Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2017., 18:27   #201
Pa izdaješ mu običan R1 račun sa stavkama u minus. A uz to se šalje napomena u stilu: "Molimo kupca da nas obavijesti o ispravku pretporeza". Jer ti možeš knjižiti umanjenje obveze za PDV, tek nakon što umanji potraživanja za pretporez.

I onda uglavnom uz izlaznu fakturu, trebaš njegovu obavijest u stilu: "Obavještavamo Vas o ispravku pretporeza po računu..." i onda možeš to uredno knjižiti.

Znači to se može slati izlazni račun u dva primjerka, a onda ti oni vrate jedan s obavijesti o ispravku.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 16:32   #202
Ekipa, ako tko ima kakav online(pdf) prirucnik ili nesto tog tipa o Racunovodstvu i financijama, neka se javi na pm.
Idem na razgovor na posao da da prodjem najbitnije stvar, osvjezim pamcenje i nesto novo naucim.
Molim vas pomagajte!
PauGasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 17:29   #203
Prije dva mjeseca prodan je osobni automobil fizičkoj osobi koja nema veze našim d.o.o. Problem je nastao kada sam shvatila da u sitnom inventaru imam gume i felge kupljene za taj automobil. Naravno, te gume i felge su otišle sa automobilom. Vrijednost za 4 komada je ukupno 5.700,00 kn. Komad 1.425,00kn
Kako sada te gume i felge ispravno isknjižiti iz sitnog inventara? Je li u redu napisati napomenu da su u trenutku prodaje bile na automobilu?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 16:53   #204
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Prije dva mjeseca prodan je osobni automobil fizičkoj osobi koja nema veze našim d.o.o. Problem je nastao kada sam shvatila da u sitnom inventaru imam gume i felge kupljene za taj automobil. Naravno, te gume i felge su otišle sa automobilom. Vrijednost za 4 komada je ukupno 5.700,00 kn. Komad 1.425,00kn
Kako sada te gume i felge ispravno isknjižiti iz sitnog inventara? Je li u redu napisati napomenu da su u trenutku prodaje bile na automobilu?
Itko?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 14:03   #205
Zamolio bi nekoga tko bi znao odgovor na pitanja ova.

Navedite osnovne grupe dokumenata koji se obrađuju, knjiže u knjigovodstvenom servisu.

Koji formati datoteka podataka su najzastupljeniji po razinama obrade financijskih poslovnih podataka klijenata u knjigovodstvenom servisu (ovo je xls ? i koji još)

Koji e-obrazac u XML-u formatu generira aplikacija KISPLACE, a služi za prijavu isplate plaće radnicima poreznoj upravi, sukladno zakonu o porezu na dohodak?
(Da li bi to mogao biti IP obrazac ?)

I zadnje pitanje : . Ako imamo ulazni račun od 12 stavaka artikala robe i ukupnim iznosima: Osnovica = 1145,00; PDV 25% = 286,25; Ukupno = 1431,25. Koliko minimalno stavaka mora imati temeljnica za taj račun?
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 09:39   #206
Quote:
Mairon kaže: Pogledaj post
Zamolio bi nekoga tko bi znao odgovor na pitanja ova.

Navedite osnovne grupe dokumenata koji se obrađuju, knjiže u knjigovodstvenom servisu.

Koji formati datoteka podataka su najzastupljeniji po razinama obrade financijskih poslovnih podataka klijenata u knjigovodstvenom servisu (ovo je xls ? i koji još)

Koji e-obrazac u XML-u formatu generira aplikacija KISPLACE, a služi za prijavu isplate plaće radnicima poreznoj upravi, sukladno zakonu o porezu na dohodak?
(Da li bi to mogao biti IP obrazac ?)

I zadnje pitanje : . Ako imamo ulazni račun od 12 stavaka artikala robe i ukupnim iznosima: Osnovica = 1145,00; PDV 25% = 286,25; Ukupno = 1431,25. Koliko minimalno stavaka mora imati temeljnica za taj račun?
Nitko ne zna ?
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 10:00   #207
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Prije dva mjeseca prodan je osobni automobil fizičkoj osobi koja nema veze našim d.o.o. Problem je nastao kada sam shvatila da u sitnom inventaru imam gume i felge kupljene za taj automobil. Naravno, te gume i felge su otišle sa automobilom. Vrijednost za 4 komada je ukupno 5.700,00 kn. Komad 1.425,00kn
Kako sada te gume i felge ispravno isknjižiti iz sitnog inventara? Je li u redu napisati napomenu da su u trenutku prodaje bile na automobilu?
Pa ne znam što možeš osim ih rashodovati? S trojke na četvorku i paziti na porezno priznate i nepriznate dijelove autodijelova.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 15:38   #208
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Pa ne znam što možeš osim ih rashodovati? S trojke na četvorku i paziti na porezno priznate i nepriznate dijelove autodijelova.
Za taj auto se obračunala plaća u naravi. Svi troškovi su bili 100 % priznati.
PDV naravno nije bio priznat, pa nije ni fakturiran kod prodaje.
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 00:42   #209
Quote:
Mairon kaže: Pogledaj post
Zamolio bi nekoga tko bi znao odgovor na pitanja ova.

