Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2012., 20:12   #1301
Quote:
Rak11 kaže: Pogledaj post
Svaka čast majstore,samo ja ti baš ne vjerujem ili su tvoje vreče malo teže od 15kg.
sigurno onda ne vjerujes i da "Darkova kotlovnica(14 kw)sa max40kg grije priz+kat+potkr.cca250 m2 -polaz do 40c a u kuci SVUGDJE 22 -24 !
odabrao Djelo Hadjiselimovic
Vindo is offline  
Old 01.02.2012., 20:14   #1302
Thumbs up

Pardon,kontrolirao Ramo-Ramzay
Vindo is offline  
Old 01.02.2012., 20:31   #1303
Ribe; pokušaj još u Zagrebu, tvrtka metel, Classic isto lst14, cijena 17.000,00kn za kes
pelet is offline  
Old 01.02.2012., 22:02   #1304
Quote:
Mokemix kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Može li netko dati svoje mišljenje i komentar na sljedeće:
Od nedavno mi je u funkciji Centrometalova peć na čvrsto gorivo od 50 kW sa priključenim pelet setom. Peć je podešena da radi na 40 kW i temperatura kotla je podešena na 65 stupnjeva C.
Pelet je nabavljen u Nemili (BiH). Podešenja na kotlu (doziranje peleta, rad ventilatora i sl.) je serviser, navodno, postavio prema kvaliteti nabavljenog peleta. Potreba za ćišćenjem peći je otprilike jednom u 7 dana.
Dimnjak je vrlo dobar, pa je "klapna" na dimnjaku skroz zatvorena.
Pumpa je na maksimumu (na 3).
Grijem cca 200 m2 površine, na dvije etaže od po 100 m2, plus dva kupatilska bojlera.
Imam sobni termostat na gornjoj etaži, koji je podešen da je 21 C dnevna temperatura (od 08.30 - 22.00), a 18 C noćna.
Kuća ima termoizolaciju (obložena stiroporom), ali stolarija nije bas nova (klasična drvena stolarija sa duplim krilima) i ne "dihtuje" baš najbolje.
Dosadašnja potrošnja peleta se kretala oko 40 kg dnevno, i ista potrošnja je bila bez obzira da li sam gasio kotao preko noći ili ne. Kako Vam se čini ova potrošnja peleta?

Obzirom na trenutne znatno niže temperature zraka (ispod nule) u odnosu na dosadašnje (temperature u plusu), čini mi se da će potrošnja porasti, jer sad sobna temperatura brže opada, pumpa puno više radi i samim time i peć je znatno više u funkciji.

Interesira me da li bi bilo preporučljivo pojačati temperaturu u kotlu (na npr. 70 stupnjeva C) dok su niske temperature vani? I da li bi bilo opravdano tu temperaturu zadavati tijekom dana, a tijekom noći spuštati na 65?

Također, za vrijeme toplijih dana, dok je pumpa manje radila, radijatori na gornjoj etaži su bili topli i kad pumpa ne radi i održavali su sobnu temperaturu, a temperatura na donjoj etaži je bila znatno niža jer je u radijatorima bila hladna voda. Postoji li rješenje za ovaj problem, osim da se termostat spusti na tu, donju, etažu? Da naglasim da trenutno nije moguće staviti dva termostata, jer vodovi nisu razdvojeni, i da na donjoj etaži nemam potrebu zagrijavati prostor cijeli dan, već samo od 15 - 22 sata. Nepovratni ventil? Spustiti termostat dolje, a gore sobnu temperaturu regulirati pomoću termo ventila na radijatorima? Ili razdvojiti vodove, staviti još jednu pumpu i termostat?

Svaki komentar i savjet je dobrodošao! Hvala Vam unaprijed!

