Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2015., 15:33   #1
Kako opravdati racun za robu narucenu sa Ebaya?- Posredovanje

Nisam znala kako da sastavim naslov pa nemojte zamjerit.
Dakle, zelim otvoriti j.d.o.o i registrirati djelatnost Trgovina putem poste i interneta, bila bih posrednik.
Znaci narucivala bih robu direktno na adrese kupaca.
E sad tu nastaje problem.
Potvrdu,tj.racun koju dobijem preko Pay Pala knjigovodja kaze da nije dovoljna da ona to knjizi kao rashod i da to opravda.
Da trebam imat Invoice. Nakon cjelodnevnog slanja mailova Kinezima samo je dvoje odgovorilo da imaju Invoice, nekoliko ih je reklo da ga uopce nemaju dok se ostali nisu ni javili.
Bila sam na poreznoj i tamo mi kazu da Kinez mora poslat racun po nasim zakonima.
Pa s zvala 4 zupanije,sva moguca Ministarstva i posjetila sve njihove saltere-niko ne zna ili ne zeli znati.
Vec sam luda od nase drzave i ne znam kome se vise obratiti.
Znaci zanima me zasto potvrda koju dobim od Kineza kad provedem placanje nije dovoljna da se knjizi kao rashod moje tvrtke posto ne salju svi Invoice?
Kako doskociti tome problemu, kako ga rijesiti?
Molim za savjete jer vise nemam kome se obratiti :/
Damolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 17:36   #2
Od koga ti tu robu zapravo kupuješ?
To što kupuješ od kineza je isto kao da si rekla da kupuješ od talijana ili francuza? Nije bitna država, nego status onog tko ti robu prodaje.
Ako robu kupuješ od tvrtke naravno da ćeš dobiti invoice tj. račun. E sad kako se to zove na njihovom jeziku ne znam. A sigurno ćeš dobiti račun ako robu kupuješ od nekog tko prema zakonu treba izdati račun.

Dakle, ako robu kupuješ od nekog tko ima firmu, nebi trebal imati problema s računom.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 17:58   #3
Darsey, roba se znaci narucuje preko Ebaya i Alliexpresa i salje direktno kupcima na adresu. E sad, nemaju ni svi selleri na Ebayu firme da mi salju racune. Ili?
Zasto nije dovoljna potvrda koju dobijem nakon sto platim naruceno?
Kao sto sam napisala- samo 2 su mi poslali Invoice dok su neki rekli da oni to ni nemaju.
A cisto sumnjam da Monika Posredovanje ili recimo Modatak.hr traze bas sellere koji daju Invoice. Ili?
Nemam pojma vise.
Samo znam da svi od kojih narucujem imaju jaaaako puno u ponudi tako da vjerujem da prodaju na veliko
Damolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 18:36   #4
Ako potvrda koju dobiješ ne zadovoljava naš zakon o pdv-u , onda ti ona nije dovoljna.
Teško je reći na pamet, jer potvrdu ne vidim. Potvrda o izvršenom plaćanju, znači da si platila i ništa više. Ne znači da si tu robu kupila od drugog poduzetnika i da možeš knjižiti u trošak. Mora biti račun ili dokument koji sadrži elemente računa. Mora se vidjeti da je tvoja firma x d.o.o. kupila robu od firme y. iz Kine.

Kao poduzetnik moraš znati od koga kupuješ. Ne tamo od nekog kineza, nego od te i te kineske firme registrirane za obavljenje djelatnosti.
A da ne spominjem carinu (jer ovdje govorimo o kupovini robe iz treće zemlje tj. o UVOZU). Savjetuj se s knjigovođom.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 20:19   #5
Darsey,oprosti ali svejedno mi nije jasno.
Knjigovodju sam pitala, nije joj se dalo objasnjavati,nadjem drugog koji mi se ne javlja-ja sam u maloj sredini i svima njima je to nepoznato podrucje pa ne zele ocito niti ulaziti u to
Zvala poreznika u Ck i nasmijao se na to sve i rekao da ne vidi razlog zasto se to ne bi moglo priznati.
I vise nista ne kuzim
Dakle Darsey, posto bih ja narucivala na nacin da napravim web shop u koji cu stavljat ponudu sa Ebaya. Kad se javi kupac, ja narucujem sa Ebaya i seller salje naruceno direktno na adresu kupca.
Na koji nacin onda on meni posalje racun koji glasi na moju tvrtku ako svaka narudzba ode na drugo ime i na drugu adresu?
Ova potvrda koju dobijem sa Alija je vjerodostojna recimo kad se dobije poziv od carine. Na njoj pise ime i prezime kao i adresa osobe koja je narucila, sta je naruceno i koliko, koji je iznos. A u financijskom dijelu pise datum kad sam platila,kojom karticom i isto taj iznos.
Invoice koji sam dobila je drugaciji samo u formatu i sto pise naziv tvrtke od koje sam kupila,dok na potvrdi koju dobijem nakon placanja pise samo nick od sellera.
Damolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 20:59   #6
Ako ti kupuješ onda račun treba biti na ime tvoje firme, ti plaćaš dobavljaču, a fakturiraš krajnjem kupcu.
Ne plaća krajnji kupac ebayu, nego plaćaš ti. Dakle ti moraš dobiti račun od e baya, koji onda e bayu platiš ti, a nakon toga ti (tj tvoja firma) ispostavlja račun krajnjem kupcu (pretpostavljam da ćeš taj račun uvećati za svoju proviziju) i krajnji kupac plati tebi. Krajnji kupac ne plaća e bayu ništa. (osim ako nisam nešto krivo shvatila )

