Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2024., 14:30   #1
Osjete li ribe bol?

Zanima me, što ljudi na ovom forumu misle, osjete li ribe bol? Ja mislim da ne. Kao prvo, neke ribe, kao što su morski psi, uopće nemaju nociceptore, što sigurno znači da ne osjete bol. A ribe koje imaju nociceptore uglavnom imaju malo ili nimalo živčanih vlakana tipa C. Iako mi ne razumijemo točno kako bol funkcionira, izgleda da su za nju potrebna živčana vlakna tipa C. Ljudi s urođenom neosjetljivošću na bol imaju znatno manje živčanih vlakana tipa C.
teo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2024., 15:07   #2
Pravo pitanje je: postoje li uopce ribe?



Quote:
teo1 kaže: Pogledaj post
Zanima me, što ljudi na ovom forumu misle, osjete li ribe bol? Ja mislim da ne. Kao prvo, neke ribe, kao što su morski psi, uopće nemaju nociceptore, što sigurno znači da ne osjete bol. A ribe koje imaju nociceptore uglavnom imaju malo ili nimalo živčanih vlakana tipa C. Iako mi ne razumijemo točno kako bol funkcionira, izgleda da su za nju potrebna živčana vlakna tipa C. Ljudi s urođenom neosjetljivošću na bol imaju znatno manje živčanih vlakana tipa C.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2024., 15:35   #3
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Pravo pitanje je: postoje li uopce ribe?
Ne razumijem što hoćeš reći.
teo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2024., 20:59   #4
Ako i osjete pamćenje im je 3 sekunde tako da...
Mark1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2024., 21:07   #5
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Pravo pitanje je: postoje li uopce ribe?
Quote:
teo1 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem što hoćeš reći.
https://www.amazon.com/Why-Fish-Dont.../dp/1501160273

__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 01:34   #6
Quote:
teo1 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem što hoćeš reći.
Izraz "riba" najpreciznije opisuje bilo koju lubanju koja nije tetrapod (tj. životinju s lubanjom i u većini slučajeva kralježnicom) koja tijekom života ima škrge i čiji su udovi, ako ih ima, u obliku peraja.[23] Za razliku od skupina kao što su ptice ili sisavci, ribe nisu jedinstvena grana nego parafiletska zbirka taksi, uključujući sljepulje, petromyzontiforme, morske pse i raže, zrakoperke, koelakante i dvodihalice.[24][25] Uistinu, dvodihalice i koelakanti bliži su rođaci tetrapoda (kao što su sisavci, ptice, vodozemci itd.) nego drugih riba kao što su zrakoperke ili morski psi, tako da je posljednji zajednički predak svih riba također predak tetrapoda.

Budući da parafiletske skupine više nisu prepoznate u suvremenoj sustavnoj biologiji, mora se izbjegavati uporaba izraza "ribe" kao biološke skupine.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fish#Diversity


Želi ti reći kako ribe ne postoje.
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 07:57   #7
Quote:
teo1 kaže: Pogledaj post
Zanima me, što ljudi na ovom forumu misle, osjete li ribe bol? Ja mislim da ne. Kao prvo, neke ribe, kao što su morski psi, uopće nemaju nociceptore, što sigurno znači da ne osjete bol. A ribe koje imaju nociceptore uglavnom imaju malo ili nimalo živčanih vlakana tipa C. Iako mi ne razumijemo točno kako bol funkcionira, izgleda da su za nju potrebna živčana vlakna tipa C. Ljudi s urođenom neosjetljivošću na bol imaju znatno manje živčanih vlakana tipa C.
Krivo misliš. Ribe itekako osjete bol, što je i potvrđeno hrpom istraživanja.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pain_in_fish
WhiteDarkness is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 07:58   #8
Quote:
Mark1 kaže: Pogledaj post
Ako i osjete pamćenje im je 3 sekunde tako da...
Još jedan od raširenih mitova koji nema nikakvu znanstvenu podlogu i koji je nebrojeno puta osporen.
WhiteDarkness is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 08:12   #9
Quote:
WhiteDarkness kaže: Pogledaj post
Krivo misliš. Ribe itekako osjete bol, što je i potvrđeno hrpom istraživanja.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pain_in_fish
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 09:27   #10
https://www.ljevak.hr/jonathan-balco...-riba-zna.html

Nedavno prevedeno, ima je i po knjižnicama. Vjerujem da u knjizi ima nešto i o tome kako ribe osjećaju bol. Prolistao sam je, nisam još pročitao, ali djeluje dosta iscrpno.
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 12:54   #11
Quote:
teo1 kaže: Pogledaj post
Zanima me, što ljudi na ovom forumu misle, osjete li ribe bol?
ako misliš na duševnu bol, mislim da ne
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 13:35   #12
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
ako misliš na duševnu bol, mislim da ne
Sasvim sigurno poznaju strah a on je podloga za duševnu bol.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 19:55   #13
Quote:
WhiteDarkness kaže: Pogledaj post
Još jedan od raširenih mitova koji nema nikakvu znanstvenu podlogu i koji je nebrojeno puta osporen.
Mislim da se to odnosi samo na jednu određenu vrstu akvarijske ribice, ne na sve ribe.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 00:18   #14
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Mislim da se to odnosi samo na jednu određenu vrstu akvarijske ribice, ne na sve ribe.
Taj mit se je odnosio na zlatnu ribicu (Carassius auratus) i kao što sam i rekao, nije točna ta tvrdnja da pamte samo 3 sekunde i to se lako eksperimentalno dokaže, toliko lako da je klinac od 15 godina osporio taj mit:

https://www.scienceabc.com/nature/an...nd-memory.html
WhiteDarkness is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 02:12   #15
Što je uopće bol?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 03:10   #16
Kad te uhvate na udicu, a ti se bacakaš, ne možeš disati više i tako to.

Osim toga, strava je i biti ulovljen u mrežu.

I za Zlatne ribice, nije istina, vrlo brzo te počnu prepoznavati. Žalosno je što služe kao ukras.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 08:14   #17
osjete bol, zasto ne bi osjetile bol?
Degliorsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 14:28   #18
Držim slatkovodni akvarij sa tropskim ribicama kao hobi 15ak godina.
Možda ne doživljavaju bol na način na koji to rade ljudi, ali imaju negativnu reakciju. Rekao bih da su definitivno sposobne osjećati patnju.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 15:13   #19
Puževi su npr. dosta primitivniji od riba. Svi znamo da nisu naročito pametni, ali uvuku "rogove" kad im dođeš prstom blizu, i sklupčaju se u "kućicu" ako ponavljaš.

Osjete li puževi bol?

Što je uopće bol?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 15:28   #20
Rukoslave, jel se ti to zajebavaš? Nije valjda da te nikad nije npr. bolio zub. Ako nije, daj tresni pošteno glavom o zid pa ćeš skužiti što je bol. A tema je upravo o toj fizičkoj boli, sudeći prema uvodnom postu.

Znamo da ima ljudi s tim poremećajem da nemaju mogućnost osjeta boli i lako se stoga ozljeđuju.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.