Pozdrav!
Da ti gornja etaža ne grije kad pumpa ne radi moraš staviti na pumpu nepovratni ventil uni tako da ti spriječi gravitacisku cirkulaciju. A što se tiče potrošnje ja imam Buderusov kotao na kruta goriva i stavio sam cenutometalov plamenik na njega i imam sličnu potrošnju goriva s tim da mi kotao nema tak dobru iskoristivošt ko vaš.Za cca 270m2 s tim da imam termofasadu od 8cm stiropola i pvc stolariju. A vi bi bolje prešli da imate kotao od 25kw u kombinaciji sa spremnikom topline bio bi vam dovoljan a smanjili bi potrošnju.
brle1 is offline  
Old 02.02.2012., 13:01   #1305
Quote:
Vindo kaže: Pogledaj post
Imam ja! I to bas u Velikoj gorici
E super ovako trebam tvoju veliku pomoć,tj. možda više zamolbu ovak mi doma razmišljamo o tome da si ugradimo takvu peć,pa smo mislili pogledat kak to izgleda i uživo još pitat par pitanja ako je ikako moguće?
McMarko is offline  
Old 02.02.2012., 18:37   #1306
Quote:
Vindo kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim forumasima !
Situacija:
1.kuca katnica 100+100 m2
2.prosjecna izolacija 5cm eps fas.+stropovi gips ploce
3.instalacija grijanjapav.sobe=radijatori
ostalo=podno grijanje
4.sanitarna voda:inox 300 l
5.vrijeme grijanja=2.sezona

Cinjenice:
1.potrosnja pelleta=max 2 vrece
2.ciscenje=kad stignem
3.odrzavanje=cega?
220 m2 prizemlje i kat + podrum 50 m2 za sušenje veša
potrošnja peleta 1,7 vreća
prosječna izolacija 10cm stiropor
grijanje radijatorsko

imam malu djecu pa temp. nije nikad manja od 23C znači ponekad i 24C
meni je definitivno na 20C ili 21C hladno

e sad vidiš da nisi marsovac, da to može i bolje
jer tvoj post služi tome samo kako si ti jak, najjači,
nijedne informacije da pomogneš drugima osim da se svima pohvališ,
takvi ne trebaju dolazit na forum,
bolje da uživaš u svojoj sreći

potrošnja je naravno bila prije ovog hladnog vala
stmat is offline  
Old 02.02.2012., 20:35   #1307
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
220 m2 prizemlje i kat + podrum 50 m2 za sušenje veša
potrošnja peleta 1,7 vreća
prosječna izolacija 10cm stiropor
grijanje radijatorsko

imam malu djecu pa temp. nije nikad manja od 23C znači ponekad i 24C
meni je definitivno na 20C ili 21C hladno

e sad vidiš da nisi marsovac, da to može i bolje
jer tvoj post služi tome samo kako si ti jak, najjači,
nijedne informacije da pomogneš drugima osim da se svima pohvališ,
takvi ne trebaju dolazit na forum,
bolje da uživaš u svojoj sreći

potrošnja je naravno bila prije ovog hladnog vala
Marsovac-nisam
Znam da moze PUNO bolje
Moj post se nadovezao na prethodna dva posta o kolicini i kvadratima
informacije su prikazane vrlo temeljito (sa slikama )
ne volis dotepence na forumu?
potrosnja-vrlo stabilna

ostali forumasi OPROSTITE na prepucavanju necu vise nikad majke mi
Vindo is offline  
Old 02.02.2012., 22:50   #1308
Quote:
Vindo kaže: Pogledaj post
Marsovac-nisam
Znam da moze PUNO bolje
Moj post se nadovezao na prethodna dva posta o kolicini i kvadratima
informacije su prikazane vrlo temeljito (sa slikama )
ne volis dotepence na forumu?
potrosnja-vrlo stabilna

ostali forumasi OPROSTITE na prepucavanju necu vise nikad majke mi
dotepenci su dobro došli :P

evo, ramzey je pravo osvježenje za ovaj forum
stmat is offline  
Old 03.02.2012., 08:57   #1309
DARKOVA KOTLOVNICA

Upravo razgovarao sa Darkom Centrometal 14 kilowata grije kuću i održava temperaturu na nekih dvadesetak celzija, a vani je kako gdje oko -10.

Sinoć je pelet set stao javio grešku da nema peleta iako je pun rezervoar , pa su Darkovi sinovi potkurili kaljavu peć za svaki slučaj.

Ta greška se ponovila već triput u mjesec dana , da li neko nešto zna o tome , oćito neki senzor ne radi svoj posao.

Po dogovoru danas nebudu kurili drva da vidimo da li tih 14 kilovata zaista može održavati zadanih 22 C , po Darkovom mišljenju , može sigurno jer brener još ne radi neprekidno , već se nakon nekog vremena ugasi.

