Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2008., 16:47   #1
prijateljica u depri-savjetovanje ili ignoriranje?

imam prijateljicu koja je stalno u nekoj depri. živi sa starcima,bratom, šogoricom i njihove 2 male djece. stalno se svađa sa starim,to je gotovo svaki dan ali ga ona ne zna ignorirati i maknuti se od njega već se ostane svađati s njim. čuva tu djecu i kaže da su joj oni najveće blago i da zbog njih živi. dobiva pare od šogorice i brata što čuva djecu i auto dobije.
stari joj ga baš i ne da stalno. i stalno ali baš stalno je u depresiji i stalno mi kuka kako joj je loše,kako bi se ubila,gnjavi me time i šalje mi sms poruke.
ja kao i svatko imam problema ali naspram njezinih imam daleko veće probleme i puno ozbiljnije. i znam pasti u depru ali to bude na dan-dva u godini 2 puta. jednostavno si ne želim priuštiti da patim jer je najlakše pustiti sve i plakati. ona moj nijedan savjet ne shvaća i ne uzima za ozbiljno i misli da pričam gluposti. ponukana sam ovim postom pošto mi se maloprije javila sms-om i kao uvijek "ona ne može više",njoj je "dosta svega","ubila bi se".
ja joj na to kažem da imam puno veće probleme i da se smiri da ne misli na to i da se "okani gluposti" kako i je. a ona mi na to:" ne daj Bože da imaš probleme kao ja", "tebi je sve lako,kakvih gluposti da se okanim,to nisu gluposti"...itd. najgore mi je od svega što cura nije loša znamo se od ljeta i kad je raspoložena je odlična za društvo samo što meni smeta to što ona stalno cmizdri i govori kako bi se ubila i samo o tome zna pričati.
svaka druga reč. joj je:"ubit ću se,majke mi,dosta mi je svega!!"
ne znam kako i da li da joj kažem: "daj prestani s time,nemaš samo ti problema,dosta mi je slušati o tvojim problemima".? smeta mi kad odvojim sat dva u tjednu ili 2 tj da se vidimo i onda ona samo o problemima i svađama priča. a ja želim o normalnim temama pričati bez da mi bude žao što sad to moram slušati i što mi pokvari dan. molim savjet što da radim i kako da je i da li da je savjetujem o tome svemu.
__________________
Ne vjeruj im srećo,idi sada znaš. Istina je ljubav naša,sve je drugo laž.
pashazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 00:38   #2
brigo moja pridji na drugoga

posalji je nama na terapiju
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 01:00   #3
Ma daj reci joj da se skulira. Gle, dala si joj tisuću savjeta- neće ih. Kad te slj put pita sam govori 'da, da' i boli te briga.
I mislim, jebo te problema, pa kaj joj je tak teško? Kolko sam skužila njen jedini problem je to kaj se svađa sa tatom? Wow, ona i 3/4 Hrvatske. Ne bi ja imala živaca za to.
__________________
All work and no play makes Jack a dull boy
AlgidBabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 12:02   #4
u pravu ste znam,ali ono... ja budem raspoložena i kad ona počne s time meni se promjeni raspoloženje. ne volim to i ne dopuštam nikome da tako utječe na mene ali kad netko toliko kuka i plače pa ti ubija i stvarno deprimira. ne znam kako da joj kažem da prestane s time i da uopće ne treba i nema razloga biti u bedu. znam da je tužna tema i vidim koliko ljudi je pročitalo post a samo ste vi odg. ljudi se ograđuju od takvih stvari. možda bih trebala i ja. na neko vrijeme je izbjeći. možda mi ne bude toliko pričala o svojim problemima.
__________________
Ne vjeruj im srećo,idi sada znaš. Istina je ljubav naša,sve je drugo laž.
pashazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 13:30   #5
ja takve ljude zovem pijavice, zato što ispiju iz tebe svu pozitivnu energiju i dobro raspoloženje. pitanje je jedino koliko dugo ti možeš proizvoditi dovoljno dobrog raspoloženja za obje. ili joj jednostavno reci u facu da joj ponašanje ne priliči godinama, ili neka problem riješi ili nek začepi.
možda sam ja malo fatalistički nastrojena danas, ali kraj roditelja koji sahranjivaju djecu, kraj starčeka koji beru ručak iz kontejnera, kraj pune Nazorove siročadi i još puno drugih teških problema, ne znam što bi se osiljenoj frendici u bedu drugo moglo reć.
cinober is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 21:48   #6
Quote:
pashazg kaže: Pogledaj post
stari joj ga baš i ne da stalno. i stalno ali baš stalno je u depresiji i stalno mi kuka kako joj je loše,kako bi se ubila,gnjavi me time i šalje mi sms poruke.
ako je u depresiji, onda joj treba stručna pomoć a ne tvoje izjave da imaš gorih problema.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 21:57   #7
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
ako je u depresiji, onda joj treba stručna pomoć a ne tvoje izjave da imaš gorih problema.


