Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2012., 07:58   #2281
Quote:
Igoreta kaže: Pogledaj post
Ja sam upravo u kupnji i izradi kotlovnice.

Zasad mi se najbolje rješenje čini Bosch 2000B sa setom za pelete, snaga 32 kW.

Razbijam glavu malo sa bojlerima i akumulacijskim spremnicima. Da li je kombi bojler zadovoljavajući ili je ipak bolje pljunut 5-6 tisuća za neki Buderus ili sl?
Da li akumulacijski spremnik ima previše smisla ako ložim na pelete (dakle, automatika), kao što vjerujem da ima ukoliko se loži na drva?
Već imam bojler na struju, dovoljne količine, i stalno radi na nekom minimumu, tak da ne vidim potrebu za nekim kerefekima zbog PTV. Uostalom, zakaj nebi PTV imao stalno iz tog bojlera?
ja sam imao akumulaciju na pelet samo jednu zimu i odmah je demontirao.
buderusov kombi bojler je dobar, ima i tvrtka Horvatić dobre kombi bojlere.
ako te zadovoljava PTV bojler na struju onda ok.
razmisli o kotlu za grijanje na struju, ima centrometal dobre
stmat is offline  
Old 25.09.2012., 08:13   #2282
nebi išao na druge stvari, ovo na pelet mi se sviđa zbog automatike, a opet ovaj Bosch kotao mogu koristiti i na drva...

zakaj si maknuo akumulacijski spremnik?
kolko sam uspio čitat to je super stvar, ali ako ložiš na drva, dakle, ako izvor topline nema "finu" regulaciju.
s druge strane, mislim da nemože biti loše, ali je pitanje isplativosti jer cijene idu od 6000 kn na više...
Igoreta is offline  
Old 25.09.2012., 09:43   #2283
Quote:
Igoreta kaže: Pogledaj post
nebi išao na druge stvari, ovo na pelet mi se sviđa zbog automatike, a opet ovaj Bosch kotao mogu koristiti i na drva...

zakaj si maknuo akumulacijski spremnik?
kolko sam uspio čitat to je super stvar, ali ako ložiš na drva, dakle, ako izvor topline nema "finu" regulaciju.
s druge strane, mislim da nemože biti loše, ali je pitanje isplativosti jer cijene idu od 6000 kn na više...
zato što nema potrebe,
peći na pelete su automatizirane a i manje troši bez akumulacije.
stmat is offline  
Old 25.09.2012., 12:00   #2284
pomoć u odabiru

Čitao sam malo tu po forumu i pričao s ljudima te mi je sad odluka još teža.
Zato molio bih pomoć.Imam kući 150 m2 s vrhunskom izolacijom i centralnim grijanjem na lož ulje.Odlučio sam prijeći na pelete.Molio bih savjete:koju peć (Centrometal pelet set- cca 16000 kn,BOSCH pelet SET SOLID 2000B 32kW-cca 17000 kn ili neka druga? Biodom mi je malo preskupa),koliko snage kw,te preporuka nekog majstora za instalaciju opreme i održavanje te peći.Puno hvala.
Berni1974 is offline  
Old 25.09.2012., 12:10   #2285
Rak11 hvala, uspjelo je povuklo je pelete
Nego imam drugi problem sada, ovako:
Pustila sam kotao u pogon, sve je normalno radilo kad najedanput je ventilator u plameniku počeo jako brujati.. Ok, trajalo je neko vrijeme pa stalo, pa se počelo u onom plastičnom pužu skupljati pelet, sad ga nije vuklo dole u plamenik, naravno da je izbacio E2 jer peleta u pmeniku nema on se nakupio u onom plastičnom pužu..Kad se ohladio kotao očistila sam i puž i pepeljaru i opet pokrenula kotao i opet ista priča , on jednostavno ne propušta pelet u plamenik a plastična cijev se puni peletom
Molila bih odgovor što sad da radim????
Hvala
vivian8 is offline  
Old 25.09.2012., 16:13   #2286
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
zato što nema potrebe,
peći na pelete su automatizirane a i manje troši bez akumulacije.
Da je to točno onda ne bi slovenci bili blesavi i uvjetovali spremnik uz kotao na pelete i za to davali subvencije.

