Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 14:42   #21
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Da nije društva ne bi bilo ni ega, a onda posljedično ni identifikacije s njim.
pogledaj bolje,
i vidjet ceš nedostatke i ogranicenja koja nam nosi ta identifikacija?

iz drugog kuta, postavlja se pitanje,
što to dobivamo identifikacijom osim možda mržnje i netrpeljivosti prema onom što odudara od nekih umjetnih standarda koje smo si postavili na temelju naše ocite ogranicenosti?

btw. ovo me nekako asocira na onu kalibražu i oblik voca i povrca...pa sve što je van nekog umjetnog (iliti propisanog standarda) kalibra, oblika... automatski se smatra manje dobrim a, samim tim i vrijednim iako je identicno kvalitetom, iako je raslo na istom mjestu itd....
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 16:09   #22
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
pogledaj bolje,
i vidjet ceš nedostatke i ogranicenja koja nam nosi ta identifikacija?
U vezi čega nas ograničava?

Ono što je bogom dano i zdravo nikad nije nedostatak i ograničenje, dapače.

Sve u nama stvoreno nečemu služi i ima svoju svrhu.


Čak i slijepo crijevo za koje su mislili godinama da je nepotreban višak u tijelu pokazalo se da igra vrlo važnu ulogu u imunom sustavu.

S druge strane bolestan ego je problem isto kao i bolestan bubreg, jetra ili kvaran zub.

Quote:
iz drugog kuta, postavlja se pitanje,
što to dobivamo identifikacijom osim možda mržnje i netrpeljivosti prema onom što odudara od nekih umjetnih standarda koje smo si postavili na temelju naše ocite ogranicenosti?
Malo te znanje i mašta ograničavaju.


Quote:
btw. ovo me nekako asocira na onu kalibražu i oblik voca i povrca...pa sve što je van nekog umjetnog (iliti propisanog standarda) kalibra, oblika... automatski se smatra manje dobrim a, samim tim i vrijednim iako je identicno kvalitetom, iako je raslo na istom mjestu itd....
Društvo nam nameće standarde. Mi ih slijepo prihvaćamo, nema druge ....

Dječji mozak je tabula rasa - okolina i obitelj ispišu na njoj program, po kojem počinjemo funkcionirati. Tek sa našom individuacijom, uz pomoć inteligencije, obrazovanja, uz dosta promišljanja, prepoznavanja, introspekcije i malo drskosti da se usudimo oteti kolektivu možemo uništiti svoje identifikacijske programe.

I onda automatski ispišemo nove.



Koji su novi nama, ali ništa novo društvu.



We are borg. You will be assimilated. Resistance is futile.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 18:46   #23
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Dječji mozak je tabula rasa - okolina i obitelj ispišu na njoj program, po kojem počinjemo funkcionirati. Tek sa našom individuacijom, uz pomoć inteligencije, obrazovanja, uz dosta promišljanja, prepoznavanja, introspekcije i malo drskosti da se usudimo oteti kolektivu možemo uništiti svoje identifikacijske programe.
Dječji mozak ipak nije tabula rasa.
Istina je da u formiranju ukupnog svjetonazora zrele ljudske osobe roditelji u prosjeku doprinose sa oko 10% udjela, utjecaj društva u kojoj se osoba nalazi prihvaćenom i u kreiranju čije kulture i sama sudjeluje iznosi u prosjeku oko 50%, ali utjecaj vlastitog genetskog naslijeđa iznosi ipak oko 40% u prosjeku, a ono se generalno gledano ne mijenja.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:08   #24
Interesantan članak na temu identiteta:

http://www.huckmagazine.com/art-and-...erent-artists/

Nema instant odgovora, samo nova pitanja
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:32   #25
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Premaz civilizacijskih tekovina preko našeg bića je vrlo tanak. Otkako smo se spustili sa grana, uspravili, razvili palce i narastao nam je mozak s kojim smo počeli misliti - živimo u zajednicama, socijalna smo bića, i zahvaljujući pripadanju plemenu i zajedničkim naporima tjelesne snage i inteligencije smo postali dominantna predatorska vrsta na planeti.