Najgore mi je kada netko na tuđe probleme kaže "pa imam i ja problema pa ne....". Je da, i djeca u Somaliji su gladna...

Ako ti smeta njeno "kukanje", nemoj se družit s njom.
Očito se ne znate baš dugo (od ljeta kada je ona, kako kažeš, bila vedra i vesela - tko nije preko ljeta veseliji? ), i očito ju niti ne poznaš dovoljno. Lako se s nekim družiti kada je veseo i zabavan.

Da si prava prijateljica, probala bi joj pomoći, predložiti joj konkretan savjet, a ne bi joj govorila kako je tebi gore nego njoj.
__________________
For as long as I can remember, I wanted to spend Christmas in a suburban mental institution.
eleuthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 22:19   #8
Quote:
pashazg kaže: Pogledaj post
stalno ali baš stalno je u depresiji i stalno mi kuka kako joj je loše,kako bi se ubila,gnjavi me time i šalje mi sms poruke.
ja kao i svatko imam problema ali naspram njezinih imam daleko veće probleme i puno ozbiljnije. i znam pasti u depru ali to bude na dan-dva u godini 2 puta. jednostavno si ne želim priuštiti da patim jer je najlakše pustiti sve i plakati.
Kako si ti jaka Koji je ona slabić što kuka
Prijatelji se poznaju u nevolji. Točno vidiš tko ti je prijatelj kad ti je teško. Prava prijateljica će te saslušati i utješiti sa željom da ti bar razgovor malo olakša situaciju, a neće pritom u sebi kolutat očima i omalovažavat tvoje probleme.

Quote:
smeta mi kad odvojim sat dva u tjednu ili 2 tj da se vidimo i onda ona samo o problemima i svađama priča. a ja želim o normalnim temama pričati bez da mi bude žao što sad to moram slušati i što mi pokvari dan. molim savjet što da radim i kako da je i da li da je savjetujem o tome svemu.
Čekaj. Ti nju stvarno smatraš prijateljicom?
Ne mogu si zamisliti da mi prijateljica dođe s problemom, ili masu njih, svejedno, i da se želi izjadat i da meni bude žao što će mi to pokvarit dan. Jebote, da me nazove i kaže da joj treba razgovor, istog trena bih se našla s njom. Kao što bi to i ona učinila za mene.
Da mi se postavi sa stavom: 'Daj ne cendraj, ja imam veće probleme od tebe, pa ne kukam' više ne bi bile prijateljice.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 22:36   #9
Quote:
pashazg kaže: Pogledaj post
imam prijateljicu koja je stalno u nekoj depri. ...
ja joj na to kažem da imam puno veće probleme i da se smiri da ne misli na to i da se "okani gluposti" kako i je. a ona mi na to:" ne daj Bože da imaš probleme kao ja", "tebi je sve lako,kakvih gluposti da se okanim,to nisu gluposti"...itd. najgore mi je od svega što cura nije loša znamo se od ljeta i kad je raspoložena je odlična za društvo samo što meni smeta to što ona stalno cmizdri i govori kako bi se ubila i samo o tome zna pričati.
svaka druga reč. joj je:"ubit ću se,majke mi,dosta mi je svega!!"
ne znam kako i da li da joj kažem: "daj prestani s time,nemaš samo ti problema,dosta mi je slušati o tvojim problemima".? smeta mi kad odvojim sat dva u tjednu ili 2 tj da se vidimo i onda ona samo o problemima i svađama priča. a ja želim o normalnim temama pričati bez da mi bude žao što sad to moram slušati i što mi pokvari dan. molim savjet što da radim i kako da je i da li da je savjetujem o tome svemu.
savjet - makni se iz njenog života. ako su joj i drugi prijatelji poput tebe, nije čudno da je u depresiji.

naime, definicija pojma prijatelj nije - biće koje je tu da me zabavlja i skrati mi vrijeme.

