Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2002., 13:23   #1
"Najstrašnija sila"

Gledam sinoć TV, negdje oko 21:20 na 1. programu HTV-a i Branka Šeparević priča kako se " najstrašnija sila svemira skriva u plutonijumu u središtu Sunca". I mislim se; kako dotična gospođa smatra da se može boriti za ekologiju izvaljujući takve ordinarne gluposti.

A zatim čujem komentar moje majke, koja kaže:'Pa valjda ne bi oni to pustili na TV ako nije istina.'

I sad ti budi pametan. Dotična gospođa očito cilja na skupinu gletelja koji gase i radio-aparate na spomen zračenja, tj. na one koji uzimaju zdravo-za-gotovo sve ono što vide i čuju na TV, a odgovara im zbog ovog ili onog razloga. A HTV pušta sve što stigne, i što može imati dobru gledanost, dok znanstveno-popularne emisije imaju termin tamo negje oko ponoći, a repriza je u 'atraktivnoj' satnici, sutradan ujutro oko 10:00. Divota jedna.

I sad, ne bi to bilo toliko strašno da nisam siguran da bi Sportska redakcija HTV-a zasigurno reagirala ako bi netko pokušao na HVT-u emitirati emisiju u kojoj se tvrdi da je Sergej Bubka rekorder u sprintu na 100 m.

Jesmo li mi baš toliko znanstveno nepismena nacija (iako smo imali i imamo istaknute pojedince na znanstvenom planu), ili se danas sve svodi na čisti profit bez obzira na cijenu, pa će na TV-u prije proći glupost koja se može dobro prodati nego znanje koje malo koga zanima?!
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 13:35   #2
Re: "Najstrašnija sila"

Quote:
Martin kaže:

1. Branka Šeparević

2. A zatim čujem komentar moje majke, koja kaže:'Pa valjda ne bi oni to pustili na TV ako nije istina.'

3. I sad ti budi pametan.
1. ajme, jao, uzas. nadala sam se da nje vise nema vec par godina ne gledam HTV i ne mogu ju vise doslovno citirati, ali mi je vrlo zivo sjecanje na uzasno glupe i neistinite komentare koje je doticna davala. jel se to zove "skrinjica" ili tako nekako...?

2. joj morat ces preodgojit mamu nije valjda da vjeruje onome sto vidi na TV?

3. do sad sam u zivotu reagirala jednom (i jednom moj suprug) na bedastoce u medijima. nitko nas nije sljivio ni pol posto. tko ima vremena i volje da reagira, podrzavam da 100%. nazalost, malo tko reagira, oni nikad reakcije ne uzmu u obzir i onda ljudi "uce" svakakve kretenarije
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 14:27   #3
ja msilim da smo mi jedna od znanstveno najnepismenijih nacija.

Ista je stvar sa novinama: primjetit ćete da nacionalne novine, da bi popunili praznine, imaju otprilike svake dvije godine isti članak: "Sudarit ćemo se sa galaksijom Andromeda", da malo poplaše naivne Hrvate koji nemaju pojma što je to, ni ne sluteći da se to zna već nekoliko desetaka godina...

To je samo jedan od primjera medijskog zaplašivanja i iskorištavanja našeg neznanja. isto je i s TV-om.

Žalosno je i to što čak i u udžbenicima pišu pogrešni podaci:

ako pogledate udžbenik "Geografija" za prve razrede gimnazija (ne znam za sada, ali to je bilo kad sam ja išaou srednju školu), vidjet ćete da piše da Sunce ima životni vijek 100 milijardi godina, a postoji otprilike već 5 milijardi godina... mislim, šta god!

Moj profesor je samo prenio što je bilo u udžbeniku, ja sam mu prigovorio za to, on jerekao da ništa ne zna da on radi po programu...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 14:52   #4
Quote:
Jango Fett kaže:
Moj profesor je samo prenio što je bilo u udžbeniku, ja sam mu prigovorio za to, on jerekao da ništa ne zna da on radi po programu...
moja mama je jednom dobila jedan udzbenik na korekcije (ona je sveucilisni profesor), napravila je cijeli dosje ispravaka i kad je vidjela stampanu knjigu, NISTA od ispravaka nije bilo uvazeno sramila se sto joj je ime pisao kao "recenzent", mislim da je za iduce izdanje trazila da to svakako uklone i da joj vise ne dolaze s tom knjigom.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 15:20   #5
Biser HTV-a je (ne znam je li još uvijek na programu, ali odolijevala je godinama) emisija pod nazivom "Prizma". A u pozadini rotira krasna četverostrana piramida.

