Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2017., 10:31   #1
Naknada za komplikacije u trudnoći vol. 2

link na staru temu.


korisne informacije:

Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
Drage buduće mame, napisala sam ovaj post o komplikacijama i rodiljnom dopustu kako bi vam informacije bile dostupne. (govorim kao djelatnik HZZO-a)Nadam se da će biti od pomoći.

KOMPLIKACIJE U TRUDNOĆI
OPĆENITO:
 pravo na komplikacije ostvaruju samo majke koje su u radnom odnosu
 otvara ih ginekolog te svaki mjesec na kraju mjeseca izdaje dvije doznake (izvješća o privremenoj nesosobnost za rad)
 od prvog dana idu na teret HZZO-a, odnosno HZZO isplaćuje naknadu na tekući račun
DOKUMENTACIJA ZA HZZO:
1) doznaka od ginekologa (jedna se nosi poslodavcu, jedna u HZZO)
2) potvrda o plaći (R1 obrazac) kojeg popunjava poslodavac
 traže se podaci o isplatama plaće u posljednih 6 mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje
3) kopija osobne iskaznice i tekućeg računa
4) zahtjev (popunjava se u HZZO-u)

 sve 4 stavke nose se zajedno samo prilikom prve predaje, a nakon toga nose se samo doznake i eventualno zahtjev (ovisi o područnoj službi HZZO-a) i to svaki mjesec dokle god traje bolovanje
 predaje se prema mjestu prebivališta ili boravišta majke najkasnije do 5. u mjesecu za mjesec prije. Npr. Doznaka za 5. mjesec predaje se najkasnije do 05.06. kako bi naknada išla oko 20.6. ; doznaka za 6.mj. predaje se najkasnije do 05.07. kako bi naknada išla oko 20.07. itd.

NAKNADA:
 naknada za vrijeme komplikacija ovisi o:
1) RADNOM STAŽU
2) IZNOSIMA ISPLATE PLAĆE

RADNI STAŽ
 Da bi se ostvarilo pravo na punu plaću (100% osnovice) potrebno je da majka ima 9 mjeseci staža neprekinuto ili 12 mjeseci staža u posljednje dvije godine
Npr. Ako se komplikacije otvaraju 01.06.2017. godine te osoba nema neprekinuti staž 9 mjeseci do 01.06. , trebala bi imati 12 mjeseci u posljednje dvije godine tj. u periodu od 01.06.2015. – 31.05. 2017.

 Ukoliko osoba ne ostvaruje niti 9 mj. staža neprekinuto niti 12 u zadnje dvije godine, ne ulazi se u uopće u isplate plaća, već se prima fiksna naknada u iznosu od 831,50 kn za puni mjesec bolovanja.

IZNOSI PLAĆE:

 Ukoliko osoba ostvaruje uvjet staža gledaju se isplate sa R1 obrasca te se prema njima računa satnica (zbroje se 6 neto isplata i podijeli se sa satima rada u 6 mj i dobije se satnica) koja se množi sa radnim satima svakog mjeseca te je to iznos naknade
 Npr. satnica je 15,00 kn te se množi sa 160, 168, 176 ,184 ovisno koliko svaki mjesec ima broj radnih sati pa zbog toga naknade variraju
 Da bi se satnica izračunala, potrebno je da u R1 obrascu u posljednih 6 mjeseci osoba ima minimalno dvije isplaćene plaće za rad.
 Dakle potvrda o plaći se uvijek ispisuje za 6 mjeseci unazad, ali ako je neka osoba u tih 6 mjeseci npr. 5 mjeseci bila na bolovanju, rodiljnom dopustu i slično gdje nije ostvarila plaću (već naknadu plaće) satnica se ne može utvrditi i osobi se računa po minimalnoj osnovici u izosu od 2350 kn

 Ukoliko osoba ispunjava i uvjet staža i uvjet isplata na potvrdi o plaći, primati će svoju plaću ukoliko ona nije veća od 4257,28 kn što je maksimalni iznos za naknadu za komplikacije. Odnosno ako je nečija satnica 40 kn po satu pa pomnoženo sa satima tog mjeseca ispadne npr 5100, osoba će dobivati 4257,28 kn.

