Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2004., 11:11   #1
Question SF kao skolska lektira...

sto mislite da li bi trebalo uvesti neke SF literaturu u skolsku lektiru?

moje misljenje je da bi jer SF pruza dosta toga..kao npr. moze zainteresirati i one koji manje citaju, potice mastu, pomaze u kreiranju misljenja..itd
__________________
Plastic City
Elektrolux
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 11:50   #2
Definitivno bi trebalo, ali mislim da nebu niš do toga, bar ne u neko skroije vrijeme.

Nego da vas pitam. Kaj bi vi uveli kao SF lektiru?

meni momentalno pada na pamet 1984. Mislim da bu to štivo svaki - barem srednjoškolac trebao pročitati.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 13:35   #3
Pa jel nije 1984 već i sad lektira?

Svakako bi trebalo uvesti kao obavezno štivo, ali možda ne u hravtski, nego u neki predmet koji se bavi uređenjem ili problemima društva. Jer se ionako dosta SFa bavi upravo utopističkim rješenjima
Pussy Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 14:20   #4
Kad sam ja išao u Srednju-nije bila, već su nas davili sa glupostima koje niko ne čita ala Ana Karenjina, Povratak Filipa Latinovića i sl.

Eh-baš sam tu knjigu kupio u Večernjakovoj biblioteci i idem u pročitati-pa vam javim utiske

Jedino kaj me se stvarno dojmilo od obvezne lektire bio je Kafka i Baudelaire
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 19:44   #5
Quote:
Legion kaže:
Kad sam ja išao u Srednju-nije bila, već su nas davili sa glupostima koje niko ne čita ala Ana Karenjina, Povratak Filipa Latinovića i sl.

Eh-baš sam tu knjigu kupio u Večernjakovoj biblioteci i idem u pročitati-pa vam javim utiske

Jedino kaj me se stvarno dojmilo od obvezne lektire bio je Kafka i Baudelaire
Kafka je i meni bio jedan od drazih..slazem se
__________________
Plastic City
Elektrolux
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 19:48   #6
Quote:
Osorkon kaže:
Kafka je i meni bio jedan od drazih..slazem se
Samo dok dodjes do Kafke treba procitati gomilu dosadnih knjizurina... npr. rimske i grcke pisce... i to u 1. srednje

Okej, ja sam oduvijek voljela citati sve i svasta, ali potpuno mi je jasna ekipa koja je nepovratno zamrzila knjige uslijed torture skolskom lektirom. Svojoj osnovnoskolskoj profesorici ne oprastam Senou. A-a.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 19:56   #7
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
Samo dok dodjes do Kafke treba procitati gomilu dosadnih knjizurina... npr. rimske i grcke pisce... i to u 1. srednje

Okej, ja sam oduvijek voljela citati sve i svasta, ali potpuno mi je jasna ekipa koja je nepovratno zamrzila knjige uslijed torture skolskom lektirom. Svojoj osnovnoskolskoj profesorici ne oprastam Senou. A-a.
ili recimo nesto jos gore U Registraturi od Kovacica
__________________
Plastic City
Elektrolux
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 20:00   #8
Quote:
Osorkon kaže:
ili recimo nesto jos gore U Registraturi od Kovacica
A, ne, vidis, to mi je super knjiga... samo je pocetak ubi-boze dosadan.
Hajducica Lara zakon
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 20:27   #9
Taj Kovačić i onaj Krleža bi bili dobri scenaristi sapunica da su danas živi, mislim stvarno, kako netko njih može i dalje smatrati umjetnicima............. jadni su
Paranoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 21:10   #10
Quote:
Paranoid kaže:
Taj Kovačić i onaj Krleža bi bili dobri scenaristi sapunica da su danas živi, mislim stvarno, kako netko njih može i dalje smatrati umjetnicima............. jadni su
Pa za danasnje pojmove mozda i jesu, s tim da bih prije rekla zastarjeli. Zamisli kako ce tek bit sirotim gimnazijalcima za 50 godina kad ih netko bude tlacio FAK-ovcima
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 21:56   #11
Vidiš-meni je Krleža baš OK