Tako, šta sad da se prenemažem, u meni kao i u svima nama teče krv naših afričkih predaka koji su u potrazi za hranom došli do balkana, pa kad čujem bubnjeve i vidim obojena lica i ljude obučene u dresove, zakićene šalovima i drugom parafenalijom i kad se zaori "Samo je jedno u mom životu sveto ...." obuzme me nešto iskonsko, čudan osjećaj pripadnosti, zajedništva, povezanosti, snage i superiornosti nad onima drugima.

Dok racionalni um ne kaže - WTF Cherie, 22 momka u kratkim hlačicama juri za zrakom naphanom miješinom, koju pokušavaju utirati između dvi branke. Saberi se, ne uživljuj se. Nakon čega se saberem, jer blesavo mi je ....


Usudim se reći da svaki put, pod bilo kojim okolnostima, kad se malo JA proširi na kolektivno MI - tad prestajemo biti sami, izolirani u granicama svoje kože i povežemo se sa drugima u jedno, i to, pa taman se dešavalo u nabrijanoj uživljenoj masi koja doživljava momke u hlačicama drugih boja kao protivinike, pa čak i neprijatelje - donosi neki osjećaj jedinstva sa pripadnicima svojeg "plemena".

Taj osjećaj jedinstva, kad god se javio uvijek je izvor zadovoljstva. Zato ljudi hrle na utakmice. Malo će zvučati da elitiziram ali mislim da se "ljudi djetinjeg uma", da upotrebim Sidartinu terminologiju - lakše uživljuju u tu mimikriju plemenskog zajedništva nego ljudi skloni filozofiji, promišljanju, analizi, duhovnosti i tako to ...
Lijep i istinit opis.
Fromm, u Umijecu Ljubavi tvrdi da je strah od ogromnog svijeta u kojem se mali covjek prakticno nezasticen rodi, strah od samoce, odvojenosti, jedan od nasih glavnih pokretaca i da je covijek pronasao nekoliko, manje vise uspijesnih nacina, kako da se tog straha oslobodi.
Orgijasticko spjanje sa grupom, mazohisticki pokusaj samounistenja, predajom svoga ja, sadisticki pokusaj prosirenja svoga ja na sve, putem dominacije
i na kraju stapanje putem istinske ljubavi.
Quote:
Cheri kaže:
Kako se osjećaš kad ne pripadaš nigdje ....?
Pomalo paradoksalno - slobodno, nevezano, u isto vreme neposredno zivo ukljuceno u trenutak i okolnosti, a u odnosu na proslost nekako "izgubljeno".
Quote:
Cheri kaže:
Čovjek je društvena životinja, tu nema dileme.....

Da nije društva ne bi bilo ni ega, a onda posljedično ni identifikacije s njim.

U krajnjoj liniji šta je ego nego identifikacija sa svojim tijelom, spolom, pameću, nacionalnošću i osobnom pričom koju smo izgradili na osnovu misli i riječ koje su nam predane od društva i na osnovu kojih gradimo predodžbu samih sebe i to opet uz pomoć durgih , odnosno uspoređivanjem sa ljudima oko sebe i sustavom vrijednosti društva u kojem smo se našli i nekim unutarnjim idealom koje nam je isto dan od strane istog tog društva.

To je dobro i korisno. I poželjno. I zdravo.

Feral children, koja u ranim godinama života nisu imala kontakt sa ljudima nego su sama preživjela u šumi gdje god da su nađena nikad više nisu mogla razviti govor, a nisu mogla razviti niti misaoni tok, samim tim ni ego ni identifikaciju sa JA. Retardacija je u svim slučajevima bila neizbježna.

