Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2002., 00:26   #1
Odabiri

Ovo je već jednom S&F napravio na znanosti na staorm IMF-u, ali je dobro pa bih ga ja sad kopiro i usput molim one koji su odgovor saznali na tom topiku da ne postaju rješenje.

Dakle
Imamo tri vrata: A, B, C

Iza jednih je nagrada, iza dvojih je po jedna koza.
Mi odaberemo jedna vrata, a na to voditelj igre otvori neka druga i pokaže da je tamo koza. Trebamo li promijenit mišljenje na ono već otvoreno, ako da, zašto da, ako ne, zašto ne?
Primjer:
Odaberemo B, voditelj otvori A i tamo je koza. Ostane nam za promijenit s B na C, trebamo li to napraviti?
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 11:09   #2
Naravno da treba jer je kad biras vrata veca sansa da ces izabrati kriva vrata. I onda kad on otkrije jedna kriva. Onda je najveca sansa da su upravo ona druga tocna.

To je naravno trajalo dok su statisticari se slozili (mada ne kuzim bas sta je tu tako tesko za skuziti) ali sada se vecina slaze sa tim odgovorom.
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 11:20   #3
Zasto je sansa veca da ces izabrati kriva vrata?

Vjerojatnost otkrica nagrade je prije otvaranja jednih vrata bila 0.33. Nakon toga je 0.5.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 11:27   #4
Kad prvi put biras vrata sansa je da ces izabrata kriva 2/3 a samo 1/3 da ces izabrati tocna.

Kasnije se maknu jedna vrata. Ali i dalje ostaje da si ti vjerojatnije izabro kriva vrata prvi put. Znaci da bi ona druga vrata trebala biti tocna sa vecom sansom.
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 17:05   #5
Quote:
Kasnije se maknu jedna vrata. Ali i dalje ostaje da si ti vjerojatnije izabro kriva vrata prvi put. Znaci da bi ona druga vrata trebala biti tocna sa vecom sansom.
Ovo mi je nevjerojatno fascinantno, nikad o tome nisam prije razmišljao...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 20:35   #6
AxMi nisi fer, ali nema veze.

I stvar stvarno funkcionira, tj. statistika to pokazuje. Probaj ručno i uvjerit ćeš se.
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 23:01   #7
Nisam fer???

de de objasni kako to?? Pa sta nisam samo odgovorio na pitanje??
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 23:21   #8
Rekoh da nema veze, a ako baš hoćeš znat zakaj samo ponovo pročitaj prvi moj post ovdje.
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 09:15   #9
AxMi-24,

C'Tebo želi reći da si ti jedan od Forumaša koji je već vidio i pitanje (a i odgovor) na Monitorovom forumu, pa nije fer da daješ odma odgovor, bolje da se novopečeni forumaši znoje. (Mada je upitno koliko ih je ovdje novih, a koliko 'starih' IMF-ovaca).

A što se tiče teme, iako na prvi pogled izgleda malo čudno, promjenom odluke, nakon otvaranja jednih od triju vrata, vjerovatnost da smo odabrali prava (sa nagradom iza) se penje sa početnih 1:3 na 2:3.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 17:04   #10
Quote:
Originally posted by Jango Fett
Ovo mi je nevjerojatno fascinantno, nikad o tome nisam prije razmišljao...
slazem se. hebeno fascinantno, ali brijem da bih ja ostal pri svom prvom odabiru. evo zasto: voditelj ti pokaze kriva vrata jer zna za tu gore navedenu foru, a zna da i ti znas. i zna da ako postupas po njoj - kako logika nalaze - da ces izabrat druga vrata. a on te zeli navest na kriva vrata tako da spusis... kaj ne? njemu ne oduzimaju od place ak dobijes nagradu, ali zakaj bi je ti dobio ako ne moras? logicno.

znaci, ja ostajem pri prvom odabiru.


*sad kad sam procital post drugi put, nije mi bas sve jasno
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 18:40   #11
Ali ne ovisi o voditelju nikaj.

Kad ti odabereš jedna vrata imaš 2/3 šanse da odabereš pogrešna.

Ako si odabro pogrešna, on ti jedino pogrešna još može otvorit, dakle, ona preostala su točna, ali sad ona postaju 100% šanse da su točna (jer si ti odabro pogrešna)

Ako odabereš točna, što ti je 1/3 šanse, on ti može otvorit bilo koja od preostalih vrata i ako promijeniš sigurno ćeš fulat

Dakle ovisi samo o tome koja si ti prva vrata odabro ->ako si odabro pogrešna, sigurno je ova preostala točna, ako si pak odabro točna, sigurno su ova preostala pogrešna.
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 21:59   #12
Quote:
Originally posted by Martin
AxMi-24,

C'Tebo želi reći da si ti jedan od Forumaša koji je već vidio i pitanje (a i odgovor) na Monitorovom forumu, pa nije fer da daješ odma odgovor, bolje da se novopečeni forumaši znoje. (Mada je upitno koliko ih je ovdje novih, a koliko 'starih' IMF-ovaca).
Sorry ali ja sam to sam rijesio do duse davnih dana ali ipak sam. Tako da nije mi trebo nikakav forum za ovaj zadatak. (nisam ja skroz kreten u matematici samo skoro )
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 04:13   #13
Uz pet minuta kemijanja pitanja, te jos pet minuta kemijanja odgovora uvidjam da ne treba mijenjat odluku, osim ako nisi popusio na pocetku.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:59.