Biser iz Večernjaka od prije par godina: "Tuberkuloza se opet širi jer je virus tuberkuloze postao otporan na antibiotike.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 15:31   #6


Ovo sa HTV-om sam se uvijek pitao; what the f**k?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 15:53   #7
Quote:
VelmaX kaže:
Biser HTV-a je (ne znam je li još uvijek na programu, ali odolijevala je godinama) emisija pod nazivom "Prizma". A u pozadini rotira krasna četverostrana piramida.

Biser iz Večernjaka od prije par godina: "Tuberkuloza se opet širi jer je virus tuberkuloze postao otporan na antibiotike.
LOL

Bilo jednom u Mikijevom zabavniku (istina, to je za djecu, al' svejedno) prije negdje 13 godina (ovo nisam mogo zaboravit) pitanje čitalaca da kako je sunce nastalo.
Odgovor je bio maštovit, naime redakcija je kazala kako se to pouzdano i ne zna baš, ali da se pretpostavlja da je to bila velika planeta, koja se zapalila

Također se sjećam osnovne i zemljopisa, kad je profa rekla da je sunce najveća planeta u sustavu i centar svemira , na što sam se ja posvađo s njom, ali ne koristi to baš....
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 16:25   #8
Redakcija Mikijevog zabavnika se definitivno dobro zabavljala... neko jadno dijete je postavilo pitanje: "Zašto se kosa sjaji na suncu?", a oni su mu odgovorili: "Zato što u kosi ima zlata, doduše u jako malim količinama"
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 16:52   #9
htv je zona jebenog sumraka. i još imaju obraza uzimat mi 50 kuna mjesečno.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 19:08   #10
Kad smo već kod "Najstrašnije sile" nemogu da se ne sjetim jedne anegdote iz srednje škole. Ućili mi nešto o sili na satu Fizike, i pita profesorica jel ima netko neko pitanje. Javi se moj frend i pita: "Profesorice koja je najjača sila u svemiru"?
Nato se ona počne nešto izvrdavati, kao elektromagnetska sila, ili gravitacija, ili jaka nuklearna..... Nato joj moj frend kaže: "Hočete da vam ja kažem koja je najjača sila u svemiru"?
KAD VAM JE SILA SRAT
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 04:00   #11
nismo sami!

ne, ne govoriom kako je UFO ispod moga balkona.
Već kao odgovor Martinu na: ...Jesmo li mi baš toliko znanstveno nepismena nacija ...

Ovo baš nema veze sa nacijama, ali ako NASA može u sklopu objašnjavanja elektromagnetskog spektra praviti mali test ovog tipa:
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/sc...mspectrum.html

čovjek se pita tko im pravi ove stranice... očito nema ni najmanji osjećaj za mjerne jedinice, potencije broja 10.
Vodikov atom narastao, sitan mu nešto grašak, nizak Mt. Everest...
Da, živimo u doba hiperinformiranosti, takodjer i totalnog kaosa.

Ovo je samo jedan primjer, ostala dva sam večeras našao u našim udžbenicima. Nema smisla tu zbrku navoditi. I tako svaki čas neko novo biserje...

Ako ste "stručni" u nekom području, potražite info na netu, iznenaditi ćete se!

TV ne gledam.

Zadnje uređivanje ulix : 31.12.2002. at 05:58.
ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 02:05   #12
Da se nadovezem na ulixa o tome kako smo nepismeni:
Istina je oko nas .
Zato me uvijek utjesi kada se sjetim kakvi su tek amerikanci.