to što ti naručuješ, a ne preuzimaš, nema veze. Račun mora biti na ime tvoje tvrtke jer ga tvoja tvrtka plaća i tvoja tvrtka knjiži. Taj je račun, tj trošak nabave, trošak tvog poslovanja. Ako ne glasi na tvoju firmu ne možeš ga knjižiti.

Što se same potvrde, koju spominješ tiče, ne znam što bih ti rekla jer ne znam kako izgleda, tj. koje elemente sadrži.
Nije nužno da se nešto zove račun da bi se priznalo, bitno je da sadrži sve elemente predviđene našim zakonima. Može se dokument zvati i potvrda, ali MORA OBAVEZNO sadržavati elemente predviđene našim zakonima
(podatke o prodavatelju, naziv, adresa, podatke o kupcu; naziv, adresa, pdv id broj, naziv robe/usluge, cijenu i ostalo).

Uostalom, na stranicama porezne uprave, tamo negdje među službenim mišljenjima, pronaći ćeš njihovo tumačenje značenja RAČUN.
Računom se smatra SVAKI DOKUMENT KOJI SADRŽI PROPISANE PODATKE.
Da li te podatke ima ta tvoja potvrda, ne znam jer ne znam kako izgleda.

BTW, ja često kupujem na e bayu, ali roba nikad ne ide na moju kućnu adresu jer me nema doma prije podne.
Ja naručim, ja platim, a roba ide na adresu moje mame (jer je mama u penziji i doma je prije podne kad dolazi pošta).
Račun ide na moje ime, ja ga platim, a moja mama je samo primatelj i ništa drugo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 23:47   #7
http://www.poslovni.hr/tips-and-tric...terneta-268811

evo ovdje je lijepo objasnjeno , mislim da je isto napisala devilgirl

mene i dalje zanima kako s kupovanjem od privatne osobe onda npr...

Zadnje uređivanje dreamer~dreams : 22.11.2015. at 23:59.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 23:07   #8
dizem temu jer me zanima upravo ova problematika

dakle, kako bi se knjizila usluga posredovanja u kupnji preko ebaya ako je item koji osoba zeli kupiti od fizicke osobe?
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 23:33   #9
mani se corava posla
TheMartian is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 15:45   #10
hvala na super konstruktivnom odgovoru
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 11:35   #11
gledaš srednji tečaj hnb-a i onda kupcu proviziju zaračunaš...

bar ja tako radim.

mene zanima nešto drugo, ako se radi u tuđe ime i za tuđi račun, jel onda moj račun koji dobijem kada naručujem mora imati ime tog kupca kao billing address? je li važna tu billing ili delivery address?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 14:00   #12
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
http://www.poslovni.hr/tips-and-tric...terneta-268811

evo ovdje je lijepo objasnjeno , mislim da je isto napisala devilgirl

mene i dalje zanima kako s kupovanjem od privatne osobe onda npr...
Nažalost ja ne vidim da je išta objašnjeno, samo je ukazano na taj problem, kao i ovdje na forumu.

Mene isto i dalje to zanima jer mi 99.9% prodavača ne izdaje ispravne račune po hrvatskim zakonima, ono što imam je ispis paypal transakcije i ebay narudžbe i to je to. OD nekih kineskih firmi bih eventualno mogao zatražit račun, ali ne znma šta da im kažem da taj račun sadržava.
A od nekih to ne mogu ni zatražiti

PS: AKo ne knjižim posredničku naknadu kao uslugu nego prodajem robu, dakle knjigovodstveno ne djelujem kao osrednik nego prodajem u tranzitu, tada ne moram voditi psorednički dnevnik i upisivati se u taj registar?

