Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2021., 14:26   #1
Nasilje među djecom

Trebam savjet a ne znam gdje pitati a ovaj pdf mi se cini najblizi temi.
Dakle, imam dva djecaka koji idu u 1. i 3. razred osnovne skole. Skola je u malom mjestu i po dva razreda su u istoj ucionici tako da oboje idu u isti razred i imaju istu uciteljicu.
Problem je jedan ucenik u 3. razredu koji od vrtica zlostavlja svu ostalu djecu, najvise ovog mog starijeg. Tu je bilo svega, jednom uceniku je u prvom razredu probio ruku sa olovkom, maltretira svu djecu, baca ih po podu, prijeti...

Uglavnom, danas me roditelj jednog djeteta zvao da izadjem pred kucu(zivim pored skole) jer da mi starijeg taj napada, udara, gadja kamenjem. Dok sam ja izasao ovoga su vec roditelji skupili ali meni je vise dosta i ja bih poduzeo neke pravne korake.

Skola je roditelje vec puno puta upozoravala i redovito imaju sastanke sa njima gdje im iznose razne prigovore roditelja ali nista se ne mijenja. Mi smo ih takodjer vec puno puta zvali i upozoravali na to sto im dijete radi ali nikakvog pomaka na bolje nema.

Roditelji tog djecaka su inace normalni ljudi, vrijedno rade i nema nikakvih problema sa njima. Imaju dvoje starije djeci i sa njima nikad nije bilo nikakvih problema. Ali ovaj mladji je bas veliki problem. Njemu nitko iz razreda ne ide na rodjendan niti ga zovu jer je divljak. Ne volim suditi ali vjerujem da tom malom nitko nikada nije rekao da nesto ne smije.

Uglavnom, jos sam vruc i najradije bih pozvao neku sluzbu. Pricao sam sa skolom ali i oni su svjesni da roditelji tu nece poduzeti nista, ne znam kakve ovlasti dalje oni kao skola imaju.
Mene zanima sto bih ja pravno mogao poduzeti, koju sluzbu pozvati i kakva je procedura. Ne zelim se dovesti u situaciju da mi sin dodje krvav doma iz skole(iz vrtica je jednom dosao, bas zbog istog djecaka) pa da ja popizdim i napravim neku glupost. Ne zelim ni da moje dijete vrati istom mjerom jer on kada vrati zna pretjerati pa ce on ispasti neodgojen. Najvise ne zelim da moje dijete i dalje trpi nasilje i da on jednom postane takav prema manjoj djeci.
I mladji sin je bio par puta na meti tog nasilnika ali ipak dosta manje.

Ima li tko iskustava ili pametan savjet? Pokusati cu otici razgovarati sa roditeljima tog djecaka jos jednom, ali vjerujem da nece biti ucinka.
Koja sluzba je odgovorna za nasilje medju djecom? Kako ide procedura, sto ocekivati?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2021., 17:30   #2
Pismeno prijavi u CZSS.
Ako ne daj bože bude i fizičkog nasilja, možeš prijaviti i na policiju, nakon liječničkog pregleda.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2021., 18:25   #3
Nasilne djece je oduvijek bilo. Uzalud i roditeljski odgoj. Takvi se jednostavno rode zločesti i problematični.
Mislim da ti ni jedna služba ne može konkretno pomoći. Oni daju opomenu i to je to.
Jedino učinkovito je da odeš u školu i nađeš malog na samo. Reci mu ako još jednom takne tvog sina da ćeš ga razbiti. Ako nakon toga ne prestane, reci njegovim roditeljima da ćeš podnijeti tužbu.
Nasilnici se boje samo jačeg od sebe.
__________________
Le monde a commencé sans l'homme et il s'achèvera sans lui
eagle29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2021., 19:35   #4
Zelim izbjeci to da ja prijetim malom ali mozda cu morati.
Jos cu jednom probati spomenuti roditeljima i upozoriti ih da imam namjeru ici dalje da zastitim dijete. Saznao sam da su prije 3-4 dana bili na razgovoru kod ravnatelja zbog ometanja nastave i teroriziranja ostalih ucenika ali ocito je da nema efekta.

Rekao sam djeci da dodju po mene kada bude problema pa cu porazgovarati sa malim na miran nacin, dati mu do znanja da nema vise toga. Porazgovarati cu i sa roditeljima ali tek nakon par dana jer ne zelim da shvate koji roditelj me danas upozorio na nasilje, posto je jedini bio ispred skole kada su dosli po malog nasilnika. Ne zelim uzrokovati neugodnosti drugim ljudima.
Nakon razgovora sa roditeljima, ovisno o njihovoj reakciji, vjerojatno saljem prijavu u CZSS.

Nadam se da cu ovo rijesiti jer mi je vise preko glave tog malog. Ostali roditelji dijele moje misljenje posto je mali stvarno nasilnik ali jos necu nikome od njih to spominjati.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 07:17   #5
Upitno je da li roditelji uopće mogu zadržati malog da se ponaša na takav način.Možda i misle da je mali cvijeće.Osim centru maloga se može prijavit i policiji,inspektor za maloljetnički delikvenciji,pa će sve brže ići.A oni će poslije obavijestit sve ostale.

