Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2011., 15:54   #61
Quote:
soadfan kaže: Pogledaj post
Ovo je fulano na više razina. Zadnji dio je i totalno nerazumljiv (a i po svoj prilici također fulan).
Imas pravo, ali samo zato jer sam ja, zbog teme te ljudi koji su htjeli da se izostavi Bog - jer nije bilo pitanje o temi Boga, htio ukazati, mozda na nerazumljiv nacin, da se rasprava treba drzati srzi, biti, a ona je odgovor na pitanje: "tko sam ja".

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Prva rečenica ti je opća i ne znam na temelju čega možeš svoj zaključak protegnuti na sve ljude..Mislim da dok ima gorljivih kršćana koji svjedoče vjeru, ta trulost je nešto što ateisti strastveno žele...No, to mogu nategnuti samo u ovakvim verbalnim pokušajima generaliziranja s ciljem da promijene percepciju vjere.Od toga ništa.

Ostatak komentara cilja na moju osobu, zaključuješ iz premisa-a one su mojih par komentara na ovom forumu...Pljesak za "bogatstvo premisa" i tvoje zaključivanje o mojoj osobnosti!
Meni mozak radi, hvala Bogu, kritički prosuđujem cjelokupnu stvarnost, a kršćansku vjeru proučavam i neformalno, ali i formalno.
Sve o čemu sam dvojila cijeli dosadašnji život, fokusiralo se upravo u sadržaj kršćanske vjere..To je bio(i još je) put, a ne neki dodatak ili misaoni priljepak instaliran od institucionalne vjere.

Mir tebi!
Zar u filozofiji moze nesto biti uistinu do kraja nespoznatljivo, jer ako bi bilo onda bi ispadalo da se na to gleda na povrsan nacin, a ne dublje iscitavajuci srz ili bit, zapravo da na to gledamo, a da se nismo oslobodili vlastitih projekcija, okoline, javnog mijenja, odgoja, tj.nismo usli u tamu oslobodivsi se svega da bismo spoznali pravu bit, a to zahtijeva odricanje, kao i rad na sebi, ulazeci u dubine kontemplacijom, te ciscenja kroz tamnu noc osjetila, pa prosvljetjenjem doci do mira koji progovara, te istinskog sjedinjenja s biti, do panenteizma, te onda kroz Apsolut vidjeti stvari kakve one uistinu jesu u svojoj prvotnoj zamisljenoj biti, ali to se razlikuje od Boga filozofa, jer se treba otvoriti vjeri kao Pascal kada spoznaje ne Bog filozofa, nego Bog Abrahamov, Izakov, Jakovljev

Evo dokaza da ljudi, s razlicitim vidicima imaju nesto zajednicko kada se izdignu iz svojih frustracija, rana, ogorcenosti mogu postati pravi gorljivi mistici, te sveci, tj. nauce biti istinski sretni, ali ne kao "hedone", nego kao "eudemonia", samo sta je nas jezik u vezi toga siromasan, pa je pojam srece okarakteriziran kao trenutno osjetno zadovoljstvo, a ne kao ostvarenje biti, a to se moze samo u sjedinjenju, te zivljenju beskonacnog, a ne konacnoga!!!

Samo naprijed, zdravo, a kriticno!!!
Zelim ti mir&dobro

Zadnje uređivanje soadfan : 23.02.2011. at 16:25.
mstank12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:18   #62
Quote:
mstank12 kaže: Pogledaj post
Zar u filozofiji moze nesto biti uistinu do kraja nespoznatljivo, jer ako bi bilo onda bi ispadalo da se na to gleda na povrsan nacin, a ne dublje iscitavajuci srz ili bit, zapravo da na to gledamo, a da se nismo oslobodili vlastitih projekcija, okoline, javnog mijenja, odgoja, tj.nismo usli u tamu oslobodivsi se svega da bismo spoznali pravu bit, a to zahtijeva odricanje, kao i rad na sebi, ulazeci u dubine kontemplacijom, te ciscenja kroz tamnu noc osjetila, pa prosvljetjenjem doci do mira koji progovara, te istinskog sjedinjenja s biti, do panenteizma, te onda kroz Apsolut vidjeti stvari kakve one uistinu jesu u svojoj prvotnoj zamisljenoj biti, ali to se razlikuje od Boga filozofa, jer se treba otvoriti vjeri kao Pascal kada spoznaje ne Bog filozofa, nego Bog Abrahamov, Izakov, Jakovljev