Od četiri kotlovnice na pelete, koje su ovih dana moji suradnici pustili u pogon četiri imaju spremnike topline.

Slijedi galerija fotki.
ramzay is offline  
Old 25.09.2012., 16:28   #2287
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Da je to točno onda ne bi slovenci bili blesavi i uvjetovali spremnik uz kotao na pelete i za to davali subvencije.

Od četiri kotlovnice na pelete, koje su ovih dana moji suradnici pustili u pogon četiri imaju spremnike topline.

Slijedi galerija fotki.
hm,

mislim da je to točno,
i ja sam pokušao razloge tražit zašto je potrebna akumulacija za pelete,
nisam ih našao, jasno mi je da miš ventil radi finije sa akumulacijom, al tko ga šiša, bez akumulacije radi malo više al zato smo ga i platili.

ako imamo u sustavu grijanja npr. 100 litara vode i dodajemo akumulaciju od 1.000 litara vode onda imamo zagrijati 1.100 l vode umjesto 100l.

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Da bi 1 litru vode zagrijal za 1C trebaš 4186J.
1J = 1Ws. 1kWs=1000J. 1kWh= 3600kWs=3,6MJ
8h*9kW=72kWh = 72*3,6=259,2Mj

Da bi 1000litri vode zagrijal za 1C, trebaš 4,186MJ

Ak sam dobro računal, za 8h bi zagrijal vodu za 259,2/4,186=61,9C. Ak je početna 25C, voda bi bila zagrijana na 87C.
a koliko (struje, peleta, drva, plina, lož ulja) treba za zagrijati vodu je zvone predivno opisao u postu iznad.

samo zato što slovenci to zahtijevaju ( isto i austrijanci i česi itd) nije mi dosta da bih svoju akumulaciju vratio u pogon.

a znam da ni tebi to nije dovoljno, pa nestrpljivo iščekujem sljedeće tvoje postove
stmat is offline  
Old 25.09.2012., 16:51   #2288
HELENINA kotlovnica



Ovako bi to nekako trebalo izgledati u bliskoj budućnosti ,mogli bi to možda nazvati tipična kotlovnica na pelete u hrvatskoj 2015 godine.

Sa desne strane, još dođe godišnji spremnik peleta , i onaj vatrogasni šlauf za punjenje iz cisterne , dok to jednog dana bude normalno za zemlje na brdovitom Balkanu.

U sustav još ulazi i solarno, samo polako dok se ovo sve izolira i pokrene bude i sunca na nebu , a bude i ono da Helena stisne gumb na mobitelu i vidi kak joj je se lepega v hiži.

Zadnje uređivanje ramzay : 25.09.2012. at 17:02.
ramzay is offline  
Old 25.09.2012., 18:16   #2289
pec na piljevinu