S malim ne treba uopće razgovarat a pogotovo bez njegovih roditelja jer bi se to moglo preokrenut na drugu stranu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 07:38   #6
Dakle, ako se nasilje događa u školi i školskom dvorištu,prvo treba od škole zahtjevati da poduzmu sankcije.Pismeno.Nakon toga Vam se moraju očitovati. Ukoliko se ogluše, onda ide prijava na CZSS. I da, svakako izbjeći kontaktiranje malog nasilnika na samo. Da bi ste izbjegli daljnje konstrukcije.
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 07:47   #7
Ovdje je propisano što tko radi.
Škola je dužna, a ne roditelj, poduzimati mjere ovisno o konkretnoj situaciji.
__________________
Earth is the insane asylum for the universe.
trnoruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 07:50   #8
Skola je poduzela mjere i opominju roditelje ali ja ne znam sto oni dalje mogu napraviti ako ovi ignoriraju sve sto skola kaze. Ja sam u ok odnosima sa tim roditeljima ali svaki puta kada im nesto kazmo oni to okrenu da nije on takav, da je to bilo samo jednom, da je on dobar....
Policiju jos ne zelim zvati jer srecom nije bilo nekih velikih ozlijeda, ne zelim ispasti ludjak posto djeca moraju proci odredjene stvari.
Ja sam razgovarao sa nastavnikom i oni jesu poduzeli neke stvari ali ogradjuju se od toga sto se dogadja ispred skole. Realno, tu je nedavno napravljen park za djecu i tu se djeca skupljaju nakon nastave, neki roditelji ostave dijete i sat vremena da se igra. Nastavnici iz skole vec odu kuci a djeca su jos tamo. Nastavnici su i napomenuli da djeca nakon nastave odmah moraju doma ali nitko se toga ne drzi, zasto se djeca ne bi malo igrala, meni je to u redu.

Mislim, suluda je situacija, da su roditelji tog ucenika problematicni ljudi ne bi mi bilo tesko ici na neke prijave, sada se malo dvoumim. Definitivno cu jos jednom porazgovarati sa njima, ali bojim se da cu morati nesto vise poduzeti.


Zanim ame kakva je procedura kada se posalje prijava na CZSS, sto oni naprave, da li dodju razgovarati sa djecom, roditeljima? Da li gledaju je li dijete i u skoli prijavljeno za nasilje i ometanje nastave?
Da li je i skola obavezna prijaviti takve slucajeve CZSS-u i sto oni mogu napraviti osim pozvati roditelje na sastanak?
Da li itko ima realna iskustva sa ovakvim slucajevima?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 07:50   #9
Quote:
trnoruža kaže: Pogledaj post
Ovdje je propisano što tko radi.
Škola je dužna, a ne roditelj, poduzimati mjere ovisno o konkretnoj situaciji.
Hvala na ovom dokumentu.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 08:42   #10
Baberej, nit pod razno nemoj mlt. osobi samostalno prilaziti i prijetiti jer će te policija goniti po službenoj dužnosti.

Poslano sa mog JNY-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 08:44   #11
Ma ne pada mi na pamet prijetiti i biti neugodan.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 09:36   #12
Ali on može reći da si prijetio i bio neugodan, zato nemoj uopće ostvarivati kontakt.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 10:12   #13
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ja sam u ok odnosima sa tim roditeljima ali svaki puta kada im nesto kazmo oni to okrenu da nije on takav, da je to bilo samo jednom, da je on dobar....
Policiju jos ne zelim zvati jer srecom nije bilo nekih velikih ozlijeda, ne zelim ispasti ludjak posto djeca moraju proci odredjene stvari.
Znači sami ne žele ništa poduzeti.

Treba reagirati odmah da ne bi došlo do većih ozljeda.

Kad se posvađaju i potuku je jedno ali ovo je sustavno maltretiranje tako da nije isto kao prolazak određenih stvari.

Centar će ih zvat na razgovor,soc.radnica+psiholog i nakon toga odredit mjere.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 10:40   #14
Ja nemam nista protiv toga da djeca provociraju jedni druge, da se malo potuku, da bude svadje.
Ali od prvoga dana vrtica taj mali radi probleme svima oko sebe a roditelji se ponasaju kao da se nista ne dogadja. Bilo je puno prigovora svih nas roditelja, pozivanja u skolu i svega ali ocito nema ucinka.

Ja sam danas odlucio pred skolom pricekati njegovog roditelja(nadam se da ce doci roditelj jer nekad dodje i baka) i suociti ga sa tim sto se dogadja. Do sad je sve te razgovore obavljala supruga preko telefona i sve je to zavrsilo kao da ce oni sad malo pripaziti na njega. Tu buda dva dana mir a onda opet sve po starom.