ako i jest u depresiji, i pati zbog tebi trivijalnih problema, probaj shvatiti da su ljudi različitog senzibiliteta i tolerancije na frustracije (ti, primjerice, očito nisi nimalo senzibilna, nevjerojatno bezdušan post si ispisala), i da ako nešto i jest u nekom apsolutnom smislu, "odavde do vječnosti", nebitno (premda tu apsoluti in fact ne postoje), nekoga može boljeti.

a ti joj, što je najjezivije, govoriš da su njezini problemi nisu ogromni ne iz altruističkih motiva - da je potakneš da optimističnije gleda na stvari, nego zato jer tebi to ide na qrac, pokvari ti dan, i nije ti zabavno!!

i taj odnos nazivaš prijateljstvom!

Quote:
pashazg kaže: Pogledaj post
možda bih trebala i ja na neko vrijeme je izbjeći. možda mi ne bude toliko pričala o svojim problemima.
nevjerojatno, gdje uzgajaju ovakve emocionalne invalide... znam za obijače trafika koji imaju 300 x više duše.

što, očekivala si da će tu sad tebe svi tapšati po ramenima kako si jaka i izdržljiva i k tome se ne daš jebat od cmizdravaca, yeah, stara, samo tako?

kako li funkcioniraš u ostalim međuljudskim odnosima koji traže minimum empatije...
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 23:44   #10
pa normalno je da nam se ne da slušat svačija deprimirana jadikovanja i da nitko normalan nema volje biti rame za plakanje cijelom svijetu.

al za ljude s kojima ti se okej družit dok su zabavni i vedri, a idu ti na kurac kad imaju problema (jer tvoji su veći, naravno) - ne kažeš da su prijatelji. ili da si ti njima prijatelj.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 00:00   #11
mislila sam na ostale bliske odnose (prema partneru, djetetu, rodbini)

..koji, dakle, po definiciji zahtijevaju empatiju
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 00:39   #12
možda joj je do njih stalo
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 02:11   #13
Quote:
pashazg kaže:
molim savjet što da radim i kako da je i da li da je savjetujem o tome svemu.
Makni se cim prije i ignoriraj ju skroz. Nemoj joj pritom davati apsolutno nikakve savjete.

To bi bilo najbolje za napraviti. Naravno, ona tebe peca na suosjecanje, i na jos nesto sto je razlog zasto i visis sa njom. Tako da mi nije jasno zasto pitas ljude ovdje za savjet? Jel stvarno mislis poslusati dobar savjet ili znatizelje radi? Ili trazis opravdanje za druzenje sa patoloskom frendicom?

Imao sam ti ja slicnu situaciju, pa sam odugovlacio i odugovlacio, mislim si bude bolje bude bolje.. ali zapravo postalo je gore, pa sam reko aj bok. Nakon toga mi se psihicko zdravlje drasticno poboljsalo.

Takve zovem "crna rupa". Inace, zaboravi na davanje savjeta, to ne funkcionira. Savjetom ne mozes promijeniti neciji mentalitet. Daj shvati da postoje ljudi kojima je depresija super i tu se osjecaju ko doma. Koliko god se to tebi cini, oni se ne zele maknuti iz depresije.

Nije problem u tvojoj frendici. Ona je izabrala sto zeli i sto joj se vise svidja. Problem je u tebi jer jos nisi napravila istu stvar. Ti si ta koja se mora odluciti da li joj se vise svidja depresija ili ne, i to u praksi a ne apstraktno u glavi. I nemoj misliti da ces stvar rijesiti tako sto ces se rijedje nalaziti s njom.


ps: Ovo sve vazi se one koji su svako malo depresivni i bas nista ne poduzimaju da se stanje promijeni. Ima naravno onih koji nekad stjecajem okolnosti udju u depresiju, ali takvi ce se brzo maknuti iz nje jer im takvo stanje nije svojstveno.

Quote:
eleuthera kaže:
Da si prava prijateljica, probala bi joj pomoći, predložiti joj konkretan savjet, a ne bi joj govorila kako je tebi gore nego njoj.
Glupost. Pravo prijatelji se druze sa pravim prijateljima. Pravo prijatelji se ne druze sa ljudima koji ce ih upropastiti. Prijateljstvo je kao prvo sebican odnos (tek na toj sebicnosti se gradi nesebicnost); ne sklapaju ljudi prijateljstva da bi ih drugi iskoristavali. U tom slucaju termin koji trazis je "patoloska veza" a ne prijateljstvo. Mogu si zamisliti tebe kako naletis na silovanje. Ti bi tada krenula davati savjete silovatelju u toku akta, umjesto da pomognes jadnoj curi da pobjegne. Uzas.