Evo dokaza da ljudi, s razlicitim vidicima imaju nesto zajednicko kada se izdignu iz svojih frustracija, rana, ogorcenosti mogu postati pravi gorljivi mistici, te sveci, tj. nauce biti istinski sretni, ali ne kao "hedone", nego kao "eudemonia", samo sta je nas jezik u vezi toga siromasan, pa je pojam srece okarakteriziran kao trenutno osjetno zadovoljstvo, a ne kao ostvarenje biti, a to se moze samo u sjedinjenju, te zivljenju beskonacnog, a ne konacnoga!!!

Samo naprijed, zdravo, a kriticno!!!
Zelim ti mir&dobro

Odgovor koji je tražio Bog ne spada u odgovore kojima se bavi klasična filozofija. BOG je tražio odgovor biti ili suštine. A o njoj se ne može raspravljati. Isto što fizičar ne može raspravljati o suštini elektrona ili pak superstrune. Razmišljati ili raspravljati se može samo o fenomenima, događanjima, promjenama. A nikako o biti samoj po sebi. Ovo je dakle tema kojom se bavi ZEN-budizam, a ne toliko klasičana Zapadna filozofija. Kada je Buddhi postavio jedno ovakvo pitanje jedan učenik, ovaj je samo podigao jedan buket ruža umjesto odgovora. I odgovor je shvatio samo jedan učenik. A svi su ostali buljili ko tele u šarena vrata: što je Pjesnik (Buddha) mislio reći), SA TIM SVOJIM BUKETOM RUŽA.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 22:04   #63
Quote:
White Harmony kaže: Pogledaj post
Verovatnoća da će ovo da leti je velika Ali, zanima me šta ovdašnji umovi misle.

Jedna zena je pala u komu i najednom kao da se nasla pred bozjim sudom.
-"Ko si ti?" - upitao je Glas.
-"Ja sam Marta Lorens".
-"Ne pitam kako se zoves,vec ko si ti."
-"Ja sam gradonacelnikova zena".
...-"Ne pitam cija si zena,vec ko si ti".
-"Ja sam majka cetvoro dece".
-"Ne pitam cija si majka,vec ko si ti".
-"Ja sam uciteljica u skoli".
-"Ne pitam sta radis,vec ko si ti".
I sve tako,sta god bi rekla,nikako da kaze pravi odgovor.
-"Ko si?"
-"Hriscanka".
-"Ne pitam koje si vere vec ko si".
Na kraju,posto nije umela da odgovori,vracena je nazad.Kada je ozdravila,resila je da otkrije ko je i sve se promenilo.
Bog nije tražio odgovor, on ne traži od nas da znamo odgovor na to pitanje, jer mi nemamo sposobnost da to znamo, i jedino naše znanje može biti u tome da znamo da mi ne možemo znati. Bog je tražio da ona postavlja sebi to pitanje, da istražuje, i da ne odustaje od potrage....ne postoji pravi odgovor na to pitanje, zapravo postoji, no to bi bilo pretvaranje. Kao da ja pitam nekoga na ulici koliko je 14723 puta 3086783, i on mi odgovori 45446706109, a to mi može odgovoriti samo ako je to negdje pročitao pa zapamtio, ili ako mu je netko drugi(digitron) to rekao. On može dati pravi odgovor, ali on to ne može znati. O tome se radi, ako razumijete. Znati tko ste, i znati tko je Bog, je više od milijardu puta teže nego znati koji je odgovor na ovo jednostavno matematičko pitanje. A vi niti to niste sami znali. Zato se ne zavaravajte.
Svrha priče je pouka, a pouka je valjda jasna.
Otherkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 14:28   #64
Bog (ili ako ti smeta ta riječ umetni život,smisao,kranji odgovor ...) ustvari je htio elimirati sve nevažne odgovore i prihvatiti JEDINI mogući pre-važni odgovor .

