Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2003., 01:01   #21
Quote:
Gospon Pes kaže:

Mada... Imaju li npr. bojni otrovi ikakvu drugu svrhu osim ratnu?
iz bojnih otrova plikavaca su razvijeni neki citostatici
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2003., 04:29   #22
Arrow da, da

Mene je Luca jednom podučila kako se za deratizaciju/dezinsekciju na brodovima ne koristi kalijev cijanid, nego heparin (ako se dobro sjećam, što ja znam).

Dakle skoro da ne postoji stvar koja se ne može korisno uporabiti. Pričalo se o nekome tko je izumio barut? Taj je jako daleko, ali postoji bolji primjer, recimo Nobel.

Primjena čekića može biti opasnija od bodeža!
Na znanost se nadovezuje tehnologija, prema mogućnostima.

Pitanje je zbilja vojno-političko ili pravosudno.
Iako me nitko neće uvjeriti da revolverom lomi orahe...
ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2003., 08:28   #23
pitanje je gotovo besmisleno
povjesno gledano, u svjetlu nekih teorija, čovjek je prvo "izumio"sjekiru, a tek onda kotač, i to ne bez veze, trebala mu je itekako iz obranu i za lov, jednom riječju za preživljavanje

i danas je situacija ista, uvijek postoje oni i mi, i princip je jednostavan; ukoliko nećmo mi njh oni će nas, i logično je znanstveno, ili bilo kako drugačije otkriti čim polji "pencilin" za neprijatelja
ONI mogu biti jako različiti i jako nezgodni, podmukli, okrutni, kakvi več nepriatelji jesu; virusi, bakterije, životinje, ljudi.....
MI smo nekad cijela ljudska populacija, država, narod, banda, obitelj, jedinka....
i ako je riječ samo o proizvodnji oružja, znanstveničić je samo jedan član zajednice koji radi na mogućnosti za tu svoju zajednicu spasi od drugih, moralno gledano
pragmatično; on je čovjek koji šljaka za lovu, opet da bi preživio on ili njegova obitelj, samo je sad sjekiru zamjenio labosom

a u svim ratovima stradaju i tzv. nevini, to je naprosto tako,
ma kakva odgovornost?, za što?, globalna? zato što će netko nešto moje upotrijebiti na neki drugi način?
ma hajde?!

postoji osobna odgovornost svakog čovjeka za njegove postupke ali samo u odnosu prema sebi, ali to je druga priča..
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2003., 01:01   #24
Kameni takvom forom se dodje do toga da smo svi mi skupa krivi za ono sta nase drustvo radi. (do toga sam i htio doc). Jer jako cesto cujem kako su znanstvenici bljak i problemi i bla bla. A svi sjede u kucama grijanim na struju i za kompom i zale se. A naravno nikom ni na pol pameti da je to zahvaljujuci istrazivanju.

Ali cim nesto malo losije podje odmah su znanstvenici krivi.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:17.