Navedite osnovne grupe dokumenata koji se obrađuju, knjiže u knjigovodstvenom servisu.

Koji formati datoteka podataka su najzastupljeniji po razinama obrade financijskih poslovnih podataka klijenata u knjigovodstvenom servisu (ovo je xls ? i koji još)

Koji e-obrazac u XML-u formatu generira aplikacija KISPLACE, a služi za prijavu isplate plaće radnicima poreznoj upravi, sukladno zakonu o porezu na dohodak?
(Da li bi to mogao biti IP obrazac ?)

I zadnje pitanje : . Ako imamo ulazni račun od 12 stavaka artikala robe i ukupnim iznosima: Osnovica = 1145,00; PDV 25% = 286,25; Ukupno = 1431,25. Koliko minimalno stavaka mora imati temeljnica za taj račun?
1. Najčešće se knjiže ulazne, izlazne fakture, izvaci sa ž-r, a onda blagajničke uplate, isplate, putni nalozi, izdatnice, otpremnice i sl. A kako vi to grupirate na predavanju ne bi znao? Robni, materijalni, financijski dokumetni ili sl.?

2. Na što se konkretno odnosi ovo po razinama obrade? Ja sam se susretao sa xml, xls, pdf, csv, mn je finin propisani format za izvatke sa žr. i sl.

3. Vjerojatno, nisam radio na toj aplikaciji.

4. 3 stavke minimalno. Pretporez, Obveza prema dobavljačima i Kupovna cijena robe od dobavljača.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 13:55   #210
Molila bi tko ima informaciju: obrtnik obveznik poreza na dohodak, u sustavu poreza na dobit kupio je teretno vozilo preko leasing kuće na financijski leasing ....
U poreznoj ne prizna predporez u cijelosti već prema plaćenim ratama - savjetnica za pdv je na godišnjem .....
Čitam zakon o PDV-u ali to baš i ne mogu pronaći ....
Unaprijed hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 18:03   #211
Bok svima!
Imam uslugu prijevoza putnika iz RH u Italiju.
Pdv ide na dionicu do granice sa Slo, a od Slo dalje ne ide?
Što točno navodim na računu, koju napomenu?
Kamo tj kako se takav račun iskazuje u obrascu pdv i knjizi Ira?

Racun radim u synesisu modul prodaja pa ako netko zna kako postavit ključić parametra kod oslobođenja isto bi dobro došlo hvala unaprijed!

p.s.što ako se ne registrira u SLO za potrebe pdv-a, da li netko zna iz prakse?

p.s.s. da li netko ima pretplatu na knjižicu za računovođe (www.racunovodja.hr) ili na mišljenja.hr, mislim da oni možda imaju odgovor na moje pitanje

Zadnje uređivanje vejanka : 28.07.2017. at 18:22.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 20:34   #212
Bok svima. Primila sam honorar za autorski iz inozemstva i sad naravno imam 1000 pitanja. Ima li veze s kojeg računa plaćam porez i doprinose?
tončica rajčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 13:19   #213
Quote:
tončica rajčica kaže: Pogledaj post
Bok svima. Primila sam honorar za autorski iz inozemstva i sad naravno imam 1000 pitanja. Ima li veze s kojeg računa plaćam porez i doprinose?
Nema veze, bitno je da se plati.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 15:15   #214
Pozdrav, molila bih da li ovdje postoji neka podtema/podforum gdje se mogu pitati neki osnovni pojmovi /teme iz osnova knjigovodstva,da vas koji imate puno znanja ne zamaramo sa osnovama? hvala puno...
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 13:19   #215
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molila bih da li ovdje postoji neka podtema/podforum gdje se mogu pitati neki osnovni pojmovi /teme iz osnova knjigovodstva,da vas koji imate puno znanja ne zamaramo sa osnovama? hvala puno...
Tintinila79 očisti inbox
joke6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 02:28   #216
Da li porezna uprava ima uvid u žiro račune firmi i na koji način? Da li vide svaku pojedinačnu transakciju, ili vide samo ukupni dugovni promet i ukupni potražni promet na razini cijelog MJESECA bez uvida u pojedinačne transakcije?