jucer je jedan moj prijatelj od 2 limenke i kompresora napravio plamenik na piljevinu. i mogu rec da to jako lijepo gori. danas smo probali u pec za pelete stavit piljevinu da vidimo kako ce to radit i nije bas bilo bajno. pec je thermoflux 25kw. piljevina se nabije u spiralu ,a motor spirale nema snage pa se pocinje gusit.
nero81 is offline  
Old 25.09.2012., 19:22   #2290
Quote:
vivian8 kaže: Pogledaj post
Rak11 hvala, uspjelo je povuklo je pelete
Nego imam drugi problem sada, ovako:
Pustila sam kotao u pogon, sve je normalno radilo kad najedanput je ventilator u plameniku počeo jako brujati.. Ok, trajalo je neko vrijeme pa stalo, pa se počelo u onom plastičnom pužu skupljati pelet, sad ga nije vuklo dole u plamenik, naravno da je izbacio E2 jer peleta u pmeniku nema on se nakupio u onom plastičnom pužu..Kad se ohladio kotao očistila sam i puž i pepeljaru i opet pokrenula kotao i opet ista priča , on jednostavno ne propušta pelet u plamenik a plastična cijev se puni peletom
Molila bih odgovor što sad da radim????
Hvala
plastičnom pužu?misliš plastična prozirna cijev ta cijev bi trebala biti ćim ravnija znači bez velikih koljena(zavoja)
mislim da su ti peleti pre dugački(duži od cca5cm)pa ti se u zavoju prepreče i štopaju.živeli.
Rak11 is offline  
Old 25.09.2012., 19:31   #2291
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
HELENINA kotlovnica



Ovako bi to nekako trebalo izgledati u bliskoj budućnosti ,mogli bi to možda nazvati tipična kotlovnica na pelete u hrvatskoj 2015 godine.

Sa desne strane, još dođe godišnji spremnik peleta , i onaj vatrogasni šlauf za punjenje iz cisterne , dok to jednog dana bude normalno za zemlje na brdovitom Balkanu.

U sustav još ulazi i solarno, samo polako dok se ovo sve izolira i pokrene bude i sunca na nebu , a bude i ono da Helena stisne gumb na mobitelu i vidi kak joj je se lepega v hiži.
bog i bogme jako lepo za videti svaka čast majstore,a ovo za mobitel mislim da su to pretjerivanja jer kad nekaj crkne onda ti je mobitel dobar samo za kaj? zvati meštra da nekej ne šljakaživeli.
Rak11 is offline  
Old 25.09.2012., 20:40   #2292
Help!!

Lijepo molim za pomoć apsolutnom laiku i neznalici o grijanju na pelete - čitam na ovom forumu da se svaka peć za centralno na lož-ulje može preraditi i prilagoditi za pelete. Ima li neka preporuka gdje/tko to radi, koja je cca. cijena... Svaka informacija je više nego dobro došla (pro i kontra).
Hvala unaprijed.
plava glava is offline  
Old 25.09.2012., 21:38   #2293
I kaj na kraju s tim akumulacijskim spremnikom?
Zasad imamo jednog koji tvrdi da je to bezveze jer mu više trošilo peleta s tim, a drugi kaže da je to "obavezno" a nije dao nikakav argument...

I sad ti budi pametan...
Igoreta is offline  
Old 25.09.2012., 22:35   #2294
Quote:
Igoreta kaže: Pogledaj post
I kaj na kraju s tim akumulacijskim spremnikom?
Zasad imamo jednog koji tvrdi da je to bezveze jer mu više trošilo peleta s tim, a drugi kaže da je to "obavezno" a nije dao nikakav argument...

I sad ti budi pametan...
Akumulator toplote ne povećava potrošnju, već je smanjuje, naročito u tzv. "prelaznom periodu", iz prostog razloga što gorionik može duže da radi u kontinuitetu i pri optimalnoj temperaturi vode, pa da se ugasi kad dovoljno zagreje vodu u akumulatoru, umesto da se svako malo pali/gasi. Jedino što nisam baš siguran da ga je dobro povezati kao što je na onoj fotografiji iznad. U stvari, mislim da je dobar primer kako to ne treba uraditi.
zmajdin is offline  
Old 25.09.2012., 23:08   #2295
Quote:
Igoreta kaže: Pogledaj post
I kaj na kraju s tim akumulacijskim spremnikom?
Zasad imamo jednog koji tvrdi da je to bezveze jer mu više trošilo peleta s tim, a drugi kaže da je to "obavezno" a nije dao nikakav argument...