Dakle imamo 3 sučaja:
A. Osoba NEMA STAŽA, ALI IMA ISPLATA – čim nema staža, prima minimalac od 831,50 kn za puni mjesec
B. Osoba IMA STAŽA, ALI NEMA MINIMALNO 2 ISPLATE ZA RAD – satnica se utvrđuje prema minimalnoj osnovici od 2350 kn (svake godine se mijenja)
C. Osoba IMA STAŽA I IMA ISPLATA - utvrđuje se njena satnica i prima naknadu do maksimalnog iznosa 4257,28


 Doznake se nose svaki mjesec sve do otvaranja obveznog rodiljnog dopusta koji se otvara 45 ili 28 dana prije planiranog termina što također utvrđuje ginekolog.

OBVEZNI RODILJNI DOPUST
1. PRIJELAZ SA KOMPLIKACIJA NA RODILJNI DOPUST BEZ PREKIDA

 Osoba donosi dvije doznake u HZZO : jednu da se zatvore komplikacije i drugu da se otvori obvezni rodiljni dopust te popunjava novi obrazac (u HZZO-u)
 Potrda o plaći nije potrebna nego ostaje satnica utvrđena prema potvrdi o plaći donesenoj prije komplikacija.
 Od tog 45. Ili 28. dana prije poroda osoba prima PUNU PLAĆU BEZ LIMITA i tako do 6 mjeseci starosti djeteta.
Primjer 1. osobi je utvrđena satnica od 15 kn --- primati će isto koliko i na komplikacijama
Primjer 2. osobi je utvđena satnica od 45 kn ---- primati će svoju plaću tj. satnica će se i dalje množiti sa radnim satima svakog mjeseca pa koliko ispadne toliko će dobiti, a neće više dobivati max iznos od 4257,28 kn

2. OTVARANJE RODILJNOG BEZ DA JE OSOBA BILA NA KOMPLIKACIJAMA

DOKUMENTACIJA ZA HZZO:
5) doznaka od ginekologa (jedna se nosi poslodavcu, jedna u HZZO)
6) potvrda o plaći (R1 obrazac) kojeg popunjava poslodavac
 traže se podaci o isplatama plaće u posljednih 6 mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje
7) kopija osobne iskaznice i tekućeg računa
8) zahtjev (popunjava se u HZZO-u)

 predaje se prema mjestu prebivališta ili boravišta majke najkasnije do 5. u mjesecu za mjesec prije. Npr. Doznaka za 5. mjesec predaje se najkasnije do 05.06. kako bi naknada išla oko 20.6. ; doznaka za 6.mj. predaje se najkasnije do 05.07. kako bi naknada išla oko 20.07. itd.

NAKNADA:
 naknada za vrijeme rodiljnog ovisi o:
3) RADNOM STAŽU
4) IZNOSIMA ISPLATE PLAĆE

RADNI STAŽ
 Da bi se ostvarilo pravo na punu plaću (100% osnovice) potrebno je da majka ima 12 mjeseci staža neprekinuto ili 18 mjeseci staža u posljednje dvije godine
Npr. Ako se rodiljni otvara 01.06.2017. godine te osoba nema neprekinuti staž 12 mjeseci do 01.06. , trebala bi imati 18 mjeseci u posljednje dvije godine tj. u periodu od 01.06.2015. – 31.05. 2017.

 Ukoliko osoba ne ostvaruje niti 12 mj. staža neprekinuto niti 18 u zadnje dvije godine, ne ulazi se u uopće u isplate plaća, već se prima fiksna naknada u iznosu od 1663 kn.

IZNOSI PLAĆE:

 Ukoliko osoba ostvaruje uvjet staža gledaju se isplate sa R1 obrasca te se prema njima računa satnica (zbroje se 6 neto isplata i podijeli se sa satima rada u 6 mj i dobije se satnica) koja se množi sa radnim satima svakog mjeseca te je to iznos naknade
 Npr. satnica je 15,00 kn te se množi sa 160, 168, 176 ,184 ovisno koliko svaki mjesec ima broj radnih sati pa zbog toga naknade variraju
 Da bi se satnica izračunala, potrebno je da u R1 obrascu u posljednih 6 mjeseci osoba ima minimalno dvije isplaćene plaće za rad.
 Dakle potvrda o plaći se uvijek ispisuje za 6 mjeseci unazad, ali ako je neka osoba u tih 6 mjeseci npr. 5 mjeseci bila na bolovanju, rodiljnom dopustu i slično gdje nije ostvarila plaću (već naknadu plaće) satnica se ne može utvrditi i osobi se računa po minimalnoj osnovici u izosu od 2350 kn

 Ukoliko osoba ispunjava i uvjet staža i uvjet isplata na potvrdi o plaći, primati će svoju plaću, tj. množiti će se utvrđena satnica sa brojem radnih sati svakog mjeseca pa koliko ispadne, toliko će dobiti.