Zovu me iz PU da im napravim popis uplata na žiro račun, jer oni ne mogu doći do dugovnog prometa na žiro računu zbrajanjem prometa po nekim drugim kontima Uz to tvrde da oni nemaju uvid u pojedinačne transakcije po žiro računu već samo da imaju ukupne uplate i isplate sa računa u nekom zbirnom iznosu na mjesečnoj razini. Ja im nekako ne vjerujem već imam dojam da meni pokušavaju uvaliti da odrađujem njihov dio posla umjesto da sami otvore promet po računu i pogledaju sve uplate i isplate.

I dok će neka mala firma koja ima par uplata godišnje to nekako ručno i napraviti, zanima me kako će to napraviti neka velika firma sa tisuću-dvije zaposlenih koja ima tisuće uplata i isplata godišnje po računu?

Da li ste imali sličnih poziva od PU?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 09:27   #217
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Da li porezna uprava ima uvid u žiro račune firmi i na koji način? Da li vide svaku pojedinačnu transakciju, ili vide samo ukupni dugovni promet i ukupni potražni promet na razini cijelog MJESECA bez uvida u pojedinačne transakcije?

Zovu me iz PU da im napravim popis uplata na žiro račun, jer oni ne mogu doći do dugovnog prometa na žiro računu zbrajanjem prometa po nekim drugim kontima Uz to tvrde da oni nemaju uvid u pojedinačne transakcije po žiro računu već samo da imaju ukupne uplate i isplate sa računa u nekom zbirnom iznosu na mjesečnoj razini. Ja im nekako ne vjerujem već imam dojam da meni pokušavaju uvaliti da odrađujem njihov dio posla umjesto da sami otvore promet po računu i pogledaju sve uplate i isplate.

I dok će neka mala firma koja ima par uplata godišnje to nekako ručno i napraviti, zanima me kako će to napraviti neka velika firma sa tisuću-dvije zaposlenih koja ima tisuće uplata i isplata godišnje po računu?

Da li ste imali sličnih poziva od PU?
Porezna ima uvid u ukupan promet,a ne pojedinačni,to su ti dobro rekli. Prije desetak godina imali smo slučaj da smo isto trebali popisati dugovnu stranu žira zbog evidentiranja troškova i htjeli su vidjeti gdje smo kaj knjižili jer su htjeli prekontrolirati,ali to je bilo jednom i nikad više.
Nije da ti uvaljuju svoj dio posla jer oni ne vide gdje i kome ti plaćaš već vide samo ukupne cifre.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:49   #218
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Porezna ima uvid u ukupan promet,a ne pojedinačni,to su ti dobro rekli. Prije desetak godina imali smo slučaj da smo isto trebali popisati dugovnu stranu žira zbog evidentiranja troškova i htjeli su vidjeti gdje smo kaj knjižili jer su htjeli prekontrolirati,ali to je bilo jednom i nikad više.
Nije da ti uvaljuju svoj dio posla jer oni ne vide gdje i kome ti plaćaš već vide samo ukupne cifre.
Ok, ali takav uvid nema nikakvog smisla, a ja sam ipak očekivao da stvari imaju nekakvog smisla u ovoj državi, ali eto previše očekujem...
Što ti možeš zaključiti iz toga da je netko imao npr. 10000 kn priljeva na žiro račun u mjesec ili godinu dana? Ta firma istodobno može imati i 0 kn prihoda i milijun kn prihoda s tim priljevom na račun.

I moram priznati da me i dalje zanima na koji način bi netko popisao sve priljeve na račun u jednom Konzumu ili INA-i. Ili su samo mali nagrađeni ovakvim zahtjevima?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 14:50   #219
Da li netko može pomoći kako proknjižti ulazni račun za mobitel.
Prvo sam dobila račun sa popustom (piše popust na ugovornu obvezu) na 1200,00 kn(pdv 240) to mi je jasno,
ali nije dio u kojemu sad po mjesečnim računima za pretplatu dobivam iznos koji plaćam mjesečno za taj isti mobitel dodanih 150,00 kn (2 godine),
s tim da im je taj iznos bez pdv-a (neoporeziv) piše otplata uređaja na rate? Kako to knjižiti?
Po meni bi račun za mobitel onda trebao biti 4.800,00 kn, i napisano da se iznos od 1200,00 kn naplaćuje u gotovini, a ostatak na rate.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 12:37   #220
Molim pomoć oko isknjižavanja sitnog inventara. Kod nas u poduzeću se otprilike svake dvije godine nabavljaju novi mobiteli(otprilike 6 komada). Nitko ne vraća stare, a kao ako ih želim isknjižiti trebala bih imati zapisnik i pozvati nekoga iz porezne da prisustvuje uništenju. Da li bih mogla napraviti izlazni račun na neki mali iznos i tako ih isknjižiti?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:31.