Quote:
bliss kaže:
Prijatelji se poznaju u nevolji. Točno vidiš tko ti je prijatelj kad ti je teško.
Aha, zanimljivo. A gdje je ta njena prijateljica kad njoj treba pozitivna energija?

Quote:
deep in the sun kaže:
nego zato jer tebi to ide na qrac, pokvari ti dan, i nije ti zabavno!!
Kakav dan, o cemu ti brijes? Pa radi se o skoro pa konstantnoj negativnoj energije. Jel tebi jasno da si takvom patoloskom vezom mozes zivot unistiti!? Nisu to igrarije, to su jako ozbiljne stvari.

Quote:
ako i jest u depresiji, i pati zbog tebi trivijalnih problema, probaj shvatiti da su ljudi različitog senzibiliteta i tolerancije na frustracije
I sto sad? Netko moze patiti jer je u MMORPG igri izgubio hrpu love ili neke iteme, i moze zbog toga biti u depresiji. A ja bi kao dobri frend trebao tolerirati negativnu energiju cijeli vrijeme? Je, mos si mislit, kao da nemam pametnijeg posla.

Ako netko zbog trivijalnih problema bez pol frke ide unistavati dusevno zdravlje svojih prijatelja, koji je onda primjereni naziv za nekog takvog?

Quote:
očito nisi nimalo senzibilna, nevjerojatno bezdušan post si ispisala
Napisala je pretolerantni post iz moje perspektive. Ono sto bi ona trebala pokazivati je nula emocija prema toj curi, i hladno se maknuti. Nikakvo suosjecanje ne dolazi u obzir, jer te suosjecanje sa krivim ljudima upropastava.

Nema ona sto tu biti senzibilna osim ako joj mozak nije otisao baj baj. Neki ljudi u ovom threadu bi bili senzibilni i prema Jacku Trbosjeku.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 02:34   #14
alexxx i cinober u pravu ste. ali...ja puno radim i imam jako puno obaveza i kada odlučim družiti se s nekim želim to malo svog slobodnog i dragocjenog vremena iskoristiti na što kvalitetniji način. prema tome zašto bih ja trebala slušati o njezinim i SAMO njezinim problemima a ona mene ne želi čuti jer mi ne da da dođem do rječi. stalno o sebi priča.ja njoj tako služim kao nešto gdje je samo ona bitna.ne kažem da bih samo ja trebala pričati,ali želim jednostavno normalnu komunikaciju gdje će biti raznih tema a ne samo da ona drži monolog. ima još prijateljica ali to su uglavnom curice koje su tek krenule u srednju a ona ima 22 god. ona npr. nije izlazila i pravila gluposti kao ja,bila na murji,silovana,imala pobačaj a ja jesam. i sad,kad meni starci počnu srati i držati predavanja o tome svemu ja uglavnom šutim,potvrđujem i lagano se povučem u sobu šutke. a ona koja nije imala i radila sranja mora slušati o nekim sitnicama kako nije dobro usisala i tako nekim stvarima. a nju to boli. pa što bih ja trebala reći nakon što sam svašta proživjela,mama mi cijeli život teško bolesna,imam težak posao i vrlo zahtjevan i još štošta. pa ja bih se na kontu toga trebala ubiti. a ona meni kuka i plače i u depri je zato što joj stari ponekad kaže da joj ne da auto,nešto nije dobro napravila,oprala i sl. pa mislim stvarno. njoj ne treba stručna pomoć već samo malo pameti da se prestane zamarati takvim stvarima. rekla sam joj da imam i ja puno većih problema ne da bih njezine ponizila već da bih joj ukazala na ono što je cinober rekla/o :" roditelja koji sahranjivaju djecu, kraj starčeka koji beru ručak iz kontejnera, kraj pune Nazorove siročadi i još puno drugih teških problema".
ja nju ne smatram "prijateljicom" jer mi je pokazala da me ne zna slušati kao ja nju. ja sam uvijek uz nju,a ona mene nikada nije ni pitala: kako ti je? . sad po nekim vašim pričama ja ispadam zločesta,sebična i nisam "prijateljica". pa ja 1 priču čujem nekad po 15 puta!!! i stalno slušam o njezinim sranjima. mislim da je ona sebična i da ona nije "prijateljica" jer ako misli da je samo ona u centru pažnje i da samo ona treba razgovor e onda se vara! mislim da ću malo zahladiti odnose s njom jer je od ljeta od kada sam je i upoznala takva a takve osobe jednostavno ne želim u svojoj blizini. imam dovoljno neg. stvari u životu i ne trebam još i nju.
__________________
Ne vjeruj im srećo,idi sada znaš. Istina je ljubav naša,sve je drugo laž.
pashazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 02:47   #15
mislim da bi svi trebali poslušati savjete A STRANGERA jer je čovjek u pravu i nimalo ne griješi. zašto bi itko sebe crpio negativnom energijom kada može pozitivnom i tako bio veseliji i zdraviji? počela je na mene loše utjecati pogotovo u zadnje vrijeme i to mi je stvarno počelo smetati. nisam uopće bezdušno napisala ovaj post jer da jesam bezdušna, prema njoj ili bilo kome ovaj post na tu temu ne bi ni postojao pod mojim nickom. dakle zabrinuta sam za nju ali ne toliko da bih svoje vene i svoje srce dala za nju. samo sam željela čuti vaša razmišljanja i što biste vi učinili. svatko ima pravo na svoje mišljenje i to je u redu. ali se u životu treba znati kada i kome i u kojoj mjeri "dati". i ne dozvoliti da ti netko "ukrade" dušu i tvoju osobnost. jer je to jedino što nas čini osobama.
__________________
Ne vjeruj im srećo,idi sada znaš. Istina je ljubav naša,sve je drugo laž.
pashazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 03:19   #16
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Inace, zaboravi na davanje savjeta, to ne funkcionira. Savjetom ne mozes promijeniti neciji mentalitet. Daj shvati da postoje ljudi kojima je depresija super i tu se osjecaju ko doma. Koliko god se to tebi cini, oni se ne zele maknuti iz depresije.