A odgovor tko smo je ustvari odgovor na pitanje

Da li si volio ?
talitha kumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 06:39   #65
http://www.youtube.com/watch?v=mXmz605GAnc

The Real You

__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 20:46   #66
Jedini ispravan i celovit odgovor je; "Ja sam Duša."

Potpuniji odgovor je; "Ja sam duhovno biće, Duša, iskra života, večita i besmrtna, bez početka i kraja, Bogu slična po svim svojim kvalitetima koje imam u zadatak realizovati i onda živeti na najvišim svetovima u Carstvu Njegovom. Dok to ne učinim ja o sebi ništa ne znam i moram dolaziti u niže svetove na stotine i stotine hiljada puta. Dok ne realizujem svoju pravu prirodu ja o sebi ništa neznam pa makr da sledim sve religije i makar da upoznam svo intelektualno znanje nižih svetova..."

Pitanja nisu nimalo besmislena. Ona ciljaju samo na jedan jedini odgovor iz kojeg bi se videlo da li je osoba makar delimično otkrila svoju pravu prirodu. Jer, dotle smo sve drugo samo ne ono što stvarno jesmo. Dotle imamo mnoga bogatstva koja ništa ne vrede. Onda kada otkrijemo svoju pravu prirodu počnemo graditi svoje jedino vredno i jedino bogatstvo koje nam niko ne može oteti ili uništiti i koje uvek ostaje sa nama.
louiskrstic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 12:08   #67
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post


U ovoj izjavi imaš nekoliko ozbiljnih logičkih pogrešaka .. ali jedna baš 'bode u oko' čak i ako prihvatimo kao legitimnu mogućnost da je čovjek stvoren od 'boga' na svoju sliku (što je potpuna ludost jer genetika van svake sumnje dokazuje da je čovjek evoluirao zajedno sa svim drugim oblicima života na zemlji).

Naime, pretpostaviti da je čovjek dobio 'dostojanstvo' zato što je stvoren od 'boga' (i na sliku 'božju') je genetic fallacy.

Ukratko genetic fallacy je: when an idea is either accepted or rejected because of its source, rather than its merit.



ne znam jesam li to već spomenuo, ali orjentirati svoj život tako da sličiš nepostojećem entitetu iz srednjevjekovne pustinjske mitologije, te uvjeriš sebe da ćeš time nekako steći 'radost življenja', je posljednji znak na uzbunu prije nego svoj život nepovratno protratiš živeći kao rob srednjevjekovne fikcije.
Ludost je ovako razmišljati!
Odgovor na ovu zagonetku je jednostavno : ČOVJEK
Da je gospodična upotrijebila tu riječ kao odgovor razoružala bi Boga, u suprotnom Bog ne bi bio Bog jer je sam Bog nazvao svoje stvorenje čovjekom (Adam).
Bog je svemoguć, ali njegova svemogućnost ne podrazumijeva da On npr. može sebi oduzeti tu svemoć.
Bog isto tako ne može sebi oduzeti svoju apsolutnost, svoju bit koja se opisuje idejom Dobra ili Ljubavi ili Ljepote ili Smisla il Vječnosti odnosno Života.
Čovjek je stvoren na Božju sliku u smislu svoje vječne duše, svoje svijesti (razum-volja-osobnost) i svoje slobode (moć odlučivanja između dobra i zla) koja podrazumijeva odgovornost kao treću čovjekovu bitnu odrednicu.
U knjizi Postanka čovjek se naziva i Živa Duša.
Isus je sebe definirao kao : Put, Istina i Život
Sv. Ivan definira Boga kao Logos (Riječ)
Isus definira Sotonu kao Oca laži i Ubojicu ljudi od iskona.
Kant se pita : tko sam, čemu težim, što mogu znati, a sve se to zaokružava u pitanje : što je to Čovjek ?
Pilat reče : ecce Homo (evo Čovjeka) predstavljajući Isusa masi
Biblija za Isusa kaže da je drugi Adam (obnovljeni Adam) , a Adam znači Čovjek ili čovječanstvo.
Dakle, ako bi za Boga ikakav odgovor bio prihvatljiv tada bi taj odgovor morao biti ČOVJEK !
Ako bi Bog i nakon toga ustrajao u onom svome "tko si?" tada bi jedino što preostaje čovjeku da odgovori bilo : Ti se šališ ? Zar ja znam bolje tko sam od Tebe samog koji si me stvorio (fenomenološki) ?
A ako se nalazim na nekoj vrsti konačnog suda pa tim pitanjem želiš ispitati moju savjest i suočiti me sa vlastitim grijesima onda ti moram priznati da nisam taj sud ovako zamišljao, a i moje grijehe opet Ti znaš bolje nego ja sam.
Tako da je ova zagonetkica dobar uvod u esej, a ja bi je zaključio jednim odlomkom upravo iz jednog od eseja koji je jedan gospodin napisao na tu Adamovsku temu :
Quote:
Tako Adam jest produžena Božja desna ruka iz kojega proizlazi sjeme života za sva stvorenja koja imaju biti stvorena i rođena na sliku Božju, te koji nosi odgovornost onoga „upravitelja“ koji će po Božjem zakonu upravljati svime što mu je podloženo. Knjiga Postanka je temelj i početak našeg kršćanskog tumačenja Božjih stvorenja i stvaranja uopće koje se upotpunjava svim ostalim knjigama Svetoga Pisma. No, ona je također i mjerilo za nas ljude i žalosno je što toliko oklijevamo vratiti se na same početke kako bi se suočili sa sobom i samim izvorom našega postojanja. To je svakako jedna od ljudskih slabosti, ali vrlo kobna po našu budućnost, osobito kada onaj muškarac, koji je od Boga postavljen da odgovorno izvršava Njegovu volju i upravlja onim što je stvoreno i što mu je podloženo, sve više pada u neizrecive zablude suvremenog društva, čime se udaljava od njegovog Stvoritelja, a ono što mu je podloženo prepušta na milost i nemilost onih koji žele uništiti sve što se zove Božjim. Još gore, on sam postaje jedan od tih aktivnih „razaratelja“.
obama_binladen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 17:27   #68
Nije smjela ništa reći jer se neke stvari riječima jednostavno ne mogu izreći.

