Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2013., 15:36   #1
Niz tegoba: drhtanje i opća slabost uslijed gladi, učestali nedostatak apetita...

Ako iko ima kakvog iskustva sa ovim molim da mi odgovori.
Naime, od kad znam za sebe sa mrsava i nikad ne osjecam glad, uvijek se svjesno natjeram da jedem u odredjeno doba dana.
Medjutim, u zadnje vrijeme mi se desava kada sam gladna da se pocnem tresti. Znaci nemam osjecaja da sam gladna, ail odjednom mi dodje da se tresem i opcenito osjecam slabost u organizmu.
To mi se moze desiti i ako sam jela sat ranije. ODjednom mi dodje taj osjecaj slabosti. I kada jedem, ili uzmem samo nesto slatko, nakon desetak minuta budem dobro.
Oboje roditelja su mi dijabeticari, i strah me je da to nije povezano sa dijabetisom.
napredna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 15:39   #2
svakako je jaka indikacija za pregled, KKS i OGTT (test tolerancije glukoze)
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 16:29   #3
krvnu sliku sam skoro radila prije mjesec dana i sve je uredu. sta je OGTT?

Mislite da imam potrebu ici doktoru?
napredna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 17:17   #4
jednokratno izmjereno stanje GUK (prilkom jednog vađenja krvi) ne mora uvijek pokazati problem s metabolizmom šećera. zato se kod ovakvih tegoba i obiteljske povijesti radi test tolerancije glukoze.

citat iz jednog našeg laboratorija:

"ORALNI GLUKOZA TOLERANS TEST (OGTT)

Oralno opterećenje glukozom ili test oralne podnošljivosti glukoze (OGTT), utvrđuje radi li se o dijabetesu melitusu (šećernoj bolesti) ili je oštećena tolerancija na glukozu ili je poremećena glikemija na tašte.

OGTT je test koji pokazuje sposobnost preuzimanja glukoze u organizmu te služi za otkrivanje poremećaja metabolizma šećera. Test traje 2 sata.

Mjeri se razina glukoze u krvi i mokraći u određenim vremenskim razmacima.

1. Kod trudnica: u vremenu: 0 min, 30 min, 60 min, 120 min (mokraća na početku i na kraju testa)

2. Kod ostalih: u vremenu: 0 min i 120 min (mokraća na početku i na kraju testa)

Test se izvodi tako da se krv i mokraća od ispitanika uzmu na početku samog testa te ispitanik zatim popije točnu određenu količinu glukoze otopljene u vodi.

Ispitanik mora biti natašte na početku testa, ne smije kretati, jer svako kretanje uzrokuje potrošnju glukoze u krvi pa test možda ne pokaže pravo stanje stvari.
Za vrijeme testa se ne smije jesti, piti (čak ni lijek) niti pušiti.
Ne smije se mokriti unutar tih 2 sata, jer ukoliko razina glukoze prijeđe bubrežni prag, ona će se pokazati i u mokraći.

Povišeno:
Povišene vrijednosti glukoze u ovom testu upućuju na dijabetes melitus, hiperfunkciju štitnjače, oštećenja jetre ili na celijakiju.

Sniženo:
Snižene vrijednosti OGTT-a mogu se naći u septikemiji, virusnom hepatitisu, raku gušterače, feokromicitomu, hipertiroidizmu, akromegaliji, hiperfunkciji kore nadbubrežne žlijezde, sindromu policističkih jajnika, hiperlipoproteinemiji, hepatocelularnoj degeneraciji, cističnoj fibrozi, talasemiji, cirozi, kroničnom pankreatitisu, akutnom i kroničnom oštećenju bubrega, reumatoidnom artritisu.

Ponovljena vrijednost od 11 mmol/l nakon 120 minuta govori o dijabetesu, a niža o poremećaju tolerancije glukoze."

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 19:48   #5
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post


Ispitanik mora biti natašte na početku testa, ne smije kretati, jer svako kretanje uzrokuje potrošnju glukoze u krvi pa test možda ne pokaže pravo stanje stvari.
Za vrijeme testa se ne smije jesti, piti (čak ni lijek) niti pušiti.
Ne smije se mokriti unutar tih 2 sata, jer ukoliko razina glukoze prijeđe bubrežni prag, ona će se pokazati i u mokraći.


...
a tahikardija predstavlja kretanje? nekako mi se čini da i to djeluje kao neka tjelesna aktivnost.
e sad, ja bih definitivno morala popit tabletu za smirenje, jer čim se približim ikakvom liječniku počinje lupanje srca, znojenje itd. jednostavno imam fobiju od toga.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 20:13   #6
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
a tahikardija predstavlja kretanje? nekako mi se čini da i to djeluje kao neka tjelesna aktivnost.
e sad, ja bih definitivno morala popit tabletu za smirenje, jer čim se približim ikakvom liječniku počinje lupanje srca, znojenje itd. jednostavno imam fobiju od toga.
to gore u citatu, o izostavljanju bilo kakvog kretanja je donekle pretjerano. normalna, lagana aktivnost neće toliko poremetiti rezultate.

ovi drugi problemi daju se s vremenom ublažiti, biranjem liječnika, stomatologa, medic. osoblja u laboratorijima prema preporukama da su obzirni, znaju raditi s djecom i slično. velika je razlika od jednog do drugog (na žalost ali to je kao i drugdje, između frizera ili profesora ili automehaničara, npr. )

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 20:25   #7
Ako ti skoči adrenalin-snizi ti se šećer na naglo,
ako si gladna- snizi ti se šećer postepeno,
ako si slabo jela a popila puno kave,treseš se ko šiba.

Za pad šećera uvjetovan stresom,uvijek imaju grožđani šećer ili malu čokoladu,a ako ima neka pravilnost da ti pada uvijek u isto vrijeme onda se pobrini da izreguliraš obroke.
Ako popiješ puno kave,pojedi pecivo i čekaj da te prođe.
tvrdoglavo mače is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 20:06   #8
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Ako iko ima kakvog iskustva sa ovim molim da mi odgovori.
Naime, od kad znam za sebe sa mrsava i nikad ne osjecam glad, uvijek se svjesno natjeram da jedem u odredjeno doba dana.
Medjutim, u zadnje vrijeme mi se desava kada sam gladna da se pocnem tresti. Znaci nemam osjecaja da sam gladna, ail odjednom mi dodje da se tresem i opcenito osjecam slabost u organizmu.
To mi se moze desiti i ako sam jela sat ranije. ODjednom mi dodje taj osjecaj slabosti. I kada jedem, ili uzmem samo nesto slatko, nakon desetak minuta budem dobro.
Oboje roditelja su mi dijabeticari, i strah me je da to nije povezano sa dijabetisom.
Prije OGTT trebalo bi učiniti GUK,inzulin,C peptid natašte,te HBA1C.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:45.