Dakle imamo 3 sučaja:
D. Osoba NEMA STAŽA, ALI IMA ISPLATA – čim nema staža, prima minimalac od 1663 kn za puni mjesec
E. Osoba IMA STAŽA, ALI NEMA MINIMALNO 2 ISPLATE ZA RAD – satnica se utvrđuje prema minimalnoj osnovici od 2350 kn (mijenja se svake godine)
F. Osoba IMA STAŽA I IMA ISPLATA - utvrđuje se njena satnica i prima svoju plaću

Kada osoba otvori rodiljni, slijedeći put dolazi kada se dijete rodi za jednokratnu novčanu pomoć za dijete, a s njom se ujedino i regulira prvih 6 mj. od rođenja djeteta.

Zadnje uređivanje gargamišamel : 22.05.2017. at 16:08.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 10:38   #2
Porodiljna naknada ide 18-tog, ali komplikacije 20-tog

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 10:51   #3
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Porodiljna naknada ide 18-tog, ali komplikacije 20-tog

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
Mojoj supruzi su komplikacije sjedale uvijek taj dan koji piše na tom linku.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 11:19   #4
Ne sjedaju uvijek na isti dan, možda se njoj baš poklopilo. Znalo se desit da je porodiljna dan ili dva prije komplikacija. A ovo na linku je datum kad sjeda porodiljna.

Al nebitno, cura je i tako koliko sam shvatila pitala dal može računat da će sjesti do 20 u mjesecu. Ja mislim da može, meni je uvijek sijela 20tog ili koji dan prije ako je 20ti bio vikend.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 13:33   #5
Meni su samo jednom sjele 18-tog

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 11:10   #6
Pozdrav,

mene zanima sljedeće: dali hzzo u vidu komplikacija blagdan/praznik koji pada na radni dan (npr. Uskršnji ponedjeljak 17.4., prvi maj 1.5. itd) isplaćuje ili se to vodi kao vikend koji se ne isplaćuje, odnosno ne broji se u radne dane tekući mjesec?

Valjda sam bila jasna
__________________
~~Tina shop~~
tynaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 13:09   #7
Mislim da se to ne broji pod radne dane
ivika13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 13:25   #8
Mislim da se broji.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 13:33   #9
Quote:
ivika13 kaže: Pogledaj post
Mislim da se to ne broji pod radne dane
Quote:
Maverick25 kaže: Pogledaj post
Mislim da se broji.
a bumo vidjeli, nekak se toplo nadam da se broji jer ako ne, jako mi ruši prosjek.
__________________
~~Tina shop~~
tynaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 13:58   #10
Ne broje se blagdani, svima koji imaju placu ispod onog maksimuma od 4270 kn znaju varirati isplate. I za porodiljni isto.

Poslano sa mog E2303 koristeći Tapatalk
ljetna kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:11   #11
Prilično sam siguran da se računaju blagdani, samo se ne računaju subote i nedjelje. A plaća varira jer recimo ožujak je imao 23 radna dana, a travanj će imati 20. Ako netko ima satnicu 20 kn, za ožujak će dobiti 23x8x20 = 3680 kn a za travanj 20x8x20 = 3200 kn.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:14   #12
Quote:
tynaa kaže: Pogledaj post
a bumo vidjeli, nekak se toplo nadam da se broji jer ako ne, jako mi ruši prosjek.
Ne kužim te sad. Kakav prosjek?
Jesi ti već na komplikacijama ili tek planiraš? Ja sam te shvatila kao da gledaš kad si već na komplikacijama i taj mjesec ima manji broj radnih dana hoćeš dobiti manje novaca ili ne. Tada ako imaš plaću manju od 4270 mislim da budeš taj mjesec kad su praznici dobila nešto manje, tj. da praznike ne računaju u radne dane. Uglavnom curama varira taj iznos. Npr za drugi mjesec su dobile nešto manje jer je manje radnih dana.

