Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2009., 21:06   #1
Srebrnjak 1780g, koliko vrijedi???

Evo ovako vlasnik sam srebrnjaka iz 1780 g, promjer srebrnjaka je 4cm, debljina 3mm i tezine 30g... Zanima me koliko to cudo vrijedi i dali se isplati prodavati pod srebro ili postoji neko rijesenje da prodam pod starinu nekom kolekcionaru!!!
http://www.24carat.co.uk/images/1780...lverobv400.jpg
http://www.24carat.co.uk/images/1780...lverrev400.jpg

Opis srebrnjaka: "The Maria Theresa Thaler is probably one of the most famous and well known coins of the world.

Originally struck in Austria from 1740 to 1780, the Thaler was the currency of the Austrian Empire. It was very important for trade with the Levant (parts of Turkey, Lebanon, Syria). Over time, the Maria Theresa Thaler became the best known and most popular silver coin in the Arabian world. After the death of Empress Maria Theresa in 1780, Joseph II permitted the Austrian mint to continue striking the coin with the 1780 dies in order to meet demand from the Middle East. The 1780 taler was the only silver coin that the Arabs trusted and would accept. Since then, the Maria Theresa Thaler has been restruck for trade purposes at Vienna, Austria with the 1780 date frozen in time. The taler became the unofficial currency in some areas of Africa and Asia, and may still be in use today as a "trade silver dollar" in some Arabian bazaars. "
plague is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 01:19   #2
Quote:
plague kaže: Pogledaj post
Evo ovako vlasnik sam srebrnjaka iz 1780 g, promjer srebrnjaka je 4cm, debljina 3mm i tezine 30g... Zanima me koliko to cudo vrijedi i dali se isplati prodavati pod srebro ili postoji neko rijesenje da prodam pod starinu nekom kolekcionaru!!!
http://www.24carat.co.uk/images/1780...lverobv400.jpg
http://www.24carat.co.uk/images/1780...lverrev400.jpg

Opis srebrnjaka: "The Maria Theresa Thaler is probably one of the most famous and well known coins of the world.

Originally struck in Austria from 1740 to 1780, the Thaler was the currency of the Austrian Empire. It was very important for trade with the Levant (parts of Turkey, Lebanon, Syria). Over time, the Maria Theresa Thaler became the best known and most popular silver coin in the Arabian world. After the death of Empress Maria Theresa in 1780, Joseph II permitted the Austrian mint to continue striking the coin with the 1780 dies in order to meet demand from the Middle East. The 1780 taler was the only silver coin that the Arabs trusted and would accept. Since then, the Maria Theresa Thaler has been restruck for trade purposes at Vienna, Austria with the 1780 date frozen in time. The taler became the unofficial currency in some areas of Africa and Asia, and may still be in use today as a "trade silver dollar" in some Arabian bazaars. "







Ako je ovo podvuceno istina, cuvaj se! Naime, originalni MTT iz 1780 iskovan u Pragu vrijedi oko 30 000 € i trenutno postoje samo dva poznata primjerka. Naravno, uzevsi u obzir cinjenicu da je od 1780 iskovano preko 800 miliona talera sa likom Marije Terezije, takva mogucnost je jako nevjerovatna. U vezi njihove vrijednosti, sve zavisi od datuma i mjesta kovanja. Ukoliko su u pitanju kovanice iz perioda nakon 1850, onda je njihova vrijednost ekvivalentna tezini srebra u njima. Ako je novcic iskovan prije navedenog datuma, njegova cijena ce biti veca, a njena visina ce zavisiti od faktora koje sam vec naveo. Jednostavan i dobar test kojim se moze ustanoviti da li je novcic vrijedan neku vecu sumu novca je izgled fibule na bisti. Ukoliko je u pitanju jednostavna, ovalna fibula bez bisera na njoj, novcic bi trebalo odnijeti kod nekog strucnjaka. Ako zelis mogu ti pomoci, ali treba mi slika novcica ( po mogucnosti snimljena iz blizine ). Da li je slika u linku koji si dao tvoj novcic, ili ti se samo ucinilo da lici na ono sto ti imas, a u pitanju je sasvim drugacija kovanica? Ako zelis da ti neko pomogne preko interneta, trebas staviti sliku, jer su sitni detalji veoma vazni u odredjivanju vrijednosti.




Uzgred, da li bih mogao dobiti tvoju adresu? U slucaju da se ispostavi da posjedujes neki veoma vrijedan novcic.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 01:55   #3
Thumbs up

Posto sam ja trenutno na faksu, u petak ces dobit sliku izbliza koju cu uslikati da vidis sta to tocno je ali izgled je identican ovome na slikama...
Puno hvala na odgovoru i nadam se da ces u petak posjetiti moj post i prouciti...
plague is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 02:35   #4
Imam loše vijesti za tebe. 1780. X, a taj X znači da je talir napravljen u novije vrijeme kao suvenir. Prodaju se u Beču ili gdje već za 35 eura.