daj ti shvati da je depresija bolest, često vrlo ozbiljna, a ne nekakvo blazirano manipulativno kenjkanje. s deprom psihijatri ne mogu izaći na kraj, jedva pomažu dugotrajne psihoterapije i lijekovi, i prognozira se da će o ovom stoljeću poprimiti razmjere epidemije.

nevjerojatno, koja samodopadna neupućenost

ukucaj si u google depresija i pročitaj prvih nekoliko ozbiljnih, medicinarskih linkova

depresija se ne bira, niti se može voljnom odlukom iz nje izaći, što god ti netko sa strane racionalno “objasnio” ne bi li te iz nje izvadio.

deprimirana osoba od prijatelja ne treba savjet, niti recept, nego osjećaj podrške i topline, jer se urušila negdje sama u sebi. i u takvom stanju, apropos izjave da “ova ne brine za nju, pa neće niti ona za nju”, nije sposobna za brigu za druge. jer nije niti za sebe.

a ovaj nedeprimirani, naravno, ne osjeća to isto, iz jednostavnog razloga što nije u depresiji. i ne može točno znati kako se ovaj drugi osjeća, ali bi civiliziran čovjek mogao o tome imati barem informaciju, koja vama očito manjka.

Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Ovo sve vazi se one koji su svako malo depresivni i bas nista ne poduzimaju da se stanje promijeni. Ima naravno onih koji nekad stjecajem okolnosti udju u depresiju, ali takvi ce se brzo maknuti iz nje jer im takvo stanje nije svojstveno.
ima i ljudi koji ne padnu u depresiju “stjecajem okolnosti”, nego nama naizgled slučajno, ali je i dalje riječ o vrlo ozbiljnoj B-O-L-E-S-T-I, a ne izmišljotini s ciljem ispijanja tuđe krvi. etiologiju depre ne znaju do kraja ni docs, tj nisu usuglašeni, ima raznih teorija, tako da je sigurno ne znaš ni ti, pa bi mogao prestati popovati s visoka

depresija se liječi, a pritom je od neprocjenjive koristi podrška okoline, i neodbacivanje deprimirane osobe. ovo sve su činjenice.

i ako neku osobu voliš, onda je u takvim trenucima nećeš napustiti. a ako je ne voliš, nisi joj prijatelj.

jebote, koje kategorije razmišljanja, tipa trgovina, reciprocitet, izračun jednakomjernosti razmjene, ponuda i potražnja i slično.... na degutantan način si opravdavate vlastitu ravnodušnost prema frendovima. štoviše, instrumentalizaciju, jer ako ti netko služi samo za zabavu i ubijanje vremena, onda ga instrumentaliziraš, ne poimaš ga kao do kraja ljudsko biće.