Ali sad spominješ prosjek pa me zbunjuješ s time.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:31   #13
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Ne kužim te sad. Kakav prosjek?
Jesi ti već na komplikacijama ili tek planiraš? Ja sam te shvatila kao da gledaš kad si već na komplikacijama i taj mjesec ima manji broj radnih dana hoćeš dobiti manje novaca ili ne. Tada ako imaš plaću manju od 4270 mislim da budeš taj mjesec kad su praznici dobila nešto manje, tj. da praznike ne računaju u radne dane. Uglavnom curama varira taj iznos. Npr za drugi mjesec su dobile nešto manje jer je manje radnih dana.

Ali sad spominješ prosjek pa me zbunjuješ s time.
Tako sam i ja shvatila da je vec na komplikacijama
ivika13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:33   #14
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Ne kužim te sad. Kakav prosjek?
Jesi ti već na komplikacijama ili tek planiraš? Ja sam te shvatila kao da gledaš kad si već na komplikacijama i taj mjesec ima manji broj radnih dana hoćeš dobiti manje novaca ili ne. Tada ako imaš plaću manju od 4270 mislim da budeš taj mjesec kad su praznici dobila nešto manje, tj. da praznike ne računaju u radne dane. Uglavnom curama varira taj iznos. Npr za drugi mjesec su dobile nešto manje jer je manje radnih dana.

Ali sad spominješ prosjek pa me zbunjuješ s time.
Ma da, krivo sam se izrazila. Mislila sam na svoj prosjek plaće u tih posljednjih 6 mjeseci isplaćenih plaćA, odnosno izračunatu satnicu po kojoj će mi se isplaćivati naknada ovisno o broju radnih dana u mjesecu. Je plaća mi je manja od 4270kn, službenica mi je objasnila da se računaju radni dani, no nisam se sjetila pitati računaju li se praznici i blagdani Travanj će mi biti prvi puni mjesec na komplikacijama.

Samo ne kužim kak su mišljenja podjeljna, neki misle da se računaju, neki kažu da ne.
__________________
~~Tina shop~~
tynaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 17:39   #15
Pa ako ti je travanj prvi puni mjesec na komplikacijama onda uskrsni ponedjeljak nema veze s prosjekom. Gledat ce ti se placa od listopada do veljace za prosjek.

Poslano sa mog E2303 koristeći Tapatalk
ljetna kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 17:40   #16
Zapravo od rujna do veljace.

Poslano sa mog E2303 koristeći Tapatalk
ljetna kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 17:46   #17
Sve je to meni jasno, no krivo sam se izrazila, pa vas je to zbunilo.

Meni je prosjek plaće izračunat u tom periodu koji si navela, što sam i sama rekla u postu, citiram sebe: "Mislila sam na svoj prosjek plaće u tih posljednjih 6 mjeseci isplaćenih plaćA, odnosno izračunatu satnicu po kojoj će mi se isplaćivati naknada ovisno o broju radnih dana u mjesecu."

Ukoliko se blagdani ne računaju, travanj će tada imati 19 radnih dana, a ne 20, tako da mi Uskršnji ponedjeljak utjeće na visinu isplaćene naknade, te će on biti puno manji u ovom mjesecu u odnosu na iznos moje prosjećne plaće.

Kolko sam računala uvijek će biti manji od moje plaće jer radim u takvoj firmi, bilo da mjesec ima 19, 21 ili 23 radna dana.

Suma sumarum naknada će mi biti manja ovaj mjesec, ne prosjek plaće.

Iz tog razloga me zanima računaju li se blagdani/praznici ili ne. Kako god bilo ne mogu utjecati na to...samo sam htijela znati što mogu očekivati.
__________________
~~Tina shop~~

Zadnje uređivanje tynaa : 07.04.2017. at 17:59.
tynaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 18:03   #18
Sad te kuzim. Racunaju se u svakom slucaju samo radni dani. Ne kuzim jedino kak ce ti uvijek biti manji od place, jer su ti izracunali cijenu jednog sata rada u tom obrascu, i onda dalje s tom brojkom rade sve, bez obzira na firmu.

Poslano sa mog E2303 koristeći Tapatalk
ljetna kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 13:01   #19
Sve ovisi o fondu sati jer mjesečni fond sati nije svaki mjesec isti pa tako varira i plaća, ali nije neko veliko odstupanje.
Mely007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 13:49   #20
Iskreno mislim da je to teška debilana pogotovo nama koji imamo fixne plaće. Ako sam dobro skužila...
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.