I sad ti budi pametan...
Po logici je akumulacijski spremnik sasvim nepotreban i samo se troši više peleta. Ako ti treba topla voda ujutro recimo u 7 kad se dižeš,samo automatiku namjestiš da upali peč u 6 ili 6 i po i imaš toplu vodu u 7.
elena74 is offline  
Old 25.09.2012., 23:15   #2296
Quote:
Igoreta kaže: Pogledaj post
I kaj na kraju s tim akumulacijskim spremnikom?
Zasad imamo jednog koji tvrdi da je to bezveze jer mu više trošilo peleta s tim, a drugi kaže da je to "obavezno" a nije dao nikakav argument...

I sad ti budi pametan...
Argument je to da ako ne kupiš akumulacijski spremnik nećeš dobiti subvenciju. Čisto ucjenjivanje ljudi kako bi kupili i akumulacijske spremnike.
Pošto u Hrvatskoj nema subvencija,čista glupost je kupovati akumulacijski spremnik uz automatiku i programiranje koju svaka peć na pelet ima.
elena74 is offline  
Old 25.09.2012., 23:22   #2297
Quote:
elena74 kaže: Pogledaj post
Po logici je akumulacijski spremnik sasvim nepotreban i samo se troši više peleta. Ako ti treba topla voda ujutro recimo u 7 kad se dižeš,samo automatiku namjestiš da upali peč u 6 ili 6 i po i imaš toplu vodu u 7.
Govorimo o različitim stvarima: vi o bojleru spojenom na sistem grejanja, a ja o akumulatoru toplote. Slično oni izgledaju, ali im je svrha različita. Istina, ima akumulatora koji sadrže i bojler, odnosno izmenjivač toplote za PTV, ali to je samo bonus na ono čemu akumulator toplote zaista služi.
zmajdin is offline  
Old 26.09.2012., 07:36   #2298
Quote:
elena74 kaže: Pogledaj post
Argument je to da ako ne kupiš akumulacijski spremnik nećeš dobiti subvenciju. Čisto ucjenjivanje ljudi kako bi kupili i akumulacijske spremnike.
Pošto u Hrvatskoj nema subvencija,čista glupost je kupovati akumulacijski spremnik uz automatiku i programiranje koju svaka peć na pelet ima.
O problemu akumulacijskog spremnika sam detaljno pisao prije godinu dana potaknut promjenama u zakonima susjednih država odnosno usvajanjem novih njemačkih normi , kako smo ih mi ovdje nazvali Bundestag 2015 .

Redeoviti članovi znaju o čemu sam tada pisao, a onda ja u brzini preskočim to sve i ispada da neko nekoga ucjenjuje sa spremnikom, što nije točno.

Istina je slijedeća Njemački zakon o zaštiti okoliša ( bio je tu link na njega i na slovenski zakon) je uveo tako stroge norme po pitanju dimnih plinova da sam se ja uhvatio za glavu.

Pokušao sam na nekoliko kotlova raznih proizvođača postaviti poboljšanja čisto u nekom istraživačkom smislu da vidim koji su sve mogući putevi do raja.

Na jednom Centrometalu od 25 kilovata sam postigao potpuno prihvatljive rezultate, i to objavio ovdje , ali ti su rezultati mogući samo ako kotao i pelet set rade na jednom režimu i to dugo vremena . Kuća koja je grijana sa tim kotlom je dobro izolirana , sa dobrim prozorima i dosta podnog, i kuća se opire mojim težnjama da kotao radi sat dva u cugu. Da bi završili ta ispitivanja otvorili smo prozore na boravku i cijeli dan grijali dvorište.

Na sljedećoj kotlovnici smo ugradili kotao od 14 kilovata i grijali 250 kvadrata "darkova kotlovnica" kako smo je nazvali je rekorder po broju otvaranja , i na njoj nismo mogli postići da kotao radi u kontinuitetu par sati, već smo bili prisiljeni smanjivati snagu kotla , mijenjati parametre , i doveli smo kotao do rezonantnog izgaranja monoksida , što opet nije dobro.