Nemam slobodan ni jedan data loger da ga postavim tamo , ali budemo smislili nešto, da vidimo koliko realnih sati kotao radi , a koliko spava.
ramzay is offline  
Old 03.02.2012., 09:57   #1310
Dragi znalci!
Molim za još malo pomoći!
Situacija s mojim grijanjem je detaljno opisana u mom postu #1282.
Ukratko: 200 m2 na dvije etaže sa po 6 (ovećih) radijatora na svakoj + dva kupatilska bojlera. Centrometal od 50 kW radi na 40 kW, 65 stupnjeva C na kotlu. Termostat, stiropor fasada, stolarija ne bas dobra. Potrošnja 40 kg dnevno do ovog zahladnjenja, sada oko 55 kg.

Nitko mi nije odgovorio na sljedeće:
Interesira me da li bi bilo preporučljivo pojačati temperaturu u kotlu (na npr. 70 stupnjeva C ili više) dok su ovako niske temperature vani? I da li bi bilo opravdano tu temperaturu zadavati tijekom dana, a tijekom noći spuštati na 65? Kako bi se to odrazilo na potrošnju? Čini mi se da je za ove minuse 65 C na kotlu prenisko!?

Dalje, moja peć je skoro ugrađena, ali sam je kupio dok CM nije u njih ugrađivao turbulatore. Da li je moguće to pouzdano naknadno ugraditi i da li je preporučljivo? Koliko oni obaraju potrošnju?

Koliko vidim, serviser mi je predložio da ugradim jaču peć nego mi je potrebno (iz razloga što ću u budućnosti zagrijavati još 100 m2 potkrovlja, a možda nekad predjemo i na grijanje na kruto gorivo (za koje, navodno, treba jača peć), ovisno o budućim kretanjima cijena peleta). Da li je doista ovih 40 kW za mene previše i da li je zbog toga potrošnja veća? Ako jest, što sada uraditi? Mijenjati ovu (novu!) peć za još jednu novu!? Da li bi miš ventil tu nešto pomogao? A spremnik tople vode? Kolike su to uopće investicije....

Hvala unaprijed!
Mokemix is offline  
Old 03.02.2012., 10:10   #1311
Ako nemaš miš ventil , kako onda reguliraš temperaturu vode u radijatorima ??paljenjem i gašenjem kotla vjerojatno.

Očito je kod tebe napravljena ,kako mi kažemo u žargonu, bosanska varijanta grijanja , grijanje na drva iz državne šume , varijanta ožeži kolko može , kad je vruče otvaraj prozore. Ali kad se peleti moraju platiti onda ta bosanska varijanta ne pije vode.

Normalno je da kotao radi na temperaturi od 70-75 C i da se na toj temperaturi ugasi, a miš ventilom ti postavljaš željenu temperaturu vode u radijatorima , koja je sada sigurno 65 C , ali je prije deset dana trebala biti ispod 50 C .

Poslikaj to i stavi da vidimo kako je to sve spojeno u kotlovnici.
ramzay is offline  
Old 03.02.2012., 12:35   #1312
Smile Bosanska varijanta grijanja

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ako nemaš miš ventil , kako onda reguliraš temperaturu vode u radijatorima ??paljenjem i gašenjem kotla vjerojatno.

Očito je kod tebe napravljena ,kako mi kažemo u žargonu, bosanska varijanta grijanja , grijanje na drva iz državne šume , varijanta ožeži kolko može , kad je vruče otvaraj prozore. Ali kad se peleti moraju platiti onda ta bosanska varijanta ne pije vode.

Normalno je da kotao radi na temperaturi od 70-75 C i da se na toj temperaturi ugasi, a miš ventilom ti postavljaš željenu temperaturu vode u radijatorima , koja je sada sigurno 65 C , ali je prije deset dana trebala biti ispod 50 C .