Osim toga ne postoje Robinzoni. Ljudi koji su se našli u izolaciji na prolgongirano vrijeme uglavnom su ispalili na živce, izgubili zdrav razum, osjećaj za vrijeme, utonuli u demenciju, da ne duljim ovdje je su posljedice dugotrajnog življenja bez društva.

Mislim da se to ne odnosi na ljude koji su započeli sa procesom individuacije, pa se povuču iz društva - kao recimo neki pustinjaci, hermiti, možda neki koji otiđu na neku planinu ili u šumu biti sami i postvetiti se meditaciji. Ali to nije dovoljno istraženo pa ne znam.
Ovo su kljucna pitanja topica, a verovatno i duhovnosti same. Osobna prica, koju sami sebi neprestano ponavljamo (Kastaneda bi rekao, putem "unutrasnjeg dijaloga", kojeg treba zaustaviti) i koju onda dobijamo od okoline nazad, kao manje vise promenjeni odraz u ogledalu.
O pustinjastvu ima jedna interesantna sutta iz budizma.
Nosorog

Identifikacja, identitet i pitanje koje se proteze kroz celu povijest duhovnosti, a koje je zacijelo svaki covjek sebi jednom postavio - tko sam ja ?
Pitanje, koje su neki uzeli kao kljucnu metodu ka prosvetljenju.
U novije vrijeme, jedan od poznatijih predstavnika je bio Ramana Maharshi.

Najcesce se u tim razmatranjima, ili kao rezultat preispitivanja, dolazi do zakljucka da je nas pravi identitet nasa dusevnost/duhovnost
(Patandjali I;3 - samo tada u toj obustavljenosti partikularnih obrta "onaj koji vidi" biva u skladu sa svojom pravom prirodom),
da je nasa individualnost (dusa, duh, atma...) istovjetna, ili bar veoma srodna (bozanskom duhu, brahmanu...).
Terminologije se u raznim sistemima dosta razlikuju, a o tome je dosta i na forumu raspravljano.
Kako bilo da bilo, postavlja se pitanje, zasto se mi uglavnom ne identifikujemo sa svojom dusom/duhom, vec sa telom, osecanjima, mislima ?
Ako je citav koncept istinit - vodi li put ka prosvetljenju nuzno preko odbacivanja laznih identiteta/identifikacija i kada se to desi, sta ostaje kao pravi identitet i postoji li tada jos ikakva, nuzna identifikacija ?
Pitanje, o kojem se na forumu isto dosta raspravljalo, a svodi se na pitanje - kako sebe i svet dozivljava neko ko je prosvetljen,
ili sto je tocno prosvetljenje ? Da li takav covek stoji "izvan" drustva, sto bi kao sto su mnogi vec zakljucili, bilo evolucionarno gledano mana ?
Ili nas evolucija, iz nekog svog "razloga", upravo sve vodi ka tome ?
Kakav bi to bio svijet u kome nitko ne "navija" za nitkoga ?

PS
Interesantno je i pitanje, koje parametre uzima drustvo, kao bitne odrednice naseg identiteta ?
U iskaznici i putovnici stoje - slika, ime, prezime, spol, godina rodjenja, visina i neki broj. Sasvim dovoljno da bi se neko definisao, ne ?
A ponekad je dovoljan i samo broj.

Zadnje uređivanje Dragan : 13.10.2017. at 10:46.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 11:29   #26
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Interesi mogu biti zajednički. Uostalom koji bi smisao djelovanja bio ako nije konstruktivno, i koristi čovjeku.
Međutim sloboda znači je da nemaš klub za koji navijaš.

Takvih ugroza danas više i nema, uostalom vidi vladajuću kastu, nekad pa i danas, drugi ih čuvaju a oni ne misle kao i narod te su odvojeni od njega, međutim daju mu dojam da su oni jedno. Svaka manipulacija masama se temeljila na tome ili i danas je to sigurna špranca za programiranje pojedinaca u grupne ideje.
Imaš ugroza koliko hoćeš, od kršenja radničkih prava do političke i pravne nesigurnosti.
Da se ljudi nisu grupirali u recimo sindikate, ne bismo danas imali mirovinsko i zdravstveno osiguranje.