U takvoj situaciji nema druge nego staviti spremnik topline od 500-1000 litara , kotao nafrljiti da radi optimalno i pustit ga da radi nekoliko sati.

Sve drugo je katastrofa, ako se kotao pali i gasi pet šest puta na sat i svaki put puše pa zatrpa pa pali pa dimi , pa radi tri minute , pa onda opet puše i na kraju se kotao hladi kroz dimnjak 5 minuta , i tako iz dana u dan.

Ja sam svjestan da ovdje ima ljudi koji su sretni jer su prešli sa lož ulja na pelet , i oduševljeni kako to lijepo radi, u nekom kotlu konstruiranom za naftu ili ugljen , ali ima ljudi koji su ovom điru već 15 godina i koji su svjesni trendova i onog što nas čeka i svojim radom samo pokušavaju ispuniti normu ili barem doći blizu onoga što će biti zakon za par godina .

Zato su neke kotlovnice rađene zadnjih mjeseci sa spremnicima topline , i biti će deteljno ispitane u relanim uvjetima sa spremnikom i bez spremnika.

Morate shvatiti da proizvođač kotla na pelete nastoji do maksimuma iskoristiti sve rupe u zakonu i pravilniku i da njegov kotao na ispitnoj liniji , kad se vrši izdavanje atesta , radi neprekidno nekoliko sati na optimalnom režimu i da ima samo jedno paljenje i gašenje u 8 sati rada, nađite mi kotlovnicu koja radi tako, možda kod AGT a koji grije enormne količine vode , ali ni on ni njegov "turčin" ne spadaju u kategoriju standardni hrvatski potrošać peleta.

Zadnje uređivanje ramzay : 26.09.2012. at 08:20.
ramzay is offline  
Old 26.09.2012., 07:58   #2299
Striček ramzay sorry kaj nemam vremena ni volje čitati svih 115 stranica, onih 20-tak koje sam pročitao nisu sadržavale informaciju koju sam pitao. Čak sam više o tome saznao u temi o centralnom na drva, a tamo mi i akumulacijski spremnik ima više smisla.

Znači, treba mi spremnik da zadovoljim EKO norme?

Mislim da se uložena lova ne isplati zbog toga, pogotovo ako kod nas nema nikakvih poticaja. Jednom kad se (i ako) donese takav strogi zakon, morat će stavit i neke subvencije.
Međutim, uvjeren sam da to neće biti tako skoro, ili će se napravit fora ko i s autima, svaka nova peć mora zadovoljiti norme, a ove stare nemoraju. Ne vidim drugi način kako će ljude natjerat da investiraju opet 30-tak tisuća kuna kad nemaju niti posla niti novaca.

A kaj se tiče možebitne povećane potrošnje goriva (u ovom slučaju peleta) baš me zanima kolika je razlika i nakon koliko bi se investicija od cca 1000 EUR vratila. Slično razmišljam i o solarima, jer investicija od 30-tak tisuća kuna meni se ne može vratiti za manje od 20 godina.
Pa ti sad vidi.

A za prijelazno razdoblje i PTV imaš zato kombi bojler (ja imam posebno jedan električni) koji će grijat PTV ako netrebaš grijanje.

Dakle, ne zanima me akumulacijski spremnik za PTV, već isključivo kao pomoć efikasnosti centralnog grijanja.
Napomena onima koji su krivo shvatili.
Igoreta is offline  
Old 26.09.2012., 09:58   #2300
tutorial

za Ramzay-a
zimus je bio jedan prijedlog da napravite nekakve upute da bi se izbjegla sva suvišna pitanja koja su već prije bila obrađena; bili ste razmišljali i o webstranici, pa Vas pozivam i ja još jedanput da se tako nešto i napravi.
Mislim da bi to bilo dobro napraviti jer ovako se većina pogubi u pregledu svih postova i rasprava.
Pozz.
mkrizana is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:03.