znam osobe koje su samouvjereno trkeljale isto što i vi, pa onda same pale u ozbiljnu, pravu depru, i itekako revidirale svoje infantilne stavove.
i to tipovi osoba za koje laici ni u ludilu ne bi rekli da bi ikada mogli pasti u pravu depresiju, puni života, energije, životne radosti, bla bla. štoviše, naizgled bez pravog razloga.



inače, ja ni u bunilu ne želim prijatelje koji će se, ako se osjećaju potišteno i malodušno, meni kretenski kesiti i slati glumljene "dobre vibracije" jer se boje reći kako se doista osjećaju da me ne bi izgubili kao prijatelja. užas, upravo morbidno, koja plićina i neiskrenost odnosa je vama očito standard..

nije za čuditi se, doduše, ako su vam emocionalnost formirale idiotske pjesme poput ove koju pasha ima u sigu.

uostalom, over & out, radite što hoćete, s čim se ja nalazim bakćati uopće....
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 03:40   #17
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
ako je u depresiji, onda joj treba stručna pomoć a ne tvoje izjave da imaš gorih problema.


Ovo bih i ja rekla,jer prosto ne mogu da verujem sta si sve napisala.Ako ti je dobra prijateljica i uporno ti govori da joj je zivot los i da se zeli ubiti,onda bih ja rekla da si ti jedno veoma sebicno stvorenje,jer boze moj ti isto imas probleme. Tvoj post mi je za svaku osudu
__________________
Etme
Lutijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 03:44   #18
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Makni se cim prije i ignoriraj ju skroz. Nemoj joj pritom davati apsolutno nikakve savjete.
Ne mogu da verujem koliko bezosecajnih,ogranicenih i sebicnih ljudi ima.
__________________
Etme
Lutijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 03:46   #19
hm

Quote:
pashazg kaže: Pogledaj post
imam prijateljicu koja je stalno u nekoj depri. živi sa starcima,bratom, šogoricom i njihove 2 male djece. stalno se svađa sa starim,to je gotovo svaki dan ali ga ona ne zna ignorirati i maknuti se od njega već se ostane svađati s njim. čuva tu djecu i kaže da su joj oni najveće blago i da zbog njih živi. dobiva pare od šogorice i brata što čuva djecu i auto dobije.
stari joj ga baš i ne da stalno. i stalno ali baš stalno je u depresiji i stalno mi kuka kako joj je loše,kako bi se ubila,gnjavi me time i šalje mi sms poruke.
ja kao i svatko imam problema ali naspram njezinih imam daleko veće probleme i puno ozbiljnije. i znam pasti u depru ali to bude na dan-dva u godini 2 puta. jednostavno si ne želim priuštiti da patim jer je najlakše pustiti sve i plakati. ona moj nijedan savjet ne shvaća i ne uzima za ozbiljno i misli da pričam gluposti. ponukana sam ovim postom pošto mi se maloprije javila sms-om i kao uvijek "ona ne može više",njoj je "dosta svega","ubila bi se".
ja joj na to kažem da imam puno veće probleme i da se smiri da ne misli na to i da se "okani gluposti" kako i je. a ona mi na to:" ne daj Bože da imaš probleme kao ja", "tebi je sve lako,kakvih gluposti da se okanim,to nisu gluposti"...itd. najgore mi je od svega što cura nije loša znamo se od ljeta i kad je raspoložena je odlična za društvo samo što meni smeta to što ona stalno cmizdri i govori kako bi se ubila i samo o tome zna pričati.
svaka druga reč. joj je:"ubit ću se,majke mi,dosta mi je svega!!"
ne znam kako i da li da joj kažem: "daj prestani s time,nemaš samo ti problema,dosta mi je slušati o tvojim problemima".? smeta mi kad odvojim sat dva u tjednu ili 2 tj da se vidimo i onda ona samo o problemima i svađama priča. a ja želim o normalnim temama pričati bez da mi bude žao što sad to moram slušati i što mi pokvari dan. molim savjet što da radim i kako da je i da li da je savjetujem o tome svemu.

mislim da bi netko sa psihologije odmah znao i dijagnozu i lijek potreban za takvu prijateljicu
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 13:47   #20
Quote:
deep in the sun kaže:
daj ti shvati da je depresija bolest, često vrlo ozbiljna, a ne nekakvo blazirano manipulativno kenjkanje. s deprom psihijatri ne mogu izaći na kraj, jedva pomažu dugotrajne psihoterapije i lijekovi
Glupost.