Poslikaj to i stavi da vidimo kako je to sve spojeno u kotlovnici.
Hvala g. Ramzay!
Da, Bosanska varijanta....Nasmijali ste me! , ili da ipak stavim ?
O.K., slikat ću čim prije i staviti fotke, pa prokomentirajte!
I danas dižem temperaturu u kotlu na 75 stupnjeva C, pa da vidimo kako ce se ponašati...
Temperaturu u radijatorima nikako ne podešavam. Ne palim i ne gasim kotao, već su jednostavno svi radijatori odvrnuti na max i to je to....
Miš ventil nemam, upravo sam razgovarao sa serviserom, za 50-ak Eura bi ga on postavio, ali bez automatike, već ručno da se podešava. Da pokušamo to?
A šta je sa turbulatorima?
Hvala!
Mokemix is offline  
Old 03.02.2012., 17:45   #1313
Turbulatori če ti dati dodatnu snagu kotlu ( 2-3 kilowata), jer ćeš imati bolje iskorištenje temperature dimnih plinova , ali kako ne znaš kolika je temperatura dima, ne znaš ni da li si i koliko postigao s njima .

Možda ti čak snaga kotla padne, jer su turbulatori otpor i možda dimnjak i ventilator ne budu mogli potegnuti dovoljno zraka za ispravno izgaranje.

Ja sam prije tjedan dva opisao jednu primitivnu metodi za podešavanje kotlova preko temperature dima , ali bez opreme koja košta par tisuča eura ne znam podesiti kotao.
ramzay is offline  
Old 03.02.2012., 18:59   #1314
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
DARKOVA KOTLOVNICA

Upravo razgovarao sa Darkom Centrometal 14 kilowata grije kuću i održava temperaturu na nekih dvadesetak celzija, a vani je kako gdje oko -10.

Sinoć je pelet set stao javio grešku da nema peleta iako je pun rezervoar , pa su Darkovi sinovi potkurili kaljavu peć za svaki slučaj.

Ta greška se ponovila već triput u mjesec dana , da li neko nešto zna o tome , oćito neki senzor ne radi svoj posao.

Po dogovoru danas nebudu kurili drva da vidimo da li tih 14 kilovata zaista može održavati zadanih 22 C , po Darkovom mišljenju , može sigurno jer brener još ne radi neprekidno , već se nakon nekog vremena ugasi.

Nemam slobodan ni jedan data loger da ga postavim tamo , ali budemo smislili nešto, da vidimo koliko realnih sati kotao radi , a koliko spava.
Koliko ja znam nema izravne greške za nedostatak peleta, ima E6 za nestatak plamena, a to su dvije sasvim različite stvari...
Danas sam iz radoznalosti skinuo dovodnu cjev iz plamenika i javila se E6...a ne nedostajanje paleta...
A pošto ste bili uz peč dvojica muškarca težko vejerujem, da ste odoljeli i da niste prčakli po servisnom meniju...
Dal imam pravo...i prvo da rešimo to...

A da se malo vratim turbolatorima, danas sam napravio nove i temperatura dimnih plinova mi je pala za 30 stepeni u odnosu na tvorničke, i ako sam dobro razumeo vaš zadnji post, sad bi bilo najbolje da dobijem nekog sa testerom i da napravim mjerjenja...

stepski is offline  
Old 03.02.2012., 19:19   #1315
STEPSKI

U pravu si to je nestanak plamena ( F6), i sad razvijamo nekoliko teorija o tome , a ja se pitam zašto kotao nije krenuo po proceduri ispuhivanje pa punjenje 85 sekundi pa palenje i bla bla.

Turbulatori su ti super kako je to rađeno, koji materijal, debljina.

Bilo bi dobro pogledati testerom plinove , to je sada sasvim drugi kotao u odnosu na one oprugice .

Ne znam više na kom sam forumu napisao da se na oprugicama uradilo tri doktorske disertacije i da je to drkanje koštalo cca milion eura. Opremanje laboratorije rad laboranata ,plaće i dnevnice istraživača mentora i, a na jednom samovskom forumu se samo tako skine temperatura dimnih plinova za 30 C u odnosu na originalne, ali ponovno kažem to je jako škakljivo pitanje , taj odnos gubitaka na podtlaku dimnjaka i doprinos od sniženja temperature.

Turbulatori mogu sada dati signal onom presostatu da je u ložištu tlak prevelik i onda se kotao isključi, opet sve zavisi od dimnjaka i temperature istog.