I mene je taj X zajebo, mislio sam da sam našao neznam kakvu vrijednost.
Mišo369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 05:57   #5
Quote:
Mišo369 kaže: Pogledaj post
Imam loše vijesti za tebe. 1780. X, a taj X znači da je talir napravljen u novije vrijeme kao suvenir. Prodaju se u Beču ili gdje već za 35 eura.

I mene je taj X zajebo, mislio sam da sam našao neznam kakvu vrijednost.







Ne bih se slozio. Saltire ( X ) sluzi kao znak da je novcic iskovan nakon potpisivanja konvencije o novcicima iz 1753 izmedju Austrije i Bavarske u kojoj su utvrdjena pravila o njihovom kovanju. Novcic koji se nalazi na slici koju je postavio plague posjeduje saltire tip e, a to znaci da ( ukoliko nije u pitanju moderna replika ) je najraniji moguci datum kovanja 1790, kada se taj tip saltirea po prvi put pojavio tokom vladavine Leopolda II.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:10   #6
Istina i ja sam pronasao da je X sastavni dio kovine, ali da postoje razliciti oblici X-a... (sa tockom prije, poslije itd...)
U petak stavljam slike izbliza pa cmo vidjet...
plague is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:25   #7
Stavit ću i ja slike svog, pa da vidimo po čemu se razlikuju.

Ali činjenica je da se takvi taliri još uvijek izrađuju za turiste.
Mišo369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:28   #8
Moj talir je pronaden prije 15g iskopan iz zemlje!!!
Odmah da kazem imam jos jedan novcic iz 1600g ali nije srebrni i potpuno je malih dimenzija... Mislim da je bronca materijal...
plague is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:43   #9
Evo mog. Nađen je u Bosni, u kući srušenoj u ratu.


Zadnje uređivanje Mišo369 : 11.11.2009. at 15:00.
Mišo369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 16:52   #10
Mislio sam slikati ali moj je identičan ovome kojeg mišo ima
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 17:52   #11
Quote:
plague kaže: Pogledaj post
Evo ovako vlasnik sam srebrnjaka iz 1780 g, promjer srebrnjaka je 4cm, debljina 3mm i tezine 30g... Zanima me koliko to cudo vrijedi i dali se isplati prodavati pod srebro ili postoji neko rijesenje da prodam pod starinu nekom kolekcionaru!!!
http://www.24carat.co.uk/images/1780...lverobv400.jpg
http://www.24carat.co.uk/images/1780...lverrev400.jpg

Opis srebrnjaka: "The Maria Theresa Thaler is probably one of the most famous and well known coins of the world.

Originally struck in Austria from 1740 to 1780, the Thaler was the currency of the Austrian Empire. It was very important for trade with the Levant (parts of Turkey, Lebanon, Syria). Over time, the Maria Theresa Thaler became the best known and most popular silver coin in the Arabian world. After the death of Empress Maria Theresa in 1780, Joseph II permitted the Austrian mint to continue striking the coin with the 1780 dies in order to meet demand from the Middle East. The 1780 taler was the only silver coin that the Arabs trusted and would accept. Since then, the Maria Theresa Thaler has been restruck for trade purposes at Vienna, Austria with the 1780 date frozen in time. The taler became the unofficial currency in some areas of Africa and Asia, and may still be in use today as a "trade silver dollar" in some Arabian bazaars. "
Prema Krausovom katalogu "Standard Catalog of World Coins 1700 - 1800", 3. izdanje, godina 2002, uz cenu srebra 4,75 USD za troj uncu srebra (31,1035 g) a koje prema dansnjem kursu vredi 17,66 USD za troj uncu, tvoj bi srebrni talir vredio BV, sto znaci Bullion Value ili cijena u srebru. Taliri sa SF\X\ oznakom su tz. restrike ili ponovni kov koji se upotrebljavao kao tz. trade coinage ili trgovski novac. Ti taliri jos su dandanas platezno sredstvo u nekim zemljama Afrike ali nemaju numizmaticne vrijednosti. Zato je njihova cijena u biti cijena srebra koje sadrze.

Koliko to vrijedi sa cijenom 17,66 USD za troj uncu? To mozes sam izracunati. U Eurima ti je cijena srebra 0.3786 €/g. Tvoj talir ima srebro cistine 833/1000 a tezi 28.0668 g. Prvo izracunaj koliko grama ima u toj tezini cistog srebra i to pomnozi sa danasnjom cijenom srebra. Mozes to i preskociti ako ti kazem da je ASW (actual silver weight) 0.7516 troj unce (17,66 * 0.7516)

Godine 2009 prema Krausovom katalogu 1901-2000 unikatno ocuvan novo kovani talir kostao bi 17,60 USD (tadasnja cijena srebra bila je 12,50 - 15,00 USD) a netaknuti bio bi 20,00 USD. Tvoj nije ni jedno ni drugo. Realna cijena je tako cijena srebra koja je oko 13,00 EUR a k tome mozes jos dodati nesto za kvazi-numizmaticku vrijednost (iako novo kovani taliri nemaju bas nikakve). To su realne cijene. Drugo je ako ga nekome uvalis kao original ...