I hipohondrija je bolest, pa jos stvarno nisam vidio nikog da bi bio tolko blesav da takvom nekom savjetuje "odi se lijeci i pij lijekove protiv izmisljenih bolesti". Bezveze.

Jedina razlika izmedju hipohondara i depresivne osobe je u tome sto depresija ima vanjski "trigger" koji u vecini slucajeva stvarno postoji i realan je. Ali duzina trajanje depresije nije ovisna o vanjskim okolnostima onoliko koliko je ovisna o osobnosti osobe.

Ti pricas o dugotrajnim terapijama i lijekovima. Jesi ikad cula za izraze: "jos nije mrtav, cini se da ima jaku volju za zivotom"?

Quote:
ukucaj si u google depresija i pročitaj prvih nekoliko ozbiljnih, medicinarskih linkova
Koji su to znanstveni radovi koji obradjuju odnos depresije i osobnosti odobe u depresiji? Gdje je taj ozbiljni medicinski link sa ozbiljnim radom koji koristi znanstvene metode, a u kojem se analizira kako osoba utjece na svoje vlastito depresivno stanje?
Ja recimo mogu navesti analize koje idu meni u korist: vjernici su prema takvim analizama sretniji u zivotu. Zakljucak: sreca/depresija ovise o mentalnom sklopu osobe. Sreca/depresija ovise o osobnosti osobe.

Gdje je taj instrument koji mjeri kolicinu depresije u nekoj osobi? Koji je fizicki uzrok kontinuiranom depresivnom stanju? Koji je fizicki uzrok da se osoba ne moze maknuti iz depresije, u situaciji kad su vanjske okolnosti ok?

Koje je znanstveno objasnjenje cinjenice da osobe sa tezim vanjskim okolnostima nisu u depresiji, a osobe sa trivijalnim problemima jesu?

Koje je znanstveno objasnjenje da se neke osobe izvade iz depresije relativno brzo, a neke ostaju u depresiji, iako im je vanjski razlog jednak?

Gdje su ti medicinski linkovi, daj nabaci jedan koji odgovara na neko od ova moja pitanja. Nemoj mi samo reci "progooglaj".


Imao sam svojedobno raspravu sa frendom koji se jako dobro kuzi u takve stvari, i ne samo zato sto ima par godina medicine iza sebe nego zato jer uzima antidepresive i antipsihotike. Jedino u cemu smo se slozili je to da su lijekovi OK kao privremeno rjesenje da bi osoba u depresiji mogla kolko tolko ok funkcionirati. Zanimljivo kako niti mojem frendu depresija nije "slucajna" nego je depresivan u odredjenim okolnostima, a kad to rijesi sve krene drasticno na bolje.

Fora je u tome da se lijekovima NE RJESAVA depresija. To je nemoguce, jer depresija NIJE fizicka bolest nego psiholoska. Depresiju rjesava osoba na posredan nacin (nakon sto se poboljsaju vanjske okolnosti) ili neposredan nacin (vanjske okolnosti se nisu poboljsale, ali ispravnim usmjerenjem volje i uma se depresija rjesava). Ili oboje.
Lijekovi ne rjesavaju bakteriju depresije. To je kao da velis da se neke stvari rijese na taj nacin da popijes tabletu protiv bolova. Je, super. Kratkorocno nesto rijesis. Ali dugorocno moras imati konkretno rjesenje.

Quote:
depresija se ne bira, niti se može voljnom odlukom iz nje izaći, što god ti netko sa strane racionalno “objasnio” ne bi li te iz nje izvadio.
Jos jedna glupost.

Naravno da se ne rjesava "objasnjavanjem" i "savjetima" drugih. Pa to ja cijelo ovo vrijeme tupim.

Ali to da se depresija ne bira, i da se ne moze voljnom odlukom iz nje izaci, to je totalna glupost koju opovrgava realnost i cinjenice da su mnogi (neke i ja znam) upravo na taj nacin rjesavali depresiju.

Inace, upravo zato se neki patoloski primjerci ljude ne uspijevaju izvadit iz depresije. Kao i ti, oni dodju "ne moze se iz nje izvuci" i gle cuda! ne uspijevaju se iz nje izvuci. Pa naravno da se ne uspijevas iz nje izvuci kad si radis autosugestije tipa "ne moze se". Nije moguce da si upoznata sa psihijatrijom i medicinom a da ti nije poznato sto je to augosugestija i kakvu moc ima?