Zadnje uređivanje ramzay : 03.02.2012. at 19:26.
ramzay is offline  
Old 03.02.2012., 19:32   #1316
Quote:
Mokemix kaže: Pogledaj post
Miš ventil nemam, upravo sam razgovarao sa serviserom, za 50-ak Eura bi ga on postavio, ali bez automatike, već ručno da se podešava. Da pokušamo to?
A šta je sa turbulatorima?
Hvala!
Uguglaj Darkova kotlovnica , i bude ti se ponudila stranica foruma sa fotkom , tamo ti je četvereoputni miš ventil i vidi se kako je spojen.
ramzay is offline  
Old 03.02.2012., 19:52   #1317
Quote:
Mokemix kaže: Pogledaj post
I danas dižem temperaturu u kotlu na 75 stupnjeva C, pa da vidimo kako ce se ponašati...
Temperaturu u radijatorima nikako ne podešavam. Ne palim i ne gasim kotao, već su jednostavno svi radijatori odvrnuti na max i to je to....
Miš ventil nemam, ......
Kotao drži 75 C, radijatori otvoreni do kraja....ili toplina bježi kroz zidove, plafon, prozore, vrata ili kroz dimnjak

Tu ne pomaže nikakav miš ventil, jer nema što raditi
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 03.02.2012., 19:57   #1318


Jedna kotlovnica sa viadrusom na pelet , da bih A rekao samo ono, kao u školi, odličan 5 sjedni.

Ostao sam bez teksta , ali vlasnik je proveo dane i dane u njoj i mrdao po parametrima , ja sam prvi koju je izbušio rupu u dimnjaku i uvalio u nju šnjofalicu, a bili su tu serviseri tehnodoma i neki česi , sa rukama u đepovima.

ostali parametri kotla su 12,2 %O2, 82,1 eta, 223,2 C dimni plinovi, 9,0% CO2.

Znači da bi se moglo uz puno truda dobiti ove dobre rezultate.

eta je mali jer su dimni plinovi prevrući , ali je to osobina ljevanih kotlova bez turbulatora.

Osim toga je kotao dobro pogođen po snazi , grije dvije kuće plus bazen i kad radi punom snagom onda ima ovako dobre parametre.
ramzay is offline  
Old 03.02.2012., 20:02   #1319
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kotao drži 75 C, radijatori otvoreni do kraja....ili toplina bježi kroz zidove, plafon, prozore, vrata ili kroz dimnjak

Tu ne pomaže nikakav miš ventil, jer nema što raditi
Slažem se da danas miš ventil nema šta raditi , jer danas zeko traži lisicu da se zajedno zgriju, ali prije deset dana bi on i te kako dobro došao , a takvih je barem 150 dana i noći , a ova noć to je jedna naj hladnija noć u godini.
ramzay is offline  
Old 03.02.2012., 20:08   #1320
Moje lično mišljenje... na žalost tester i rad plamenika ne idu uvjek sa rukom u ruci...kad plamenik počne raditi, kao prvo potrebno je ustvariti dovoljni kvalitetnog žara da je podlaga za daljni rad...svi se u nekom trenutku igramo sa doziranjem peleta ili sa manjim ili višim okretajim ventilatora ( nezanam kako je to uspjleo Centrometalu, ali baš daleko nemožeš od tvorničkih postavki...) ako staviš previše okretaja ventilatora se ti plamenik gasi, ako ih je premalo još brže, jednostavno ne gori i onda ti fotočelija nezazna plame i dolazi do pogreške, ako smanjiš doziranje opet ti nestane plamena i opet si na istom...i još smanjiš kilovate...jednostavno se vrtiš u nekom začaranom krugu... veruj mi da sam sate presedo uz peč, ali u stvari neki veliki korak nemožeš napraviti,meni se dešavalo isto kad sam smanijo okretaje ventilatora...

Lim neznam kakav je, ali predhodni je bio dosta trši (fotke na drvosječkom forumu) i nije se htio dosta lepo savijati, a debeljina je 2 milimetara...Sam imam sada uz ove temperature miš ventil na 5,5....peč grijem na 80 stepeni i ovih dana kad je minus deset mi radi non-stop...temperatura u stanu 22...

p.s.

ako u nekom času nema dovoljno peleta u odnosu na okretaje ventialtora jednostavno prestaje gorit, ili obrnuto, ako ih ima previše i premalo vazduha dogodi se isto...

Zadnje uređivanje stepski : 03.02.2012. at 20:25. Reason: popravak
stepski is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.