Ako te zanimaju katalozi javi mi se na PM.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 22:49   #12
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Taliri sa SF\X\ oznakom su tz. restrike ili ponovni kov koji se upotrebljavao kao tz. trade coinage ili trgovski novac.









Ne bih se slozio. Cini mi se da si malo pobrkao pojmove. Oznaka S.F. kod talera sluzi kao pomoc prilikom identifikacije mjesta kovanja, ali za razliku od drugih novcica svoga vremena ne navodi grad u kojem se to radilo, vec imena zvanicnika odgovornih za kovanje novca u tom mjestu. Simbol S.F. je originalni znak i koristi se jos od 1780, i oznacava imena dva cinovnika zaduzena za kovnicu novca u Guenzburgu, Tobiasa Schoebla ( S ) i Josepha Fabya ( F ). Nakon sto je kovnica novca u tom gradu zatvorena, taj simbol su koristile kovnice u Milanu, Veneciji i Becu. U vezi saltirea, vec sam objasnio da se on koristi jos od 1753 i da X nema nikakve veze sa ponovnim kovanjem. U vezi talera kao trgovackog novca, on je to zvanicno postao tek 1857 dekretom Franje Josifa.






Quote:
Mišo369 kaže: Pogledaj post
Evo mog. Nađen je u Bosni, u kući srušenoj u ratu.








Dobro, idemo redom. Fibula na obversu novcica je ovalna, izduzena i sa biserima, te prema tome pripada tipu III. Stit na njegovom reversu je tip C. Potpis na obversu je S.F. Saltire pripada tipu e. Raspored pera na repu orla na reversu novcica je 1-3-1. Broj bisera u diademi na obversu je osam. Broj malih bisera ( smjestenih izmedju velikih bisera ) u kruni na reversu je pet. Dakle, tvoj novcic nazalost nije u grupi onih visoko vrijednih. Prema dostupnim podacima on spada u grupu najcescih, a samim tim i najmanje vrijednih kovanica, te se kao takav klasificira u tabeli rijetkosti novcica pod tip C ( najcesci taleri koji se mogu naci na trzistu ). Takvi novcici su veoma brojni i kuju se jos od 1853, najcesce u Becu. TIGR je po mom misljenju iznio realnu cijenu koju bi mogao dobiti za njega u slucaju da odlucis da ga prodas. Takodje, zelio bih da naglasim da nisam u stanju da tacno klasificiram tvoj novcic zbog nedostatka podataka. Naime, da bih to ucinio morao bih da imam tacne dimenzije i masu kovanice, kao i sliku ruba novcica kako bih mogao vidjeti natpis na njemu. Sa dostupnim informacijama sam mogao samo da odredim koliko je on rijedak i neke osnovne informacije o njemu. Tvoj novcic pripada grupi kovanica koja ima oko 15 tipova i jos nekoliko pod-tipova i spada u grupu sa oznakama H49a - H70. Iako nisam potpuno siguran mislim da on pripada tipu H57, kovanom u Becu u periodu od 1930 do 1950. Ako zaista pripada ovom tipu, natpis na rubu novcica bi trebao biti izuzetno grubo i nedelikatno izradjen, a dijametar kovanice ce biti ispod 40mm.





Evo kako izgleda jedan novcic tipa H57:



















Takodje, postoji jedna neobicna stvar kod tvog novcica. Njegov potpis je S.F ( dakle, bez tacke iza slova F ), a trebao bi biti S.F. Natpis koji stoji na tvojoj kovanici ne postoji na obicnim novcicima. Iako mnogi novcici imaju razlicite defekte, nisam siguran koliko je ova cesta i kako ona utice na njegovu cijenu. Mozda bi ipak trebalo da konsultujes nekoga strucnijeg od mene, jer ja ne znam kako i koliko greske prilikom kovanja mijenjaju vrijednost novcica prilikom prodaje.