Da, zanimljivo je to koliko profesori idu na svoj autoritet.
Ja se sjecam da sam se u osnovnoj skoli posvadjao sa profesoricom iz tehnickog odgoja koja je tvrdila da kada nesto crtamo u mjerilu na papiru kao kotu moramo upisivati velicinu kote na crtezu. Poslije kada trebamo ocitati kotu moramo taj broj pomnoziti sa mjerilom.
Kao argument je navela da zato i je uvijek potrebno pisati na crtezu u kojem je mjerilu.



Ocito da je to ostavilo traume iz djetinstva .
__________________
Kako oblikovati potpis
Edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 02:24   #13
Quote:
by Edge
Zato me uvijek utjesi kada se sjetim kakvi su tek amerikanci.
Sjeti me se i tjesi se.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 02:47   #14
Quote:
Ame®icano kaže:
Sjeti me se i tjesi se.


Bas sam si razmisljao dal bi to moglo nekoga pogoditi i neces vjerovati sjetih se tebe.
I eto te .

Imas pravo sada kada malo razmislim vec mi je lakse .
__________________
Kako oblikovati potpis
Edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 18:23   #15
Quote:
slafko kaže:
htv je zona jebenog sumraka. i još imaju obraza uzimat mi 50 kuna mjesečno.
Uzimaju ti jer im daš. Ja isto gledam HTV.
Vega is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 18:23   #16
I ne dam ništa...
Vega is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 18:28   #17
Niti gledam, niti placam...A od Separovicke imam probavne probleme. I ja i cijela familija.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 18:28   #18
Biser je bila moja nastavnica fizike u 8 r. OŠ. Koja je rekla da dan ustvari traje 8 min duže jer kad Sunce zađe, svjetlost putuje još 8 min od Sunca do Zemlje. Zaboravila je da pri izlasku isto tako ne dođe odmah na Zemlju, već putuje i onda 8 min.
Ma ljudi smo, i svi griješimo. Ali zato smo tu da upozoravamo na greške. A svaki normalan čovjek će logikom i dokazom prihvatiti svoju pogrešku, priznati je pred učenikom, a to mu neće srušiti autoritet, čak naprotiv.... Znam što govorim....
Vega is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 01:31   #19
Quote:
Jango Fett kaže:

ako pogledate udžbenik "Geografija" za prve razrede gimnazija (ne znam za sada, ali to je bilo kad sam ja išao u srednju školu), vidjet ćete da piše da Sunce ima životni vijek 100 milijardi godina, a postoji otprilike već 5 milijardi godina... mislim, šta god!

Pročitaj najnoviji udžbenik iz geografije (izdanje PROFIL) za prvi razred gimnazije pa ćeš tek onda vidjet što su bedastoće.

I btw, o profesorima. I oni su samo ljudi. A griješiti je ljudski.

Ja znam da sam jednom na satu matematike nakon što sam već par milijardi puta (otprilike toliko puta koliko godina sunce iz Jangove priče već postoji) ponovila definiciju trigonometrijske funkcije sinus blebnula notorno pogrešnu definiciju (mislim definiciju za tangens) razvila cijelu teoriju i već smo počeli izvoditi sinus kuta od 30 deg i tu mi je sinulo da stvar ne štima. Umjesto da na licu mjesta padnem u nesvjest, samo sam preneraženo sjela za katedru i uhvatila se za glavu i što da velim - iz podruma izvukoh snage da kažem - e sada lijepo svugdje gdje piše sinus, a vi napišite tangens.

Mislim da se nitko nikada nije slađe nasmijao na satu kao što su se onda učenici nasmijali meni!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 01:42   #20
A dobro se sjećam, mislim da je bila godina 1990, kada su se raskokodakali po novinama a i po televiziji kako je to prva godina posljednjeg desetljeća 20 stoljeća. E, kada se to ponovilo u više navrata, nisam mogla šutiti pa sam pisala u Vjesnik.

Ah, da imam samo od Šeparovićke probavne smetnje. A što je s njenim vrlim mužićem Šeparovićem? A oni su samo dio svkidašnjeg HTV-ovog folklora.

Tko uopće više prati HTV? Koliko ja znam još se samo prati OTV, i to zbog STRASTI!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.