Pa eto toplo se nadam da će netko, bilo posrednik bilo njegov knjigovođa, tko ima iskustva s tim područjem ovdje nešto i podijeliti. Ja kad budemi imao informacije koje netko tjednima i mjesecima ne moze saznat i nema ih nigdje na internetu, svakako cu ih ovdje podijelit...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 23:11   #13
i jos jedno pitanje imam. ako ja posredujem u kupnji i kazem kupcu cijenu prema tecaju valute taj dan i on mi uplati npr 134.56 kn, a iduci dan ja idem naruciti za njega (u njegovo ime i za njegov racun), imam tu uplatu od 134.56, a ispadne da mi banka uzme 134.83 jer se promijenio tečaj. jel to problem? ili ne izdajem račun dok ne naručim pa namjestim sve da paše? čini se komplicirano.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 06:35   #14
ja nemrem vjerovat da ovo jos nije objasnjeno Svi vele savjetuj se a nigdje nema nikog voljnog (pro)dat savjet il da zna u praksi kak se radi.

Inače, ne znam da li bi ovo mogao biti koristan link - http://solventa.hr/paypal-kupnja-i-p...oslovne-svrhe/
Ako KInez ne izda invoice, i nema nikakve oznake da je firma, zašto ga se ne bi smatralo fizičkom osobom. Ili ako ne odgovori na poruku da pošalje invoice. Ako su na stranici navedeni podaci kineske firme (mislim da je to skroz rijetko, nemaju tu obavezu, mozda moze to posluziti , zajedno s paypal transakcijom... )
Ja sam u više navrata po više sati pretraživao internet, čitao itd, i jos uvijek nigdje nisam našao korak po koral, ali korak po korak u praksi (a ne načelno), kako se radi to posredovanje u prodaji...

Što mi je onda točno ulazni račun, kakav je, kod kupnje ajd na prmjer sa ebayja (premda ja mislim kupovati i od firu, vecinom, stalnih dobavljaca, koji mi mogu izdati invoice sa čim god ja hocu i kakav hoću )
kakav mora biti izlazni račun. O čemu sve moram inače tokom svega toga obavijestiti kupca. I kakav račun izdati kupcu. Mora li kupac baš obavezno vidjeti nabavnu cijenu? Volio bi bas vidjeti jedna takav racu sad mi dodje da odme na sve te posredicke sajtove (ne znam za nijedan osim monika posreodovanje a oni preselili u London ako se ne varam) da vidim kako tocno racun izgleda... A provizija valjda ne treba biti fiksna, za sve kupce. Po meni je provizija postotak. http://hjp.znanje.hr/index.php?show=...word=provizija (obično je). Meni je boljeto nazvati uslugom, cijena posredovanja. I tu jejel uključen PDV.
A ako kupcu carina zaustavi paket? I skuplji je od 22EUR, kako se tad to vodi i rješava?

@dreamer dreams, gledaš srednji tečaj hnb-a na koji datum?

A na ovo tvoje pitanje, evomoj zdravorazumski odgovor: pa da, radis za dudje ime i za tuđi račun - no bože moj plaćaš sa svog poslovnog paypal računa. Nije on platio ti si (tj ja) I taj racun sluzi samo tebi. Na ebayju se tak i tak ne moze nastimat billing address, ne. A kupcu ti isporucis racun, nabavna cijena koja se mora poklapat s tvojim ulaznim računom, i provizija (to se zove baš provizija?? ) AK nejdte tkao ne znam kako ide.

OK sad sam tek ponovno malo bolje obratio paznju na objasnjenje od devilgirl - https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...7&postcount=10

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ovako imaš 2 mogućnosti:

1) samoizdavanje računa - ako oni ne izdaju prema zakonu o pdv-u možeš sama (upute neka ti da knjigovođa) samo moraš imati podatke tvrtke od koje si kupila robu

- u tom slučaju imaš ulaz robe, i na izlaznom računu prodaješ tu robu uvećanu za maržu i pdv (ako si u sustavu)
Pretpostavljam da se ovo pod 1) isto vodi kao posredovanje i da je to tako OK. Ja bi bio zainteresiran za taj slucaj.
No, pitanje - zašto, ako seller ne izdaje invoice, ne bi taj dobavljač mogla biti fizička osoba?? A oni to često i jesu. Imaš ljepo ispis paypal transakcije i na njoj piše sve, i slaže se sa tvojim bankovnim izvodom
Evo recimo jednog primjera.