Čim vlast osjeti da je grupiranje oslabilo i da pucaju veze među ljudima, odmah plasiraju zakon koji nije u interesu velikog dijela naroda


Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
plemena su umjetna tvorevina...nama za život nije potrebna pripadnost ikakvom plemenu vec, voda, hrana i zrak...
i, to što nema društva koje nije povezano u pleme ti samo govori koliko smo se udaljili od svoje prave prirode kako bi kroz život koracali linijom manjeg napora... pa makar i po cijeni da izgubimo sebe.
a, o tome što je zapravo devijacija (u ovom slucaju) bi dalo raspravljati, dal skrecemo s puta, misleci za sebe, svojom glavom ili kad dopuštamo drugima da misle za nas?

i bespotrebno se šokiraš, viš, to ti je jadna od nuspojava života u plemenu
btw. ako sam napisala da je plemenski mentalitet iskljucivo stvar želje za moci i prikrivanje nesposobnosti onda je valjda jasno da se od istog grozim a, ne da sam sklona pod izgovorom pripadnosti plemenu dokazivati svoju moc i parazitirati svoje ukucane i obitelj
Znači sve ljudske zajednice na svijetu su neprirodne i sve idu kontra prirodi

Nije ti baš neka teorija
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 12:12   #27
Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
Dječji mozak ipak nije tabula rasa.
Istina je da u formiranju ukupnog svjetonazora zrele ljudske osobe roditelji u prosjeku doprinose sa oko 10% udjela, utjecaj društva u kojoj se osoba nalazi prihvaćenom i u kreiranju čije kulture i sama sudjeluje iznosi u prosjeku oko 50%, ali utjecaj vlastitog genetskog naslijeđa iznosi ipak oko 40% u prosjeku, a ono se generalno gledano ne mijenja.
Istina je da se psihičko, mentalno, emocionalno, intelektualno, etičko biće formira u interakciji i neraskidivoj međupovezanosti nature-nurture.


U kojem postotku pririoda i društvo, geni i odgoj utječu u formiranju pojedinca teško je to brojem izraziti.


Ne samo zato što nas epigenetika uči da mnogi naši geni nisu puka doživotna zadatost i da se mogu aktivirati i deaktivirati tokom života, nego zato što i rano i svima nama drukčije uslovljavanje utječe na mozak (čiji rast i razvoj ne završava u maternici, nego van nje dok dijete raste ) i formira neurološke veze, potiče rast nekih centara, potiče kržljanje drugih i trajno obilježava njegovou fiziologiju.

Hoću reći ne može se to pojednostavljeno izraziti postotcima ....
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:15   #28
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Hoću reći ne može se to pojednostavljeno izraziti postotcima ....
"Prazna ploča: Moderno poricanje ljudske prirode" - Steven Pinker.
Nije lako, ali je ipak moguće, barem okvirno.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:57   #29
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Lijep i istinit opis.
Fromm, u Umijecu Ljubavi tvrdi da je strah od ogromnog svijeta u kojem se mali covjek prakticno nezasticen rodi, strah od samoce, odvojenosti, jedan od nasih glavnih pokretaca i da je covijek pronasao nekoliko, manje vise uspijesnih nacina, kako da se tog straha oslobodi.
Orgijasticko spjanje sa grupom, mazohisticki pokusaj samounistenja, predajom svoga ja, sadisticki pokusaj prosirenja svoga ja na sve, putem dominacije
i na kraju stapanje putem istinske ljubavi.
Fromm lupa odokativne "idealisticke" teorijske fantazije kao i svi ti predznanstveni polureligijski analiticari.

Vrijeme da se ljudi apdejtaju sa pretpotopne na znanstvenu psihologiju.