Zanimljivo, a kad sam ja bio u takvoj depresiji mjesec dana da nisam fokus mogao na skoro nicemu drzati, da sam skoro pa fizicki opazao tamni oblak oko sebe, da mi je samo disanje predstavljalo napor, da nisam imao energije za nista - kako je onda meni uspijelo da se maknem iz depresije bez ikakvih lijekova, i bez ikakve promjene u vanjskim okolnostima?

Ocito je dakle da je nekima depresija privremeno stanje uma koje njima nije svojstveno i prolazi, a netko ce 5 godina biti u depresiji skroz bezveze. To me podsjeca na film Closer:

Dan: Everybody wants to be happy.
Larry: Depressives don't. They want to be unhappy to confirm they're depressed. If they were happy they couldn't be depressed anymore. They'd have to go out into the world and live. Which can be depressing.


Quote:
ima i ljudi koji ne padnu u depresiju “stjecajem okolnosti”, nego nama naizgled slučajno, ali je i dalje riječ o vrlo ozbiljnoj B-O-L-E-S-T-I
Je, a takvi se zovu "patoloski depresivci" a njihova bolest je otprilike jednaka hipohondriji. S tom razlikom da hipohondri ne djeluju kao crne rupe i pijavice; nisu negativno nabijeni.

Te ljude koji padaju u depresiju naizgled slucajno ja bi mogao zvati i demonima. Njima isto nije depresija slucajna vec inherentna, i bas im se svidja. Njam njam. Ne mozes njih vaditi iz depresije i mraka jer im svjetlo smeta.

Quote:
etiologiju depre ne znaju do kraja ni docs, tj nisu usuglašeni, ima raznih teorija, tako da je sigurno ne znaš ni ti, pa bi mogao prestati popovati s visoka
Aha, cekaj malo, a gore si pricala kako bi ja trebao pogledati neke znanstvene radove, a sad velis da docs nisu usuglaseni? Demagogija rules.

Inace, ovo "oni ne znaju pa sigurno ne zna nitko" ti je logicka pogreska.

Quote:
depresija se liječi, a pritom je od neprocjenjive koristi podrška okoline, i neodbacivanje deprimirane osobe. ovo sve su činjenice.
Nisu.

Quote:
i ako neku osobu voliš, onda je u takvim trenucima nećeš napustiti. a ako je ne voliš, nisi joj prijatelj.
Ovo smo vec obradili sto puta. Neces ostaviti osobu koju volis i kojoj si prijatelj ako dodje u prolazno razdoblje depresije koje traje, ode, i bok.

Ali ako takvi trenuci postoji cesce nego oni drugi, onda to sto takvu osobu volis i prijatelj si joj nema pozitivnu kvalitetu.

Quote:
a degutantan način si opravdavate vlastitu ravnodušnost prema frendovima
A ti na degutantan nacin opravdavas ravnodusnost prema demonskom stanju depresije u kojem neki ljudi voljno ostaju.

Quote:
i to tipovi osoba za koje laici ni u ludilu ne bi rekli da bi ikada mogli pasti u pravu depresiju, puni života, energije, životne radosti, bla bla. štoviše, naizgled bez pravog razloga.
Ti jos uvijek ne kuzis? Mene ti bas briga za to kakav dojam neka osoba ostavlja na van. Tebi se netko cinio "pun zivota" i "zivotne radosti", ali sto ti znas sto je ta osoba prozivljavala unutra i koju ju problemi muce? Mozda joj je dosadilo hodanje po partijima i skuzila je da je to sve bezveze, i sad ima egzistencijalnu krizu?

Inace, depresija sama po sebi ne mora biti negativna. Kratkotrajna depresija moze biti jako korisna i produktivna. Takav oblik depresije moze imati svatko.

Ali mi ne raspravljamo o tome. Mi raspravljamo o kronicnoj depresiji.

Quote:
Lutijena kaže:
Ne mogu da verujem koliko bezosecajnih,ogranicenih i sebicnih ljudi ima.
Osjecajnost sama po sebi nije pozitivna kvaliteta. Nesebicnost sama po sebi nije pozitivna kvaliteta.

Neke situacije zahtjevaju sebicnost i ledeno hladnu bezosjecajnost.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.