Nadam se da sam ti pomogao.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 00:01   #13
OVO moze pomoci kod ocijene vrijednosti srebrenjaka ...
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 00:44   #14
Evo i ja sutra putujem doma pa cu uslikat svoj novcic............ Stavit cu ga ovdje da pokusas odrediti kao i na mišinom... I hvala na odgovorima!!!
Koliko kuna bi npr. mišo mogao dobit za svoj novcic???
plague is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 01:25   #15
Zanimljiva analiza Gilles
Moj je promjera 41 mm, meni se čini kao da moj uopće nije od srebra jer nema onu mekoću i ne zvecka kao ostale srebrene kovanice.
Mišo369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 02:05   #16
Quote:
Mišo369 kaže: Pogledaj post
Zanimljiva analiza Gilles
Moj je promjera 41 mm, meni se čini kao da moj uopće nije od srebra jer nema onu mekoću i ne zvecka kao ostale srebrene kovanice.








Ako je to tacno, onda je u pitanju tip H60. To je jedini novcic koji je jednak kao tvoj, a ciji dijametar je preko 40mm. Naravno, to su jako slicni novcici i gotovo su identicni. H60 je takodje kovan u Becu, ali u periodu od 1945 do 1960. Evo kako izgleda:



















Bez preciznog mjerenja razlike izmedju H57 i H60 su neprimjetne.





Quote:
plague kaže: Pogledaj post
Koliko kuna bi npr. mišo mogao dobit za svoj novcic???






TIGR je vec dao odgovor na to pitanje. Posto se ne radi o izuzetno rijetkom novcicu, njegova prodajna cijena ce biti ekvivalentna kolicini srebra u njemu, a mozda i sposobnosti ubjedjivanja vlasnika kovanice. Jedina stvar koja mi nije jasna je tacka koja nedostaje u potpisu. Nisam siguran kako ce to uticati na cijenu.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 18:35   #17
Evo nekoliko slika mojih novcica!!! Samo da naglasim novcici su osteceni i razlikuju se jedan od drugog po debljini slova i po tekstu na rubovima novcica!!!
http://slike.hr/slike/dsc00679_5a5bb.jpg.html
http://slike.hr/slike/dsc00677_af280.jpg.html
http://slike.hr/slike/dsc00680_61b34.jpg.html
http://slike.hr/slike/dsc00682_48cd3.jpg.html
http://slike.hr/slike/dsc00694_ee418.jpg.html
http://slike.hr/slike/dsc00695_de5ae.jpg.html

Zadnje uređivanje plague : 12.11.2009. at 18:49.
plague is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 20:27   #18
Quote:
plague kaže: Pogledaj post
S obzirom na ostecenja otpada svaka misao na numizmaticku vrijednost ovih kovanica. Njihova vrijednost jednaka je vrijednosti srebra koje sadrze.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 05:55   #19
Izvini sto si cekao na odgovoru.












Da ne bih opet ponavljao ono sto sam vec rekao, posto su tvoji novcici u pogledu najbitnijih karakteristika identicni sa Misovim, oni spadaju pod tip C u tabeli rijetkosti novcica i kao takvi ne spadaju medju izuzetno vrijedne kovanice. Mislim da je TIGR dao dobru procjenu njihove vrijednosti u slucaju prodaje. Naravno, posto nemam detaljne podatke o novcicima, ne mogu ih tacno klasificirati, ali na osnovu dostupnih informacija, mislim da su iskovani tokom XX vijeka u Becu i da pripadaju istoj grupi u kojoj je i Misov. Dakle, u pitanju je grupa novcica sa oznakama H49a - H70. Ako te zanima tacan tip, trebat ce mi vise podataka jer su kovanice iz te grupe jako slicne i vecinom se razlikuju samo po minornim detaljima.















Slike sa ovim novcicem su jako nejasne i teske za identifikaciju, tako da uopste nisam siguran o kojoj se kovanici radi. Ipak, na osnovu onoga sto vidim rekao bih da je u pitanju austrijski Heller. Takvi novcici su jako cesti i imaju izuzetno malu vrijednost u slucaju prodaje.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 02:07   #20
Posto se ovdje govorilo o talerima i njihovoj vrijednosti prilikom prodaje, mislim da ne bi bilo lose da pokazem kako izgledaju najcjenjeniji novcici tog tipa. U slucaju da neko kod sebe ima neotkriveno blago cije vrijednosti ni sam nije svjestan.





Ovo je tip H4, ili originalni praski taler. Iskovan je u Pragu 1780 i trenutno se zna za postojanje svega dva primjerka. Jedan se nalazi u jednom beckom muzeju, a drugi pripada privatnom kolekcionaru.















Ovo je tip H00. Iskovan je u Karlsburgu 1786 i takodje su za sada poznata samo dva primjerka.













Tip H7a. Iskovan u Becu 1780. Zna se za postojanje pet primjeraka.













Tip H5. Iskovan u Veneciji 1815. Za sada znamo za postojanje deset primjeraka novcica.














Tip H6. Iskovan je u Becu 1780. Poznato je deset takvih kovanica.









Zadnje uređivanje Gilles de Rais. : 18.11.2009. at 02:14.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.