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 20:50   #13
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Nemaš tu puno za razmišljati.
Procijeni što ti više vrijedi - gnjavaža na staroj cesti i gubitak dodatnih sat vremena ili 60 kn. Radije auto umjesto 150 stisni samo na 110-120 i uštedjet ćeš gotovo pola cestarine.

Osobno, kad ću gledati tako da se radije vozim mučnije i duže umjesto komotnije i kraće, samo zato da uštedim par kuna, radije se neću uopće voziti.
Koja gnjavaža?? Stara cesta je zakon, ja samo radi vremena, i vječite žurbe koristim autoput!!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 21:00   #14
Ma nek se samo tjese, za cestarinu ZG-ST skoro dodem do Splita sa benzincem bez malo imalo gnjavaze. Ista je situacija ZG-RI, vjerojatno je pitanje vezano uz reportazu u KS magazinu koja je bila teska debilana. Gdje su usporedivali voznju po autocesti u golfu i SUV koji je isao po staroj, jer eto toliko je losa cesta da ti treba SUV.
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 21:16   #15
pa cesta nije uopće toliko loša

a mogli su onda i reći da je najjeftinije kupiti 6mj. vinjetu koju otplatiš doslovno za 2 odlaska
a autocesta ide skorz od naše granice do kopra,s onih 10 km što još nisu završili
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 21:24   #16
Kroz Deželu. Pa nek se jebu sa svojom vinjetom. Isplatit ćeš je kad treći put odeš u Poreč i nazad.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 21:37   #17
kolega nije treći nego drugi

260kn je vinjeta
a put zg-poreč je 90 u jednom smjeru (60kn autocesta,30 učka)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 02:28   #18
Na auto cesti više trošiš jer se brže voziš iako je kraća.
Ali i gume ubrzano trošiš pri većoj brzini.
Jedino amortizeri bolje prođu ak je baš loše stanje na staroj.
Inaće bio je neki test,pa je ispalo da je kroz deželu najjeftinije po autocesti,
ak se ide više puta.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 11:04   #19
Ne znam za put do Istre ali znam za dionicu Za - Murter.

Meni je puno jeftinije (30-40%) po staroj cesti. Potrošim manje goriva i nema cestarine (osim 16 kn do Karlovca). Vožnja traje duže cca sat vremena.

Na staroj cesti se vozim 80-90 u petoj i potrošnja (benzinac) mi je do 7 litara, na auto cesti 130 - 160 i potrošnja je bitno veća. Plus cestarina.

Na auto cestu idem samo ako mi se baš jako žuri ili je snijeg ili sam preumoran za zavoje.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 11:23   #20
A viš, meni Zg-Zd dok sam vozio P605 3.0 je bilo jeftinije po autoputu nego po staroj jer mi je po staroj trošio 14 l a po autoputu (do 150kmh) 10 l. I tih 105 kn autoputa se poništi sa 12 l benzina i ušparam za jeftinu kavu.
__________________
No replacement for displacement!
a1zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.