I ne znam zašto bi ti morala gubiti na tečaju da se koristi srednji od HNB-a. Zašto ne bi, ako koristiš nopr visa electron kartiuc, uzimala Visin tečaj, po kojem to zapravo i ide, i to na datum valute. To je najblitze onome sto bi ti skinulo s kartice da je kunska... (a u biti se s kunske vise i isplati placat, jer nemas tri konverzije nego dvije, ali sad o tom potom ne bih sad to ulazio, o treba nazvat nekog strucnjaka za takve transakcije iz tvoje banke i on ce ti najbolje objansit gdje najmanje gubis na konverzijama)

************************************************** **************
===============================================

Kakva je regulativa, ili ako ne regulativa onda najbolja procedura, ako nešto nije u redu s predmetom? Ne znam da li se sklapa kakav ugovor, lagani, o posredovanju, ili treba staviti neku napomenu na stranice itd.

Naime kupac bi trebao svega toga biti svjestan, da posrednik ne odgovara za dodatne carinske namete ako do njih dođe. (ali u biti kupac ine kupuje iz hrvatske, nego iz inozemstva. I koja zaštita potrošača tu onda vrijedi?? Ali onda carina traži taj nabavni račun itd, a posrednik se može obvezati da taj dio napravi umjesto kupca (komunikaciju sa carinom, slanje računa carini),a onda to carina šalje kupcu pouzećem, sa ili bez pdv-a i carine.

Zadnje uređivanje goranbo : 05.01.2017. at 07:02.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 21:51   #15
Dakle tu jos uvijek nije razjašnjena ta prva mogućnost -samo izdavanje računa - objašnjenju od devilgirl navedenom gore.

Evo tu ima nešto o tim samoizdanim računima, ali nije mi baš jasan taj koncept - http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19204

Ako bi mogao netko to detaljno objasniti bilo bi super. Kako se izdaje taj račun, i kako se obračunava PDV... (može i uslučaju kada je kupac pravna osoba, dakle posredovanje u trgovini na veliko)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 22:04   #16
Nisam u tim vodama ali čisto iz znatiželje pitam. Ako moja firma recimo kupi nešto iz Kine, da li sam ja postao uvoznik toga? Recimo da moja firma kupi mobitel u Kini, šta je sa svim onim regulativama, certifikatima ( zračenja i sl.) ?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 00:57   #17
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Nisam u tim vodama ali čisto iz znatiželje pitam. Ako moja firma recimo kupi nešto iz Kine, da li sam ja postao uvoznik toga? Recimo da moja firma kupi mobitel u Kini, šta je sa svim onim regulativama, certifikatima ( zračenja i sl.) ?
Da, mora proc špediciju i tako to, kolko ja znam, ne isplati se to ići raditi.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 21:01   #18
Da li itko ima odgovor na ono moje pitanje o samoizdavanju računa?

Da probam rezimirati:
1) Da li je devilgirl baš za to posredovanjeu prodaji, rekla da se može knjižiti na dva načina (samoizdavanjeračuna, i na način da račun ima dvije stavke, od kojih je jedna usluga posredovanja) - nije mi naime jasno to samoizdavanje računa.
2) Što ako prodavač ne izda račun? A ja sam to opet kupio? I što ako je prodavač u inozemstvu privatna osoba? Ja opet radim posredovanje što ima veze što je privatna osoba? No šta je onda s računima, ulaznim i izlaznim?

I, što uopće bi trebao imati taj valjani račun?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 17:28   #19
Ja sad ne znam više tko je tu lud..ali ja danas pričam sa svojim knjigovođom ( u postupku sam otvaranja obrta) i pitam za to naručivanje s ebaya i čovjek meni kaže da je to najmanji priblem i da mi taj izvod sa paypala čiji je račun povezan s mojom tvrtkom služi kao račun i to je to..jer jako je malo tih sellera koji su registrirani kao business seller
leeonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 15:40   #20
evo ja lutam vec 2 tjedna, bila kod 3 knjigovdje, zvala 4 firme Zastite na radu, obisla sva moguca vrata u poreznoj...Brate mili, NITKO NISTA NE ZNA!!!
Odlucila sam se za jednu knjigovodju, ujutro bila kod nje, sve ok, sutra idem odnjet zahtjev za obrt da krenem i zovem ju popodne i vise nista nije moguce. Nije moguce kupnja iz Kine ako ne dobim Invoice po nasim zakonima, kako cu ja to sebi knjizit, ja inace krecem kao pausalni obrt. Kaze da je moguce ako si obrt ili firma al pausalni obrt ne, blablabla...Pa kako onda ne??
I sad nadjem ovu stavku, procitajte
http://solventa.hr/paypal-kupnja-i-p...oslovne-svrhe/
Damolina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.