Jesu li i zivotinje orgijasticko sadomazohisticke kad imaju hijerarhije, dominacije i ine elemente drustvenih struktura? Sve je to prirodno, ima svoje biolosko-sociolosko-evlucijske razloge, a koristenje takvih bombasticnih rijeci je puko intelektualisticko izdrkavanje u ime isprazne argumentacije nekakvog teorijskog modela zasnovanog na svacemu i nicemu, pri cemu je svaki Freudov ucenik i suradnik smislio neki svoj, a nijedan dokazan i vise je u domeni (ne bas najbolje) filozofije nego znanosti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 14:02   #30
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Hoću reći ne može se to pojednostavljeno izraziti postotcima ....
Pa i moze se u nekoj mjeri koja mozda nije u decimalu tocna, ali nije niti potpuno nagadjanje. Npr uzmes dovoljno veliki broj parova blizanaca koji su posvojeni i odrastali potpuno odvojeno pa usporedis koliko ima razlika, a koliko ima slicnosti u njihovom ponasanju (zato psiholozi iste obozavaju navlacit). To je vrlo zanimljiva situacija gdje su genetski materijal i trudnoca istovjetni, a razvoj razlicit. Jedan par bi slabo ista rekao naravno, previse je individualnih varijacija, ali na dovoljno velikom uzorku vec mozes dobiti neku relevantnu statistiku i postotke.

Ne znam koji su tocno nacini na koje se dobilo te brojke (ali jesu brojke koje su vise-manje standardno prisutne), vjerojatno se radi o nekim konacnim zakljuccima na osnovi vise razlicitih istrazivanja, samo zelim ukazati da postoje metode takvih istrazivanja i procjena te da se nenabacuje tek tako odokativno postocima.

Ali iso tako su u tim stvarima metodoloske greske lako moguce pa treba biti otvoren za projene procjena u buducnosi.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 14:43   #31
Beljki, hoces da kazes da je psiholgija zivotinja i ljudi ista znanost ?
Btw. tvoj upis mi izgleda, koristeci tvoju terminologiju, prilicno nadrkan ?!
Zar ti je Fromm ucinio nesto nazao ?

Velika i aktuelna tema je svakako i nas odnos prema virtuelnom svetu, nas virtuelni identitet.
Liseni telesnosti i mogucnosti pokazivanja i videnja emocija, koji i koliko bitni deo sebe, iskazujemo/ugradjujemo u svoj virtualni identitet ?
Ili identitete, za one sa vise nickova.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 14:57   #32
Fromm je marksist, što je već samo po sebi ozbiljna greška. No kad se sve zbroji, Fromm od svih marksista najmanje lupeta i najviše ima za reći, sve dok se drži psihologije i ne piše o vjeri, jer se po tom pitanju nimalo ne snalazi.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 16:33   #33
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Beljki, hoces da kazes da je psiholgija zivotinja i ljudi ista znanost ?
Znanost se bavi podacima.

Stvaranje konceptualnih sustava kojima se onda prilagodjava stvarnost i tumaci iz tog rakursa, bez ikakve empirijske podloge, je u najboljem slucaju filozofija, a u najgorem kult.

U jako dobrom djelu ponasanja se bas i ne razlikujemo od zivotinja, ne.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 17:49   #34
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Znanost se bavi podacima.

Stvaranje konceptualnih sustava kojima se onda prilagodjava stvarnost i tumaci iz tog rakursa, bez ikakve empirijske podloge, je u najboljem slucaju filozofija, a u najgorem kult.

U jako dobrom djelu ponasanja se bas i ne razlikujemo od zivotinja, ne.
Znanost je za mehaničare. Za slobodne ljude je vjera, za one koji znaju da je čovjek na višem stupnju bitka u odnosu na životinju.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:09   #35
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Znanost je za mehaničare. Za slobodne ljude je vjera, za one koji znaju da je čovjek na višem stupnju bitka u odnosu na životinju.
Da znaju ne bi bila vjera.