Necu niti kontaktirati dijete, ne zelim da bude ikakvog povoda da se misli da sam mu ja prijetio. Razmisljao sam snimiti ako vidim da ovaj nekoga terorizira ali nije ni to pametno posto nista dobroga od toga ne moze izaci, mogu samo ja imati problema.
Razmisljam da trazim skolu da postave kamere pa da se moze vidjeti sto se dogadja. Vjerojatno nista od toga ali pokusati cu sa ravnateljem razgovarati o tome.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 10:46   #15
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ja nemam nista protiv toga da djeca provociraju jedni druge, da se malo potuku, da bude svadje.

Ali od prvoga dana vrtica taj mali radi probleme svima oko sebe a roditelji se ponasaju kao da se nista ne dogadja. Bilo je puno prigovora svih nas roditelja, pozivanja u skolu i svega ali ocito nema ucinka.



Ja sam danas odlucio pred skolom pricekati njegovog roditelja(nadam se da ce doci roditelj jer nekad dodje i baka) i suociti ga sa tim sto se dogadja. Do sad je sve te razgovore obavljala supruga preko telefona i sve je to zavrsilo kao da ce oni sad malo pripaziti na njega. Tu buda dva dana mir a onda opet sve po starom.



Necu niti kontaktirati dijete, ne zelim da bude ikakvog povoda da se misli da sam mu ja prijetio. Razmisljao sam snimiti ako vidim da ovaj nekoga terorizira ali nije ni to pametno posto nista dobroga od toga ne moze izaci, mogu samo ja imati problema.

Razmisljam da trazim skolu da postave kamere pa da se moze vidjeti sto se dogadja. Vjerojatno nista od toga ali pokusati cu sa ravnateljem razgovarati o tome.
Ovo s kamerama 0 bodova, mi ih imamo u školi i ničem ne služe. Djecu mlate u wc-u i na školskom.
Ako ideš konfrontirati roditelja moguće je 2 scenarija:
1. Namlatit će doma dijete ko konja
2. Sve će poricati i reći da je tvoj provokator

Poslano sa mog JNY-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 11:42   #16
Nece namlatiti dijete doma, unatoc svim prigovorima koji su na tjednoj bazi oni i dalje misle da je njihovo dijete zlato. Znam jer cujem od njima bliskih ljudi kako njima nije jasno zasto svi tvrde da je njihovo dijete nasilnik a on je tako dobar i samo se zeli igrati.

Najgluplja stvar mi je sto se ja moram doma misliti oko toga i nervirati se te se bojati kako ce takva situacija utjecati na moju djecu. Oni sa druge strane misle kako je sve divno i nema nikakvih problema.

Bas me zanima kako ce ovaj razgovor danas proci.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 13:34   #17
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ali od prvoga dana vrtica taj mali radi probleme svima oko sebe a roditelji se ponasaju kao da se nista ne dogadja. Bilo je puno prigovora svih nas roditelja, pozivanja u skolu i svega ali ocito nema ucinka.
I debela krivica za to ste vi roditelji koji čekate da ga netko pomiluje čarobnim štapićem pa da postane normalan ili da netko drugi obavi vaš dio posla-prijava centru ili/i policiji.Pošto razgovori očito ne pomažu ide ili prijava ili trpljenje situacije.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 14:19   #18
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
I debela krivica za to ste vi roditelji koji čekate da ga netko pomiluje čarobnim štapićem pa da postane normalan ili da netko drugi obavi vaš dio posla-prijava centru ili/i policiji.Pošto razgovori očito ne pomažu ide ili prijava ili trpljenje situacije.
Slažem se. Ti razgovori i konfrontacije roditelja su besmislene.

Poslano sa mog JNY-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 14:21   #19
Evo, popricao sam sa majkom od malog, na kulturan nacin. Ono sto je drugacije od dosadasnjih razgovora je da sada shvacaju da imaju problem, do sad su to negirali. Vjerojatno je razgovor kod ravnatelja prosli tjedan imao neki dojam na roditelje.
Uglavnom, rekla je da oni pokusavaju puno razgovarati sa njim i svasta ali ne vidim da ce to imati ucinka. Ono sto me zacudilo je da po novom mali kada zavrsi skola zove roditelje i oni odmah dolaze po njega, da bude sto manje sa drugom djecom. To je po meni sasvim krivi pristup posto ce dijete sve vise biti bez drustva i vjerujem postati gore.

Ali dobro, to je njihovo dijete i neka rade sto zele. Ako na ovaj nacin moja djeca budu u manjem kontaktu sa njim to je bar malo bolja situacija.

Nisam htio prijetiti socijalnom sluzbom, nekako jos nisam siguran da zelim ici u tom smjeru. Zanima hoce li ovo imati nekog ucinka, danas sam gledao tu djecu kako se igraju i svi su bili bas ok, lako je pomisliti da problema nema.

Uglavnom, ja sam joj rekao da ne zelim da se mi sad svadjamo ali da je mali pretjerao i da je meni to neprihvatljiva situacija. Bilo joj je neugodno i iznenadilo me da sad kao nesto pokusavaju popraviti.
Ne vjerujem da ce to sad biti dobro ali nekako mi se cini da smo bili sasvim fer sto se tice i obavjestavanja roditelja i nastavnice. Ostaje nam za vidjeti sto ce dalje biti.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 14:29   #20
prebio ruku sa olovkom? Kakva je to olovka?
ENFP zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.