A ovo The Real You se odma vidi da je muljaža jer koristi takve efekte. Mudracima ne trebaju efekti, samo im treba istina.
buldožder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 18:13   #69
što god da odgovori biti će pogrešno osim ako doista i zna, ima spoznaju toga što ona jest. ako je spoznala što ona jest, a samim time i što nije, onda što god kaže ili ne kaže jest ispravno.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 23:11   #70
Problem kod odgovaranja na ovo pitanje jest to sto osoba zeli iskazati sebe kao jasnu sliku, koja bi ju odvojila od drugih te predstavila nju kao zasebnu, prepoznatljivu. Imenuje se nazivima, no oni su upravo to, nazivi. Sami po sebi ne predstavljaju nista. Bog ne trazi nikakvo istaknuce po kojemu ce osoba biti prepoznatljiva, bilo ona gresna ili bezgresna.
Trazi dusu, koja kada se sav teret misli i zivota odvoji ostaje jednaka. Jednaka nasuprot duse drugog covjeka, te jednaka Bogu pred kojim stoji jer od njega potjece.
Celestle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 18:02   #71
Quote:
White Harmony kaže: Pogledaj post
Verovatnoća da će ovo da leti je velika Ali, zanima me šta ovdašnji umovi misle.

Jedna zena je pala u komu i najednom kao da se nasla pred bozjim sudom.
-"Ko si ti?" - upitao je Glas.
-"Ja sam Marta Lorens".
-"Ne pitam kako se zoves,vec ko si ti."
-"Ja sam gradonacelnikova zena".
...-"Ne pitam cija si zena,vec ko si ti".
-"Ja sam majka cetvoro dece".
-"Ne pitam cija si majka,vec ko si ti".
-"Ja sam uciteljica u skoli".
-"Ne pitam sta radis,vec ko si ti".
I sve tako,sta god bi rekla,nikako da kaze pravi odgovor.
-"Ko si?"
-"Hriscanka".
-"Ne pitam koje si vere vec ko si".
Na kraju,posto nije umela da odgovori,vracena je nazad.Kada je ozdravila,resila je da otkrije ko je i sve se promenilo.
Možda je odgovor da pita boga da on objasni ko je ona jer on bolje zna.
Ali evo može i ovako okrenuti na šalu
https://youtu.be/dU4lYcN6zEY
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 22:18   #72
Ja sam Bog. ding ding ding
zuja131 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 22:12   #73
Možda je žena završila u paklu pa će zauvijek biti prisiljena odgovarati na pitanje, to joj je kazna
Ili ju bog trolla
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:12.