Umisljaju si bitke i svitke jednako kao sto su umisljali kako Ilija il Perun nabacuju gromove, samo su se sad povukli u sferu apstraktnih koncepata koji nisu uopce provjerivi, da ih znanost ne bi mogla dotaknuti u toj kaljuzi larpurlartistickog mentalnog samozadovoljavanja.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:14   #36
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Da znaju ne bi bila vjera.

Umisljaju si bitke i svitke jednako kao sto su umisljali kako Ilija il Perun nabacuju gromove, samo su se sad povukli u sferu apstraktnih koncepata koji nisu uopce provjerivi, da ih znanost ne bi mogla dotaknuti u toj kaljuzi larpurlartistickog mentalnog samozadovoljavanja.
Pa da, ti moraš provjeravati da bi bio siguran u bilo što, dok vjernik ne vidi, a vjeruje. A ateizam (prije svega neoateizam) stoji u rječniku pod definicijom mentalnog samozadovoljavanja.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:24   #37
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Pa da, ti moraš provjeravati da bi bio siguran u bilo što, dok vjernik ne vidi, a vjeruje. A ateizam (prije svega neoateizam) stoji u rječniku pod definicijom mentalnog samozadovoljavanja.
Naravno da trebam provjeravati, nisam ni ko djete vjerovao u Djeda Mraza niti da djecu donose rode. Valjda je to urodjeno, neki ljudi ne mogu jedostavno razluciti realnost od fantazije, sto je isto definicija kojecega mentalnog
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:30   #38
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Naravno da trebam provjeravati, nisam ni ko djete vjerovao u Djeda Mraza niti da djecu donose rode. Valjda je to urodjeno, neki ljudi ne mogu jedostavno razluciti realnost od fantazije, sto je isto definicija kojecega mentalnog
A kako znaš da je tvoja metoda provjeravanja točna? Boga se ne može provjeriti niti izmjeriti niti definirati, upravo zato je nadmoćan. Vjernik se predaje Bogu kao apsolutu višem od sebe. Dok ateist nema vjere pa se ne može predati ničemu, što je kao nekakav djetinji prkos.

Što se tiče razlučivanja stvarnosti od fantazije...ja bih rekao da ateisti žive u fantaziji, u kojoj je ljubav stvar rada molekula, čovjek životinja, a svemir stvoren iz random širenja iz točke beskrajne energije čije objašnjenje ne možemo objasniti.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:33   #39
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
A kako znaš da je tvoja metoda provjeravanja točna? Boga se ne može provjeriti niti izmjeriti niti definirati, upravo zato je nadmoćan. Vjernik se predaje Bogu kao apsolutu višem od sebe. Dok ateist nema vjere pa se ne može predati ničemu, što je kao nekakav djetinji prkos.

Što se tiče razlučivanja stvarnosti od fantazije...ja bih rekao da ateisti žive u fantaziji, u kojoj je ljubav stvar rada molekula, čovjek životinja, a svemir stvoren iz random širenja iz točke beskrajne energije čije objašnjenje ne možemo objasniti.
Kako znas da je metereologija tocnija od perunologije?

- bazira se na mjerljivim podacima
- teorije i modeli su provjerivi
- modeli uspjesno predvidjaju buducnost.

S druge strane molitve Perunu...

Ne moze ga se provjeriti jer je predmet maste, a ne stvarnosti
Mos ti rec i da Perun baca gromove, sloboda govora i to
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:38   #40
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kako znas da je metereologija tocnija od perunologije?

- bazira se na mjerljivim podacima
- teorije i modeli su provjerivi
- modeli uspjesno predvidjaju buducnost.

S druge strane molitve Perunu...

Ne moze ga se provjeriti jer je predmet maste, a ne stvarnosti
Mos ti rec i da Perun baca gromove, sloboda govora i to
Što si zapeo za Peruna? Meni je bliže kršćanstvo.
Boga se ne može provjeriti jer je apsolutan, obuhvaća i maštu i stvarnost, pa i tvoju meteorologiju.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.