A jako si me se dojmili i Razbojnici od Schilera, ta Camus-Stranac
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 22:11   #12
koje bi pisce SF-a stavili na popis lektire...ja bi stavio Asimoca..neka djela
A. Clarck i definitivno Carl Sagan Contact..
__________________
Plastic City
Elektrolux
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 01:58   #13
Otkrio sam Adamsa i Vodic kroz galaksiju zahvaljujuci profesorici hrvatskog. Rekla zena da je dobro, smijesno i SF, i da joj je zao sto nije u obaveznoj lektiri. I, vidi vraga, nije fulala
__________________
Then the fit hit the Shan.
floyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 13:03   #14
znate sto? mislim da se krleza i sf toliko ne razlikuju... zajednicko im je to sto postavljaju pitanja na koja se inace ne trudimo pitati ili traziti odgovore... iako, za pocetak, sf bi bio zgodan uvod za krlezu
zapravo mislim da ne bi bilo dobro uvesti sf u lektiru... onda bi opet neka deca morala na silu citati umjesto da uzviaju u njemu... eventualno neke novele da se stave u udzbenike... pa tko se navuce... eto, novih sf fanova
Sanwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 14:31   #15
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
Samo dok dodjes do Kafke treba procitati gomilu dosadnih knjizurina... npr. rimske i grcke pisce... i to u 1. srednje
Nisi čitao Aristofana? Probaj. On je Douglas Adams stare Grčke.
__________________
What, me worry?
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 14:43   #16
A tek dante, ohohoh shto je taj bio duhovit

Ma djeci se neda chitat. Nije se meni dalo, a ni nikom drugom. Sjetite se samo radnje od don quixotea - pravi dnd fantasy
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 15:16   #17
a tek boccacio i Dekameron...
jebate toliko seksa i opatica nije bilo niti u jednoj lektiri...
Sanwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 15:41   #18
Quote:
-Almighty_Watashi- kaže:
Ma djeci se neda chitat. Nije se meni dalo, a ni nikom drugom. Sjetite se samo radnje od don quixotea - pravi dnd fantasy
Meni se dalo, ja stalno nesto citam i uvijek sam nesto citala... samo mi je propisana lektira (osim 3. i 4. srednje) uglavnom bila dosadna... Matija Antun Reljkovic... brrrrrrr...
Srecom, kasnije smo dobili profu koja nas je knjizevno (i filmski) usmjeravala prema afinitetima. Meni je npr. preporucila Majstora i Margaritu
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 23:38   #19
Quote:
Sanwa kaže:
znate sto? mislim da se krleza i sf toliko ne razlikuju... zajednicko im je to sto postavljaju pitanja na koja se inace ne trudimo pitati ili traziti odgovore... iako, za pocetak, sf bi bio zgodan uvod za krlezu
zapravo mislim da ne bi bilo dobro uvesti sf u lektiru... onda bi opet neka deca morala na silu citati umjesto da uzviaju u njemu... eventualno neke novele da se stave u udzbenike... pa tko se navuce... eto, novih sf fanova
da se u lektiru uvedu Harry Potter ili LOTR nisam bas siguran da bi se djeci gadilo to citati ..mozda bi ih bas te kjige potakle na daljnj citanje fantastike

ujedno drzim da veliku ulogu imaju i profesori Hrvatskog koji rijetko kada su sposobni ucenicima prezentirati knjigu na pravi nacin..oni su ti koji bi trebali ucenike zacarati sadrzajem..radilo se to o SF ili Krlezi, Senoi,Zoli,Proustu ..itd
__________________
Plastic City
Elektrolux
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 00:26   #20
[QUOTE]Osorkon kaže:
[B]da se u lektiru uvedu Harry Potter ili LOTR nisam bas siguran da bi se djeci gadilo to citati ..mozda bi ih bas te kjige potakle na daljnj citanje fantastike[b]

Iskreno, sam protiv da se te knjige nameću djeci za lektiru - ono, sori ali zasto ih gnjavit s knjizurinama za kiselit zelje (btw. sve sam ih procitala i dobre su mi). Neka čitaju Wildeovog Sretnog princa, Schramove priče klasične starine itd, jer te knjige zaista nemaju neku pravu didaktičku vrijednost... budimo iskreni, jedno je za razbibrigu čitanje, a drugo je za promišljanje svijeta... a sad nije da ima puno klinaca koji su knjiski moljci ko ja pa stignu sve i svasta citati...
Sanwa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:49.